Σελ. 2 από 39 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 578
  1. #16
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.727
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrg_polini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ο μόνος που το βρίσκει επικίνδυνο και δύσκολο να βάλω χεράκι στον κατανεμητή;
    Όχι! Γι'αυτό και ο οδηγός είναι γεμάτος προειδοποιήσεις πως θα πρέπει να ξέρεις τι κάνεις για να γίνουν οι εργασίες αυτές σωστά και χωρίς να προκαλέσεις χειρότερη βλάβη

    Υπάρχει περίπτωση να κάνει τη ζημιά η δεύτερη πρίζα η οποία δεν έχει σχέση με το μόντεμ;
    Ναι υπάρχει... στην κεντρική πρίζα άσε πάνω στην πρίζα μόνο το ένα ζεύγος καλωδίων που έρχεται από τον κατανεμητή σου και σου φέρνει την γραμμή.

    Επίσης στη κεντρική πρίζα πρέπει να έχω συνδεδεμένα και τα δύο ζευγάρια για να έχω τηλέφωνο στην άλλη πριζα και internet στη κεντρική, είναι λογικο;
    Ναι είναι λογικό. Φυσικά, από την στιγμή που έχεις συνδεδεμένο το ζεύγος του κατανεμητή με το ζεύγος που πάει στο υπόλοιπο σπίτι έχεις παντού και τηλέφωνο και ADSL. Φρόντισε στις υπόλοιπες πρίζες, όπου συνδέσεις τηλέφωνο, να βάλεις κι από ένα φιλτρο, κατά προτίμηση κάτι καλό και επώνυμο

    Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι: 16downstream και 3upstream attenuation, και 6downstream θόρυβος, upstream δε θυμάμαι πάντως είναι πολύ καλό. Οι συχρονισμοί παίζουν απο 14.5 μεχρι 16.5 mbps.
    Με εξασθαίνηση στα 16dB θα μπορούσες να δεις ακόμα υψηλότερες ταχύτητες από αυτές... κάνε τους ελέγχους που περιγράφουμε, και πες μας
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  2. #17
    Εγγραφή
    10-07-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    ONT + pfSense
    Εγω παντως να δωσω τα συγχαρητηρια μου στον ηλεκτρολογο που εφτιαξε τον κατανεμητη.
    Σημειωσεις για το ποιο οριο ανηκει που? Ανηκουστο! Αυτα ειναι κρατικα μυστικα!

  3. #18
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dr.CHaNaS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως να δωσω τα συγχαρητηρια μου στον ηλεκτρολογο που εφτιαξε τον κατανεμητη.
    Σημειωσεις για το ποιο οριο ανηκει που? Ανηκουστο! Αυτα ειναι κρατικα μυστικα!
    Όχι ότι δεν το ήξερα, αλλά οι κατανεμητές στην Ελλάδα είναι τριτοκοσμικοί. Κόντρα πλακέ, ρεκλέτες τις πλάκας, η προχειρότητα στο μεγαλείο της. Παρόμοιες καταστάσεις επικρατούν και στα ΚΑΦΑΟ φαντάζομαι.

  4. #19
    Εγγραφή
    01-04-2007
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    18324/984
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    Fritz!Box Fon WLAN 7140
    SNR / Attn
    12(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άριστος ο οδηγός, Χάρη.
    Συμφονώ απόλυτα

    Ευχαριστώ και απο μένα (αν και εγω θα περιμένω κανά 2-3 εβδομάδες ακόμη για την HOL να ενεργοποιήσουν και μετά θα δω τι γίνεται)

    Για την ώρα με την VIVODI κατεβάζω στα 107-110 Kbs

    Και πάλι ευχαριστώ

  5. #20
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petrogazz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ότι δεν το ήξερα, αλλά οι κατανεμητές στην Ελλάδα είναι τριτοκοσμικοί. Κόντρα πλακέ, ρεκλέτες τις πλάκας, η προχειρότητα στο μεγαλείο της. Παρόμοιες καταστάσεις επικρατούν και στα ΚΑΦΑΟ φαντάζομαι.
    πραγματικά αυτό με το κόντρα πλακέ κλπ φαίνεται αστείο Νομίζω όμως ότι και σε άλλες χώρες συμβαίνει κάτι αντίστοιχο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tem : 21-07-07 στις 10:19.


  6. #21
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.727
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι ευχαριστώ


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ώρα με την VIVODI κατεβάζω στα 107-110 Kbs
    Να υπογραμμίσω μόνο πως ο έλεγχος αυτός αφορά ένα και μόνο μετρήσιμο μέγεθος της γραμμής μας: τον θόρυβο.

    Η ταχύτητα κατεβάσματος δεν έχει να κάνει με το άρθρο αυτό. Το αν κατεβάζουμε με το μέγιστο που μπορούμε ή όχι είναι κάτι που χρήζει άλλης ανάλυσης και εξαρτάται από άλλους παράγοντες
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  7. #22
    Το avatar του μέλους demollyon
    demollyon Guest
    Ωραίος φίλος. Έχω ήδη κάνει όσα είπες, και είχα κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αφού κατέληξα στο ότι δεν έφταιγα εγώ.

  8. #23
    Εγγραφή
    18-09-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι διαχειριστές του forum έχουν αφήσει ένα τέτοιο θέμα που αφορά σε παράνομη παρέμβαση στον κατανεμητή μας με ένα απλό disclaimer στο αρχικό post που αναφέρει ότι θα πρέπει να έχουμε ενημερώσει τους υπόλοιπους ένοικους,ΟΤΕ κτλ και όταν κάποιος γράφει διάφορα για trackers και download αμέσως το θέμα διαγράφεται..Αυτά είναι παράνομες δραστηριότητες και δεν βλέπω τον λόγο να γίνεται διαχωρισμός

  9. #24
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slipknot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι διαχειριστές του forum έχουν αφήσει ένα τέτοιο θέμα που αφορά σε παράνομη παρέμβαση στον κατανεμητή μας με ένα απλό disclaimer στο αρχικό post που αναφέρει ότι θα πρέπει να έχουμε ενημερώσει τους υπόλοιπους ένοικους,ΟΤΕ κτλ και όταν κάποιος γράφει διάφορα για trackers και download αμέσως το θέμα διαγράφεται..Αυτά είναι παράνομες δραστηριότητες και δεν βλέπω τον λόγο να γίνεται διαχωρισμός
    Ποιος σου είπε πως είναι παράνομη;
    Αν έχεις την άδεια του διαχειριστή, είναι καθ' όλα νόμιμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 22-07-07 στις 12:19.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  10. #25
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slipknot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι διαχειριστές του forum έχουν αφήσει ένα τέτοιο θέμα που αφορά σε παράνομη παρέμβαση στον κατανεμητή μας με ένα απλό disclaimer στο αρχικό post που αναφέρει ότι θα πρέπει να έχουμε ενημερώσει τους υπόλοιπους ένοικους,ΟΤΕ κτλ και όταν κάποιος γράφει διάφορα για trackers και download αμέσως το θέμα διαγράφεται..Αυτά είναι παράνομες δραστηριότητες και δεν βλέπω τον λόγο να γίνεται διαχωρισμός
    To να επέμβεις στο δικό σου δύκτιο (αριστερά από τις κάθετες ρεγκλέτες που δείχνει το σχήμα) δεν είναι παράνομο

  11. #26
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.727
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slipknot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι διαχειριστές του forum έχουν αφήσει ένα τέτοιο θέμα που αφορά σε παράνομη παρέμβαση στον κατανεμητή μας με ένα απλό disclaimer στο αρχικό post που αναφέρει ότι θα πρέπει να έχουμε ενημερώσει τους υπόλοιπους ένοικους,ΟΤΕ κτλ και όταν κάποιος γράφει διάφορα για trackers και download αμέσως το θέμα διαγράφεται..Αυτά είναι παράνομες δραστηριότητες και δεν βλέπω τον λόγο να γίνεται διαχωρισμός


    Έχεις κάποιο στοιχείο ότι είναι παράνομες οι ενέργειες που περιγράφω στο άρθρο;

    Θα μου έκανε εντύπωση αν είχες, γιατί μόλις εχθές διευκρίνησα πλήρως με δικηγόρο πως ο απλός έλεγχος που περιγράφω δεν είναι παράνομος, και δεν χρειάζεται καν έγκριση από τον διαχειριστή της πολυκατοικίας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος harris : 22-07-07 στις 13:03.
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  12. #27
    Εγγραφή
    18-09-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ok λάθος μου λοιπόν...Δεν χρειάζονται άλλα μηνύματα να μου το υποδυκνείουν

  13. #28
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Harris εξαιρετικός πραγματικά ο οδηγός. Ηθελα να ρωτήσω αν ο έλεγχος στον κατανεμητή μας μπορούμε να ζητήσουμε να γίνει από τεχνικό του ΟΤΕ; Εχει χρέωση;

    Τον έλεγχο εντός σπιτιού μπορώ να τον κάνω. Αυτόν στον κατανεμητή προτιμώ όχι. εναλλακτικά ποιος άλλος θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο;

  14. #29
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Harris εξαιρετικός πραγματικά ο οδηγός. Ηθελα να ρωτήσω αν ο έλεγχος στον κατανεμητή μας μπορούμε να ζητήσουμε να γίνει από τεχνικό του ΟΤΕ; Εχει χρέωση;

    Τον έλεγχο εντός σπιτιού μπορώ να τον κάνω. Αυτόν στον κατανεμητή προτιμώ όχι. εναλλακτικά ποιος άλλος θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο;
    Ένας ηλεκτρολόγος με εμπειρία στο συγκεκριμένο ζήτημα.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  15. #30
    Εγγραφή
    26-04-2007
    Μηνύματα
    310
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    harris,

    πολύ καλό δείγμα συγκροτημένης και απλής λειτουργικής σκέψης.
    σου βγάζω το καπέλο !

Σελ. 2 από 39 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 00:52
  2. Ελεγχος γραμμής
    Από sgatz στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 12:28
  3. Πρόβλημα με τον συγχρονισμό της γραμμής
    Από dreamkiller_gr στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 18:26
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-04, 03:51
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-04, 21:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας