Σελ. 595 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 575585590593594595596597600605615 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.911-8.925 από 51068
  1. #8911
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Η καλύτερη λύση είναι crush the curve και εκρίζωση. Θα πάρει 2 με 3 μήνες και μετά ούτε μάσκες ούτε social distancing ούτε σχολεία κλειστά.

    Αλλά εμείς εδώ θέλουμε τουρισμό, που αν έρθουν κάποιοι τον Αύγουστο θα είναι θαύμα.

  2. #8912
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλύτερη λύση είναι crush the curve και εκρίζωση. Θα πάρει 2 με 3 μήνες και μετά ούτε μάσκες ούτε social distancing ούτε σχολεία κλειστά.

    Αλλά εμείς εδώ θέλουμε τουρισμό, που αν έρθουν κάποιοι τον Αύγουστο θα είναι θαύμα.
    Έτσι είναι. Αλλά δεν είμαστε μόνο εμείς που το κάνουμε.

  3. #8913
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλύτερη λύση είναι crush the curve και εκρίζωση. Θα πάρει 2 με 3 μήνες και μετά ούτε μάσκες ούτε social distancing ούτε σχολεία κλειστά.

    Αλλά εμείς εδώ θέλουμε τουρισμό, που αν έρθουν κάποιοι τον Αύγουστο θα είναι θαύμα.
    Ελπίζω νάρθει η κόρη μου

    Παλιό Φάληρο ξεκινήσανε τα beach party με μπύρες από το περίπτερο
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #8914
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα κενό δεν υπάρχει. Απλά ο στόχος είναι flatten the curve και όχι crash the curve.
    https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMe2007263
    Flatten the curve δηλαδή να νοσήσει σταδιακά το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού; Γιατί να το κάνουν αυτό; Θα ήταν εγκληματικό.
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  5. #8915
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ronin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Flatten the curve δηλαδή να νοσήσει σταδιακά το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού; Γιατί να το κάνουν αυτό; Θα ήταν εγκληματικό.
    Ειλικρινά δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ήταν παραλλαγή από το αρχικό σχέδιο να αποκτηθεί ανοσία της αγέλης, να προστατευτούν αυτοί με θέματα και παράλληλα να μην τα κλείσουμε όλα. Μετά έγινε flatten the curve γιατί τα συστήματα υγείας δεν επαρκούσαν, οι τόσοι νεκροί κάθε μέρα σίγουρα παίξαν επίσης ρόλο. Βέβαια για ποιο λόγο να στοχεύεις ακόμα σε ανοσία της αγέλης· που δεν είναι και κάτι σίγουρο γιατί μερικοί μιλάνε για ανοσία που κρατάει μόνο δυο μήνες, αλλά και ένα χρόνο να κρατάει είναι τέτοιος ο ρυθμός μόλυνσης σε κάποια κράτη που θα χρειαστούνε χρόνια να μολυνθούν όσοι απαιτείται, την στιγμή λοιπόν που έχεις έτσι και αλλιώς πάρει μέτρα περιορισμού; Γιατί να μην πας σε εκρίζωση; Αφού έτσι και αλλιώς έκλεισες μεγάλο κομμάτι της οικονομικής δραστηριότητας, κάνε το πιο αυστηρά και για λίγο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και μετά τελείωσες. Προσπαθούν απλά να κερδίσουν χρόνο; Κάτι άλλο; Άγνωστο.

    Πάντως συμφωνώ πως υπάρχει θέμα με το να θες να μολύνεις σκόπιμα κόσμο και είχε προκύψει από την Βρετανία και ένα σχέδιο που έλεγε ευθέως πως τα σχολεία θα έχουν την χρησιμότητα ως regulators, σαν κάνουλες που θα ανοίγεις και θα κλείνεις για να μεταβάλλεις τον ρυθμό διασποράς την νόσου.

  6. #8916
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Βραζιλιάνικο αντισηπτικό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Munila.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  109,3 KB 
ID: 214847
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #8917
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ήταν παραλλαγή από το αρχικό σχέδιο να αποκτηθεί ανοσία της αγέλης, να προστατευτούν αυτοί με θέματα και παράλληλα να μην τα κλείσουμε όλα. Μετά έγινε flatten the curve γιατί τα συστήματα υγείας δεν επαρκούσαν, οι τόσοι νεκροί κάθε μέρα σίγουρα παίξαν επίσης ρόλο. Βέβαια για ποιο λόγο να στοχεύεις ακόμα σε ανοσία της αγέλης· που δεν είναι και κάτι σίγουρο γιατί μερικοί μιλάνε για ανοσία που κρατάει μόνο δυο μήνες, αλλά και ένα χρόνο να κρατάει είναι τέτοιος ο ρυθμός μόλυνσης σε κάποια κράτη που θα χρειαστούνε χρόνια να μολυνθούν όσοι απαιτείται, την στιγμή λοιπόν που έχεις έτσι και αλλιώς πάρει μέτρα περιορισμού; Γιατί να μην πας σε εκρίζωση; Αφού έτσι και αλλιώς έκλεισες μεγάλο κομμάτι της οικονομικής δραστηριότητας, κάνε το πιο αυστηρά και για λίγο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και μετά τελείωσες. Προσπαθούν απλά να κερδίσουν χρόνο; Κάτι άλλο; Άγνωστο.

    Πάντως συμφωνώ πως υπάρχει θέμα με το να θες να μολύνεις σκόπιμα κόσμο και είχε προκύψει από την Βρετανία και ένα σχέδιο που έλεγε ευθέως πως τα σχολεία θα έχουν την χρησιμότητα ως regulators, σαν κάνουλες που θα ανοίγεις και θα κλείνεις για να μεταβάλλεις τον ρυθμό διασποράς την νόσου.
    Εδώ ο Μαγιορκίνης πάντως δεν μιλάει για flatten the curve.

    — Γιατί οι τακτικές από ό,τι είδαμε ήταν κυρίως δύο: κρυφτείτε ή βγείτε να κολλήσετε για να αποκτηθεί «ανοσία αγέλης». Μήπως αλλάζουμε τακτική και από το κρυφτείτε πάμε στο κολλήστε;
    — Όχι, όχι. Θα βγούμε έξω και θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τον βαθμό αναπαραγωγής όσο γίνεται πιο χαμηλά.
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  8. #8918
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Θα δούμε επί του πρακτέου πώς θα πάει το πράγμα με τα μέτρα και την τήρηση ή μη των "συστάσεων". Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν άλλωστε, σε καμία χώρα, αυτό έχει γίνει πασιφανές ήδη.

    Τώρα, επί άλλων πρακτέων:

    Σήμερα είχα μια κουβέντα με έναν μικρομέτοχο / μετρ cafe bar που ανέφερε "τον πόνο του" για το τι επίκειται: Μου λέει λοιπόν, Γιάννη, εγώ έχω 12 τραπέζια έξω. Με το τωρινό καθεστώς δηλ. χωρίς αποστάσεις και μέτρα. Αν μου πει το κράτος ότι πρέπει να έχουν μεγάλες αποστάσεις κτλ κτλ μεθαύριο, τα τραπέζια γίνονται 5. Με 5, δε βγαίνω καμία μέρα. Το καλοκαίρι δεν περίμενα να βγάλω υπερκέρδος, αλλά να ήταν ίσα βάρκα ίσα νερά, μέχρι το φθινόπωρο.

    Το φθινόπωρο βέβαια, αν μου πουν ότι ξέρεις κάτι, στον εσωτερικό χώρο, είναι π.χ. ξέρω γω 100 m² και πρέπει να έχεις μέγιστο αριθμό 10-15 πελάτες, πάλι δε σώνεται η κατάσταση.

    Ωστόσο, για τα μέτρα που ακούγονται ή θεωρητικά υφίστανται (επιστρεπτέα προκαταβολή, επιδοτούμενα δάνεια κεφαλαίου κίνησης, κτλ κτλ κτλ), μου λένε ότι πρέπει να διατηρήσω τον ίδιο αριθμό προσωπικού! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ - Δηλαδή να έχω τα 15 άτομα προσωπικό που είχα τον Μάρτιο 2020, μπάρμαν μπουφετζήδες σερβιτόρους υποδοχή κτλ κτλ για να έχω...5 τραπέζια και 10 πελάτες εντός;

    Δε γίνεται. Άρα; Δεν ξέρω.

    Βάσιμα τα ερωτήματα του φίλτατου. Και εγώ θα προσθέσω ότι σε επίπεδο Ε.Ε. συνεχίζουμε να πετάμε χαρταετό με πάθος. Η εκτιμώμενη ύφεση από την Κομισιόν είναι 9,7% για την Ελλάδα και 9,5% ή κάπου εκεί για Ισπανία και Ιταλία, αλλά ντάξει μωρέ, η φράου Μέρκελ και το Αιγάλεω να κερδάνε και οι άλλοι να πάνε να να να να που λέει και ο Παπακωνσταντίνου.

    Δεν προμηνύεται τίποτα καλό, αν χώρες με τόσο ειδικό βάρος (Ισπανία, Ιταλία κτλ) αφεθούν πάντερμες στους πέντε δρόμους. Και για κερασάκι στην τούρτα, στην Καρλσρούη αποφάσισαν να κάνουν ντα με βίτσα την ΕΚΤ αι δικασταί γιατί μάλλον η χρόνια έλλειψη σεξ τους έχει πειράξει τα εγκεφαλικά κύτταρα. O tempora, o mores...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  9. #8919
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ronin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ ο Μαγιορκίνης πάντως δεν μιλάει για flatten the curve.
    Όλα τα μέτρα που έχουν ως στόχο να μειώσουν τον ρυθμό διασποράς αυτό είναι όμως. Αν τα αφήναν όλα χύμα η καμπύλη θα ήταν πιο απότομη. Ασχέτως του ποιος είναι ο τελικός σου στόχος.

    Υπάρχουν οδηγίες του ΠΟΥ για την αναστροφή των μέτρων τις οποίες τις έχουμε κι εμείς μεταφράσει και τις έχουμε. Στην Ιταλία και στην Ισπανία υπήρξε αιφνιδιασμός. Εμείς τώρα έχουμε έναν βαθμό αναπαραγωγής κάτω από 0,5 και θα προσπαθήσουμε σιγά-σιγά να χαλαρώσουμε τα μέτρα, κρατώντας τον αριθμό αυτό κάτω από 1.
    Επίσης:

    Και τώρα την ίδια τακτική θα έχουμε κατά τη γνώμη μου, ροκανίζουμε το Rt όπως είπα, μέχρι να βρούμε φάρμακα και εμβόλια.
    Και αν αυτό αργήσει τι θα κάνουμε; Θα το πάμε έτσι συνέχεια; Δεν θα ήταν ποιο έξυπνο να πας για εκρίζωση που έχεις σίγουρο αποτέλεσμα;

  10. #8920
    Εγγραφή
    15-05-2010
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δολοφονησαν εναν Κινεζο καθηγητη πανεπιστημιου που αχολουνταν με τον covid στο Πιτσμπουργκ. Let the conspiracies begin.

  11. #8921
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω πως είναι κοινωνικός αυτοματισμός να ζητάς μια ελάχιστη υπευθυνότητα από τους συνανθρώπους σου.

    Ξαναλέω κι εγώ βγήκα στην πλατεία της περιοχής μου (2ος πιο πυκνοκατοικημένος δήμος της Ελλάδας) και όλα καλά.

    Τώρα αν το να συγκρατηθείς να μην μαζευτείς με 40 φίλους να θυμηθείτε τα παλιά σε κάνει ρομποτάκι μάλλον είμαι τι να πω.

    Αληθινά προτιμώ την άποψη "ανοίχτε τα όλα" από τα ήξεις αφήξεις.
    Χωρίς να περιμένω στη γωνία να αποκαλέσω όποιον δεν συμφωνεί με την ακολουθούμενη πολιτική άκαρδο δολοφόνο.
    Πριν απο κανα 30λεπτο είχε βγεί στον σκαει ένας αντιδήμαρχος της αγιαπαρασκευης και είπε οτι οι χθεσινοί party animals δεν ήταν αγιοπαρασκευιωτες, αλλά εξω-αγιοπαρασκευιωτες...Επίσης στην πλατειά αυτή πουλάνε και ναρκωτικά οι εξω-αγιοπαρασκευιωτες...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  12. #8922
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν απο κανα 30λεπτο είχε βγεί στον σκαει ένας αντιδήμαρχος της αγιαπαρασκευης και είπε οτι οι χθεσινοί party animals δεν ήταν αγιοπαρασκευιωτες, αλλά εξω-αγιοπαρασκευιωτες...Επίσης στην πλατειά αυτή πουλάνε και ναρκωτικά οι εξω-αγιοπαρασκευιωτες...
    Ωραιος ο αντιδημαρχος που ξερει ολους τους πιτσιρικαδες του δημου του..... Και δηλαδη γιατι δεν καθησαν στις γειτονιες τους αυτοι οι party animals και πηγαν ολοι στην αγια παρασκευη? Για να ψωνισουν ζαμπον μαλλον.

  13. #8923
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan.nl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ φοβάμαι περισσότερο τους βλαμμένους που νομίζουν πως θα πεθάνουμε όλοι και καλούν τις κυβερνήσεις να συνεχίσουν τα lockdowns για όσο πάει.
    Έχει χαθεί το μέτρο γενικώς και συγκεκριμένα ΜΜΕ φυσικά κάνουν την κατάσταση ακόμα χειρότερη στον βωμό των clicks.
    Το οτι πολλοί έχουν δεχθεί την παρούσα κατάσταση (το "new normal" που αρέσκονται να αναφέρουν πολλά ΜΜΕ) χωρίς ίχνος κριτικής σκέψης πραγματικά με ξεπερνά. Τελικά μάλλον δεν είμαστε και πολύ εξελιγμένοι ως είδος, μάλλον περισσότερο αυτοκαταστροφικοί και παρτάκηδες θα έλεγα.

    Το έχω γράψει και παλιότερα. Αυτά που έγιναν με την ευκαιρία του covid θα τα βλέπουν οι επόμενες γενιές και θα γελάνε μαζί μας. Πως σχολιάζουμε εμείς μεσαίωνες κλπ και "κοροιδεύουμε", το ίδιο θα κάνουν και αυτοί με εμάς.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #8924
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ψαχνω να βρω μαρτυριες ανθρωπων που περασαν τον ιο , η ειχαν καποιον συγγενη τους που εφυγε με τον ιο .
    δεν μπορει να μας μιλανε μονο οι ειδικοι και οι επισημοι για το τι συμβαινει .
    θα ηθελα και απο πρωτο χερι μαρτυριες .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #8925
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ψαχνω να βρω μαρτυριες ανθρωπων που περασαν τον ιο , η ειχαν καποιον συγγενη τους που εφυγε με τον ιο .
    δεν μπορει να μας μιλανε μονο οι ειδικοι και οι επισημοι για το τι συμβαινει .
    θα ηθελα και απο πρωτο χερι μαρτυριες .
    https://www.youtube.com/watch?v=A1jnuLXqFBE

Σελ. 595 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 575585590593594595596597600605615 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας