Σελ. 654 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 634644649652653654655656659664674 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.796-9.810 από 51067
  1. #9796
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη εσείς ξέρατε πως ο Τσίορδας ήταν και με τον Η1Ν1 ο υπεύθυνος για τα εμβόλια και έβαλε Αβραμόπουλο και πήραν 16.5εκ εμβόλια εκ των οποίων χρησιμοποιήθηκαν μόνο 360.000? ρε μπας και ο γεροτρελοτράγκας έχει δίκιο?
    Κάπου είχα δει ένα βιντεάκι με προφορική ομολογία του ότι φουσκώνουν επίτηδες τα νούμερα του COVID (ακόμα δηλαδή κι αν κάποιος πέθανε από άλλη αιτία π.χ. εγκεφαλικό, θα τον υπολογίσουν ως θύμα του COVID).

    Για αυτό δεν μπορώ αυτό που πολλοί τους αναγάγουν σε «ιερό τοτέμ» (είτε λέγεται Τσιόδρας, είτε ακόμα και ο Ιωαννίδης). Παίζονται πολλά (οικονομικά συμφέροντα) στο παρασκήνιο που δεν είναι δυνατόν να τα γνωρίζουμε. Επιστήμονες είναι, ενδεχομένως και υποκινούμενοι, όχι αλάνθαστοι θεοί.

    Για τον ρόλο του ΠΟΥ και την προεδράρα του δεν χρειάζεται να πούμε πολλά και σίγουρα ο Τσιόδρας και ο κάθε Τσιόδρας είναι πιόνι στην πυραμίδα που εκτελεί εντολές. Στις επόμενες εκλογές θα ανταμειφθεί πλουσιοπάροχα για τις «υπηρεσίες» του.

    ΥΓ: Το 2009 δεν είχαμε (ευτυχώς) τα σόσιαλ μύδια και την υστερία τους. Δίκοπο μαχαίρι η τεχνολογία και η χρήση αυτής.

  2. #9797
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8900/1024
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    5(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου είχα δει ένα βιντεάκι με προφορική ομολογία του ότι φουσκώνουν επίτηδες τα νούμερα του COVID (ακόμα δηλαδή κι αν κάποιος πέθανε από άλλη αιτία π.χ. εγκεφαλικό, θα τον υπολογίσουν ως θύμα του COVID).

    Για αυτό δεν μπορώ αυτό που πολλοί τους αναγάγουν σε «ιερό τοτέμ» (είτε λέγεται Τσιόδρας, είτε ακόμα και ο Ιωαννίδης). Παίζονται πολλά (οικονομικά συμφέροντα) στο παρασκήνιο που δεν είναι δυνατόν να τα γνωρίζουμε. Επιστήμονες είναι, ενδεχομένως και υποκινούμενοι, όχι αλάνθαστοι θεοί.

    Για τον ρόλο του ΠΟΥ και την προεδράρα του δεν χρειάζεται να πούμε πολλά και σίγουρα ο Τσιόδρας και ο κάθε Τσιόδρας είναι πιόνι στην πυραμίδα που εκτελεί εντολές. Στις επόμενες εκλογές θα ανταμειφθεί πλουσιοπάροχα για τις «υπηρεσίες» του.

    ΥΓ: Το 2009 δεν είχαμε (ευτυχώς) τα σόσιαλ μύδια και την υστερία τους. Δίκοπο μαχαίρι η τεχνολογία και η χρήση αυτής.
    Καλο θα είναι να δεις όλο το βίντεο (το κανονικό εεε, όχι μονταρισμένο) και αν συνεχίσεις να καταλαβαίνεις ότι αυτό εννοούσε κάτι πάει λάθος με την αντίληψη σου.

    Τα γραφήματα με τους θανάτους σε όλες τις χώρες που κτυπήθηκαν από Sars-Cov-2 είναι τουλάχιστον 5πλασια σε σχέση με τα κανονικά τους δεδομένα, όταν βρεις από που προήλθαν όλοι αυτοί οι θάνατοι εδώ είμαστε να σε ακούσουμε. (Μια μάτια 1 σελίδα πιο πίσω θα σου λύσει κάποιες απορίες σχετικά με την Βρετανία ας πούμε και την υποκαταγραφή που έχει γίνει.)

  3. #9798
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirosgra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλο θα είναι να δεις όλο το βίντεο (το κανονικό εεε, όχι μονταρισμένο) και αν συνεχίσεις να καταλαβαίνεις ότι αυτό εννοούσε κάτι πάει λάθος με την αντίληψη σου.

    Τα γραφήματα με τους θανάτους σε όλες τις χώρες που κτυπήθηκαν από Sars-Cov-2 είναι τουλάχιστον 5πλασια σε σχέση με τα κανονικά τους δεδομένα, όταν βρεις από που προήλθαν όλοι αυτοί οι θάνατοι εδώ είμαστε να σε ακούσουμε. (Μια μάτια 1 σελίδα πιο πίσω θα σου λύσει κάποιες απορίες σχετικά με την Βρετανία ας πούμε και την υποκαταγραφή που έχει γίνει.)
    Η αντίληψη μου είναι μια χαρά, σε ευχαριστώ για το «ενδιαφέρον».

    Βιντεάκι δεν θα κάτσω να βρω επειδή το ζήτησε (με αγενή τρόπο) ένας διαδικτυακός άγνωστος...

  4. #9799
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8900/1024
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    5(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αντίληψη μου είναι μια χαρά, σε ευχαριστώ για το «ενδιαφέρον».

    Βιντεάκι δεν θα κάτσω να βρω επειδή το ζήτησε (με αγενή τρόπο) ένας διαδικτυακός άγνωστος...

    Αν δεν έχεις δει κάτι κάλο θα είναι να μην εκφέρεις η να μην σχηματίζεις άποψη και αυτό θέμα αντίληψης είναι. Πως μπορείς να έχεις άποψη χωρίς να γνωρίζεις κάτι;

    Δεν είναι "βιντεακι" όπως το αναφέρεις άλλα μια επίσημη ενημέρωση (που λες οτι δεν έχεις παρακολουθήσει πάρα ταύτα την κρίνεις).

    Συγνώμη αν θεωρείς προσβολή το να σου λέει καποιος ότι αντιλαμβάνεσαι κάποια πράγματα λάθος άλλα νομίζω οτι είναι ανθρωπίνως αδύνατο ένα άτομο να αντιλαμβάνεται τα πάντα σωστά. Ιδίως αν δεν έχει την γνώση για να τα κρίνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spirosgra : 26-05-20 στις 18:51.

  5. #9800
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirosgra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχεις δει κάτι κάλο θα είναι να μην εκφέρεις η να μην σχηματίζεις άποψη και αυτό θέμα αντίληψης είναι. Πως μπορείς να έχεις άποψη χωρίς να γνωρίζεις κάτι;

    Δεν είναι "βιντεακι" όπως το αναφέρεις άλλα μια επίσημη ενημέρωση (που λες οτι δεν έχεις παρακολουθήσει πάρα ταύτα την κρίνεις).

    Συγνώμη αν θεωρείς προσβολή το να σου λέει καποιος ότι αντιλαμβάνεσαι κάποια πράγματα λάθος άλλα νομίζω οτι είναι ανθρωπίνως αδύνατο ένα άτομα να αντιλαμβάνεται τα πάντα σωστά. Ιδίως αν δεν έχει την γνώση για να τα κρίνει.
    Πως το γνωρίζεις αν το έχω δει ή όχι;

    Εδώ για όποιον ενδιαφέρεται, έχει και το φουλ βίντεο (μισής ώρας): https://www.protagon.gr/epikairotita...us-44342048580

    Εδώ έκατσα να δω ΟΛΑ τα Euroleaks για να σχηματίσω άποψη (και τα μονταρισμένα και τα μη) και θα μου πεις εσύ ότι δεν έχω σωστή αντίληψη της πραγματικότητας; Με ξέρεις κι από χτες;

  6. #9801
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου είχα δει ένα βιντεάκι με προφορική ομολογία του ότι φουσκώνουν επίτηδες τα νούμερα του COVID (ακόμα δηλαδή κι αν κάποιος πέθανε από άλλη αιτία π.χ. εγκεφαλικό, θα τον υπολογίσουν ως θύμα του COVID).

    Για αυτό δεν μπορώ αυτό που πολλοί τους αναγάγουν σε «ιερό τοτέμ» (είτε λέγεται Τσιόδρας, είτε ακόμα και ο Ιωαννίδης). Παίζονται πολλά (οικονομικά συμφέροντα) στο παρασκήνιο που δεν είναι δυνατόν να τα γνωρίζουμε. Επιστήμονες είναι, ενδεχομένως και υποκινούμενοι, όχι αλάνθαστοι θεοί.

    Για τον ρόλο του ΠΟΥ και την προεδράρα του δεν χρειάζεται να πούμε πολλά και σίγουρα ο Τσιόδρας και ο κάθε Τσιόδρας είναι πιόνι στην πυραμίδα που εκτελεί εντολές. Στις επόμενες εκλογές θα ανταμειφθεί πλουσιοπάροχα για τις «υπηρεσίες» του.

    ΥΓ: Το 2009 δεν είχαμε (ευτυχώς) τα σόσιαλ μύδια και την υστερία τους. Δίκοπο μαχαίρι η τεχνολογία και η χρήση αυτής.
    Αυτό το είπε ο Τσιόδρας, αλλά μένει να δούμε.
    Στην πραγματικότητα τα νούμερα των θυμάτων είναι πολύ έως πολύ πολύ περισσότερα απο τα αναφερόμενα στα δελτία. Σε χώρες που κάνουν έλεγχο όλων των νεκρών εαν έχουν τον ιό, έχουμε συνήθως μικρή απόκλιση, και πάλι, τα νούμερα θυμάτων απο Covid είναι λιγότερα απο τα πραγματικά, κάπου στο 10% λιγότερο απο τους πραγματικούς θανάτους. Σε άλλες περιπτώσεις το νούμερο αναφερόμενων θυμάτων είναι μικρότερο του 50% των πραγματικών θυμάτων. Υπάρχει πλέον αρθρογραφία σχετική, θα δείς τα άρθρα σε economist, guardian κλπ που κάνουν αναφορες στις μελέτες.
    Η μελέτη γίνεται παίρνοντας τον αναμενόμενο στατιστικό αριθμό θανάτων σε κάθε χώρα (κανονικά είναι πολύ προβλέψιμο νούμερο και πιάνει ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις, και αυτούς που επρόκειτο να πεθάνουν απο οτιδήποτε χρόνια νόσημα κλπ) και βλέπουν τον αριθμό των θανάτων, όχι των αναφερόμενων με κορονοιό, αλλά τον αριθμό των πραγματικών θανάτων, και βλέπουν την απόκλιση. Η απόκλιση είναι θάνατοι άμεσοι ή έμμεσοι απο κορονοιό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αντίληψη μου είναι μια χαρά, σε ευχαριστώ για το «ενδιαφέρον».

    Βιντεάκι δεν θα κάτσω να βρω επειδή το ζήτησε (με αγενή τρόπο) ένας διαδικτυακός άγνωστος...
    Συγνώμη αλλά όπως το θέτεις ότι σου λέει αρλούμπες (για να μην το χαρακτηρίσω χειρότερα) κάποιος άλλος, το ίδιο μπορούμε να λέμε ότι λές και εσύ
    Και μάλιστα να έχουμε και δίκιο.
    Σου το είπε ευγενικά, δες το για να καταλάβεις, πριν πιστεύεις ότι πιστεύεις.... Οπως υπάρχουν και αλλού άρθρα που το αναφέρουν αναλυτικά.
    Διαφορετικα΄δεν διαφέρεις απο τους αντιβάξερς ή τους αρνητές της στρογγυλής γής...

  7. #9802
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Επειδή κάποια πράγματα πάνε καλά έχουμε το κλασικό με την ερώτηση, εσύ ξέρεις κάποιον που να τον έχει περάσει τον covid, επειδή συνήθως η απάντηση είναι όχι αρχίζουν τα κλασικά περι συνωμοσίας, αν ακούσουν ναι, ξαφνικά εκεί που είχανε το ύφος σε έπιασα στο πρόσωπο αλλάζουν κατάσταση, έλα ρε συ ποιος.

  8. #9803
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αλλά όπως το θέτεις ότι σου λέει αρλούμπες (για να μην το χαρακτηρίσω χειρότερα) κάποιος άλλος, το ίδιο μπορούμε να λέμε ότι λές και εσύ
    Και μάλιστα να έχουμε και δίκιο.
    Σου το είπε ευγενικά, δες το για να καταλάβεις, πριν πιστεύεις ότι πιστεύεις.... Οπως υπάρχουν και αλλού άρθρα που το αναφέρουν αναλυτικά.
    Διαφορετικα΄δεν διαφέρεις απο τους αντιβάξερς ή τους αρνητές της στρογγυλής γής...
    Ενώ όταν λες εσύ αρλούμπες για ψυχρούς Σουηδούς βόδια και ότι θέλουν να ξεκάνουν τα γερόντια (λες και είναι στην Ευρωζώνη και έχουν πρόβλημα ρευστότητας όπως εμείς) και σου βάζω λινκς με swedish hug (δικό τους έθιμο) τα οποία τα έκανες αβαβά, πως να σε χαρακτηρίσω; Προπαγανδιστή; Ελληνάρα; Ρατσιστή; Τι ακριβώς; Δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες, οπότε τις αποφεύγω όσο μπορώ.

    Εδώ διάβασε, δες όλο το βίντεο και σχημάτισε άποψη (περιέργως το προσπέρασες και αυτό):

    https://www.protagon.gr/epikairotita...us-44342048580

    Να μην σου θυμίσω τι έχεις πει (πολλάκις) περί στατιστικής και πως χρησιμοποιείται για μακιαβελικούς σκοπούς... απλά εδώ σε βολεύει η τρομολαγνεία, γιατί είσαι ευπαθής ομάδα. Τα λέω καλά Σάββα;

    Ούτε αντιβάξερ χαρακτήρισα κανέναν αν δεν δεχτεί να κάνει αδοκίμαστο εμβόλιο, ούτε flat earther, ούτε 5G tinfoil hat φοβικό. Άσε τα ad hominem και το reductio ad absurdum σε παρακαλώ.

    Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι οποιοσδήποτε αποκλίνει από το κοπάδι (tribe) και τους ταγούς του, αυτομάτως σας ενεργοποιεί αντανακλαστικά mob mentality/bullying.

    Διαβάστε το link και τα λέμε...

  9. #9804
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ όταν λες εσύ αρλούμπες για ψυχρούς Σουηδούς βόδια και ότι θέλουν να ξεκάνουν τα γερόντια (λες και είναι στην Ευρωζώνη και έχουν πρόβλημα ρευστότητας όπως εμείς) και σου βάζω λινκς με swedish hug (δικό τους έθιμο) τα οποία τα έκανες αβαβά, πως να σε χαρακτηρίσω; Προπαγανδιστή; Ελληνάρα; Ρατσιστή; Τι ακριβώς; Δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες, οπότε τις αποφεύγω όσο μπορώ.

    Εδώ διάβασε, δες όλο το βίντεο και σχημάτισε άποψη (περιέργως το προσπέρασες και αυτό):

    https://www.protagon.gr/epikairotita...us-44342048580

    Να μην σου θυμίσω τι έχεις πει (πολλάκις) περί στατιστικής και πως χρησιμοποιείται για μακιαβελικούς σκοπούς... απλά εδώ σε βολεύει η τρομολαγνεία, γιατί είσαι ευπαθής ομάδα. Τα λέω καλά Σάββα;

    Ούτε αντιβάξερ χαρακτήρισα κανέναν αν δεν δεχτεί να κάνει αδοκίμαστο εμβόλιο, ούτε flat earther, ούτε 5G tinfoil hat φοβικό. Άσε τα ad hominem και το reductio ad absurdum σε παρακαλώ.

    Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι οποιοσδήποτε αποκλίνει από το κοπάδι (tribe) και τους ταγούς του, αυτομάτως σας ενεργοποιεί αντανακλαστικά mob mentality/bullying.

    Διαβάστε το link και τα λέμε...
    1. Δεν με βολεύει η στατιστική, απλά έτσι είναι. Εαν ο άλλος λέει μαλακίες, το αποδεικνύω. Εαν κάνω λάθος, εδώ είμαι. Απέδειξέ το. Στην περίπτωση Ιωαννίδη, ότι νούμερα έβγαλα εγω, τα έβγαλαν και άλλοι, ότι η στατιστική του ειναι ΓΤΠΚ. Δεν στέκει. Απο κεί και πέρα είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι θέλεις. Υπάρχουν πάμπολλα ακόμα και η θεωρία της κούφιας γής, των ΕΛ, και δεν συμαζεύται....
    2. Το ότι κάποιος (Ο Τσιόδρας) είπε ότι μετράνε για COVID σχεδόν κάθε θάνατο σε ιατρικές μονάδες, δεν σημαίνει ότι αυτό γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο. Για την ακρίβεια, γίνεται εντελώς το αντίθετο.
    3. ΟΙ αρλούμπες μου περι ψυχρών Σουηδών είναι απο όσα ξέρω απο όσους ξέρω, απο όσα ξέρω για την κουλτούρα τους, και απο όσα ακόμα και οι ίδιοι λένε. Εαν δεν σε ικανοποιεί στο δικό σου αφήγημα, πρόβλημά σου.
    4. Το περι βοδιών το ειπα, και εαν θες διάβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ (γιατί στην ίδια κατηγορία έβαλα και εμάς τους Ελληνες) είναι επειδή ακολοθούν ΠΙΣΤΑ τις εντολές της κυβέρνησης, σαν ρομποτάκια, σαν βόδια. Εμείς, σαν μουλάρια (ή γαιδούρια), θα αντιδράμε στα πάντα.

    Το ότι είμαι ευπαθής ομάδα με κάνει να βλέπω λίγο πιο "παθιασμένα" το ζήτημα. Πρόσεξε όμως γιατί κάλλιστα στο μέλλον θα μπορεί να υπάρξει και το αντίθετο. Ιός που να χτυπά (αν και αυτό ειναι πολύ πολύ λιγότερο πιθανό) τις νεαρές ηλικιακές ομάδες, και τους ανθρώπους στη ακμή της παραγωγικής τους ηλικίας. Εκεί θα μου έλεγες τα ίδια; Βάλε λίγο τον εαυτό σου στην σκέψη ότι μπορεί ο ιός να χτυπά αυτές τις ομάδες (αντίστροφα δηλαδη) αντί για γέρους και ευπαθείς ομάδες. Θα έλεγες τα ίδια; Δεν θέλω να μου πείς, θέλω απλά να το σκεφτείς.
    Να βγαίνεις στο μπαράκι, στο καφε, στσο γυμναστήριο, και εαν κολλήσιες, να λές έχω πιθανότητα 30% να πεθάνω.... Εκεί να σε δώ....


    Θα μπορούσες(σατε) τουλάχιστον να είστε ειλικρινείς. Θα το εκτιμούσα. Να λέτε δεν μας ενδιαφέρει ο θάνατος κάποιων, "αναπόφευκτων" θανάτων, οι οποίοι "ευτυχώς" είναι κυρίως γέροι, και κάποιοι απο ευπαθείς ομάδες, για το καλό της παγκόσμιας οικονομίας, θα πεθάνουν, και θα τους βάλουμε και ένα στεφάνι μετα θάνατον. Θυσία για το γενικότερο καλό.

  10. #9805
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Εγώ θα σας πω αντίο. Τα λέμε στο δεύτερο κύμα.

  11. #9806
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν ανακοινώνεται κάθε μέρα ο αριθμός των τεστ όπως γίνεται με τα κρούσματα;
    Από τις ημερήσιες ανακοινώσεις.

    25/05/2020 ......Έχουν ελεγχθεί συνολικά 155.037 κλινικά δείγματα.......

    26/05/2020 ......Έχουν ελεγχθεί συνολικά 160.991 κλινικά δείγματα.......

    Και με τη μαγεία της αφαίρεσης βλέπεις πόσα έγιναν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου είχα δει ένα βιντεάκι με προφορική ομολογία του ότι φουσκώνουν επίτηδες τα νούμερα του COVID (ακόμα δηλαδή κι αν κάποιος πέθανε από άλλη αιτία π.χ. εγκεφαλικό, θα τον υπολογίσουν ως θύμα του COVID).

    Για αυτό δεν μπορώ αυτό που πολλοί τους αναγάγουν σε «ιερό τοτέμ» (είτε λέγεται Τσιόδρας, είτε ακόμα και ο Ιωαννίδης). Παίζονται πολλά (οικονομικά συμφέροντα) στο παρασκήνιο που δεν είναι δυνατόν να τα γνωρίζουμε. Επιστήμονες είναι, ενδεχομένως και υποκινούμενοι, όχι αλάνθαστοι θεοί.

    Για τον ρόλο του ΠΟΥ και την προεδράρα του δεν χρειάζεται να πούμε πολλά και σίγουρα ο Τσιόδρας και ο κάθε Τσιόδρας είναι πιόνι στην πυραμίδα που εκτελεί εντολές. Στις επόμενες εκλογές θα ανταμειφθεί πλουσιοπάροχα για τις «υπηρεσίες» του.

    ΥΓ: Το 2009 δεν είχαμε (ευτυχώς) τα σόσιαλ μύδια και την υστερία τους. Δίκοπο μαχαίρι η τεχνολογία και η χρήση αυτής.
    Αυτά είναι σκέτη προπαγάνδα του χειρίστου είδους. Πιάνονται όσοι θέλουν (για όποιο λόγο) να λήξουν τα μέτρα από κυρίως ανέκδοτες πληροφορίες και φήμες ότι "φουσκώνουν" τα νούμερα το κορονοϊού. Χωρίς κανένα ουσιαστικό στοιχείο πέρα από την επίσημη παραδοχή όπως αυτή το Τσιόδρα για τη μεθοδολογία.

    Την ίδια ώρα που επίσημα έχουν αναθεωρήσει διάφορες χώρες αριθμούς προς τα πάνω επειδή δεν μετρούσαν περιπτώσεις και όλες οι μετρήσεις γενικής θνητότητας τους τελευταίους μήνες έχουν εκτοξευθεί σχεδόν.

    Τα Euroleaks τα διαβάζεις αλλά δεν ξέρω τι καταλαβαίνεις. Και να αυτό πάρτο ως προσωπική επίθεση.


  12. #9807
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά.

    Γεννήθηκαν, μεγάλωσαν και πέθαναν με αυτά τα δεδομένα, ως κάτι της καθημερινότητάς τους.

    Σε εμάς, στις δικές μας γενιές, στη δική μας Κοινωνία+Οικονομία, πως ταιριάζουν αυτά που λες?

    Όχι τίποτε άλλο, αλλά αν ξαφνικά αριθμός θανάτων/αναπήρων καθημερινά από μια "ιωσούλα" γίνεται "μη-υστερία", κάτι νορμάλ, να ετοιμαστούμε για τα πολύ χειρότερα.
    Το έγραψα ήδη. Αμπελοφιλοσοφίες γράφω.
    Θα αναγκαστούμε να προσαρμοστούμε σε μια νέα οδυνηρή/μίζερη πραγματικότητα όπως και οι προηγούμενες γενιές. Γιατί προφανώς δεν πρόκειται για ιωσούλα. Στην Ισπανία μετράνε 30.000 νεκρούς παραπάνω από ότι τα προηγούμενα χρόνια. Τα facts που έγραψες (χθες ?) είναι facts. Όποιος τα αμφισβητεί μάλλον είναι ανόητος.
    Η ζωή συνεχίζεται. Ψυχραιμία χρειάζεται όχι υστερίες. Δύο αμπελοφιλοσοφίες επιπλέον. Μη δίνεις σημασία.

  13. #9808
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτά είναι σκέτη προπαγάνδα του χειρίστου είδους. Πιάνονται όσοι θέλουν (για όποιο λόγο) να λήξουν τα μέτρα από κυρίως ανέκδοτες πληροφορίες και φήμες ότι "φουσκώνουν" τα νούμερα το κορονοϊού. Χωρίς κανένα ουσιαστικό στοιχείο πέρα από την επίσημη παραδοχή όπως αυτή το Τσιόδρα για τη μεθοδολογία.

    Την ίδια ώρα που επίσημα έχουν αναθεωρήσει διάφορες χώρες αριθμούς προς τα πάνω επειδή δεν μετρούσαν περιπτώσεις και όλες οι μετρήσεις γενικής θνητότητας τους τελευταίους μήνες έχουν εκτοξευθεί σχεδόν.

    Τα Euroleaks τα διαβάζεις αλλά δεν ξέρω τι καταλαβαίνεις. Και να αυτό πάρτο ως προσωπική επίθεση.
    Η πτωματολογία δεν οδηγεί πουθενά πλην στον καθένα να φτιάχνει αφηγήματα και για να φτιάξεις σωστά μια εικόνα θα πρέπει να το κάνεις σε βάθος χρόνων. Οι Βέλγοι πτωματολογικά ισχυρίζονται, π.χ., ότι έχουν τον χειρότερο αριθμό ανά Χ επειδή από την αρχή μετράνε όλους τους θανάτους ως Covid παντού και για εκείνους δεν υπάρχει το "με", υπάρχει μόνο το "από" Covid θάνατος. Επίσης λένε ότι από την αρχή προσμέτρησαν οίκους ευγηρίας. Άλλοι θα πουν ότι οι θάνατοι σε οίκους ευγηρίας στο ΗΒ π.χ. προέκυψαν επειδή νοσοκομεία έστελναν ηλικιωμένους αρρώστους με συμπτώματα πίσω στους οίκους επειδή δεν ήταν βαριά περιστατικά. Προσωπικά δεν έχω άποψη ειλικρινά και δεν γίνεται χωρίς πάροδο ετών.

    Όσον αφορά τη θνητότητα, εδώ και αν δεν στήνεται με φιγούρες το αφήγημα ιδιαιτέρως του θα-πεθάνουμε-όλοι. Συγνώμη, δεν θα πάρω, μέχρι στιγμής οι γενικοί δείκτες θνητότητας δεν έχουν μεταβληθεί. Αν όντως θέλεις μια ισορροπημένη άποψη - άλλη μια, τι απέγινε εκείνος ο οικονομολόγος στο Κουτί Πανδώρας που έγραψε το πρώτο μέρος σε μια υποσχόμενη ανάλυση άραγε - εδώ και από site που δεν το λες και συνομωσιολογικό


    Aκόμα και το R0 είναι κάτι πάρα πολύ σχετικό όπως αποδεικνύει ο πολύς και μέγιστος John Kay - νομίζω και άλλος ένας το παρέθεσε πιο πίσω
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #9809
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Δεν με βολεύει η στατιστική, απλά έτσι είναι. Εαν ο άλλος λέει μαλακίες, το αποδεικνύω. Εαν κάνω λάθος, εδώ είμαι. Απέδειξέ το. Στην περίπτωση Ιωαννίδη, ότι νούμερα έβγαλα εγω, τα έβγαλαν και άλλοι, ότι η στατιστική του ειναι ΓΤΠΚ. Δεν στέκει.
    Έγραψα ότι διαφωνώ με την ιερή τοτεμοποίηση ακόμα ΚΑΙ του Ιωαννίδη. Το διάβασες; Δεν νομίζω.

    Αν διαβάζεις μόνο όσα σε βολεύουν, τότε μιλάμε για καραμπινάτη περίπτωση confirmation bias (ανθρώπινο μεν, αρκεί να το αναγνωρίζουμε).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο κεί και πέρα είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι θέλεις. Υπάρχουν πάμπολλα ακόμα και η θεωρία της κούφιας γής, των ΕΛ, και δεν συμαζεύται....
    Και συνεχίζεις το reductio ad absurdum, ελπίζοντας ότι θα μου κάνεις "shaming" που δεν ακούω το tribe (γιατί οι πολλοί έχουν πάντα δίκιο, έτσι?). Χρήσιμο για τον homo sapiens του 50.000 πΧ που ζούσε κυριολεκτικά μέσα στο tribe και εκτός αυτού τον τρώγανε τα άγρια θηρία, παντελώς άχρηστο για τον σύγχρονο άνθρωπο. Το χούι από το DNA δεν φεύγει όμως...

    Hint/spoiler alert: τα fora είναι (pseudo)tribes, όπως είναι και οι ποδοσφαιρικές ομάδες, τα κόμματα κλπ. Για αυτό και φανατίζουν/πολώνουν. Δεν είναι πραγματικά tribes, αλλά δίνουν αυτή την εντύπωση (ότι δήθεν κάπου ανήκεις, μιας και η αίσθηση του ανήκειν είναι πολύ ισχυρή στο DNA μας). Μόνο η οικογένεια κάνει qualify ως πραγματικό tribe στις μέρες μας. Ούτε καν η κυβέρνηση/έθνος/κράτος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Το ότι κάποιος (Ο Τσιόδρας) είπε ότι μετράνε για COVID σχεδόν κάθε θάνατο σε ιατρικές μονάδες, δεν σημαίνει ότι αυτό γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο. Για την ακρίβεια, γίνεται εντελώς το αντίθετο.
    Ότι πέφτει μαγείρεμα στα νούμερα (είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω) πέφτει σε πολλές χώρες, δεν είναι μόνο η Ελλάδα. Στο τέλος θα δούμε που θα κάτσει η μπίλια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. ΟΙ αρλούμπες μου περι ψυχρών Σουηδών είναι απο όσα ξέρω απο όσους ξέρω, απο όσα ξέρω για την κουλτούρα τους, και απο όσα ακόμα και οι ίδιοι λένε. Εαν δεν σε ικανοποιεί στο δικό σου αφήγημα, πρόβλημά σου.
    Είσαι Σουηδός; Όχι. Άρα πως το ξέρεις; Ακόμα και ο Θάνος έγραψε ότι δεν έχει επαφή με Σουηδούς, άρα ούτε αυτός έχει πλήρη εικόνα της κουλτούρας τους. Και στην Ελλάδα ζούνε αλλοδαποί που δεν έχουν επαφή με την ελληνική κουλτούρα/έθιμα.

    Να σε δω ρε μπαγάσα όμως όταν σκάσει το 5ο μνημόνιο με αφήγημα «τεμπέληδες Νότιοι που δεν αποταμιεύατε» τι θα λες... φαντάζομαι τότε θα δικαιολογείς τους Βόρειους (Σουηδούς και λοιπούς), κι ας μην έχουν επαφή με τον Νότο, ε;

    Μονά-ζυγά δικά μας δεν γίνεται. Αν ταμπελιάζεις άκριτα, ετοιμάσου να σου φορέσουν ταμπέλες (αυτό σου λέω τόσο καιρό, αλλά δεν παίρνεις χαμπάρι). Αλλά ξέχασα, εσένα στο Λουξεμβούργο δεν σε πιάνουν τα μνημόνια (εκτός αν καταρρεύσει εντελώς το ευρώ και μετά να δω πως θα την παλεύετε με τέτοιο καιρό και χωρίς χρήμα εκεί πάνω).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Το περι βοδιών το ειπα, και εαν θες διάβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ (γιατί στην ίδια κατηγορία έβαλα και εμάς τους Ελληνες) είναι επειδή ακολοθούν ΠΙΣΤΑ τις εντολές της κυβέρνησης, σαν ρομποτάκια, σαν βόδια. Εμείς, σαν μουλάρια (ή γαιδούρια), θα αντιδράμε στα πάντα.
    Πάλι μονά-ζυγά δικά μας;

    Αν η κυβέρνηση θέλει το καλό των πολιτών της (έτσι δεν ακούμε χρόνια τώρα για χώρες με κοινωνικό κράτος?), τότε ποιό το πρόβλημα με το να ακολουθούν πιστά τις εντολές της κυβέρνησης;

    Αν πάλι υποψιάζεσαι ότι η κυβέρνηση δρα εναντίον των πολιτών, τότε ποιό είναι το πρόβλημα με την αντίδραση; Η Επανάσταση του 1821 από «αντιδραστικούς» έγινε. Μάλλον θα προτιμούσες πειθήνιους Ιάπωνες στην θέση τους, για να είχαμε ακόμα Τουρκοκρατία.

    Αποφάσισε τι από τα 2 ισχύει, μπας και καταλήξουμε κάπου. Μονά-ζυγά δικά μας δεν...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι είμαι ευπαθής ομάδα με κάνει να βλέπω λίγο πιο "παθιασμένα" το ζήτημα.
    Θα σου πρότεινα εντελώς φιλικά να μην παθιάζεσαι τόσο πολύ, γιατί δεν ξέρεις καν αν γίνεσαι αποδέκτης μακιαβελικής προπαγάνδας (το social engineering είναι ολόκληρη επιστήμη) εν αγνοία σου, κοινώς χρήσιμος ηλίθιος.

    Το συναίσθημα και ο φόβος χειραγωγεί τις μάζες. Αυτό δεν είναι θεωρία, είναι γεγονός. Προσπάθησε να το ελέγχεις, αντί να σε ελέγχει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεξε όμως γιατί κάλλιστα στο μέλλον θα μπορεί να υπάρξει και το αντίθετο. Ιός που να χτυπά (αν και αυτό ειναι πολύ πολύ λιγότερο πιθανό) τις νεαρές ηλικιακές ομάδες, και τους ανθρώπους στη ακμή της παραγωγικής τους ηλικίας. Εκεί θα μου έλεγες τα ίδια; Βάλε λίγο τον εαυτό σου στην σκέψη ότι μπορεί ο ιός να χτυπά αυτές τις ομάδες (αντίστροφα δηλαδη) αντί για γέρους και ευπαθείς ομάδες. Θα έλεγες τα ίδια; Δεν θέλω να μου πείς, θέλω απλά να το σκεφτείς.
    Ρεαλιστικά αν το δούμε, αν αύριο πεθάνουν όλοι οι νέοι και μείνουν μόνο οι γέροι στον πλανήτη, θα μπορέσει να υπάρξει ανθρώπινο είδος στο μέλλον; Πως θα γίνει αναπαραγωγή;

    Εδώ λέει πόσοι άνθρωποι έχουν υπάρξει στον πλανήτη: https://www.prb.org/howmanypeoplehaveeverlivedonearth/

    Αν πεθάνουμε, πεθάναμε (εμένα σίγουρα δεν θα με κλάψει κανείς εδώ μέσα, αφού είμαστε διαδικτυακοί άγνωστοι όπως είπα). Ο θάνατος είναι κομμάτι της ζωής, πάντα υπάρχει αυτό το ρίσκο, αλλά το έχουμε ξεχάσει αυτό στα internet bubbles/safe spaces. Για ρώτα κανέναν παππού 80-90 χρονών να σου πει αν ήταν τόσο προστατευμένοι σε φούσκες κάποτε.

    Μην πεθάνουμε όμως από το υπερβολικό άγχος λόγω COVID και στο τέλος μας μετράνε για COVID θύματα... ο ιός έχει άμεσα και έμμεσα θύματα, αλλά δεν βλέπω να γίνεται διαχωρισμός. Όλοι στο ίδιο τσουβάλι. Αν είσαι ΟΚ με αυτό (κοινώς, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα), μην σκούζεις (κι εσύ και άλλοι) για lies, damned lies and statistics. Μονά-ζυγά δικά μας ΔΕΝ παίζει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βγαίνεις στο μπαράκι, στο καφε, στσο γυμναστήριο, και εαν κολλήσιες, να λές έχω πιθανότητα 30% να πεθάνω.... Εκεί να σε δώ....
    Δεν έχω καμία καούρα ούτε για καφέδες, ούτε για ποτά, το θέμα είναι ότι η ανεργία ανεβαίνει και ασκούνται πιέσεις στην αγορά.

    Σκέψου ο άλλος να δουλεύει π.χ. ντελιβεράς/κούριερ και ξαφνικά να σκάνε στον εργοδότη του 100 άνεργοι από άλλους τομείς της οικονομίας. Αντιλαμβάνεσαι τι μισθολογικές πιέσεις ασκεί αυτό; Η ατάκα «περιμένουν άλλοι 100 στην ουρά» πλέον θα ακούγεται όλο και πιο συχνά.

    Στους απεγνωσμένους ανέργους έχεις να πεις κάτι; Ή δεν σε νοιάζει ακόμα και να ψοφήσουν; Ευπαθείς ομάδες είναι ΚΑΙ αυτοί (σε οικονομικό επίπεδο); Ή νομίζεις ότι η υγεία ενός ανέργου δεν μπορεί να πάρει την κατιούσα με ψυχοσωματικά; Δεν είναι μόνο οι διαβητικοί προστατευόμενο είδος ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να είναι μόνο αυτοί. Μέριμνα πρέπει να υπάρχει για όλους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσες(σατε) τουλάχιστον να είστε ειλικρινείς. Θα το εκτιμούσα. Να λέτε δεν μας ενδιαφέρει ο θάνατος κάποιων, "αναπόφευκτων" θανάτων, οι οποίοι "ευτυχώς" είναι κυρίως γέροι, και κάποιοι απο ευπαθείς ομάδες, για το καλό της παγκόσμιας οικονομίας, θα πεθάνουν, και θα τους βάλουμε και ένα στεφάνι μετα θάνατον. Θυσία για το γενικότερο καλό.
    Κι εσείς (το γράφω επίτηδες έτσι, αφού επιθυμείς διακαώς ποδοσφαιροποίηση της συζήτησης/VS) θα μπορούσατε να είστε λίγο ειλικρινείς, ότι σας έχει πιάσει εκδικητική μανία να καταρρεύσει όλο το οικονομικό σύστημα, ακόμα κι αν πεινάσουν άνθρωποι (όχι ο Soros και ο Gates, ο απλός λαός) -> μιζέρια, αυτοκτονίες, δολοφονίες κλπ.

    Πάντως κοίταξε να δεις, ούτε εμένα μ' αρέσει το παρόν πολιτικοοικονομικό σύστημα (εξάλλου προσωρινό το θεωρώ με όσα έρχονται στο μέλλον), απλά να ξέρεις ότι σε περίπτωση γενικευμένης κατάρρευσης/αναρχίας, οι πρώτοι που θα την πληρώσουν θα είναι οι ευπαθείς ομάδες (π.χ. νεφροπαθείς, διαβητικοί), αφού δεν θα δουλεύει τίποτα -> τα φάρμακα δεν φυτρώνουν στα χωράφια (καμία ντομάτα μπορεί, φάρμακα και ιατρικά μηχανήματα όχι).

    Be careful what you wish for...

    ΥΓ: Το λινκ το διάβασες τελικά; -> https://www.protagon.gr/epikairotita...us-44342048580
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 26-05-20 στις 21:18.

  15. #9810
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Εντωμεταξύ στο Κρανίδι όπου οι κάτοικοι φώναζαν πως πρακτικά στη δομή δεν υπήρξε ποτέ καραντίνα προέκυψαν νέα κρούσματα.
    Μάλιστα λένε πως είχαν ειδοποιήσει από την Παρασκευή αλλά μόλις τώρα ήρθαν για ελέγχους, και αυτές τις μέρες όλοι συνέχιζαν να σουλατσάρουν.
    Άκουσα δηλώσεις από κατοίκους και καταστηματάρχες της περιοχής, τις λες καθαρά ρατσιστικές αλλά τους καταλαβαίνω. Εκτός από τον ίδιο τον ιο, δεν πρόκειται να πατήσει κανείς εκεί.

Σελ. 654 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 634644649652653654655656659664674 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας