Σελ. 652 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 632642647650651652653654657662672 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.766-9.780 από 51067
  1. #9766
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    αν θέλετε να φοράει ο έλληνας προστατευτική μάσκα και ότι άλλο απαραίτητο
    η λύση είναι απλή...
    αμολήστε την (δημοτική) αστυνομία ή την ελληνική αστυνομία να κόβει χρηματικά πρόστιμα σε όποιον δεν φοράει
    αν περιμένετε να εφαρμόσει μέτρα χωρίς τον φόβο του χρηματικού προστίμου να με συγχωρείται αλλά μάλλον ζείτε σε άλλη χώρα
    πάντως μου αρέσει ότι όλοι περίμεναν ότι με το άνοιγμα του lockdown θα πάρει τα πάνω της η οικονομία
    η οικονομία της ευρώπης αλλά και της ελλάδα έγινε στάχτη και μπούρμπερη ας είναι καλά ο "CORONA VIRUS" βέβαια η πλήρη καταστροφή της θα σημάνει όταν ξανά χρειαστεί να γίνει Lockdown τον προσεχές Οκτώβριο με Νοέμβριο τότε απλά τελειώσαμε.

  2. #9767
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πολλοί περίμεναν ότι θα υπάρξει κάποιου είδους αυτοματισμός και θα πετάνε οι καταστηματάρχες τον κόσμο που δεν φορά μάσκα έξω από τα πολυ-καταστήματα. Μιλάω για την εποχή που δεν ήξεραν ούτε οι "ειδικοί" τι έλεγαν για τις μάσκες. Που άλλαζαν άποψη κάθε 24 ώρες
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #9768
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοί περίμεναν ότι θα υπάρξει κάποιου είδους αυτοματισμός και θα πετάνε οι καταστηματάρχες τον κόσμο που δεν φορά μάσκα έξω από τα πολυ-καταστήματα. Μιλάω για την εποχή που δεν ήξεραν ούτε οι "ειδικοί" τι έλεγαν για τις μάσκες. Που άλλαζαν άποψη κάθε 24 ώρες
    Μα θα υπάρξει, υπάρχει αυτοματισμός...Όσοι κοιτάνε λίγο παραπάνω τον εαυτό τους (οικείους/οικογένεια/γέρους/παιδιά), ΔΕΝ θα πηγαίνουν/μπαίνουν σε μαγαζιά χειμαδιό...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  4. #9769
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.742
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα θα υπάρξει, υπάρχει αυτοματισμός...Όσοι κοιτάνε λίγο παραπάνω τον εαυτό τους (οικείους/οικογένεια/γέρους/παιδιά), ΔΕΝ θα πηγαίνουν/μπαίνουν σε μαγαζιά χειμαδιό...
    Εγώ είμαι ένας από αυτούς. Έχω μεγάλους γονείς, μπορώ να είμαι χύμα ? Και δεν είμαι ο μόνος.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #9770
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Περί αυτοματισμού, δυο σημερινές ιστοριούλες από την μακρινή από την Ελλάδα Ιρλανδία:

    - Πρωινή εκπομπή στο ιρλανδικό ραδιόφωνο, προφανώς, τι άλλο, ο Covid, τα lockdowns, η ανεργία, οι αποκλεισμοί, οι χαλαρώσεις μέτρων κλπ. Τηλεφωνεί μια κυρία που περιγράφει ένα δράμα στο σπίτι της με τον ανήλικο γιο της σε πόνο επειδή έσπασε ένα σφράγισμα στο δόντι του. Τηλεφωνεί σε οδοντιατρεία που της λένε ότι ΔΕΝ κατατάσσεται σε επείγον περιστατικό και θα λάβει μόνο τηλεφωνική συμβουλή. Όπερ και γίνεται και η συμβουλή του οδοντιάτρου ήταν να αγοράσει ένα τυρί από εκείνα που έχουν τριγύρω κερί (π.χ γκούντα), να κόψει το κέρινο περιτύλιγμα, να το ζεστάνει πολύ ελαφρώς μέχρι να γίνει μπαλάκι αλλά όχι να λειώσει, προφανώς να έχει απολυμάνει χέρια κλπ πριν τα κάνει όλα τούτα, και μετά να..... σφραγίσει το κενό στο στόμα του γιου της Και το κορυφαίο όλων; Εκεί που περίμενα ότι θα της έλεγαν ότι μάλλον ψεύδεται, οι υπόλοιποι ακροατές να τηλεφωνούν και να λένε "σα δεν ντρέπεται η κυρία που θεωρεί όλο αυτό υπερβολή, εδώ πεθαίνει κόσμος, ΘΑΠΕΘΑΝΟΥΜΕΟΛΟΙ, όλοι μέσα κλπ"

    - Κάποιο από τα πολλά υπομνήματα του ιρλανδικού ΕΟΔΥ έδινε συστάσεις για λειτουργία της Βουλής και δικαστηρίων. Οι συστάσεις αυτές μετατρέπονται σε "μέτρα" απο-lockdownοποίησης που λένε ότι δικαστήρια ή Βουλή θα συνεδριάζουν μόνο 2 ώρες ημερισίως για..... να μην πάθουμε κορονοϊό. Ο ΕΟΔΥ Ιρλανδίας λέει ότι δεν είπε ακριβώς αυτό, αλλά δεν διευκρινίζει τι είπε επειδή είναι συμβουλές και επειδή φοβούνται ότι θα γίνουν μπαλάκι στα ΜΜΕ, δικαστές και πολιτικοί λένε "μην διαμαρτύρεστε που (προφανώς) η λειτουργία Βουλής και δικαστηρίων θα είναι πλέον ανέκδοτο με μόλις 2 ώρες ημερισίως, εμείς κάνουμε ό,τι μας λένε οι ειδικοί", αλλά τελικά στην ουσία πλέον δικαιοσύνη και κοινοβουλευτική διαδικασία θα είναι ένα αστείο.

    Μια μικρή σταχυολόγηση παράνοιας, υστερίας, ψυχώσεων, και στη μέση όλων αυτών πολίτες με έναν ιό και μια αβεβαιότητα, χωρίς να ξέρουν πού να κινηθούν, προς ποια κατεύθυνση κλπ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι ένας από αυτούς. Έχω μεγάλους γονείς, μπορώ να είμαι χύμα ? Και δεν είμαι ο μόνος.
    Kι εγώ έχω 83χρονο πατέρα και έχω skin in the game. Δεν αναιρώ τίποτε από όσα έχω γράψει παραπάνω όμως ως προσωπική άποψη.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #9771
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.742
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περί αυτοματισμού, δυο σημερινές ιστοριούλες από την μακρινή από την Ελλάδα Ιρλανδία:

    - Πρωινή εκπομπή στο ιρλανδικό ραδιόφωνο, προφανώς, τι άλλο, ο Covid, τα lockdowns, η ανεργία, οι αποκλεισμοί, οι χαλαρώσεις μέτρων κλπ. Τηλεφωνεί μια κυρία που περιγράφει ένα δράμα στο σπίτι της με τον ανήλικο γιο της σε πόνο επειδή έσπασε ένα σφράγισμα στο δόντι του. Τηλεφωνεί σε οδοντιατρεία που της λένε ότι ΔΕΝ κατατάσσεται σε επείγον περιστατικό και θα λάβει μόνο τηλεφωνική συμβουλή. Όπερ και γίνεται και η συμβουλή του οδοντιάτρου ήταν να αγοράσει ένα τυρί από εκείνα που έχουν τριγύρω κερί (π.χ γκούντα), να κόψει το κέρινο περιτύλιγμα, να το ζεστάνει πολύ ελαφρώς μέχρι να γίνει μπαλάκι αλλά όχι να λειώσει, προφανώς να έχει απολυμάνει χέρια κλπ πριν τα κάνει όλα τούτα, και μετά να..... σφραγίσει το κενό στο στόμα του γιου της Και το κορυφαίο όλων; Εκεί που περίμενα ότι θα της έλεγαν ότι μάλλον ψεύδεται, οι υπόλοιποι ακροατές να τηλεφωνούν και να λένε "σα δεν ντρέπεται η κυρία που θεωρεί όλο αυτό υπερβολή, εδώ πεθαίνει κόσμος, ΘΑΠΕΘΑΝΟΥΜΕΟΛΟΙ, όλοι μέσα κλπ"

    - Κάποιο από τα πολλά υπομνήματα του ιρλανδικού ΕΟΔΥ έδινε συστάσεις για λειτουργία της Βουλής και δικαστηρίων. Οι συστάσεις αυτές μετατρέπονται σε "μέτρα" απο-lockdownοποίησης που λένε ότι δικαστήρια ή Βουλή θα συνεδριάζουν μόνο 2 ώρες ημερισίως για..... να μην πάθουμε κορονοϊό. Ο ΕΟΔΥ Ιρλανδίας λέει ότι δεν είπε ακριβώς αυτό, αλλά δεν διευκρινίζει τι είπε επειδή είναι συμβουλές και επειδή φοβούνται ότι θα γίνουν μπαλάκι στα ΜΜΕ, δικαστές και πολιτικοί λένε "μην διαμαρτύρεστε που (προφανώς) η λειτουργία Βουλής και δικαστηρίων θα είναι πλέον ανέκδοτο με μόλις 2 ώρες ημερισίως, εμείς κάνουμε ό,τι μας λένε οι ειδικοί", αλλά τελικά στην ουσία πλέον δικαιοσύνη και κοινοβουλευτική διαδικασία θα είναι ένα αστείο.

    Μια μικρή σταχυολόγηση παράνοιας, υστερίας, ψυχώσεων, και στη μέση όλων αυτών πολίτες με έναν ιό και μια αβεβαιότητα, χωρίς να ξέρουν πού να κινηθούν, προς ποια κατεύθυνση κλπ...

    - - - Updated - - -



    Kι εγώ έχω 83χρονο πατέρα και έχω skin in the game. Δεν αναιρώ τίποτε από όσα έχω γράψει παραπάνω όμως ως προσωπική άποψη.
    Στην περίπτωση μου όμως έχουμε κοινό χώρο -μερικώς- οπότε είναι σοβαρότερος ο κίνδυνος

    - - - Updated - - -

    εχμ αν το σπάσιμο του σφραγίσματος δεν είναι επείγον, τ'ότε τι είναι να σου φύγει η μασέλα ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #9772
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση μου όμως έχουμε κοινό χώρο -μερικώς- οπότε είναι σοβαρότερος ο κίνδυνος

    - - - Updated - - -

    εχμ αν το σπάσιμο του σφραγίσματος δεν είναι επείγον, τ'ότε τι είναι να σου φύγει η μασέλα ?
    Για το δεύτερο, δεν ξέρω, ξαναλέω έχουμε ξεφύγει - κι εγώ έχω κάτι θεματάκια οδοντιατρικά και με έχουν standby για 15 Ιουν αλλά ελπίζω να μην γυρίσουν σε πόνους κλπ επειδή την έκατσα.

    Για το πρώτο, κι εμένα ο πατέρας μου μένει με τον αδερφό μου ή μάλλον ο αδερφός μένει ακόμα στο πατρικό επειδή εκεί που ήταν να μετακομίσει φέτος έσκασε όλος αυτός ο πανικός και άλλαξε τα σχέδια ριζικά. Ξέρεις τη δουλειά του αδερφού μου, ξέρεις τι απαιτεί σε συναντήσεις και κινήσεις σε εξωτερικούς χώρους που είναι εξόχως πολυσύχναστοι εξ'ορισμού, άρα αντιλαμβάνεσαι τον διαρκή κίνδυνο και ρίσκο που έχουμε για τον πατέρα μας. Επί προσωπικού, το συζητήσαμε με τον αδερφό μου για να μετακόμιζε άμεσα. Αλλά, έλα που ο ηλικιωμένος πατέρας μας "πετάει" ψυχολογικά που έχει τον ένα γιό του στο σπίτι και που έχει παρέα. Και έλα που η ψυχολογία σε έναν 80χρονο είναι το Α και το Ω - χωρίς αυτήν έχει καταρρεύσει εντός εβδομάδων.

    Τι να κάνουμε ρίσκα και τα δύο, πολύ πιο άμεση η ψυχολογική του στήριξη τώρα, ιδιαίτερα με όσα βλέπει και διαβάζει εκεί έξω και άρα επιλέξαμε ο αδερφός να μην μετακομίσει
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #9773
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.742
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σίγουρα η ψυχολογική υποστήριξη είναι πολύ σημαντική. Άρα βράζουμε στο ίδιο ζουμί.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9774
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περί αυτοματισμού, δυο σημερινές ιστοριούλες από την μακρινή από την Ελλάδα Ιρλανδία:

    - Πρωινή εκπομπή στο ιρλανδικό ραδιόφωνο, προφανώς, τι άλλο, ο Covid, τα lockdowns, η ανεργία, οι αποκλεισμοί, οι χαλαρώσεις μέτρων κλπ. Τηλεφωνεί μια κυρία που περιγράφει ένα δράμα στο σπίτι της με τον ανήλικο γιο της σε πόνο επειδή έσπασε ένα σφράγισμα στο δόντι του. Τηλεφωνεί σε οδοντιατρεία που της λένε ότι ΔΕΝ κατατάσσεται σε επείγον περιστατικό και θα λάβει μόνο τηλεφωνική συμβουλή. Όπερ και γίνεται και η συμβουλή του οδοντιάτρου ήταν να αγοράσει ένα τυρί από εκείνα που έχουν τριγύρω κερί (π.χ γκούντα), να κόψει το κέρινο περιτύλιγμα, να το ζεστάνει πολύ ελαφρώς μέχρι να γίνει μπαλάκι αλλά όχι να λειώσει, προφανώς να έχει απολυμάνει χέρια κλπ πριν τα κάνει όλα τούτα, και μετά να..... σφραγίσει το κενό στο στόμα του γιου της Και το κορυφαίο όλων; Εκεί που περίμενα ότι θα της έλεγαν ότι μάλλον ψεύδεται, οι υπόλοιποι ακροατές να τηλεφωνούν και να λένε "σα δεν ντρέπεται η κυρία που θεωρεί όλο αυτό υπερβολή, εδώ πεθαίνει κόσμος, ΘΑΠΕΘΑΝΟΥΜΕΟΛΟΙ, όλοι μέσα κλπ"

    - Κάποιο από τα πολλά υπομνήματα του ιρλανδικού ΕΟΔΥ έδινε συστάσεις για λειτουργία της Βουλής και δικαστηρίων. Οι συστάσεις αυτές μετατρέπονται σε "μέτρα" απο-lockdownοποίησης που λένε ότι δικαστήρια ή Βουλή θα συνεδριάζουν μόνο 2 ώρες ημερισίως για..... να μην πάθουμε κορονοϊό. Ο ΕΟΔΥ Ιρλανδίας λέει ότι δεν είπε ακριβώς αυτό, αλλά δεν διευκρινίζει τι είπε επειδή είναι συμβουλές και επειδή φοβούνται ότι θα γίνουν μπαλάκι στα ΜΜΕ, δικαστές και πολιτικοί λένε "μην διαμαρτύρεστε που (προφανώς) η λειτουργία Βουλής και δικαστηρίων θα είναι πλέον ανέκδοτο με μόλις 2 ώρες ημερισίως, εμείς κάνουμε ό,τι μας λένε οι ειδικοί", αλλά τελικά στην ουσία πλέον δικαιοσύνη και κοινοβουλευτική διαδικασία θα είναι ένα αστείο.

    Μια μικρή σταχυολόγηση παράνοιας, υστερίας, ψυχώσεων, και στη μέση όλων αυτών πολίτες με έναν ιό και μια αβεβαιότητα, χωρίς να ξέρουν πού να κινηθούν, προς ποια κατεύθυνση κλπ...
    Πάντως αυτή την υπερβολή τη βλέπω γενικά στις αγγλόφωνες χώρες. Τα ίδια Αμερικάνοι και Βρετανοί. Εκεί που ήταν γενικά σε μια νοοτροπία αδιαφορίας ξαφνικά έχουν χωριστεί στα 2 με τους μισούς να θέλουν να αρθούν τα μέτρα (μαγαζιά που ξέρω γω λένε εδώ δεν μπαίνεις με μάσκα) και τους άλλους μισούς να βλέπουν κόσμο στις βουνοκορφές χωρίς μάσκα και να υστεριάζουν.

    Ενδιαφέρον.


  10. #9775
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.033
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι ένας από αυτούς. Έχω μεγάλους γονείς, μπορώ να είμαι χύμα ? Και δεν είμαι ο μόνος.
    Μα με βάση τα στατιστικά του που και πως χτυπάει ο ιός, όλοι μας για αυτό τον λόγο δεν προσέχουμε? αυτό το πράγμα το πιστώνετε ο Μωυσής την δική μας σαν ιδιοσυγκρασία και φιλοσοφία προς του μεγαλύτερους ανθρώπους που υπάρχουν γύρω μας. Οκ εξαιρούνται οι πιτσιρικάδες που βράζει το αίμα τους και τους φταίνε όλα αλλά ειλικρινά το πιστεύω πως για αυτό το λόγο η Ελλάδα έκανε κράτει στα κρούσματα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #9776
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @nnn το εδώ που γράφεις ποια χώρα είναι?
    Αναρωτιέμαι μήπως γινόμαστε λίγο υατερικοί με την όλη φάση.
    Μέχρι πριν 60-70 χρόνια οι άνθρωποι στην Ελλάδα "ζούσαν" με το φόβο της ελονοσίας και της φυματίωσης.
    Και η δική μας γενιά ήρθε αντιμέτωπη με αυτή την πραγματικότητα (για να θυμηθούμε κι εμείς να είμαστε κάπως πιο ταπεινοί απέναντι στη φύση και ότι τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από "αθάνατους" ανθρώπους σαν του λόγου μας)
    Αμπελοφιλοσοφίες είναι αυτά βέβαια. Sorry.
    Πολύ σωστά.

    Γεννήθηκαν, μεγάλωσαν και πέθαναν με αυτά τα δεδομένα, ως κάτι της καθημερινότητάς τους.

    Σε εμάς, στις δικές μας γενιές, στη δική μας Κοινωνία+Οικονομία, πως ταιριάζουν αυτά που λες?

    Όχι τίποτε άλλο, αλλά αν ξαφνικά αριθμός θανάτων/αναπήρων καθημερινά από μια "ιωσούλα" γίνεται "μη-υστερία", κάτι νορμάλ, να ετοιμαστούμε για τα πολύ χειρότερα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #9777
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Την ειχα για σοβαρη χωρα την Ιρλανδια...

  13. #9778
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά.

    Γεννήθηκαν, μεγάλωσαν και πέθαναν με αυτά τα δεδομένα, ως κάτι της καθημερινότητάς τους.

    Σε εμάς, στις δικές μας γενιές, στη δική μας Κοινωνία+Οικονομία, πως ταιριάζουν αυτά που λες?

    Όχι τίποτε άλλο, αλλά αν ξαφνικά αριθμός θανάτων/αναπήρων καθημερινά από μια "ιωσούλα" γίνεται "μη-υστερία", κάτι νορμάλ, να ετοιμαστούμε για τα πολύ χειρότερα.
    Αδερφε στην Σουηδια σε προηγμένο υποτίθεται κρατος για να μπορέσουν να τα βγάλουν περα με το πρωτο κύμα εχουν κλείσει ολα τα χειρουργεία και αφήσανε τους ηλικιωμένους που προσβλήθηκαν να πεθάνουν χωρις να περάσουν ουτε απεξω απο τις ΜΕΘ, ενω σε πολλούς απο αυτους το μόνο που τους δώσαν ειναι μορφινη, ουτε καν οξυγόνο.
    Και παλι καλά που ο κόσμος απο μονος του κρατάει καποια μετρα αλλιως δεν μπορω να φανταστώ πως μπορει καποιος να κανει διαλογή για το ποιος μπαίνει ή οχι σε ΜΕΘ.
    Αυτη ειναι η κανονικότητα που διαμορφώνεται, αυτη η κατάσταση λοιπόν θα κανονικοποιηθει ως κατι αναπόφευκτο.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  14. #9779
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.424
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    https://www.tagesschau.de/ausland/sc...orona-105.html

    Θα γυρίσει μεγάλο μπούμερανγκ στους Σουηδούς το ότι δεν έκαναν τίποτα ώστε να σταματήσουν την πανδημία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tigra23 : 26-05-20 στις 14:15.

  15. #9780
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.tagesschau.de/ausland/sc...orona-105.html

    Θα γυρίσει μεγάλο μπούμερανγκ στους Σουηδούς το ότι δεν έκαναν τίποτα ώστε να σταματήσουν την πανδημία.
    Υπάρχει απίστευτα πολλή έχθρα εκεί έξω και χύνεται μπόλικο βιτριόλι εναντίον Σουηδίας και για πολιτικούς / επικοινωνιακούς λόγους μιας και κυβερνήσεις πρέπει οπωσδήποτε να δικαιολογήσουν το δικό τους μένουμε-όλοι-μέσα-φοράμε-όλοι-μάσκα-στα-2-μέτρα-ακόμα-και-τα-βρέφη που ακολουθούν.

    Ας μην είμαστε αφελείς.... Θα το δούμε όλο σε μερικούς μήνες και τελικά εκεί θα αρχίσουμε να κάνουμε ταμείο μην βιαζόμαστε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 652 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 632642647650651652653654657662672 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας