Σελ. 655 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 635645650653654655656657660665675 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.811-9.825 από 51068
  1. #9811
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παρενθετικά @Ρέμπελος, μην ξεχάσεις - σε ξορκίζω! - να διαβάσεις το τελευταίο βιβλίο του Kay με τον Mervyn King με τίτλο Radical Uncertainty, έχω πάθει την πλάκα μου μιλάμε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #9812
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη εσείς ξέρατε πως ο Τσίορδας ήταν και με τον Η1Ν1 ο υπεύθυνος για τα εμβόλια και έβαλε Αβραμόπουλο και πήραν 16.5εκ εμβόλια εκ των οποίων χρησιμοποιήθηκαν μόνο 360.000? ρε μπας και ο γεροτρελοτράγκας έχει δίκιο?
    Δεν ισχύει αυτό. Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου. Αν ψάξεις θα βρεις τη διάψευση.

  3. #9813
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό. Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου. Αν ψάξεις θα βρεις τη διάψευση.
    Ποια από όλα δεν ισχύει;

  4. #9814
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πτωματολογία δεν οδηγεί πουθενά πλην στον καθένα να φτιάχνει αφηγήματα και για να φτιάξεις σωστά μια εικόνα θα πρέπει να το κάνεις σε βάθος χρόνων. Οι Βέλγοι πτωματολογικά ισχυρίζονται, π.χ., ότι έχουν τον χειρότερο αριθμό ανά Χ επειδή από την αρχή μετράνε όλους τους θανάτους ως Covid παντού και για εκείνους δεν υπάρχει το "με", υπάρχει μόνο το "από" Covid θάνατος. Επίσης λένε ότι από την αρχή προσμέτρησαν οίκους ευγηρίας. Άλλοι θα πουν ότι οι θάνατοι σε οίκους ευγηρίας στο ΗΒ π.χ. προέκυψαν επειδή νοσοκομεία έστελναν ηλικιωμένους αρρώστους με συμπτώματα πίσω στους οίκους επειδή δεν ήταν βαριά περιστατικά. Προσωπικά δεν έχω άποψη ειλικρινά και δεν γίνεται χωρίς πάροδο ετών.

    Όσον αφορά τη θνητότητα, εδώ και αν δεν στήνεται με φιγούρες το αφήγημα ιδιαιτέρως του θα-πεθάνουμε-όλοι. Συγνώμη, δεν θα πάρω, μέχρι στιγμής οι γενικοί δείκτες θνητότητας δεν έχουν μεταβληθεί. Αν όντως θέλεις μια ισορροπημένη άποψη - άλλη μια, τι απέγινε εκείνος ο οικονομολόγος στο Κουτί Πανδώρας που έγραψε το πρώτο μέρος σε μια υποσχόμενη ανάλυση άραγε - εδώ και από site που δεν το λες και συνομωσιολογικό


    Aκόμα και το R0 είναι κάτι πάρα πολύ σχετικό όπως αποδεικνύει ο πολύς και μέγιστος John Kay - νομίζω και άλλος ένας το παρέθεσε πιο πίσω
    Άρθρο των FT σχετικά με τους πλεονάζοντες θανάτους στο ΗΒ. Τώρα αν κάποιος θεωρεί ότι αυτοί οι αριθμοί οφείλονται σε ανθρώπους που έμειναν χωρίς περίθαλψη λόγω κορονοϊού (το έχω ακούσει και αυτό) δεν ξέρω τι να πω.
    Για το R0 συμφωνώ ότι δεν είναι απόλυτο. Εδώ ένα άρθρο που αναλύει με παρόμοιο τρόπο.

    Και πάλι να επαναλάβω. Δεν θα πεθάνουμε όλοι και δεν κάνω σε καμία περίπτωση πτωματολογία.
    Ποτέ δεν έψεξα κάποιον που ήταν από επιφυλακτικός μέχρι αναφανδόν αντίθετος με το κλείσιμο σε βάση της ζημιάς που γίνεται στην οικονομία (και ίσως στη δημοκρατία) γιατί κι εγώ είχα αυτό το δίλημμα. Στην πρώτη φάση μόνο και μόνο επειδή είχαμε να κάνουμε με κάτι εντελώς άγνωστο ήμουν υπέρ δραστικών μέτρων. Πλέον και με το μάτι στην οικονομία θεωρώ ότι δεν μπορούμε να το επαναλάβουμε. Απλό είναι.

    Αλλά όταν ακούω για συνωμοσίες και φουσκώματα των αριθμών γίνομαι triggered σαν φοιτητής του UCLA που ακούει ότι υπάρχουν μόνο δύο φύλα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρενθετικά @Ρέμπελος, μην ξεχάσεις - σε ξορκίζω! - να διαβάσεις το τελευταίο βιβλίο του Kay με τον Mervyn King με τίτλο Radical Uncertainty, έχω πάθει την πλάκα μου μιλάμε
    Σημειώθηκε!!


  5. #9815
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη εσείς ξέρατε πως ο Τσίορδας ήταν και με τον Η1Ν1 ο υπεύθυνος για τα εμβόλια και έβαλε Αβραμόπουλο και πήραν 16.5εκ εμβόλια εκ των οποίων χρησιμοποιήθηκαν μόνο 360.000? ρε μπας και ο γεροτρελοτράγκας έχει δίκιο?
    Πραγματικά είναι η τρίτη φορά που βάζεις λόγια του τράγκα στην συζήτηση, πραγματικά ψάξε λίγο καλύτερα τι εστι τράγκας,

  6. #9816
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρθρο των FT σχετικά με τους πλεονάζοντες θανάτους στο ΗΒ. Τώρα αν κάποιος θεωρεί ότι αυτοί οι αριθμοί οφείλονται σε ανθρώπους που έμειναν χωρίς περίθαλψη λόγω κορονοϊού (το έχω ακούσει και αυτό) δεν ξέρω τι να πω.
    Για το R0 συμφωνώ ότι δεν είναι απόλυτο. Εδώ ένα άρθρο που αναλύει με παρόμοιο τρόπο.
    Και γω μόλις το έμαθα σήμερα.
    Φίλος σώθηκε στο τσακ από έμφραγμα, πόνοι στο στήθος και άλλα συμπτώματα για μια εβδομάδα, και μου έλεγε ο ιατρός ότι είναι πλέον πολύ συνηθισμένο το φαινομενο.
    Αν μέχρι τώρα τα αναβάλαμε όλα για το παραπεντε, τώρα, όχι και 10 άλλα και 30 πηγαίνουν στα νοσοκομεία.

    Πιθανόν, μάλλον σίγουρα, δεν είναι ικανό να διαφοροποιησει και τόσο τα στατιστικά αλλά άλλη μια "παρενέργεια" του ιου

  7. #9817
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Αν είναι να παίρνουμε κάποιες χώρες για προτυπο, μοντέλο, γιατί να πάρουμε την Σουηδία, που κατ'εμέ και πολλούς άλλους καθόλου μα καθόλου επιτυχημένο μοντέλο δεν είναι και απορώ, και δεν παίρνουμε το παράδειγμα της Κορέας, της Ταιβάν, της Σιγκαπούρης, της Ιαπωνίας κλπ.
    Α, ξέχασα, σε αυτές, όλοι φοράνε μάσκες, για αυτό δεν τις παίρνουμε για πρότυπο
    Η υπόθεση είναι μόνο για γέλια (δεν είναι για τις μάσκες). Είναι για την συνολική αντιμετώπιση του θέματος.
    Αντε να βγεί και καμμιά θεραπεία, γιατί πολλοί είναι που θα το κάνουν Κούγκι.

  8. #9818
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια από όλα δεν ισχύει;
    Δεν ήταν υπεύθυνος τότε ο Τσιόδρας.
    Δεν βρίσκω τώρα το αναλυτικό ρεπορτάζ που το έγραφε ολόκληρο.
    Τέλος πάντων. Ελευθεροτυπία 26/06/2014:
    "Μάλιστα, αίσθηση είχε προκαλέσει το γεγονός ότι η τότε πρόεδρος της Επιτροπής Πανδημίας Νέας Γρίπης, καθηγήτρια Ελένη Γιαμαρέλλου, παρότρυνε τον κόσμο να κάνει χρήση του φαρμάκου χρησιμοποιώντας στις δηλώσεις την εμπορική ονομασία του σκευάσματος, κάτι που δεν θεωρείται ορθό δεοντολογικά."
    O Τσιόδρας δεν ήταν υπεύθυνος ή πρόεδρος της επιτροπής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stel67 : 26-05-20 στις 23:00.

  9. #9819
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θυμάμαι τότε την υστερία να προμηθευτούν και εκατομ δόσεις εμβολίων γιατί περίμεναν πανδημία - που φυσικά έμειναν αχρησιμοποιητα και πετάχτηκαν . Από τότε βεβαία αργά και μεθοδικά στραγγiζαν κάθε φτηνό φάρμακο για να υπάρχουν μόνο αυτά με ακριβές πατέντες διαθέσιμα και να γίνονται deals με χοντρές μίζες ...

  10. #9820
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήταν υπεύθυνος τότε ο Τσιόδρας.
    Δεν βρίσκω τώρα το αναλυτικό ρεπορτάζ που το έγραφε ολόκληρο.
    Τέλος πάντων. Ελευθεροτυπία 26/06/2014:
    "Μάλιστα, αίσθηση είχε προκαλέσει το γεγονός ότι η τότε πρόεδρος της Επιτροπής Πανδημίας Νέας Γρίπης, καθηγήτρια Ελένη Γιαμαρέλλου, παρότρυνε τον κόσμο να κάνει χρήση του φαρμάκου χρησιμοποιώντας στις δηλώσεις την εμπορική ονομασία του σκευάσματος, κάτι που δεν θεωρείται ορθό δεοντολογικά."
    O Τσιόδρας δεν ήταν υπεύθυνος ή πρόεδρος της επιτροπής.
    Άλλο μπουμπούκι αυτή.

    Πάντως η φωτογραφία με τον Αβραμόπουλο και τον Κοντοζαμάνη υπάρχει, όπως και φαίνεται πως ήταν στο ΚΕΕΛΠΝΟ. Και για να είναι δίπλα στον Αβραμόπουλο δεν νομίζω να ήταν απλός υπάλληλος. Έτσι και αλλιώς νομίζω η κατηγορία που του προσάπτουν είναι πως εισηγήθηκε παραπάνω εμβόλια, όχι πως ήταν πρόεδρος ή υπεύθυνος.

  11. #9821
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά είναι η τρίτη φορά που βάζεις λόγια του τράγκα στην συζήτηση, πραγματικά ψάξε λίγο καλύτερα τι εστι τράγκας,
    Ενοχλούν και οι δεξιοί τώρα αν λένε αλήθειες? σε χάνω πραγματικά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #9822
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τι αλήθειες πουλάει ο τραγκας ; βασκανίες-ματζουνια-κάτω ο μητσοτακης και ο billis o gates666 που θα μας τσιπαρει

  13. #9823
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Και τώρα τι θα γενούμε χωρίς Τσιόδρα.

    Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #9824
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι αλήθειες πουλάει ο τραγκας ; βασκανίες-ματζουνια-κάτω ο μητσοτακης και ο billis o gates666 που θα μας τσιπαρει
    Δηλαδή παίζει να μην έλεγε αλήθεια ότι τα ΟΥΚ σώσανε τον Τσίπρα στις Μαλδίβες;

  15. #9825
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο μπουμπούκι αυτή.

    Πάντως η φωτογραφία με τον Αβραμόπουλο και τον Κοντοζαμάνη υπάρχει, όπως και φαίνεται πως ήταν στο ΚΕΕΛΠΝΟ. Και για να είναι δίπλα στον Αβραμόπουλο δεν νομίζω να ήταν απλός υπάλληλος. Έτσι και αλλιώς νομίζω η κατηγορία που του προσάπτουν είναι πως εισηγήθηκε παραπάνω εμβόλια, όχι πως ήταν πρόεδρος ή υπεύθυνος.
    Το μόνο σωστό από το άρθρο είναι η φώτο. Ο τίτλος του δεν ισχύει. O BlueChrist ρωτάει αν το άρθρο έχει δίκιο. Η απάντηση είναι ότι το άρθρο είναι ψευδές. Δεν ήταν υπεύθυνος της επιτροπής.
    Τι εννοείς "νομίζω ότι η κατηγορία που του προσάπτουν είναι πως εισηγήθηκε" ? Τον κατηγορούν επειδή ήταν μέλος της επιτροπής ? Ξέρεις ποια ήταν η άποψη του Τσιοδρα τότε για το Η1Ν1 ? Αν πλειοψήφισε ή μειοψήφισε τότε σαν μέλος της επιτροπής ? ¨Ηταν μέλος της επιτροπής, ήταν απλός εκπρόσωπος τύπου, είδε φως και μπήκε να πιει ένα καφέ δίπλα στον Αβραμόπουλο ?
    Δηλαδή, για όνομα.

    - - - Updated - - -

    Είναι μεγάλο σεντόνι, ο συγγραφέας δεν μασάει τα λόγια του (και μπράβο του) και μερικά από αυτά που γράφει είναι αποκλειστικά για τις ΗΠΑ, αλλά νομίζω ότι είναι εξαιρετικό κείμενο για το θέμα του thread.

    http://www.docbastard.net/2020/05/co...sting.html?m=1

    COVID-19 Mythbusting

Σελ. 655 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 635645650653654655656657660665675 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας