Σελ. 38 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 18283336373839 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 556-570 από 578
  1. #556
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν έρχεται μόνο η δικιά σου γραμμή, θεωρώ ότι μπορείς να το αλλάξεις.
    Αν όμως έρχονται και άλλων συνδρομητών, κανονικά απαγορεύεται. Πως θα σου φαινόταν κάποιος άλλος να έκανε το ίδιο και να πείραζε την δικιά σου γραμμή;

  2. #557
    Γεια σας θα ηθελα να ζητησω την βοηθεια σας τους τελευταιους 3 μηνες εχω συχνες διακοπες και αποσυγχρονισμους στο ιντερνετ, το τηλεφωνο δουλευει κανονικα. Ηρθε δυο φορες τεχνικος του παροχου και μαλιστα στο δευτερο ραντεβου χρεωθηκα κιολας με την δικαιολογια οτι η βλαβη ειναι η ιδια: επαφη στην καθετη και σας ρωτω λοιπον τι να κανω και τι ακριβως ειναι αυτο που μου ειπαν.
    Σας ευχαριστω πολυ.

  3. #558
    Άψογος οδηγός! Συγχαρητήρια για την άψογη και αναλυτική δουλειά!!!

    Μόνο επειδή από δίκτυα και καλωδιώσεις ειμαι αρκετα noob, να βάλω την απορία που έχω..

    στο βήμα 3. (Τοποθετούμε το modem/router μας στην πρώτη πρίζα του σπιτιού. Η πρίζα αυτή είναι συνήθως στον χώρο του σαλονιού μας ή στο χωλ κοντά στην είσοδο του διαμερίσματος. Ανοίγοντας την θα πρέπει να βρούμε ένα ή και δύο ζεύγη περισσότερα από τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού. Κρατάμε μόνο το ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή και φέρνει την γραμμή μας, συνδέουμε επάνω του σφιχτά και σίγουρα ένα καλώδιο που από την μία το έχουμε γυμνό και από την άλλη καταλήγει σε βύσμα RJ-11. Συνδέουμε το ρούτερ μας και δοκιμάζουμε τα στατιστικά της γραμμή μας εκεί. Εάν διορθωθούν σημαίνει ότι το πρόβλημα βρίσκεται στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού μας.)

    Σύνδεσα το ρούτερ στην πρώτη πρίζα και πετούσε η ταχύτητα!! Ενώ τώρα που το ξανασύνδεσα με το τηλέφωνο στο splitter σέρνεται όπως πριν... το splitter είναι συνδεδεμένο στην πρώτη πρίζα στο χωλ, άρα αυτό που μένει να κάνω είναι απλα να αντικαταστήσω το καλώδιο με το splitter σωστά?

    Ευχαριστώ και πάλι για τον οδηγό, γιατί με τα τσογλάνια στην Wind 2 εβδομάδες δεν έβγαζα άκρη... ασε που μου έστειλαν έναν ""τεχνικό""... ο Θεός να τον κάνει... που ήταν στα χαμένα και ήξερε τα ίδια πάνω κάτω με μένα.... δηλαδή τίποτα.

  4. #559
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΦΝΗ
    Μετα την αγορά του νεου μου tp-link vr400 είπα να τσεκάρω κι εγω την γραμμή - μπρίζες κτλ.
    Αυτό που βλέπω είναι ότι σε όλες τις μπρίζες του σπιτιού υπάρχουν απο 2 ζεύγη καλωδίων και σε μια μπρίζα 1 ζεύγος.
    Να υποθέσω ότι η κεντρική μου είναι αυτή με το 1 ζεύγος? (δεν είναι η πρώτη μεσα στο σπίτι).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mono.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  178,8 KB 
ID: 187517

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  diplo.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  178,7 KB 
ID: 187518

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  status.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  31,0 KB 
ID: 187519

  5. #560
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    99% είναι η τελευταία πρίζα στην αλυσίδα. Η πρώτη και οι ενδιάμεσες, έχουν τουλάχιστον 2 ζεύγη συνδεδεμένα. Ένα που έρχεται και το άλλο που φεύγει προς την επόμενη.

  6. #561
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΦΝΗ
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Αυτή που είναι 1 ζεύγος πάντως είναι ενδιάμεση.

  7. #562
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ενδιάμεση ως χωροθέτηση μπορεί να είναι, όχι όμως στην αλυσίδα της συνδεσμολογίας.
    Έρχεται σε αυτήν ένα ζεύγος φέρνοντας το τηλεφωνικό σήμα, αλλά δεν φεύγει άλλο προς επόμενη πρίζα.

  8. #563
    Εγγραφή
    09-10-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιάμεση ως χωροθέτηση μπορεί να είναι, όχι όμως στην αλυσίδα της συνδεσμολογίας.
    Έρχεται σε αυτήν ένα ζεύγος φέρνοντας το τηλεφωνικό σήμα, αλλά δεν φεύγει άλλο προς επόμενη πρίζα.
    Ωραία και οταν βρω την κεντρική τι κραταω απο καλώδια και συνδέω με το router για να δω ότι δεν έχει πρόβλημα η εσωτερική μου γραμμή?
    Συγγνώμη αλλα είμαι λίγο άσχετος με το θέμα.

  9. #564
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αφήνεις συνδεδεμένο στην πίσω πλευρά της πρίζας μόνο το ζεύγος που φέρνει την τηλεφωνία και αποσυνδέεις το αντίστοιχο που φεύγει προς την επόμενη.
    Το ίδιο κάνεις στην επόμενη κ.ο.κ, αν θέλεις να γνωρίζεις τι παίζει σε όλες τις πρίζες.

    Συνήθως στην πρώτη πρίζα έρχονται περισσότερα ζεύγη (ή καλώδια) από τον κατανεμητή της οικοδομής, αλλά μόνο ένα ζεύγος είναι το ενεργό.

  10. #565
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Athens/Sin City
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    246
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7.8-11mb / 976 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 24.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου προτείνει μάρκες για πρίζα τηλ, utp cat5 (για εσωτερικά της πολυκατοικίας) και splitter επώνυμα που να κάνουν καλά την δουλειά τους και τι να προσέξω ώστε να μην έχω παρεμβολές κτλ?
    The Dark Side Of Life Is Not Easy, Ask A Ninja!!

  11. #566
    Εγγραφή
    29-06-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα πέδες και από εμένα! είμαι νέο μέλος στο forum αν και το γνωρίζω πολλά χρόνια.. anyways...
    Θέλω λοιπόν και εγώ με την σειρά μου να πω για τα προβλήματα που αντιμετωπίζω και αν μπορείτε και θέλετε μου προτείνεται λύσεις.

    Έχω μετακομίσει εδώ και 2 χρόνια στην Αθήνα από Θεσσαλονίκη λόγω δουλειάς και μένω πλέων μόνιμα στην Καλλιθέα.. Είμαι στον πάροχο της NOVA παλιάς Forthnet και η γραμμή μου είναι ADSL2+ 24άρα, με πραγματικά 18Mbps και με τις ρυθμίσεις του παρόχου φτάνω αισίως τα 12Mbps.
    Το modem/router του παρόχου είναι μια κινεζιά ZTE H108N αλλά επειδή μου έριχνε και άλλο την ταχύτητα πείρα άμεσα ένα ASUS DSL-N14U B1 που έπιασα άριστα τα 12Mbps και μου ήταν αρκετό μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα που άρχισα να αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα.. παρεμπιπτόντως δεν χρησιμοποιώ σταθερό ούτε φίλτρο ούτε splitter.

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ 1: κατακόρυφη πτώση της ταχύτητας μέχρι και 4Mbps και συχνές αποσυνδέσεις έως και 150 τη μέρα! Το modem/router μου το αναβάθμιζα τακτικά και έχει το τελευταίο Firmware update από την ASUS. Κάλεσα άμεσα την NOVA και τους εξήγησα τι αντιμετωπίζω. Τους κάλεσα περίπου 6 φορές και η απάντηση ήταν ίδια από όλους δεν βλέπουν πρόβλημα στη γραμμή αλλά το πρόβλημά μου λύνεται όταν αποσυνδέω το modem/router από την τηλ. πρίζα και έτσι κατέληξαν και μου το έβγαλαν ελαττωματικό και μου πρότειναν να χρησιμοποιήσω το δικό τους που αυτό έχω τόσο καιρό.( μετά από 2 εβδομάδες δλδ.). Οι ρυθμίσεις στο modem/router ήταν πάντα η εργοστασιακές, γιατί δεν έχω αρκετό χρόνο να ασχοληθώ και είμαι και ψιλοάσχετος.

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ 2: Το κύριο πρόβλημά μου είναι ότι βρίσκομαι στον 3 όροφο πολυκατοικίας του 70' και η κεντρική τηλ. πρίζα του διαμερίσματος είναι δίπλα στο ασανσέρ με αποτέλεσμα όταν κάποιος το καλεί να δημιουργούνται ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές από το μη μονωμένο μοτέρ στην τηλ. γραμμή μου και να χάνω για κάποια δευτερόλεπτα το internet με το ASUS modem/router και στα 10 λεπτά με το κινέζικο. και αυτό συμβαίνει τακτικά λόγο κίνησης κόσμου από και προς στον όροφο. Ο τεχνικός του ασανσέρ μου τα μάσαγε αρχικά και εν τέλη μου ξεκαθάρισε ότι δεν αναλαμβάνει τέτοια επισκευή. Τα διπλανά διαμερίσματα δεν έχουν κανένα θέμα όπως έμαθα. μάλλον εγώ είμαι ο γκαντέμης της υπόθεσης!

    Έτσι υπάρχουν 2 τινά: Πρώτον να αλλάξω όπως και δίποτε και να βάλω εξωτερική γραμμή μακριά από το ασανσέρ με SFTP cat6 ή cat5 καλώδιο από το διαμέρισμα μέχρι τον κατανεμητή (ο οποίος παρεμπιπτόντως δεν έχει ραγκλετες απλά τα καλώδια του ΟΤΕ βιδώνονται πάνω σε έναν μεταλλικό αγωγό σαν να είναι κλέμες ένα πράμα και από εκεί πάνε στα διαμερίσματα). Και εδώ θέλω την βοήθειά σας για τα βήματα που πρέπει να κάνω τα εργαλεία που θα χρειαστώ για τις συνδέσεις και ποια καλώδια πάνε που!
    Και δεύτερον όποιος γνωρίζει το μενού και τις ρυθμίσεις στο ASUS modem/router μήπως και αλλάξει κάτι και απαλλαγώ από τις τόσο συχνές αποσυνδέσεις και τα πολλά CRC errors ξέχασα να αναφέρω ή να μου προτείνεται κάποια νέα modem/router συσκευή να αγοράσω έως τα 150 Ευρώ.

    Κάθε βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη !
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος oraios : 30-06-18 στις 20:55.

  12. #567
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Για το router/modem κάνε το ερώτημα εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...-ASUS-DSL-N14U

  13. #568
    Εγγραφή
    29-06-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    το έχω ήδη ποστάρει thanks anyways φίλος..

    Εγώ θα αλλάξω την καλωδίωση όπως κα ναχει απλά αν έχεις καποιος υπόψιν του τί εργαλέια θα χρειαστώ για την έυρεση των καλωδίων του διαμερίσματός μου στην ραγκλέτα του κατανεμητη, για τις συνδέσεις και τον τελικό έλεγχό τους, και ποια καλώδια του SFTP θα ενώσω στον κατανεμητή μου αν πούμε ότι βλέπω τα καλωδια του ΟΤΕ και του διαμερίσματός μου στην ρεγκλέτα και πως και ποια στην τελική πριζα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος oraios : 01-07-18 στις 18:08.

  14. #569
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα κι απο μένα

    Εγώ αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα με πάροχο Nova.

    Δύο βδομάδες από την υπογραφή του συμβολαίου, έχω ξαφνικές πτώσεις inteρνετ από τα 100mbps έως 0mbps. Που σημαίνει οτι δε μπορώ να κάνω τίποτα και επίσης δεν έχω τηλέφωνο. Στην ιστοσελίδα IP του ρουτερ αυτές τις περιπτώσεις παρατήρησα αυξημένα CRC errors και μου είπαν πως παίζουν σημαντικό ρόλο.

    Κάθε φορά που παίρνω τηλέφωνο με βεβαιώνουν πως δεν βρήσκουν πρόβλημα δικό τους και να μου στείλουν τεχνικό για έλεγχο της γραμμής και θα χρεωθώ.

    Διάβασα το post εδώ για να μάθω ορισμένα βασικά πράγματα προτού κάνω κάποια κίνηση με το κατανεμητή με καινούρια καλώδια και προέκυψαν κάποιες απορίες για αυτά που γράφει ο threader.


    1) Όταν λέμε τοπικό βρόγχος τι εννοούμε;
    2) Στο βήμα ελέγχου 2, εννοείται πως θα αλλάξουμε πρίζα ή καλώδιο;
    3) Πιο κάτω γράφεται πως μπορώ να κάνω μια δοκιμή με διαφορετικό router. Όμως λέει οτι πρεέπει να σεταριστεί σωστά το νέο ρούτερ και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του παρόχου. Αυτές ποιές είναι; Πως θα σετάρω; (φαντάζομαι πως όταν βάζω ένα router τα υπόλοιπα γίνονται μόνα τους)
    4) Κάποια στιγμή θα φτάσω και στον κατανεμητή γιατί δε πάει άλλο με το πρόβλημα που έχω. Θα αλλάξω καλώδιο με Cat5. Πως λέγεται το εργαλείο που θα χρειαστώ για να βάλω τα νέα καλώδια;
    5) Το εργαλείο παραγωγής τόνου πως λέγεται για να το παραγγείλω; Πως χρησιμοποιείτε;
    6) Σχετικά με τα απερχόμενα καλώδια. Αν κατάλαβα καλά θα αποσυνδέσω αυτά από τη γραμμή που είμαι ήδη, αλλά πως θα τα συνδέσω με το Rj-11; Θα πάρω ένα γυμνό καλώδιο που καταλήγει σε rj11 και θα το κουμπώσω απευθείας στο ρούτερ;

  15. #570
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.731
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OpopoOlolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Όταν λέμε τοπικό βρόγχος τι εννοούμε;
    2) Στο βήμα ελέγχου 2, εννοείται πως θα αλλάξουμε πρίζα ή καλώδιο;
    3) Πιο κάτω γράφεται πως μπορώ να κάνω μια δοκιμή με διαφορετικό router. Όμως λέει οτι πρεέπει να σεταριστεί σωστά το νέο ρούτερ και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του παρόχου. Αυτές ποιές είναι; Πως θα σετάρω; (φαντάζομαι πως όταν βάζω ένα router τα υπόλοιπα γίνονται μόνα τους)
    4) Κάποια στιγμή θα φτάσω και στον κατανεμητή γιατί δε πάει άλλο με το πρόβλημα που έχω. Θα αλλάξω καλώδιο με Cat5. Πως λέγεται το εργαλείο που θα χρειαστώ για να βάλω τα νέα καλώδια;
    5) Το εργαλείο παραγωγής τόνου πως λέγεται για να το παραγγείλω; Πως χρησιμοποιείτε;
    6) Σχετικά με τα απερχόμενα καλώδια. Αν κατάλαβα καλά θα αποσυνδέσω αυτά από τη γραμμή που είμαι ήδη, αλλά πως θα τα συνδέσω με το Rj-11; Θα πάρω ένα γυμνό καλώδιο που καταλήγει σε rj11 και θα το κουμπώσω απευθείας στο ρούτερ;
    Αν δεν ξέρεις αυτά που ρωτάς, είναι (περίπου) σαν να σου έμεινε το αυτοκίνητο από κινητήρα και να μην ξέρεις πως να αλλάξεις λάστιχο. Καλύτερα να καλέσεις έναν ηλεκτρολόγο που να έχει σχέση/γνώσεις τηλεπικοινωνιών να δει τι παίζει με την γραμμή σου. Χωρίς παρεξήγηση, εντάξει;

    Σε κάθε περίπτωση, εγώ πρώτα θα άλλαζα το καλώδιο που συνδέει το ρούτερ με την πρίζα. Αν δεν φτιάξει, και αν ξέρεις/μπορείς, άλλαξε την πρίζα του τοίχου, ή τουλάχιστον βγάλ'την και σιγουρέψου πως τα καλώδια που μπαίνουν στην πρίζα είναι σωστά βιδωμένα και δεν είναι χαλαρά.

    Από κει και μετά θέλεις ηλεκτρολόγο.
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

Σελ. 38 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 18283336373839 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 00:52
  2. Ελεγχος γραμμής
    Από sgatz στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 12:28
  3. Πρόβλημα με τον συγχρονισμό της γραμμής
    Από dreamkiller_gr στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 18:26
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-04, 03:51
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-04, 21:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας