Σελ. 39 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 192934373839
Εμφάνιση 571-578 από 578
  1. #571
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν ξέρεις αυτά που ρωτάς, είναι (περίπου) σαν να σου έμεινε το αυτοκίνητο από κινητήρα και να μην ξέρεις πως να αλλάξεις λάστιχο. Καλύτερα να καλέσεις έναν ηλεκτρολόγο που να έχει σχέση/γνώσεις τηλεπικοινωνιών να δει τι παίζει με την γραμμή σου. Χωρίς παρεξήγηση, εντάξει;

    Σε κάθε περίπτωση, εγώ πρώτα θα άλλαζα το καλώδιο που συνδέει το ρούτερ με την πρίζα. Αν δεν φτιάξει, και αν ξέρεις/μπορείς, άλλαξε την πρίζα του τοίχου, ή τουλάχιστον βγάλ'την και σιγουρέψου πως τα καλώδια που μπαίνουν στην πρίζα είναι σωστά βιδωμένα και δεν είναι χαλαρά.

    Από κει και μετά θέλεις ηλεκτρολόγο.
    Θα έχω κάποια ιδέα αλλά ρωτάω για επιβεβαίωση. Αν γνωριζα αυτά τα απλά πραγματάκια δε θα χρειαζόταν να διαβάσω κάν το thread κύριος. Και επίσης for the record. Ηλεκτρολόγο έφερα εξήγησα το πρόβλημα μου και επειδή ο κατανεμητής μου ήταν έξω από τη μονοκατοικία μου, έλεγε οτι δεν είχε πρόσβαση, τσάμπα λεφτά δηλαδη. Άλλωστε δε βλέπω να χρειάζεται να είμαι ηλεκτρολόγος η τεχνικός δικτύων

  2. #572
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.727
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OpopoOlolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλεκτρολόγο έφερα εξήγησα το πρόβλημα μου και επειδή ο κατανεμητής μου ήταν έξω από τη μονοκατοικία μου, έλεγε οτι δεν είχε πρόσβαση, τσάμπα λεφτά δηλαδη.
    Από την στιγμή που ο κατανεμητής σου είναι εκτός του σπιτιού σου (πολύ πιθανόν πάνω στην κολώνα έξω από το οικόπεδό σου), δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από αυτά που γράφω στον οδηγό. Πρέπει να μιλήσεις με τον πάροχό σου να σου στείλουν τεχνικό.
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  3. #573
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ο κατανεμητης ειναι στον ιδιωτικο μου χωρο κρεμασμενο στο τοιχο μου.

  4. #574
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.727
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OpopoOlolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κατανεμητης ειναι στον ιδιωτικο μου χωρο κρεμασμενο στο τοιχο μου.
    Τότε γιατί σου είπε πως δεν είχε πρόσβαση; Μάλλον πρέπει να βρεις κάποιον που να θέλει να ασχοληθεί με το πρόβλημα.

    Και πριν από όλα άλλαξε καλώδιο στο ρούτερ, και αν δεν βελτιωθεί, άλλαξε πρίζα στον τοίχο.
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  5. #575
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5495/31636 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q V7.0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OpopoOlolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα κι απο μένα

    Εγώ αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα με πάροχο Nova.

    Δύο βδομάδες από την υπογραφή του συμβολαίου, έχω ξαφνικές πτώσεις inteρνετ από τα 100mbps έως 0mbps. Που σημαίνει οτι δε μπορώ να κάνω τίποτα και επίσης δεν έχω τηλέφωνο. Στην ιστοσελίδα IP του ρουτερ αυτές τις περιπτώσεις παρατήρησα αυξημένα CRC errors και μου είπαν πως παίζουν σημαντικό ρόλο.

    Κάθε φορά που παίρνω τηλέφωνο με βεβαιώνουν πως δεν βρήσκουν πρόβλημα δικό τους και να μου στείλουν τεχνικό για έλεγχο της γραμμής και θα χρεωθώ.

    Διάβασα το post εδώ για να μάθω ορισμένα βασικά πράγματα προτού κάνω κάποια κίνηση με το κατανεμητή με καινούρια καλώδια και προέκυψαν κάποιες απορίες για αυτά που γράφει ο threader.


    1) Όταν λέμε τοπικό βρόγχος τι εννοούμε;
    2) Στο βήμα ελέγχου 2, εννοείται πως θα αλλάξουμε πρίζα ή καλώδιο;
    3) Πιο κάτω γράφεται πως μπορώ να κάνω μια δοκιμή με διαφορετικό router. Όμως λέει οτι πρεέπει να σεταριστεί σωστά το νέο ρούτερ και σύμφωνα με τις προδιαγραφές του παρόχου. Αυτές ποιές είναι; Πως θα σετάρω; (φαντάζομαι πως όταν βάζω ένα router τα υπόλοιπα γίνονται μόνα τους)
    4) Κάποια στιγμή θα φτάσω και στον κατανεμητή γιατί δε πάει άλλο με το πρόβλημα που έχω. Θα αλλάξω καλώδιο με Cat5. Πως λέγεται το εργαλείο που θα χρειαστώ για να βάλω τα νέα καλώδια;
    5) Το εργαλείο παραγωγής τόνου πως λέγεται για να το παραγγείλω; Πως χρησιμοποιείτε;
    6) Σχετικά με τα απερχόμενα καλώδια. Αν κατάλαβα καλά θα αποσυνδέσω αυτά από τη γραμμή που είμαι ήδη, αλλά πως θα τα συνδέσω με το Rj-11; Θα πάρω ένα γυμνό καλώδιο που καταλήγει σε rj11 και θα το κουμπώσω απευθείας στο ρούτερ;
    Όταν λες 100mbps το εννοείς ή είναι σχήμα λόγου; Σε τι ταχύτητα συγχρονίζει ο router σου; Ανέβασε ένα screen-shot με τα χαρακτηριστικά της γραμμής. Είναι η σελίδα όπου φαίνονται και τα CRC errors. Μας ενδιαφέρουν τα Noise Margin και Line Attenuation πιο πολύ.

  6. #576
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Φυσικά σχήμα λόγου. Συγχρονίζει στα 99k. Ορίστε και το screenshot οταν φτάνει στα 2mbps. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  35,4 KB 
ID: 214856

  7. #577
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.727
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OpopoOlolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορίστε και το screenshot οταν φτάνει στα 2mbps. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  35,4 KB 
ID: 214856
    H γραμμή δείχνει άψογη...

    Όταν λες «φτάνει τα 2mbps» εννοείς την ταχύτητα που κατεβάζεις; Αν ναι, από που κατεβάζεις;
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  8. #578
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimpard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα να περιμένεις τον τεχνικό, αφού δεν έχεις τις γνώσεις.
    Ίσως να ξαναδιαβάσεις αυτό που αναφέρει ο harris
    Τώρα διαβάζω την απάντηση σας. ????
    Μετά από λίγο είχα βρει την γραμμή τελικά, και επιτέλους συνδέθηκα στο δίκτυο. Και λόγο του ότι ήταν η πρώτη μου(στην ζωή) σύνδεση στο ίντερνετ, είχαν φύγει τα μυαλά μου στο φεγγάρι από την χαρά! ????
    Και σήμερα ψάχνοντας για ένα θέμα, η Google με οδήγησε σε αυτό το φόρουμ, με αποτέλεσμα, μετά από 13+ χρόνια, να διαβάσω την απάντηση σας! ????

Σελ. 39 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 192934373839

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 00:52
  2. Ελεγχος γραμμής
    Από sgatz στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 12:28
  3. Πρόβλημα με τον συγχρονισμό της γραμμής
    Από dreamkiller_gr στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 18:26
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-04, 03:51
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-04, 21:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας