Σελ. 665 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 645655660663664665666667670675685 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.961-9.975 από 51068
  1. #9961
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως κι όχι, παίζει να είχε δώσει κι αυτός ανάλογο ποσό στα ΜΜΕ.

    - - - Updated - - -



    Θα έλεγες το ίδιο αν είχες χάσει 2-3 μέλη της οικογένειάς σου από τον ιό ή επειδή θα ήταν φίσκα οι ΜΕΘ (υποθετικό σενάριο τέρμα γκαντεμιάς) ή η γροθιά σου θα πλησίαζε με υπερηχητική ταχύτητα το πρόσωπο εκείνου που στο έλεγε?
    Το επιχείρημα σου είναι πολύ φθηνό. Έχω κι εγώ γονείς μεγάλης ηλικίας, έχω συγγενείς με αναπνευστικά προβλήματα ακόμα και η φίλη μου έχει διαβήτη. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα μπαινουμε στο καβούκι όποτε μας το επιβάλλουν χωρίς πολλά πολλά. Για το καλό μας.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #9962
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το επιχείρημα σου είναι πολύ φθηνό. Έχω κι εγώ γονείς μεγάλης ηλικίας, έχω συγγενείς με αναπνευστικά προβλήματα ακόμα και η φίλη μου έχει διαβήτη. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα μπαινουμε στο καβούκι όποτε μας το επιβάλλουν χωρίς πολλά πολλά. Για το καλό μας.
    Για το καλό τους μπαίνεις πρωτίστως, όχι τόσο για το "μας"...

  3. #9963
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι θέμα γενικότερης προσωπικής άποψης.
    Προσωπικά στο δίλημμα σίγουροι θάνατοι αύριο vs πιθανού οικονομικού κόστους αν και εφόσον δεν βγει θεραπεία σε 6 μήνες, θα διάλεγα εντός 3 δευτερολέπτων το lock down. Σε 6 μήνες προλαβαίνεις να οργανωθείς, να φτιάξεις τις υποδομές σου, αποθέματα κοκ. Δεν είμαι καθόλου του τζόγου όπως κατάλαβες. Τουλάχιστον οι άνθρωποι που θα πεθάνουν από τον ιο εντέλει θα πεθάνουν με μια αξιοπρέπεια, έχοντας την φροντίδα που τους αξίζει κι όχι ξεχασμένοι σε γηροκομεία και παρατημένοι στα σπίτια τους.
    Αυτό το πράγμα που συμβαίνει στη Σουηδία έχει νόημα τελικά ?
    Νομίζω ότι μάλλον είναι λάθος το δίλημμα που θέτεις - και άθελα βάζεις λάθος λόγια στο στόμα μου σε άλλο μήνυμα που έγραψες.

    Το ζήτημα είναι να θέσουμε σωστά το αφήγημα του τι συμβαίνει, αν δεν το κάνουμε τότε δεν πάμε πουθενά πλην των δύο άκρων.

    Αυτή τη στιγμή όπως το αντιλαμβάνομαι και από όσα διαβάζω είναι ότι σαφώς έχουμε μια νέα ασθένεια, σαφώς άκρως επικίνδυνη για συγκεκριμένες ομάδες πληθυσμού όπου αν ξεφύγει τότε θερίζει σαν πολυβόλο, σίγουρα όμως (νομίζω ότι να το παραδεχτούμε, έτσι;; ) ΔΕΝ είναι η νέα πανούκλα και σίγουρα δεν αποτελεί την μεγαλύτερη απειλή στην ανθρωπότητα. Μπορεί να διαβάζομαι κυνικός, αλλά θεωρώ ότι κάπως έτσι είναι.

    Πολύ σωστά και για λόγους που αναφέρθηκαν (επειδή π.χ. ομοϊδεάτες σου πολιτικά / ιδεολογικά ήταν στα πράγματα για δεκαετίες) ότι η δημόσια υγεία έχει ξεχαρβαλωθεί, ότι κάθε έννοια δημοσίου και κυβέρνησης ήταν (και είναι) κάτι "κακό", επειδή κανείς (ακόμα και εμείς) δεν ήθελε να αποδεχτεί ότι στον 21ο αι με Facebook και Google και πάλι οι δυτικές κοινωνίες βρέθηκαν αντιμέτωπες και γυμνές σε υποδομές σε απειλή από τον 15ο αιώνα, όσα lockdowns έγιναν όπως έγιναν, καλώς έγιναν.

    Μέχρι εδώ συμφωνώ πλήρως και αν και υποφέρω (Ιρλανδία γαρ και ακόμα να βρω τρόπο να έρθω Ελλάδα), συμφωνώ.

    Από έδώ και πέρα είναι το ερώτημα τι γίνεται.

    Αν νομίζεις ότι μπορούμε κάθε 3 (ή 6) μήνες και λίγο να κλέινουμε οικονομίες και να πάμε σε επανεκκίνηση λες και είναι αμάξι, τότε ιδεολογικά σε λάθος μοντέλο ποντάρεις. Υπάρχουν άλλα μοντέλα που μπορούν να το σηκώσουν αυτό, αλλά εμείς δεν τα έχουμε επιλέξει, μάλιστα πανηγυρίζουμε για πτώσεις Τειχών κλπ τέτοιων μοντέλων. Οι οικονομίες που ζούμε άλλα lockdowns δεν αντέχουν εκτός και αν πάμε για ακραίες καταστάσεις.

    Άρα, από εδώ και πέρα πώς ζούμε; Και θα συνεχίσω να λέω ότι το αφήγημα των κοινωνικών αποστάσεων κλπ εσαεί (θεωρώντας ότι ιατρικές λύσεις θα έχουμε σε μια 3ετία και αν - μακάρι να είμαι λάθος) επίσης δεν στέκει. Λυπάμαι, αλλά δεν βγαίνει η σούμα. Έχουμε στήσει κοινωνίες και οικονομίες σε θεμελιώδη αντίθετα πράγματα και βαυκαλιζόμαστε αν νομίζουμε ότι το κόστος δεν θα είναι πολλαπλάσιο των απωλειών του C-19.

    Kαταλήγοντας, κατά τη γνώμη μου, αν θέλουμε να συνεχίσουμε στο παρόν οικονομικό μοντέλο θα πρέπει να συνηθίσουμε σε πολύ παραπάνω ρίσκο στην καθημερινή μας ζωή που θα επανέλθει εκεί που ήταν. Άντε να βοηθήσουν τα συστήματα ελέγχου και ιχνηλάτησης αλλά ακόμα δεν έχω δει νούμερα παραγωγής τέτοια να στηρίξουν τις ανάγκες του βορείου ημισφαιρίου. Ή υποδομές να τρέχουν τέτοια συστήματα όπως τα ευαγγελίζονται τουλάχιστον

    Αυτό λέω, μακάρι να είμαι λάθος - ως τώρα πάντως που έλεγα από την αρχή ότι και τα lockdowns θα έχουν σαφή ημερομηνία λήξης θέλοντας και μη, δεν ήταν και τόσο λάθος βλέποντας τώρα τι συμβαίνει.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #9964
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Κάτι που ίσως μας διαφεύγει είναι ότι αν (όταν φοβάμαι θα έπρεπε να πω) υπάρξουν ανεξέλεγκτες εξάρσεις, εκ των πραγμάτων θα σταματά ο κόσμος ότι μπορεί να σταματήσει.
    (Και οι πολιτικοί μπροστά στο πολιτικό κόστος -το μόνο που λογαριάζουν περισσότερο από το οικονομικό- ίσως σταματάνε και τα υπόλοιπα.

  5. #9965
    Εγγραφή
    01-04-2014
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    OTE VDSL 50
    Router
    ASUS DSL-AC52U
    SNR / Attn
    12.7(dB) / 7.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως λέει και ο Pop, το χαρτί του lockdown θεωρώ ότι μία φορά μπορούσαμε να το παίξουμε και μπροστά στον μεγάλο άγνωστο που είναι αυτός ο ιός, το παίξαμε χωρίς 2η σκέψη (οι περισσότερες χώρες τουλάχιστον)

    2η φορά στην ίδια κλίμακα φαντάζει πολύ δύσκολο (δεν θα πω απίθανο, εάν ξανασυμβεί μία Ιταλία ή μία Ισπανία ή ένα Ηνωμένο Βασίλειο). Θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε παρέα με τον ιό και να προσαρμοστούμε στις νέες συνθήκες αναγκαστικά μέχρι να βρεθεί φάρμακο/εμβόλιο ή γίνει κάνα θαύμα και εξαφανιστεί

  6. #9966
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έπαιρνες άδεια από κανέναν, πόσο πιο απλά να το γράψω;
    Παίρνω αδεία απο το κράτος, σημαίνει πως κάνω αίτηση στο κράτος και αυτό μετά μου δίνει ένα έντυπο με την άδεια, κάτι τέτοιο δεν υπήρξε.
    Ερχόταν επιβεβαίωση, την οποία έπρεπε να έχεις μαζί σου και να την δείξεις όταν σου το ζητούσαν οι μπάτσοι.. Μην προσπαθείς να κάνεις το μαύρο άσπρο. Λίγη περηφάνια.

  7. #9967
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objecto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερχόταν επιβεβαίωση, την οποία έπρεπε να έχεις μαζί σου και να την δείξεις όταν σου το ζητούσαν οι μπάτσοι.. Μην προσπαθείς να κάνεις το μαύρο άσπρο. Λίγη περηφάνια.
    Μέχρι και σε χαρτοπετσέτα μπορούσες να το γράψεις, δεν είμαι εγώ που πάω να αλλάξω κάποιο χρώμα.

  8. #9968
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objecto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερχόταν επιβεβαίωση, την οποία έπρεπε να έχεις μαζί σου και να την δείξεις όταν σου το ζητούσαν οι μπάτσοι.. Μην προσπαθείς να κάνεις το μαύρο άσπρο. Λίγη περηφάνια.
    Ποτέ δεν πήρα επιβεβαίωση γιατί ποτέ δεν έστειλα sms.

    Ολη την καραντίνα την έβγαλα με ένα χαρτί, ένα μολύβι και μια γόμα για να αλλάζω όποτε θέλω ημερομηνία και ώρα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #9969
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έπαιρνες άδεια από κανέναν, πόσο πιο απλά να το γράψω;
    Παίρνω αδεία απο το κράτος, σημαίνει πως κάνω αίτηση στο κράτος και αυτό μετά μου δίνει ένα έντυπο με την άδεια, κάτι τέτοιο δεν υπήρξε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σύνταγμα της χώρας μας προβλέπει κάποια πράγματα, δεν δόθηκε δηλαδή κάποιο κακό προηγούμενο στην δημοκρατία που έχουμε.
    Ναι και όχι. Συμφωνώ ότι δεν έπαιρνες άδεια από κανέναν, και ορθά υπήρξε διαδικασία καταγραφής εξόδου και προστίμων για τους παραβάτες.
    Όμως ο τρόπος που πάρθηκαν οι αποφάσεις (Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις) είναι σε κάποιο βαθμό κακό προηγούμενο, και έχουμε δει και στο παρελθόν να γίνεται κατάχρησή τους.
    Δεν έχω ψευδαισθήσεις ότι η Βουλή μας είναι πρότυπο δημοκρατίας, αλλά θα πρέπει να ξεσυνηθίσουμε τις ΚΥΑ ως εύκολο τρόπο παράκαμψής της, παρά το ότι για τα συγκεκριμένα μέτρα τις θεωρώ αποδεκτές.

  10. #9970
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και όχι. Συμφωνώ ότι δεν έπαιρνες άδεια από κανέναν, και ορθά υπήρξε διαδικασία καταγραφής εξόδου και προστίμων για τους παραβάτες.
    Όμως ο τρόπος που πάρθηκαν οι αποφάσεις (Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις) είναι σε κάποιο βαθμό κακό προηγούμενο, και έχουμε δει και στο παρελθόν να γίνεται κατάχρησή τους.
    Δεν έχω ψευδαισθήσεις ότι η Βουλή μας είναι πρότυπο δημοκρατίας, αλλά θα πρέπει να ξεσυνηθίσουμε τις ΚΥΑ ως εύκολο τρόπο παράκαμψής της, παρά το ότι για τα συγκεκριμένα μέτρα τις θεωρώ αποδεκτές.
    Για ποιες ΚΥΑ μιλάς;

  11. #9971
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιες ΚΥΑ μιλάς;
    (Σχεδόν?) Όλα τα μέτρα για τον ιό με υπουργικές αποφάσεις εφαρμόστηκαν...

  12. #9972
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Μάλλον εννοείς ΠΝΠ.

  13. #9973
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον εννοείς ΠΝΠ.
    Αυτό μπήκα να συμπληρώσω, μετά από γρήγορη αναζήτηση. Μέτρα λήφθησαν και με τους δύο τρόπους, αλλά κυρίως με ΠΝΠ.

  14. #9974
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    https://www.bloomberg.com/news/artic...hin-two-months


    Όσοι έχουμε φίλους Πακιστανούς θα κάνουμε παραεισαγωγες

  15. #9975
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν γράφετε για να μην το πάρει ο το νήμα?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


Σελ. 665 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 645655660663664665666667670675685 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας