Σελ. 625 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 605615620623624625626627630635645 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.361-9.375 από 51068
  1. #9361
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάσκες δεν φορούσαν όλοι οι μέσα και οι έξω?

    Ταφ σάιτ...

    Εξηγούμαι:

    Η τήρηση των όποιων κανόνων και μέτρων, κάθε μέρα πέφτει στο μισό (και ίσως λίγο λέω).

    Πηγαδάκια παντού, όλο και πιο μεγάλα, όλο και πιο πυκνά. Μάσκες με το ζόρι οι μισοί, και οι περισσότεροι πλέον με τη μύτη έξω.

    Στην πρωινή δουλειά, φοράμε όλοι οι "εργαζόμενοι", έρχονται από έξω οι "ασθενείς" με τη μάσκα (αλλιώς δεν μπαίνουν), πάνε στο ταμείο ή στις πληροφορίες...την κατεβάζουν για να μιλήσουν. Πας επίσκεψη σε θάλαμο, φοράς τη μαμωμάσκα, συνοδοί-επισκέπτες-ασθενείς, είτε μισή είτε καθόλου...δεν τρέχει τίποτα.

    Περνάς έξω από τράπεζες-μαγαζιά κλπ...γούστα.

    Τη γελοιότητα με το να φοράνε οι υπάλληλοι αλλά όχι οι πελάτες σε ότι έχει ανοίξει, δεν τη συζητάμε καν.

    Η Γιαμαρέλου πολύ καλά έκανε, btw. Βρήκε/Βρίσκει και τα κάνει. Σε αυτή τη χώρα ζούμε, δεν μας αξίζει τίποτα παραπάνω (και βάζω ψηλά-ψηλά στη λίστα με τα αναθέματα το σινάφι μου).

    Οκ...θα μας σώσει ο Θεός (της Ελλάδας, πάντα, εννοείται) και ο ήλιος ο ηλιάτορας.
    ναι φορούσαν όλοι μάσκα και οι μέσα (εννοείται και εγώ) και οι έξω

    αλλά αυτός ο κύριος με τον υψηλό πυρετό 38-39 που τρέλανε το μηχάνημα τον αρμόδιο υπάλληλο του ΕΟΔΥ και τους άντρες της ασφάλειας

    άνετα μπορεί να έχει κολλήσει με τον CORONA VIRUS όλο το υποκατάστημα της ΔΕΗ

    τώρα το τι θα γίνει θα το μάθουμε στις επόμενες 10-15 ημέρες...

    στην εργασία μου υποχρεωτικά για να μπεις φοράς μάσκα (δεν έχει νόημα να φοράς γάντια) καθώς κάθε φορά που μπαίνεις/βγαίνεις από το κτίριο υποχρεωτικά βάζεις στα χέρια σου αντισηπτικό

  2. #9362
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι φορούσαν όλοι μάσκα και οι μέσα (εννοείται και εγώ) και οι έξω

    αλλά αυτός ο κύριος με τον υψηλό πυρετό 38-39 που τρέλανε το μηχάνημα τον αρμόδιο υπάλληλο του ΕΟΔΥ και τους άντρες της ασφάλειας

    άνετα μπορεί να έχει κολλήσει με τον CORONA VIRUS όλο το υποκατάστημα της ΔΕΗ

    τώρα το τι θα γίνει θα το μάθουμε στις επόμενες 10-15 ημέρες...

    στην εργασία μου υποχρεωτικά για να μπεις φοράς μάσκα (δεν έχει νόημα να φοράς γάντια) καθώς κάθε φορά που μπαίνεις/βγαίνεις από το κτίριο υποχρεωτικά βάζεις στα χέρια σου αντισηπτικό
    Απλά με την παρουσία του, το βρίσκω δύσκολο.

    Εννοείται πως έπρεπε να τον είχαν περάσει από τεστ χωρίς πολλά-πολλά.

    Το ότι όλοι φορούσατε, πραγματικά ενθαρρυντικό.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #9363
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Γενικά ο ιός μεταδίδεται με το βήχα, το φτάρνισμα αλλά και την ομιλία. Η ομιλία παράγει τάξεις μεγέθους περισσότερα σταγονίδια από την ρινική αναπνοή. Δηλαδή αν ο άνθρωπος έβαζε τις φωνές λόγο του γεγονότος που του συνέβη, αυτό ίσως να ήταν το πιο επικίνδυνο.

  4. #9364
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά με την παρουσία του, το βρίσκω δύσκολο.

    Εννοείται πως έπρεπε να τον είχαν περάσει από τεστ χωρίς πολλά-πολλά.

    Το ότι όλοι φορούσατε, πραγματικά ενθαρρυντικό.
    θα δείξει τι θα γίνει στις επόμενες μέρες αγαπητέ μου φίλε

    εγώ πάντως τρόμαξα να πω την αλήθεια αν άκουγες πως χτύπαγε το μηχάνημα με το που έκατσε μπροστά του ο τύπος

    και εξηγούμαι γιατί τρόμαξα γιατί στην εργασία μου είχαμε κρούσμα με τον ιό ο οποίος για ημέρες που ερχόταν στην δουλεία (ευτυχώς) με μάσκα ήταν από αυτούς που δεν παρουσιάζουν συμπτώματα (ασυμπτωματικός) μετά από μέρες άρχισε τον υψηλό πυρετό κτλ...έκανε το απαραίτητο τέστ όπου βρέθηκε θετικός
    εκεί τρόμαξα γιατί είμαστε στο ίδιο τμήμα της εταιρείας (εντάξει εγώ δεν κινδυνεύω καθώς δεν έχει θέμα η υγεία μου αλλά έχω άτομα στην οικογένεια που ανήκουν στις ευάλωτες ομάδες)
    τότε έγινε η απολύμανση σε όλα τα κτίρια της εταιρείας για τον κορωνοίο (δεν μας είπαν τότε το γιατί...το μάθαμε κάποιοι αργότερα) να πω εδώ ότι το φάρμακο που ψεκάζουν με την "νέφωση" έφαγα αρκετή δόση
    ευτυχώς δεν έγινε κάτι
    τώρα με το σημερινό θα δούμε...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά ο ιός μεταδίδεται με το βήχα, το φτάρνισμα αλλά και την ομιλία. Η ομιλία παράγει τάξεις μεγέθους περισσότερα σταγονίδια από την ρινική αναπνοή. Δηλαδή αν ο άνθρωπος έβαζε τις φωνές λόγο του γεγονότος που του συνέβη, αυτό ίσως να ήταν το πιο επικίνδυνο.
    όχι κάτι τέτοιο δεν έγινε ήταν πολύ ήρεμος/άνετος σαν να μην συμβαίνει τίποτα

    δεν ξέρω τι έγινε αν ο υπάλληλος του ΕΟΔΥ και οι αστυνομικοί φώναξαν καμία αρμόδια αρχή να τον πάρουν και να πάνε σε αρμόδιο νοσοκομείο

  5. #9365
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στα ΜΜΜ χάος, εντελώς εθελοντική η εφαρμογή της μάσκας.

    Εντωμεταξύ δεν έχω καταλάβει τι ρόλο βαράει αυτό με τα μισά καθίσματα, εφόσον επιβάλλεται η μάσκα για προστασία (άλλο αν δεν εφαρμόζεται απαρέγκλιτα)... θα κολλήσεις από τον διπλανό εφόσον φοράνε και οι 2;

  6. #9366
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα ΜΜΜ χάος, εντελώς εθελοντική η εφαρμογή της μάσκας.

    Εντωμεταξύ δεν έχω καταλάβει τι ρόλο βαράει αυτό με τα μισά καθίσματα, εφόσον επιβάλλεται η μάσκα για προστασία (άλλο αν δεν εφαρμόζεται απαρέγκλιτα)... θα κολλήσεις από τον διπλανό εφόσον φοράνε και οι 2;
    Όπα. Αν δεν φοράνε μάσκα ούτε στα ΜΜΜ δεν μας σώζει τίποτε. Θα ανοίξουν και τις εκκλησίες και τα εστιατόρια. Και θέλουν και τουρίστες...

  7. #9367
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    ναι δυστυχώς υπάρχει μια μειοψηφία που δεν φοράει μάσκα στα ΜΜΜ (σήμερα το συνάντησα και στον ηλεκτρικό/μετρό και στα λεωφορεία/τρόλεϊ που χρησιμοποίησα) και δεν βλέπω κανέναν να επιβάλει τα πρόστιμα που έχουν ανακοινωθεί (150 ευρώ) γιατί ίσως αν γίνει κάτι τέτοιο να σφίξουν οι "κώλοι" και να μαζευτούν οι "απείθαρχοι" μιας και μόνο με αυτόν τον τρόπο καταλαβαίνουμε...

  8. #9368
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά ο ιός μεταδίδεται με το βήχα, το φτάρνισμα αλλά και την ομιλία. Η ομιλία παράγει τάξεις μεγέθους περισσότερα σταγονίδια από την ρινική αναπνοή. Δηλαδή αν ο άνθρωπος έβαζε τις φωνές λόγο του γεγονότος που του συνέβη, αυτό ίσως να ήταν το πιο επικίνδυνο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    όχι κάτι τέτοιο δεν έγινε ήταν πολύ ήρεμος/άνετος σαν να μην συμβαίνει τίποτα

    δεν ξέρω τι έγινε αν ο υπάλληλος του ΕΟΔΥ και οι αστυνομικοί φώναξαν καμία αρμόδια αρχή να τον πάρουν και να πάνε σε αρμόδιο νοσοκομείο
    Για αυτό λέω ότι δύσκολο να έγινε κάτι, ειδικά αν όλοι είχατε και μάσκα (εκτός από τον συγκεκριμένο).

    Σε κάθε περίπτωση, μακρυά από όλους μας.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα ΜΜΜ χάος, εντελώς εθελοντική η εφαρμογή της μάσκας.

    Εντωμεταξύ δεν έχω καταλάβει τι ρόλο βαράει αυτό με τα μισά καθίσματα, εφόσον επιβάλλεται η μάσκα για προστασία (άλλο αν δεν εφαρμόζεται απαρέγκλιτα)... θα κολλήσεις από τον διπλανό εφόσον φοράνε και οι 2;
    Ναι, τραγικό. Μέχρι την Τρίτη, έβλεπα λίγο-ελάχιστο κόσμο στις στάσεις, όλοι με μάσκες. Από χτες, άρχισαν κάτι μπουλούκια και αρκετοί χωρίς.

    Δεν καταλαβαίνω, ειλικρινά.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #9369
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Πάντως όλοι μας είμαστε λίγο κάφροι που για δευτερόλεπτο δεν ευχηθήκαμε καλή ανάρρωση στον μετανάστη. Καλή ανάρρωση από εμένα αν και πολύ πιθανόν να μην έχει καν COVID.

    Ναι, τραγικό. Μέχρι την Τρίτη, έβλεπα λίγο-ελάχιστο κόσμο στις στάσεις, όλοι με μάσκες. Από χτες, άρχισαν κάτι μπουλούκια και αρκετοί χωρίς.

    Δεν καταλαβαίνω, ειλικρινά.
    Εγώ καταλαβαίνω μια χαρά. Αν δεν έχει πρόστιμο ο Έλληνας στα @@. Έτσι μια ζωή. Απαγορεύεται να χτίζεις στα δάση; Ε ο Έλληνας χτίζει στα δάση μιας και δεν θα έχει σοβαρές συνέπειες. Παρκάρει όπου θέλει. Βρίζει όποιον θέλει.

  10. #9370
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    διάβασα σε ένα άρθρο, ένας μολυσμένος με κορονοιό συμμετείχε σε μια χορωδία. Κρατούσαν γενικά κάποια κοινωνική απόσταση, δεν ήταν τελείως χαλαροί. 60 άτομα σύνολο, 45 μολυσμένοι μετά, 2 θάνατοι.
    https://www.youtube.com/watch?v=JZ40NSzMPJg
    Αυτό για να καταλάβουμε ότι δεν είναι παίξε γέλασε. Βέβαια δεν ξέρουμε κατα πόσο πλέον υπάρχουν αντισώματα, αλλά απο ότι λέει και ο Τογκρα δεν πρέπει να περιμένουμε πολλά αν λάβουμε υπόψιν την περίπτωση της Ισπανίας.

  11. #9371
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Είναι γεγονός πως κάποιοι δεν καταλαβαίνουν και αν δεν πάθουν δεν μαθαίνουν, αλλά ας δούμε και το παράδειγμα που δίνουν οι αρμόδιοι, είτε μέσω των ΜΜΕ είτε με το πως κυκλοφορούν οι ίδιοι, πρόσφατο παράδειγμα κυβέρνηση και αντιπολίτευση.

  12. #9372
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    διάβασα σε ένα άρθρο, ένας μολυσμένος με κορονοιό συμμετείχε σε μια χορωδία. Κρατούσαν γενικά κάποια κοινωνική απόσταση, δεν ήταν τελείως χαλαροί. 60 άτομα σύνολο, 45 μολυσμένοι μετά, 2 θάνατοι.
    https://www.youtube.com/watch?v=JZ40NSzMPJg
    Αυτό για να καταλάβουμε ότι δεν είναι παίξε γέλασε. Βέβαια δεν ξέρουμε κατα πόσο πλέον υπάρχουν αντισώματα, αλλά απο ότι λέει και ο Τογκρα δεν πρέπει να περιμένουμε πολλά αν λάβουμε υπόψιν την περίπτωση της Ισπανίας.
    Ναι γενικά αυτό με τις αποστάσεις το έχουμε πει είναι έωλο. Αν υπάρχει aerosolization all bets are off.

  13. #9373
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως όλοι μας είμαστε λίγο κάφροι που για δευτερόλεπτο δεν ευχηθήκαμε καλή ανάρρωση στον μετανάστη. Καλή ανάρρωση από εμένα αν και πολύ πιθανόν να μην έχει καν COVID.

    Εγώ καταλαβαίνω μια χαρά. Αν δεν έχει πρόστιμο ο Έλληνας στα @@. Έτσι μια ζωή. Απαγορεύεται να χτίζεις στα δάση; Ε ο Έλληνας χτίζει στα δάση μιας και δεν θα έχει σοβαρές συνέπειες. Παρκάρει όπου θέλει. Βρίζει όποιον θέλει.
    να προσθέσω εδώ δεν είναι απαραίτητο ο άνθρωπος που ήρθε σήμερα στο κατάστημα της ΔΕΗ και είχε πυρετό 38-39 σύμφωνα με το μηχάνημα που έχουν βάλει στην ΔΕΗ να είναι μολυσμένος με τον CORONA VIRUS μπορεί να έχει κάποια γρίπη

    εφόσον δεν τον πήραν από τις αρμόδιες αρχές να του κάνουν τεστ σε κάποιο νοσοκομείο για να είναι σίγουροι έστω 50% κανείς δεν μπορεί να το αποκλείσει

    εννοείται ότι εύχομαι περαστικά και σε αυτόν και στον οποιοδήποτε που έχει νοσήσει από αυτό το πράγμα που λέγεται CORONA VIRUS

    εννοείται ότι θα συμφωνήσω μαζί σου ότι μόνο με το "πρόστιμο" καταλαβαίνουμε μερικά αυτονόητα πράγματα για άλλους ανθρώπους άλλων χωρών

  14. #9374
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Στη Σιγκαπούρη έβαλαν σκύλο της Boston Dynamics για να βεβαιωθούν ότι τηρούνται οι αποστάσεις στη μάχη εναντίον του CORONA VIRUS.

    Βέβαια στην Ελλάδα μάλλον θα γινόταν σκραπ κάπου στις Αχαρνές και δεν θα είχε αποτέλεσμα στην καταπολέμηση του CORONA VIRUS αλλά εντάξει λεπτομέρειες

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γεγονός πως κάποιοι δεν καταλαβαίνουν και αν δεν πάθουν δεν μαθαίνουν, αλλά ας δούμε και το παράδειγμα που δίνουν οι αρμόδιοι, είτε μέσω των ΜΜΕ είτε με το πως κυκλοφορούν οι ίδιοι, πρόσφατο παράδειγμα κυβέρνηση και αντιπολίτευση.
    Μόνο αν είχαμε Ανδρέα Παπανδρέου πρωθυπουργό και φορούσε ο ίδιος μάσκα (κατά προτίμηση πράσινη) υπήρχε περίπτωση να πάρουν οι πολίτες παράδειγμα από Έλληνα πολιτικό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    διάβασα σε ένα άρθρο, ένας μολυσμένος με κορονοιό συμμετείχε σε μια χορωδία. Κρατούσαν γενικά κάποια κοινωνική απόσταση, δεν ήταν τελείως χαλαροί. 60 άτομα σύνολο, 45 μολυσμένοι μετά, 2 θάνατοι.
    https://www.youtube.com/watch?v=JZ40NSzMPJg
    Αυτό για να καταλάβουμε ότι δεν είναι παίξε γέλασε. Βέβαια δεν ξέρουμε κατα πόσο πλέον υπάρχουν αντισώματα, αλλά απο ότι λέει και ο Τογκρα δεν πρέπει να περιμένουμε πολλά αν λάβουμε υπόψιν την περίπτωση της Ισπανίας.
    Ποια απόσταση ο ένας πάνω στον άλλο φαίνονται να είναι. Και με πνευστά και ανθρώπους να τραγουδάνε; Ας έφτυναν ο ένας στο στόμα του άλλου καλύτερα.


  15. #9375
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath

Σελ. 625 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 605615620623624625626627630635645 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας