Σελ. 1906 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 18861896190119041905190619071908191119161926 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 28.576-28.590 από 51068
  1. #28576
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατρέ θα εμπιστε6οσουν το ρωσικό?

    Εγώ όχι πάντως.
    Γιατί όχι;

    Old school/δοκιμασμένη μέθοδος συγκριτικά με το mRNA...

    Μου θυμίζει την ιστορία με το στυλό της NASA και την εξίσου old school/δοκιμασμένη λύση που βρήκαν οι Ρώσοι.

  2. #28577
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν γενικά εμβόλια, έχουν την τεχνογνωσία και εγκαταστάσεις (όχι σε μια μέρα, προφανώς), απλά δεν κατάφεραν να αναπτύξουν εμβόλιο συγκεκριμένα για τον κορονιό.

    Καλά, για το Ρώσικο δεν συζητάμε καν...ούτε τολμάμε να το βάλουμε στη συζήτηση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται... έλεγαν κάποτε... αλλά κι αυτό σήμερα μάλλον είναι εφικτό! Αλλά αν δεν ξεκινήσεις, ή δεν σκεφτείς καθόλου αυτή την πιθανότητα, φυσικά τίποτα δεν μπορεί να γίνει στο τέλος.
    Σωστές παρατηρήσεις.

  3. #28578
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.323
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, αλλά δεν εμπιστεύομαι το ρωσικό σύστημα.
    Άρα ένα ρωσικό εμβόλιο εγκεκριμένο από ευρωπαϊκή επιτροπή δεν θα σε ενοχλούσε, ούτε εμένα .

  4. #28579
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί όχι;

    Old school/δοκιμασμένη μέθοδος συγκριτικά με το mRNA...

    Μου θυμίζει την ιστορία με το στυλό της NASA και την εξίσου old school/δοκιμασμένη λύση που βρήκαν οι Ρώσοι.
    Δεν νομίζω ότι είναι τόσο παλιά και δοκιμασμένη, σαν της Oxford/Astrazeneca δεν είναι το ρωσικό;


  5. #28580
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Για πείτε μου και εμένα ποια εμβόλια Adenovirus vector έχετε κάνει; Νομίζω κανένα δεν κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στο δυτικό κόσμο. Πρέπει περύσι, προπερσι να βγηκε ένα για τον Ebola

  6. #28581
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατρέ θα εμπιστε6οσουν το ρωσικό?

    Εγώ όχι πάντως.
    Τυφλά? Όχι.

    Αλλά, σοβαρά τώρα πιστεύουμε ότι ο κοντοπούτινος θέλει να ξεπαστρέψει τη μισή του χώρα για να φανεί μάγκας?

    Οι μελέτες πίσω από την τεχνολογία του συγκεκριμένου εμβολίου υπάρχουν καιρό τώρα.

    Θεωρώ ότι η τυφλή απόρριψη είναι εντελώς λανθασμένη πρακτική.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πατέντα ανήκει στην Οξφόρδη από όσα καταλαβαίνω, όχι στην Astrazeneca που παρέχει τις έρευνες (επιπλέον στης Οξφόρδης) και παραγωγή/διανομή.

    Κατά τα άλλα ναι οκ ο οικονομικός νεοφιλελευθερισμός καλά κρατεί και πάνω από όλα η οικονομία και το ιδιωτικό κέρδος αλλά έτσι εύκολες απαλλοτριώσεις ιδιοκτησίας νομίζω τα λέτε λίγο ελαφρά τη καρδία.
    2.5 εκατομμύρια νεκροί μέχρι τέλος Φλεβάρη (το αισιόδοξο σενάριο).

    Κάπου να σταματήσει το αστείο με την οικονομία/ιδιοκτησία πάνω από όλα.

    Δεν είπαμε να υψωσουμε το αστέρι και το σφυροδρέπανο σε όλες τις κεντρικές πλατείες, αλλά κάπου φρένο.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  7. #28582
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως η αποτυχία της ΕΕ είναι εκκωφαντική. Χώρες των Βαλκανίων πάνε στο Κινεζικό εμβόλιο (η Σερβία μάλιστα είναι πολύ ψηλά στους εμβολιασμούς) επειδή αν περίμεναν τη "Δύση" θα έπαιρναν εμβόλια κανείς δεν ξέρει πότε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    2.5 εκατομμύρια νεκροί μέχρι τέλος Φλεβάρη (το αισιόδοξο σενάριο).

    Κάπου να σταματήσει το αστείο με την οικονομία/ιδιοκτησία πάνω από όλα.

    Δεν είπαμε να υψωσουμε το αστέρι και το σφυροδρέπανο σε όλες τις κεντρικές πλατείες, αλλά κάπου φρένο.
    Δεν είμαι εναντίον κάποιου είδους εξαναγκασμού σε περιόδους κρίσης αλλά έχω την εντύπωση ότι ζητάς να γίνει κάτι που δεν βλέπω σε τι θα ωφελήσει.

    Η μέχρι τώρα κινητοποίηση για την αντιμετώπιση του ιού ήταν το λιγότερο χλιαρή οπότε δεν βλέπω τι διαφορετικό γίνεται εδώ.


  8. #28583
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων



    Δεν είμαι εναντίον κάποιου είδους εξαναγκασμού σε περιόδους κρίσης αλλά έχω την εντύπωση ότι ζητάς να γίνει κάτι που δεν βλέπω σε τι θα ωφελήσει.

    Η μέχρι τώρα κινητοποίηση για την αντιμετώπιση του ιού ήταν το λιγότερο χλιαρή οπότε δεν βλέπω τι διαφορετικό γίνεται εδώ.
    Αν το τρελοπαρεάκι εκεί ψηλά δεν είναι ικανό να βάλει στη θέση τους μερικές Α.Ε. που ξεκάθαρα προσπαθούν να βγάλουν όσο περισσότερα μπορούν με όσο το δυνατόν λιγότερα έξοδα (επιδοτήσεις για την έρευνα και ανάπτυξη, κοντρολάρισμα παραγωγής για να μη μείνει τίποτα απουλητο, ξεκάθαρα λογική πλειοδοσίας στην πορεία κλπ), δεν ξέρω τι να πω.

    Αν δεν θέλουν (με τους λόγους προς μεγααααλη συζήτηση), έχω πολλά να πω.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #28584
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πατέντα ανήκει στην Οξφόρδη από όσα καταλαβαίνω, όχι στην Astrazeneca που παρέχει τις έρευνες (επιπλέον στης Οξφόρδης) και παραγωγή/διανομή.

    Κατά τα άλλα ναι οκ ο οικονομικός νεοφιλελευθερισμός καλά κρατεί και πάνω από όλα η οικονομία και το ιδιωτικό κέρδος αλλά έτσι εύκολες απαλλοτριώσεις ιδιοκτησίας νομίζω τα λέτε λίγο ελαφρά τη καρδία.
    Προσωπικά δεν μιλώ για απαλλοτριώσεις σε καμία περίπτωση. Το ΡΡΡ (public private partnership) μας το ρίχνουν σε τόσα πράγματα ως φύλο συκής βέβαια για να δίνονται μπικικίνια στον ιδιωτικό τομέα. Έ, δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό στην Ευρώπη και να κάναμε το ΡΡΡ μοντέλο για τόσα πράγματα απαραίτητα στην πανδημία.

    Τουλάχιστον εδώ οι ΗΠΑ είναι πολύ μπροστά και εδώ ο Τραμπ επικαλέστηκε τη σχετική νομοθεσία και ιδιώτες έσπευσαν και γι'αυτό στις ΗΠΑ από εκεί που είχαν κάτι γελοία νούμερα σε αναπνευστήρες π.χ. σε νοσοκομεία ΝΥ τώρα στέλνουν και στο εξωτερικό.

    Και για τα εμβόλια, εδώ και αν δεν υπάρχουν δικαιολογίες μιας και από τα πρώτα που είχαν λεχθεί με το που μπήκαμε σε lockdown και άρχισε το μαγικό ραβδάκι των εμβολίων να κρέμεται μπροστά στα μάτιας μας, ήταν ακριβώς αυτό δλδ η έλλειψη εργοστασιακών υποδομών. Και θα το ξαναπώ, έχουμε ρίξει δισ στην πιάτσα εμβολίων αλλά ούτε τα φάρμακα τα πολυκοιτάμε (οι Γερμανοί τσίμπησαν όμως 200Κ μονοκλωνικά και οι Ούγγροι επίσης - ο Όρμπαν!!), ούτε την ΠΦΥ την κοιτάμε, ούτε όλο το σύστημα υγείας κοιτάμε να το κάνουμε ανθεκτικό σε έναν ιό που ακόμα και με εμβόλια θα συνεχίσει να πλήττει χιλιάδες για πολύ καιρό ακόμα.

    Αλλά, είπαμε λόκνταουν και μόνο λόκνταουν, τώρα θα συνεχιστούν για το UK-variant, αύριο επειδή δεν θα έχουμε εμβόλια αρκετά για όλους (άντε χαριστικά να σας / μας βγάλουν όξω σαν τα κατοικίδια το καλοκαίρι ανά τραπέζι 4 και μεσάνυχτα σπίτια σας / μας), το φθινόπωρο 2021 θα έχουμε λόκνταουν επειδή κάποια άλλη μετάλλαξη θα έχει εμφανιστεί, τα Χριστούγεννα άντε πάλι 9 άτομα μέχρι τις 11μμ (χαριστικά) και πάλι του χρόνου σε παρόμοια συζήτηση για το επόμενο εμβόλιο της επόμενης μετάλλαξης.

    Σύνορα κλειστά το βλέπω και εκεί με συνέπειες απρόβλεπτες και τεράστιες μιας και πολύ απλά προσπαθούμε να ανατρέψουμε μια πορεία δεκαετιών σε μερικά μηνάκια και ελπίζουμε ότι όλο τούτο "προσωρινό θάναι βρε σεις".

    Σόρρυ, ο δρόμος πλέον που ανοίγεται Ολλανδία αρχίζει να φαντάζει η μόνη "απάντηση" ΙΜΟ, ας διαψευστώ. Ως τα τώρα πάντως δεν έχω διαψευστεί όταν έλεγα μήνες ότι τα εμβόλια δεν είναι μαγική λύση επειδή δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις.

    - - - Updated - - -

    Ή, αν παρακολουθείτε την ιστορία με τις μετοχές Gamestop που είναι πολύ ενδιαφέρουσα, μπορεί το όλο κύμα των απανωτών λόκνταουν ως ΤΙΝΑ να ανατραπεί για οικονομικούς λόγους καθώς όλοι που κάθονται σπίτια τους και κωλοβαράνε με πλατφόρμες αγοραπώλησης μετοχών μπορεί να μαμήσουν παντελώς τα χρηματιστήρια

  10. #28585
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ή, αν παρακολουθείτε την ιστορία με τις μετοχές Gamestop που είναι πολύ ενδιαφέρουσα, μπορεί το όλο κύμα των απανωτών λόκνταουν ως ΤΙΝΑ να ανατραπεί για οικονομικούς λόγους καθώς όλοι που κάθονται σπίτια τους και κωλοβαράνε με πλατφόρμες αγοραπώλησης μετοχών μπορεί να μαμήσουν παντελώς τα χρηματιστήρια
    Cue in https://www.reddit.com/r/wallstreetbets/ όπου έγινε το όλο παιχνιδι
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  11. #28586
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Cue in https://www.reddit.com/r/wallstreetbets/ όπου έγινε το όλο παιχνιδι
    Γουστάρω με τρέλα πάντως, όλη αυτή η ιστορία είναι απίστευτα ειρωνική από όπου και αν τη δεις

    - - - Updated - - -

    To - μακροσκελέστατο - ομολογουμένως αυτό άρθρο νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα για το θέμα και έχω διαβάσει πάρα πολλά επειδή με ενδιαφέρει πολύ (ακαδημαϊκά, δεν έχω σορτάρει )
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #28587
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρρυ, ο δρόμος πλέον που ανοίγεται Ολλανδία αρχίζει να φαντάζει η μόνη "απάντηση" ΙΜΟ, ας διαψευστώ.
    Τι δρόμος άνοιξε; Οργανώθηκε κανά λαϊκό κίνημα κατά των lockdowns και της κυβέρνησης; Ή εννοείς τις αντιδράσεις που έγιναν τις πρώτες μέρες;

  13. #28588
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι εκαμαν κινημα ....Της φουντας

  14. #28589
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γουστάρω με τρέλα πάντως, όλη αυτή η ιστορία είναι απίστευτα ειρωνική από όπου και αν τη δεις

    - - - Updated - - -

    To - μακροσκελέστατο - ομολογουμένως αυτό άρθρο νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα για το θέμα και έχω διαβάσει πάρα πολλά επειδή με ενδιαφέρει πολύ (ακαδημαϊκά, δεν έχω σορτάρει )
    Διάβασα περίπου το 1/5 μέχρι εκεί που περιγράφει τα call options και θυμήθηκα γιατί σιχαίνομαι το πεδίο του Finance.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #28590
    Το avatar του μέλους shadowman
    shadowman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ή, αν παρακολουθείτε την ιστορία με τις μετοχές Gamestop που είναι πολύ ενδιαφέρουσα, μπορεί το όλο κύμα των απανωτών λόκνταουν ως ΤΙΝΑ να ανατραπεί για οικονομικούς λόγους καθώς όλοι που κάθονται σπίτια τους και κωλοβαράνε με πλατφόρμες αγοραπώλησης μετοχών μπορεί να μαμήσουν παντελώς τα χρηματιστήρια
    έτσι, η δύναμη της μαρίδας! αν ενωθεί τους στέλνει τους "θεσμικούς" κεδροσκόπους για βρούβες, τώρα ζητάνε μέτρα εναντίον των μικροεπενδυτών!
    Καλό παράδειγμα για να βλέπουμε τι μπορεί να κάνει η μαρίδα αν ενωθεί και σε άλλα θέματα όπως πχ η "υγειονομική" χούντα.

Σελ. 1906 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 18861896190119041905190619071908191119161926 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας