Σελ. 112 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 92102107110111112113114117122132 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.666-1.680 από 51068
  1. #1666
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε γνωρίζω αν τα μέτρα που έχει προτείνει ο ΠΟΥ είναι όντως μέτρα ολοκληρωτισμού. Μπορεί να είναι ´ετσι όπως το λες, όταν βρω χρόνο θα το κοιτάξω.


    Καλά όλ' αυτά και κατανοητότα και δεν αμφιβάλλω καθόλου. Το πρόβλημά μου όμως είναι η μαζική υστερία που έχει δημιουργηθεί. Ούτε καν πανικός που έγραψα πριν. ΥΣΤΕΡΙΑ. Η οποί καταλήγει ο κόσμος να υπερβάλλει εαυτόν και ακόμα και τις δικές σας συμβολές των γιατρών να τις αγνοεί! Γιατί ακριβώς αυτό γίνεται όταν λούζονται κάθε τρεις και λίγο με οινόπνευμα και αντισιπτικά τζελ, χρησιμοποιούν μάσκες χωρίς να υπάρχει νόημα ή με λάθος τρόπο, τρέχουν στα σουπερ μάρκετ λες κι έρχεται πόλεμος αδιαφορώντας για το συνωστισμό, κτλ Έχω δει αυτές τις μέρες τραγικότητες τύπου να καλύπτονται με φουλάρια και κασκόλ Η πχ η μάνα μου που δεν πρόσεξε τις προάλλες, βράχηκε και τις έκλεισε ο λαιμός να έχει αγχωθεί και να φυσάει και να ξεφυσάει έπανω μου, οπότε σο τέλος την ξέχεσα. ´Η να τρώμε όλοι μαζί και να δίνουν ο ένας στον άλλο πχ σαλάτα με το πηρούνι που έχουν προηγουμένως χρησιμοποιήσει, ενώ πριν σου έχουν πρήξει τα παπάρια με τον ιό Και αν μιλήσεις είσαι μετά ο ανεύθυνος και βγαίνεις και φταίχτης

    Του λέω συγγενή μου για το παράδειγμα της Ταϊβάν και η απάντηση είναι «Αυτοί είναι απολυταρχικό καθεστώς σαν τους Κινέζεους». Να του λες ότι δεν είναι έτσι, ότι έχεις δουλέψει με Ταϊβανέζους για 5 χρόνια και να μην πείθετε. Δηλαδή εμ δεν ξέρουν, εμ δεν ακούν και κάνουν του κεφαλιού τους!

    Αλλά τι να περιμένει κανείς όταν έχεις πολίτες (παγκοσμίως δηλαδή) που το μόνο που ξέρουν είναι να καταλώνουν και να κοπρίζουν και αυτό το πρόγμα που έχουν μέσα στο κεφάλι να μην το χρησιμοποιούν και φυσικά ηγεσίες που συμπεριφέρονται εντελώς ανεύθυνα και μετά τρεχάτε ποδαράκια μου

    Άσε γιατρέ γιατί εχω παρεί ανάποδες. Και γι' αυτό μιλάω για πανικό και υστερία που δεν έχει προηγούμενο και μου προξενεί τεράστια εντύπωση, όταν έχουν ξαβασυμβεί επιδημίες/πανδημίες (και θα ξανασυμβούν). Ο ironfist το θέτει πολύ σωστά:


    Και το παραπάνω ξαναλέω αφορά και ηγεσίες και πολίτες.

    Αν δεν κάνω λάθος και ο Μάνος είναι γιατρός. Διαβάστε τις παρακάτω απλές συμβουλές ρε γμτ και μην πανικοβάλεστε και κυρίως μην κάνετε του κεφαλιού σας!!


    Κάποια από αυά πρέπει έτσι κι αλλιώς να τα εφαρμόζουμε στην καθημερινότητά μας (πχ απλοί κανόνες υγιεινής, άσκηση). ανεξαρτήτως ιών. Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουμε και να το εφαρμόσουμε;;;
    Δεν διαφωνώ ούτε στα σημεία στίξης σε αυτά που γράφεις.

    Άλλη ιστορία, όμως, οι αντιδράσεις του κόσμου (για πολλούς και διαφορετικούς λόγους, οι περισσότερε εντελώς παράλογοι αλλά σχετικά κατανοητοί) κι άλλο το αν τα μέτρα αυτά είναι υπερβολικά ή όχι.

    Με βάση την κατάσταση στην Ιταλία, η οποία ακόμα δεν φαίνεται να "σπάει", προτιμώ λίγο παραπάνω υπερβολή στην (όσο το δυνατό) πρόληψη παρά να τρέχουμε μετά να μαζεύουμε τα αδιανόητα (αυτά, έχοντας γράψει εδώ και μέρες ότι είχαμε ήδη χάσει το παιγνίδι του περιορισμού των αρχικών κρουσμάτων).

    Είναι, στη βάση της, πολύ απλή η υπόθεση (αυτή την κουβέντα έκανα το πρωί με ένα φίλο που ζει&εργάζεται Γαλλία τα τελευταία χρόνια και ταξιδεύει διαρκώς σε όλη την Ευρώπη...ολίγον αγχωμένος πλέον):

    Αν το πάρουμε "τεχνοκρατικά" κατά 95% κάνουμε πολύ περισσότερη ζημιά στα πάντα αυτή τη στιγμή (οικονομία, κυρίως, αλλά και παράπλευρα) από ότι θα κάνει η φουλ εξάπλωση του ιού μέχρι να κάνει τον κύκλο της.

    Ο BoJo, καλή ώρα εκεί που είσαι, παίζει πόκερ πιστεύοντας ότι έχει μετρήσει τα φύλλα...θεωρεί πως 5-10Κ θάνατοι είναι διαχειρίσιμο πολιτικά νούμερο, ειδικά με την ζημιά που αναμένεται να έχουν όλοι οι άλλοι γύρω-γύρω και μακρύτερα.

    Αν του ξεφύγει, αν έχει μπερδέψει τους άσσους με τους ρηγάδες και πάει 20Κ? Αν πάει 100Κ? Εκεί, θα τελειώσει πολιτικά και ίσως τον κυνηγήσουν κι αλλιώς (υπάρχει, βέβαια, πάντα η "δικαιολογία" της εποχικής γρίπης -σελ.51-και των μη αντίστοιχων μέτρων κλπ).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  flu.png 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  32,8 KB 
ID: 212605

    Τα ίδια ισχύουν για τους Βόρειους, τα ίδια για τα Αμερικανά κλπ...μπαίνει στην παλάντζα η χασούρα στην οικονομία άμεσα με τα έμμεσα από τις ζωές (αυτό που έγραφα για την Ιταλία και την εβδομάδα μόδας, πριν).

    Ο Μάνος, πολύ σωστά και ψύχραιμα γράφει.

    Το ζήτημα, βέβαια, είναι πως δεν ασκεί ο Μάνος πολιτική, ούτε εγώ, ούτε οι πολύ πιο σχετικοί...συνήθως μετράνε αντιδράσεις στα μέσα και στα social οι "υπεύθυνοι" και ακολουθούν οι αποφάσεις.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #1667
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.819
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη, και το Ηνωμένο Βασίλειο αρνείται να κλείσει σχολεία διότι θα τους κοστίσει 3% του ΑΕΠ:
    https://www.theguardian.com/educatio...nisters-warned
    Λιγα λεει. Δεν υπολογισε οτι αφου κλεισει τα σχολεια μετα πρεπει να κλεισει καφετεριες, pub, bars, εστιατορια, mall κτλ κτλ γιατι οι μαθητες/φοιτητες θα βγουν εξω να ξεσκασουν... και μετα θα πρεπει να κλεισουν ολα ωστε να μη μαζευονται εκει αφου το enforcement θα ειναι πρακτικα αδυνατο

    Ετσι ξεκινησε και εδω... first they came for the schools... then the bars... then the cafeterias... then even the beaches.

    Τι να κανει και ο ελληνας... πηρε τα βουνα: https://www.enikos.gr/society/707831...-parnitha-phot
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 15-03-20 στις 23:16.

  3. #1668
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κορονοϊός: Σημαντικό βήμα για το φάρμακο του
    https://www.newsit.gr/kosmos/koronoi...farma/2994455/

    - - - Updated - - -

    Κορονοϊός: Η Goldman Sachs προβλέπει παγκόσμια οικονομική κατάρρευση σε 6 με 8 εβδομάδες
    https://www.newsit.gr/oikonomia/koro...ia-oi/2994452/

    - - - Updated - - -

    Κορωνοϊός: Εικόνα σοκ από Βρετανία - Χιλιάδες άτομα στις συναυλίες των Stereophonics
    https://www.protothema.gr/world/arti...stereophonics/

  4. #1669
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Συγχαρητήρια στον Δήμαρχο Γλυφάδας για την απόφαση.

    https://www.facebook.com/dorkofikisp...61339017333176

  5. #1670
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου είναι ότι η τακτική πλέον να ελέγχονται μόνο όσα παρουσιάζονται είναι ελλιπής (όχι μόνο στην Ελλάδα).

    Η Νότια Κορέα είχε ως τακτική να ελέγξει όσους περισσότερους γίνεται με drive thru δομές. Είναι σημαντικό να ξέρεις να έχεις τον ιό κατά τη γνώμη μου ώστε να είσαι ακόμα πιο προσεκτικός.
    Θα γίνουν ακόμα πιο αυστηρά τα κριτήρια για έλεγχο.
    Θα οδηγηθούμε σε χαμηλά νούμερα σε νοσούντες και υψηλο ποσοστό σε απώλειες πιθανολογω.

  6. #1671
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το αντίσωμα δια πάσα Νίσον και μαλακίαν

    Μακάρι αλλά το αρθρακι είναι τρελό cluckbait.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #1672
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.819
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κορονοϊός: Η Goldman Sachs προβλέπει παγκόσμια οικονομική κατάρρευση σε 6 με 8 εβδομάδες
    https://www.newsit.gr/oikonomia/koro...ia-oi/2994452/
    ...λαθος δεδομενα παιρνει:

    Με δεδομένο ότι τα ποσοστά θνησιμότητας από τον κορονοϊό κυμαίνονται στο 2% κατά μέσο όρο, εκφράζεται η εκτίμηση ότι εκατομμύρια άνθρωποι θα χάσουν τη ζωή τους.
    ...εχουν μπερδεψει εκει στη Goldman το ratio θανατων προς επιβεβαιωμενα με το ratio θανατων προς συνολικα (βεβαιωμενα+μη ελεγμενα) κρουσματα.

  8. #1673
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κορονοϊός: Σημαντικό βήμα για το φάρμακο του
    https://www.newsit.gr/kosmos/koronoi...farma/2994455/

    - - - Updated - - -

    Κορονοϊός: Η Goldman Sachs προβλέπει παγκόσμια οικονομική κατάρρευση σε 6 με 8 εβδομάδες
    https://www.newsit.gr/oikonomia/koro...ia-oi/2994452/

    - - - Updated - - -

    Κορωνοϊός: Εικόνα σοκ από Βρετανία - Χιλιάδες άτομα στις συναυλίες των Stereophonics
    https://www.protothema.gr/world/arti...stereophonics/
    Ο 2ος τίτλος είναι clickbait

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα γίνουν ακόμα πιο αυστηρά τα κριτήρια για έλεγχο.
    Θα οδηγηθούμε σε χαμηλά νούμερα σε νοσούντες και υψηλο ποσοστό σε απώλειες πιθανολογω.
    Το θέμα με τα τεστ δεν είναι να κρατήσουμε καλά στατιστικά (αν και βοηθά) αλλά να υπάρχει προσωπική και συλλογική εγρήγορση.

    Στην Ιταλία αφήνουν κόσμο να πεθάνει επειδή δεν έχουν άλλες θέσεις. Αυτό που δεν λέγεται αρκετά είναι ότι μεγάλο ποσοστό των προσβεβλημένων θα χρειαστεί νοσοκομείο (περί το 15% με τα πρώτα στοιχεία). Αυτό σε συνδυασμό με την χαλαρότητα των Ιταλών τους έφερε στο 7% θνησιμότητα. Τα προσωρινά νοσοκομεία εντός μίας εβδομάδας δεν τα έφτιαξαν τυχαία οι Κινέζοι.

    Υπόψιν όταν το νοσοκομείο είναι σε τέτοια φάση δεν σημαίνει ότι αν πας με καρδιακό, εγκεφαλικό κτλ σε περιθάλπτουν επειδή ξέρω γω έχουν άλλη καβάτζα για τα συνηθισμένα.

    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  9. #1674
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν λέω οτι πρεπει να κρατησουμε καλα στατιστικα. Θα προτιμούσα μαζικά τεστ για να βλέπουμε που πραγματικά είμαστε.

    Για την κατάσταση των νοσοκεμείων, τα ξέρω από δεύτερο χέρι, με τη σύζυγο γιατρό του ΕΣΥ.

    Κι εγώ υπάλληλος σε S/M.

    Καλά μας έκατσε η φάση δεν μπορώ να πω...

  10. #1675
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο 2ος τίτλος είναι clickbait
    Ομολογώ ότι προώθησα και τα 3 άρθρα χωρίς να τα πολυκοιταξω, κάτι που συνήθως κατακρίνω όταν το κάνουν άλλοι!

  11. #1676
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέω οτι πρεπει να κρατησουμε καλα στατιστικα. Θα προτιμούσα μαζικά τεστ για να βλέπουμε που πραγματικά είμαστε.

    Για την κατάσταση των νοσοκεμείων, τα ξέρω από δεύτερο χέρι, με τη σύζυγο γιατρό του ΕΣΥ.

    Κι εγώ υπάλληλος σε S/M.

    Καλά μας έκατσε η φάση δεν μπορώ να πω...


    εμμ... thank you for your service


  12. #1677
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέω οτι πρεπει να κρατησουμε καλα στατιστικα. Θα προτιμούσα μαζικά τεστ για να βλέπουμε που πραγματικά είμαστε.

    Για την κατάσταση των νοσοκεμείων, τα ξέρω από δεύτερο χέρι, με τη σύζυγο γιατρό του ΕΣΥ.

    Κι εγώ υπάλληλος σε S/M.

    Καλά μας έκατσε η φάση δεν μπορώ να πω...
    Thank you for your service
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  13. #1678
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Έλα, από αύριο PARTEEEEYYY!! ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!

    FEDERAL RESERVE CHANGES FED FUNDS RANGE TO 0.00% TO 0.25%

    FED LOWERS DISCOUNT RATE 1.50-PT TO 0.25%

    FED: 'IS PREPARED TO USE ITS FULL RANGE OF TOOLS TO SUPPORT THE FLOW OF CREDIT TO HOUSEHOLDS AND BUSINESSES'

    GLOBAL CENTRAL BANKS ANNOUNCE COORDINATED ACTION ON FOREIGN-EXCHANGE SWAP LINES

  14. #1679
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το να φτιάξει και η Ευρώπη κανένα νοσοκομείο το σκέφτηκε? Ας μη το κάνουν σε μια βδομάδα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #1680
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να φτιάξει και η Ευρώπη κανένα νοσοκομείο το σκέφτηκε? Ας μη το κάνουν σε μια βδομάδα.
    Πρώτον δεν υπάρχει Ευρώπη αυτή τη στιγμή, αυτό ας το καταλάβουμε, υπάρχουν χώρες (αυτές οι κακές οι εθνικιστικές) και ελάχιστη συνεννόηση και αλληλεγγύη.

    Δεύτερον δεν έχουν τα κινέζικα μέσα ας μην γελιόμαστε.

    Τρίτον γίνονται κινήσεις στην Ελλάδα όπως νέες κλίνες σε αχρησιμοποίητα κτίρια και μονάδες νοσοκομείων. Είδα και στην Ιταλία κάτι ανάλογο (εκ των υστέρων εκεί).
    Τι είδους μονάδες θα είναι αυτές δεν ξέρω αλλά από το τίποτα.


Σελ. 112 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 92102107110111112113114117122132 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας