Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Αυτό το αμφίβολης αποτελεσματικότητας και ασφάλειας πρωτόκολλο, είναι φυσικά προτιμότερο να το αναλαμβάνει το λειτουργικό, βλέπε πχ. Windows will improve user privacy with DNS over HTTPS.

    Αλίμονο αν αρχίσουν όλοι, ο καθένας με το «App» του, να εμπλέκονται και σε αυτόν τον τομέα.

  2. #32
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Δεν υπάρχουν πραγματικά πλεονεκτήματα ιδιωτικού απορρήτου με το DoH. Η κυκλοφορία DNS θα είναι κρυπτογραφημένη (και ο ISP δεν μπορεί να το δει), αλλά αμέσως μετά την κρυπτογραφημένη αναζήτηση DNS, ακολουθεις την απάντηση DNS με ένα ΜΗ κρυπτογραφημένο αίτημα για τη συγκεκριμένη διεύθυνση IP"

    Ειναι πολλα τα λεφτα με το ποιος θα συλλεγει τα δεδομενα μας και συγνωμη παροτι χρησιμοποιω firefox αλλα δεν τους εμπιστευομαι τοσο ωστε να με γλυτωσουν απο τον κακο isp που τα συλλεγει και να τα παρουν (και) αυτοι.
    Μου απαντάς λέγοντας αυτό ακριβώς που έγραψα και εγώ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ο ISP ξέρει τα site στα οποία μπαίνεις εκτός αν έχεις VPN. Κάνεις λάθος όμως στο οτι δεν υπάρχουν πλεονεκτήματα ιδιωτικότητας. Όταν έχεις μη κρυπτογραφημένο DNS μπορεί οποιοσδήποτε ανάμεσα σε εσένα και τον DNS να δει τα πακέτα.
    Λες οτι δεν εμπιστεύεσαι τον FF. Καλά στις σελίδες με τι μπαίνεις; Με τηλεπάθεια; Αν θέλει η mozilla να ξέρει που μπαίνεις το ξέρει ήδη.

  3. #33
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου απαντάς λέγοντας αυτό ακριβώς που έγραψα και εγώ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ο ISP ξέρει τα site στα οποία μπαίνεις εκτός αν έχεις VPN. Κάνεις λάθος όμως στο οτι δεν υπάρχουν πλεονεκτήματα ιδιωτικότητας. Όταν έχεις μη κρυπτογραφημένο DNS μπορεί οποιοσδήποτε ανάμεσα σε εσένα και τον DNS να δει τα πακέτα.
    Λες οτι δεν εμπιστεύεσαι τον FF. Καλά στις σελίδες με τι μπαίνεις; Με τηλεπάθεια; Αν θέλει η mozilla να ξέρει που μπαίνεις το ξέρει ήδη.
    Απο πλευρας ff ειναι ολα disable. Επισης και ολα τα telemetry. Εγω εχω τοπικο dns (unbound) ο οποιος μιλαει απευθειας με τους root servers χωρις κανεναν ενδιαμεσο. Μπορει να μην ειναι κρυπτογραφημενα ομως υπαρχει dnssec και η επιλογη qname minimisation που στελνει τα αιτηματα σε κοματια. Οποτε για να καταλαβει καποιος που πας πρεπει να κατσει να ενωσει καμποσα απο αυτα. Ενα ακομα πλεονεκτημα ειναι οτι οι απαντησεις ειναι αφιλτραριστες. Η cloudflared φιλτραρει τα αποτελεσματα και συλλεγει τα δεδομενα. Για πες μου τωρα εσυ τι θα επελεγες?

  4. #34
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Νομίζω το ερώτημα είναι ποιον εμπιστεύστε περισσότερο/λιγότερο για την καταγραφή της επικοινωνίας σας στο internet:

    1) τον internet provider
    2) τον browser
    3) τον cloud provider

    Όσον αφορά την δυνατότητα για καταγραφή, ο 1 έχει συγκριτικό "πλεονέκτημα" από την αρχή, αφού από αυτόν περνούν τα πάντα (ασχέτως αν είναι σε αξιοποιήσιμη μορφή). Οι 2 & 3 ακολουθούν από κοντά, αφού αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι του internet.

    Στατιστικά όμως (από τις διάφορες ανακοινώσεις που έχουν υπάρξει κατά καιρούς), οι 2 & 3 φαίνεται να έχουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για συλλογή δεδομένων.

  5. #35
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το ερώτημα είναι ποιον εμπιστεύστε περισσότερο/λιγότερο για την καταγραφή της επικοινωνίας σας στο internet:

    1) τον internet provider
    2) τον browser
    3) τον cloud provider

    Όσον αφορά την δυνατότητα για καταγραφή, ο 1 έχει συγκριτικό "πλεονέκτημα" από την αρχή, αφού από αυτόν περνούν τα πάντα (ασχέτως αν είναι σε αξιοποιήσιμη μορφή). Οι 2 & 3 ακολουθούν από κοντά, αφού αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι του internet.

    Στατιστικά όμως (από τις διάφορες ανακοινώσεις που έχουν υπάρξει κατά καιρούς), οι 2 & 3 φαίνεται να έχουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για συλλογή δεδομένων.
    ο dns provider , δεν πρεπει να εχει την δυνατοτητα να κρατησει την διαδοχη των ip , οταν αυτη αλλαζει .
    οποτε αυτον
    Spoiler:
    οπως ελεγε και σε μια ταινια ,
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #36
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Πλήρης ανωνυμία δεν μπορείς να έχεις με κανέναν τρόπο.
    Απλά επιλέγεις την κάθε φορά, την μέγιστη δυνατή.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #37
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    27(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Google chrome υποστηρίζει DoH;
    βάλε στο address bar chrome://flags/#dns-over-https και γύρνα το στο enabled
    Ήρθε πάλι ο χειμώνας στην καρδιά σου,
    ένα σύννεφο που έφερε βροχή,
    μα όταν βλέπεις καλοκαίρια στα όνειρά σου,
    θα 'ναι οι μέρες που περάσαμε μαζί...
    =======================
    Κίνηση φοιτητών & νέων για την Ευρώπη: www.aegee.org

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας