Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    14-02-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Πριν λίγες έβαλα οτε fiber, όλα καλά πιανει όντως τα 100, το θέμα ειναι οτι βαλαμε το μοντεμ στο σαλονι, και στα δωματια που χρειαζομαστε ιντερνετ πιο πολύ επειδή είναι μακρινη απόσταση (περιπου 10 μετρα) δεν πιάνει.

    Προς το παρον για τα κινητα εχουμε βαλει ενα wifi extender, και το κινητο μου με αυτο πιανει 15, πολυ κακό, με το κανονικο παλι δεν πιανει και με πεταει κιολας λογω χαμηλου σηματος...
    το λαπτοπ μου που λογικα εχει καλυτερο wifi chip μεσα πιανει οκ

    Το θεμα τωρα ειναι οτι 2 τεχνικοι μου ειχαν πει το εξης, και εδω χρειαζομαι τη βοηθεια σας, οτι βαζοντας το μοντεμ στο σαλονι που ειναι η κεντρικη μπριζα, μπορουμε με ενα μηχανηματακι που το βαζουμε εκει στη μπριζα να μεταφερουμε το μοντεμ σε οποια αλλα μπριζα, γιατι αυτο το μηχανημα μπορει να μεταφερει την οπτικη ινα χωρις να υπαρχουν αλλες στο σπιτι? κατι τετοιο... συγνωμη παιδια αλλα ειμαι τελειως ασχετη με αυτο το θεμα, αν καποιος μπορει να μου πει τι ειναι αυτο το μηχανημα και που μπορω να το αγορασω θα το εκτιμουσα παρα πολυ.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.394
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Καλορίζικη για την γραμμή σου. Αυτό που είπαν οι τεχνικοί είναι κάτι τέτοιο. https://www.skroutz.gr/c/913/network...l?o=power+line. Το ένα το βάζεις κοντά στο ρούτερ σε μια μπριζα και το συνδέεις με καλώδιο με το ρούτερ και το άλλο το βάζεις σε όποιο δωμάτιο θες πάλι σε μπριζα και εκεί το συνδέεις είτε με καλώδιο είτε ασύρματα ανάλογα ποιο μοντέλο θα διαλέξεις. Επιλογές πολλές είτε μόνο καλωδιακά είτε και ασύρματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Με τις όποιες απόλιες πάντα και σχετικά θέματα.

    Καλώδιο να τραβήξεις (CAT6) δεν παίζει ?

    Τι ανάγκες υπάρχουν στο σπίτι ? Μόνο wifi ? αν ναι τότε και ενα set καλών extender θα κάνει (με mesh).

  4. #4
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Παντως το γεγονος οτι μιλησες για "κεντρικη πριζα" με κανει να σκεφτομαι οτι εχεις 100αρα vdsl μεσω χαλκου και οχι ftth. Δεν αλλαζει κατι αυτο βεβαιως στην λυση του προβληματος σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως το γεγονος οτι μιλησες για "κεντρικη πριζα" με κανει να σκεφτομαι οτι εχεις 100αρα vdsl μεσω χαλκου και οχι ftth. Δεν αλλαζει κατι αυτο βεβαιως στην λυση του προβληματος σου.
    Αυτο ακριβως αναρωτιομουν και εγω.

    @KUROMAJO .... για πες ποιο router εχεις.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    14-02-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    παιδια οχι δεν νομιζω οτι παιζει χαλκος γιατι ο τεχνικος μου εδειξε το καλωδιο με τις οπτικες ινες μου ειπε να μην το λυγιζω κλπ αρα ναι κανανε εργασιες στο δρομο στην πολυκατοικια κλπ... στο σπιτι παιζω games κλπ οποτε θα θελα να το χω με καλωδιο, αλλα ειναι μακρυα απ το δωματιο μου,,,

    https://www.skroutz.gr/s/15935680/TP...10PKIT-v4.html ειδα αυτο εδω που μου ειπατε, θα κανει δουλεια γενικα για το λαπτοπ?

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν δεν μας πεις κι αλλες πληροφοριες.... οπως τι ρουτερ εχεις κλπ δεν μπορουμε να σου προτεινουμε κατι αλλο.

    Αν θα κανουν δουλεια για το λαπτοπ....ναι. αλλα ποιος θα στο εγγυηθει?

    Ποιος θα σου εγγυηθει οτι εχεις καλη ηλεκτρολογικη εγκατασταση ?

    Ποιος θα σου εγγυηθει οτι δεν θα σου προσθεσουν 50ms ? 100ms ?

    Τα 10 μετρα που αναφερεις ειναι ενας τοιχος? 3 τοιχοι? γυψοσανιδα?

    Κανονικα θα επρεπε να εχεις αρκετο σημα και καλη ποιοτητα στα 10 μετρα. Αλλα τι router εχεις για να δουμε τις ρυθμισεις του ???
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    14-02-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ok ευχαριστω, βαζω μια φωτο του ρουτερ και περιπου πως ειναι στο σπιτι, οι μαυρες γραμμες στο σχεδιαγραμμα ειναι οι τοιχοι

    https://ibb.co/NYQS5cm

    https://ibb.co/vQbxRPB

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Περιοχή
    Akihabara
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Compulink
    Δεν παιζει και το σεναριο πχ το laptop να εχει wifi ac και να πιανει καλες ταχυτητες, ενω το κινητο εχει wifi g και να πιανει χαλια ταχυτητες?
    Επισης πες μας τι extender εχεις βαλει.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Τελεια. Τωρα ειναι ξεκαθαρο.

    Εχουμε προβλημα με τους 3 τοιχους.

    Οποτε οι λυσεις που σκεφτομαι εγω ειναι οι εξης :

    1) βαζεις καλωδιο δικτυου κατω χαμηλα στο σοβατεπι και απο το σημειο που ειναι τωρα το speedport..... το πας στη μεση του σπιτιου που θες.
    Ετσι ομως θα ειναι μαζι και το τηλεφωνο. Αν δεν σε πειραζει..... μια χαρα.

    2) δοκιμαζεις με τα TP-LINK TL-PA4010PKIT v4 . Λογικα θα δουλεψουν . Απλα δεν μπορω να ξερω τι συσκευες εχεις στο σπιτι που μπορει να επηρρεαζουν το σημα τους.

    3) Αυτο που θα εκανα εγω αν ημουν στη θεση σου.... θα περνουσα καλωδιο απο το σημειο που ειναι τωρα το ρουτερ.... τοιχο-τοιχο.... να περασω τον διαδρομο και να "στριψει" μεχρι το δωματιο που εχεις το λαπτοπ.
    Εκει θα εβαζα ενα καινουριο AΡ και θα ειχα την καλυτερη δυνατη ληψη. κοστος περιπου απο 30€ μεχρι 50€

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παιζει και το σεναριο πχ το laptop να εχει wifi ac και να πιανει καλες ταχυτητες, ενω το κινητο εχει wifi g και να πιανει χαλια ταχυτητες?
    Επισης πες μας τι extender εχεις βαλει.
    Δυστυχως τα extender.... υποτετραπλασιαζουν την ταχυτητα. Οποτε γιαυτο και τα αποφευγουμε ΕΚΤΟΣ αν ειναι απολυτως απαραιτητα και ειναι και η τελευταια λυση που εχουμε .
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Μια αλλη λυση ειναι ενα πακετακι τετοιο ωστε να φτιαξεις mesh network, το οποιο ειναι σαφως καλυτερο και ταχυτερο απο εναν extender/repeater

    https://www.skroutz.gr/s/20033589/TP...V1-2-pack.html

  12. #12
    Εγγραφή
    14-02-2017
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ευχαριστω πολυ παιδια, 2 ερωτησεις, αυτα τα TP-LINK TL-PA4010PKIT v4 εχουν και wifi η ειναι μονο με καλωδιο? επισης το Mesh network πρωτη φορα το ακουω, τι ειναι ακριβως?

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kuromajo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ παιδια, 2 ερωτησεις, αυτα τα TP-LINK TL-PA4010PKIT v4 εχουν και wifi η ειναι μονο με καλωδιο? επισης το Mesh network πρωτη φορα το ακουω, τι ειναι ακριβως?
    Τα TL-PA4010PKIT στην ουσια αντικαθιστουν το καλωδιο εκει που δεν μπορεις να περασεις καλωδιο δικτυου.
    Εκμεταλευονται τα καλωδια ηλεκτρικου ρευματος για να περασουν τα δεδομενα. Γιαυτο και σου ειπα οτι θελει καλη ηλεκτρολογικη εγκατασταση.
    Οπως επισης και συσκευες παλιες ή φτηνες... μπορει να δημιουργουν "θορυβο" στο ηλεκτρικο και να εχεις θεματα.
    Εχουν αναφερθει και προβληματα φαντασου οταν λειτουργουσε το ανσανσερ.
    Εγω προσωπικα τα αποφευγω.

    Αν θελεις υπαρχουν και με wifi πχ ΑΥΤΑ.

    Τα MESH ειναι λιγο πολυπλοκα στο να στα εξηγησω. θα πρεπει να ριξεις λιγο διαβασμα στο ιντερνετ να το καταλαβεις με παραδειγματα.
    Οπως επισης και ακριβα γενικοτερα χωρις να υπαρχει λογος να τα βαλεις.
    The gr81 .

  14. #14
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Πόσο χαίρομαι που προνοησα και έχω πρίζα δικτύου σε κάθε δωμάτιο!
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας