Σελ. 2705 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 26852695270027032704270527062707271027152725 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 40.561-40.575 από 51068
  1. #40561
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Κι εγώ παρατηρώντας τα στοιχεία πρόχειρα τους τελευταίους μήνες έβρισκα τους θανάτους στην Ελλάδα αυξημένους αναλογικά.

    Δεν ξέρω που οφείλεται ακριβώς αλλά σίγουρα χρίζει μελέτης. Είναι η πρωτοβάθμια περίθαλψη (ή η έλλειψη της), η νοσοκομειακή, ο αριθμός των ανθρώπων που ανήκουν στις μεγάλες ηλικίες (το ποσοστό εμβολιασμού πχ στο 60+ λέει τη μισή ιστορία); Δεν έχω κάτσει να δω πως σχετίζεται με τα κρούσματα και το ποσοστό θετικότητας για να έχω καν ιδέα τι συμβαίνει. Σίγουρα ο εμβολιασμός είναι παράγοντας αλλά δεν ξέρω αν εξηγεί όλη την κακή εικόνα.

  2. #40562
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stel67 : 25-09-21 στις 00:28.
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  3. #40563
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να θυμήσουμε ότι τα εμβόλια για τον Η1Ν1 κυκλοφόρησαν μετά από μελέτες σε πληθυσμό ~9.000 ατόμων και κάθε χρόνο βγαίνουν νέα για τις μεταλλάξεις.Παρολ'αυτά, 4εκατ. Έλληνες τα έκαναν πέρσι το φθινόπωρο χωρίς ενστάσεις,ερωτηματικά και χωρίς η γρίπη ποτέ να καταφέρει να γίνει πανδημία ισχύς covid.
    ναι ξεχνάς όμως ότι η γρίπη έχει 3.500 μεταλλάξεις

    αν περιμένουν ο Corona Virus να κάνει τόσες μεταλλάξεις και πλέον να μην υπάρχει εμβόλιο να τις αντιμετωπίσει

    δεν μιλάω για φάρμακο ή θεραπεία

    άστο καλύτερα...

  4. #40564
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα Βαλκάνια δεν πάνε καλά.
    Η ΕΕ χρησιμοποιεί για τα Βαλκανικά κράτη-μέλη της τον ευφημισμό Νοτιο-Ανατολική Ευρώπη.
    Για τα μη-μέλη της λέει τα πράγματα με το όνομά τους. Δυτικά Βαλκάνια.

    Τα ποσοστά εμβολιασμού ανά χώρα και ηλικιακή ομάδα.
    (Η Γερμανία δεν εμφανίζεται καθώς ραπορτάρει στον ecdc μόνο συνολικά στοιχεία για τους εμβολιασμούς)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ecdc_vacc.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  140,4 KB 
ID: 230999

  5. #40565
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.762
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    χμμμ με τα χάλια της ΠΦΥ τα τελευταία 20 χρόνια, με τους Έλληνες να μην κάνουν τακτικά διαγνωστικούς ελέγχους -λόγω έλλειψης χρημάτων, νοοτροπίας- με τους άνω των 60 -με υποκείμενα- μη εμβολιασμένους, δεν είναι να απορούμε για τον υψηλό αριθμό θανάτων.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #40566
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Το "υπερεμβολιο" που ελεγε ο μπουρλα ποτε αναμενεται να βγει? Παντως ηδη πολλοι εργοδοτες ζητανε πιστοποιητικο εμβολιασμου αλλιως σε σταματανε απο την δουλεια που κανεις.

  7. #40567
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως Ολλανδία (Μάαστριχτ) εχθές που ήμουν και πανδημία τέλος, πουθενά πια μάσκες κλπ. Μόνο στο πανεπιστήμιο και εκεί στους διαδρόμους αν και μου είπαν πως από Δευτέρα και εκεί τέλος.

    Με ιδιοκτήτη εστιατορίου που μιλούσα, υποτίθεται πως από σήμερα ξεκινά και καλά το υποχρεωτικό Covid pass σε κλειστούς χώρους (αν και κάνει τρομερή για την εποχή ζέστη!) αλλά ο ίδιος δήλωσε ότι απλά θα κλείνει το μάτι σε όποιον μπαίνει. Το μαγαζί του - και μιλάμε για ένα από τα καλύτερα του Μάαστριχτ και όχι μόνο - τίγκα στον κόσμο, εννοείται τραπέζια το ένα δίπλα στο άλλο κοκ. Βέβαια, Μάαστριχτ γαρ, 11μμ έπεσε curfew και μαγαζιά άρχισαν να κλείνουν αλλά αυτό έχει να κάνει με την πόλη, εδώ έσβηναν τα φώτα στα διαμερίσματα από τις 10μμ Παρασκευιάτικα

    Βρυξέλλες, προχθές, υποτίθεται και καλά ότι όλοι καθιστοί, αποστάσεις, κοκ, από τις 9μμ και έπειτα τουλάχιστον στην Place du Luxembourg δεν έπεφτε καρφίτσα στους όρθιους και στα μαγαζιά μέσα να γίνεται του..... το πανηγύρι σε χορό και χαμό, ποιος θα το έλεγε ότι πλέον πας Ελλάδα για να ξενερώσεις Μάσκες υποτίθεται παντού αλλά κρεμασμένες σε πηγούνια και στα ΜΜΜ έχω αρχίσει να αντιλαμβάνομαι ότι όλοι κουβαλούν από ένα μπουκαλάκι νερό για να.... πίνουν στη διαδρομή

    Κατά τα άλλα προφανώς στο εξωτερικό οι άνθρωποι είναι νομοταγείς δεν είναι Έλληνες

    - - - Updated - - -

    Kαι Βρυξέλλες ούτε καν που μου ζητήθηκε πουθενά πιστοποιητικό μολονότι κι εκεί υποτίθεται πως μόνο εμβολιασμένοι βρίσκονται σε εσωτερικούς χώρους

  8. #40568
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αλλά μετά αν κάτι δεν πάει καλά φταίνε τα μέτρα

  9. #40569
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά μετά αν κάτι δεν πάει καλά φταίνε τα μέτρα
    Koίτα, αυτό που καταλαβαίνω (ίσως προκατειλημένα μιας και εμπειρικά το λέω) είναι ότι ο κόσμος πολύ απλά έχει μπουχτίσει και θέλει να ζήσει τη ζωή του και παράλληλα γελά και με το παράλογο των δήθεν μέτρων, όπως π.χ. και καλά η μάσκα είναι για να πας τουαλέτα αλλά στο τραπέζι δεν την φοράς.

    Η λογική είναι ότι όσοι δεν έχουν εμβολιαστεί, εκείνοι διακινδυνεύουν αλλά κανείς δεν έχει όρεξη πλέον να ασχοληθεί. Η ζωή συνεχίζεται.

    Και ίσως, αν είναι έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, θα έπρεπε και στην Ελλάδα να κινούμαστε αντί να παίζουμε θέατρο. Προφανώς όσοι θέλουν, όσοι δεν θέλουν μπορούν να ζήσουν τη ζωή τους σε ένα μόνιμο lockdown.

    Από την άλλη, επειδή χθες κάθισα και έψαξα λίγο τα στατιστικά για εμβολιασμούς Ολλανδία, οι άνω των 60 είναι σε πολύ πιο υψηλά επίπεδα. Και σίγουρα υπάρχει καλύτερη υποδομή στο σύστημα υγείας.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #40570
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Koίτα, αυτό που καταλαβαίνω (ίσως προκατειλημένα μιας και εμπειρικά το λέω) είναι ότι ο κόσμος πολύ απλά έχει μπουχτίσει και θέλει να ζήσει τη ζωή του και παράλληλα γελά και με το παράλογο των δήθεν μέτρων, όπως π.χ. και καλά η μάσκα είναι για να πας τουαλέτα αλλά στο τραπέζι δεν την φοράς.

    Η λογική είναι ότι όσοι δεν έχουν εμβολιαστεί, εκείνοι διακινδυνεύουν αλλά κανείς δεν έχει όρεξη πλέον να ασχοληθεί. Η ζωή συνεχίζεται.

    Και ίσως, αν είναι έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, θα έπρεπε και στην Ελλάδα να κινούμαστε αντί να παίζουμε θέατρο. Προφανώς όσοι θέλουν, όσοι δεν θέλουν μπορούν να ζήσουν τη ζωή τους σε ένα μόνιμο lockdown.

    Από την άλλη, επειδή χθες κάθισα και έψαξα λίγο τα στατιστικά για εμβολιασμούς Ολλανδία, οι άνω των 60 είναι σε πολύ πιο υψηλά επίπεδα. Και σίγουρα υπάρχει καλύτερη υποδομή στο σύστημα υγείας.
    Ναι τα έχουμε ξαναπεί αυτά απο το 2ο Lockdown που ήταν κάτι σαν Lockdown, μετά πάλι λέμε οτι τα μέτρα που δεν τηρούνται φταίνε, εσυ απλά λες ορίστε το κάνουν και άλλες χώρες στο εξωτερικό μην λέτε μόνο τους νέους στην Ελλάδα, λες και το πρόβλημα είναι το αν το κάνουν και άλλοι και όχι το ότι δεν τηρούνται τα όποια μέτρα.

    Μου αρέσει ακόμα το σκεπτικό σου, αφού δεν τηρούνται τα μέτρα απο μια μικρή ομάδα ας προσέχανε αυτοί που τα τηρούν και ας τους κλείσουμε μέσα.

  11. #40571
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τα έχουμε ξαναπεί αυτά απο το 2ο Lockdown που ήταν κάτι σαν Lockdown, μετά πάλι λέμε οτι τα μέτρα που δεν τηρούνται φταίνε, εσυ απλά λες ορίστε το κάνουν και άλλες χώρες στο εξωτερικό μην λέτε μόνο τους νέους στην Ελλάδα, λες και το πρόβλημα είναι το αν το κάνουν και άλλοι και όχι το ότι δεν τηρούνται τα όποια μέτρα.

    Μου αρέσει ακόμα το σκεπτικό σου, αφού δεν τηρούνται τα μέτρα απο μια μικρή ομάδα ας προσέχανε αυτοί που τα τηρούν και ας τους κλείσουμε μέσα.
    Το σκεπτικό μου ήταν και είναι - και μάλιστα τώρα περισσότερο από ποτέ - ότι η ζωή συνεχίζεται και τα lockdown έχουν πλέον αποδειχτεί ως το μεγαλύτερο λάθος που έχουμε κάνει, ό,τι πιο ανούσιο και άχρηστο που εξυπηρετεί αποκλειστικά πολιτικούς σκοπούς για να φαίνεται "ότι κάτι κάνουμε". Η ζημιά βέβαια θα είναι αισθητή για δεκαετίες αλλά οι πολιτικοί αυτοί θα μας έχουν αφήσει χρόνους - εννοώ στον θώκο - όταν θα το βιώνουμε.

    Τώρα πλέον με τα εμβόλια, αυτό και τίποτε άλλο. Αν δεν έχεις εμβολιαστεί και θέλεις να ζήσεις κανονικά, fine, το ρίσκο δικό σου. Αν δεν είσαι άνετος και θέλεις να εξαφανιστεί ο ιός από τον πλανήτη πριν πλέον ζήσεις τη ζωή σου, επίσης fine, κάνε ό,τι θέλεις και ζήσε όσο πιο προστατευμένα θέλεις.

    Αλλά, άφησε και τους υπόλοιπους να ζήσουν όπως θέλουν. Βλέπω ότι κάπως έτσι πάει το πράγμα τουλάχιστον εμπειρικά όπου έχω βρεθεί στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα βέβαια θέλουμε να παίζουμε και τα δήθεν παιχνίδια μας και να κάνουμε θέατρα.

    Για τα υπόλοιπα που μου γράφεις, άστο φιλλλλλαράκι, δεν θα παίξω με μπάλες στην κερκίδα.

    Σου είπα πώς το βλέπω, πες μου κι εσύ ρητά, ξεκάθαρα, σε 3-4 προτάσεις τι θα ήθελες και πώς θα ήθελες να πάει το πράγμα.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #40572
    Εγγραφή
    08-04-2021
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως Ολλανδία (Μάαστριχτ) εχθές που ήμουν και πανδημία τέλος, πουθενά πια μάσκες κλπ. Μόνο στο πανεπιστήμιο και εκεί στους διαδρόμους αν και μου είπαν πως από Δευτέρα και εκεί τέλος.

    Με ιδιοκτήτη εστιατορίου που μιλούσα, υποτίθεται πως από σήμερα ξεκινά και καλά το υποχρεωτικό Covid pass σε κλειστούς χώρους (αν και κάνει τρομερή για την εποχή ζέστη!) αλλά ο ίδιος δήλωσε ότι απλά θα κλείνει το μάτι σε όποιον μπαίνει. Το μαγαζί του - και μιλάμε για ένα από τα καλύτερα του Μάαστριχτ και όχι μόνο - τίγκα στον κόσμο, εννοείται τραπέζια το ένα δίπλα στο άλλο κοκ. Βέβαια, Μάαστριχτ γαρ, 11μμ έπεσε curfew και μαγαζιά άρχισαν να κλείνουν αλλά αυτό έχει να κάνει με την πόλη, εδώ έσβηναν τα φώτα στα διαμερίσματα από τις 10μμ Παρασκευιάτικα

    Βρυξέλλες, προχθές, υποτίθεται και καλά ότι όλοι καθιστοί, αποστάσεις, κοκ, από τις 9μμ και έπειτα τουλάχιστον στην Place du Luxembourg δεν έπεφτε καρφίτσα στους όρθιους και στα μαγαζιά μέσα να γίνεται του..... το πανηγύρι σε χορό και χαμό, ποιος θα το έλεγε ότι πλέον πας Ελλάδα για να ξενερώσεις Μάσκες υποτίθεται παντού αλλά κρεμασμένες σε πηγούνια και στα ΜΜΜ έχω αρχίσει να αντιλαμβάνομαι ότι όλοι κουβαλούν από ένα μπουκαλάκι νερό για να.... πίνουν στη διαδρομή

    Κατά τα άλλα προφανώς στο εξωτερικό οι άνθρωποι είναι νομοταγείς δεν είναι Έλληνες

    - - - Updated - - -

    Kαι Βρυξέλλες ούτε καν που μου ζητήθηκε πουθενά πιστοποιητικό μολονότι κι εκεί υποτίθεται πως μόνο εμβολιασμένοι βρίσκονται σε εσωτερικούς χώρους
    Ανήκουμε στα Βαλκάνια

  13. #40573
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου είπα πώς το βλέπω, πες μου κι εσύ ρητά, ξεκάθαρα, σε 3-4 προτάσεις τι θα ήθελες και πώς θα ήθελες να πάει το πράγμα.
    Τα αφήνουμε όλα ελευθέρα να αναλάβει ο δαρβίνος, ούτε εμβόλια, ούτε ΜΕΘ ούτε τίποτα, κάνεις τις επιλογές σου και αναλαμβάνεις την όποια ευθύνη

  14. #40574
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αφήνουμε όλα ελευθέρα να αναλάβει ο δαρβίνος, ούτε εμβόλια, ούτε ΜΕΘ ούτε τίποτα, κάνεις τις επιλογές σου και αναλαμβάνεις την όποια ευθύνη
    Fair enough, δεν έχω αντίρρηση. Άλλωστε αυτό λίγο πολύ αρχίζει να αποτελεί την πολιτική, τουλάχιστον σε επίπεδο κοινωνικής ζωής.

    Αλλά, μην κάνουμε θέατρα με πιστοποιητικά κλπ επειδή γελοιοποιούμε νόμους και αρχές και παράλληλα κάνουμε κάτι τύπους ζάμπλουτους.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #40575
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fair enough, δεν έχω αντίρρηση. Άλλωστε αυτό λίγο πολύ αρχίζει να αποτελεί την πολιτική, τουλάχιστον σε επίπεδο κοινωνικής ζωής.

    Αλλά, μην κάνουμε θέατρα με πιστοποιητικά κλπ επειδή γελοιοποιούμε νόμους και αρχές και παράλληλα κάνουμε κάτι τύπους ζάμπλουτους.
    Να κάνουμε τύπους ζάπλουτους; για πες, ποιους κάνουμε ζάπλουτους;

Σελ. 2705 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 26852695270027032704270527062707271027152725 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας