Σελ. 127 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128129132137147 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.891-1.905 από 51068
  1. #1891
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.916
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως γνωστόν αν δε σπάσεις αυγά, ομελέτα δε φτιάχνεις. Με άλλα λογια αν δεν υπάρξουν πόρη (resources) μεταφρασμένη σε εξοπλισμούς, ανθρώπινο δυναμικό, διαχείριση και συντονισμό αυτών, κτλ δηλαδή χρήμα, μην ελπίζετε σε πολλά.
    Συμφωνώ απολύτως. Αλλά και με αυτά που έχουμε πιστεύω πως, στην αρχή τουλάχιστον, θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο.

  2. #1892
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αυτή είναι η αιτία που την πάτησε η Ιταλία, την πατήσαμε γιατί τα ίδια κάνουμε και εδώ πλέον.
    Εγω θα μεταφέρω προσωπική εμπειρία.
    Είμαι Λουξεμβούργο, εργάζομαι στα όργανα της ΕΕ. Ανακαλύπτεται κάποιος μολυσμένος.
    ΟΚ, shit happens. Μέχρις εδώ, δεν βρίσκω τίποτε το παράλογο με την σημερινή κατάσταση.
    Η συνέχεια είναι που είναι επικίνδυνη. Διαβάστε.
    Οι υπηρεσίες βρίσκουν όλες τις επαφές του ατόμου, που ήρθε σε επαφή. Υποτίθεται ότι δυνητικά είναι πλέον μολυσμένοι.
    Και τι κάνουνε για αυτό; Ποιές ειναι οι οδοηγίες ης Κομισιόν και του κράτους του Λουξεμβούργου;
    Απομόνωση των ατόμων, και περιμένουμε να δείξουν συμπτώματα.
    Δηλαδή όποιος δεν δείξει συμπτώματα θεωρείται ΟΚ;
    Εδώ είναι το λάθος
    Σε ερώτησή μου γιατί δεν γίνεται το τεστ, ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, σε όλους, η απάντηση η επίσημη είναι ότι δεν χρειάζεται, η ανεπίσημη που κυκλοφορεί είναι ότι όλοι θα νοσήσουν οπότε δεν έχει νόημα, και τα μέτρα είναι απλά να γίνει κάποια καθυστέρηση, to flatten the curve as much as it can be.
    Νομίζω με ανάλογη λογική λειτούργησαν / λειτουργούν πολλά κράτη, βάλε και την αδιαφορία των νέων, την αλαζονία των μεσογειακών λαών σαν αδιαφορία προς τον θάνατο, τον δήθεν επικείμενο θάνατο, και έχεις ένα καλό μίγμα ευρείας διάδωσης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απολύτως. Αλλά και με αυτά που έχουμε πιστεύω πως, στην αρχή τουλάχιστον, θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο.
    Ακριβώς. Η ατολμία των κυβερνήσεων είναι χαρακτηριστική. Να μεταφέρω άλλο παράδειγμα αδιαφορίας και αλγεινούς αντιμετώπισης,
    2ο Ευρωπαικό σχολείο, στο Λουξεμβούργο. Ερχεται στι 19 Φεβροαρίου οδηγία απο τα κεντρικά ώστε να μην προσέλθουν στο σχολείο μαθητές ή καθηγητές ή λοιπό προσωπικο που εχει ταξιδεψει στις "κοκκινες" περιοχές. Να πω ότι η εβδομάδα που πέρασε ήταν διακοπές, και όλοι μαθητές φευγάτοι, και πολλοί σε διακοπές με τους γονείς τους ή χωρίς. Και τι έκανε ο δντής; Η΄ η υποδιευθύντρια;
    ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.
    Μάλιστα, απολύτως τίποτα, ήρθαν τα παιδιά σχολείο κανονικά, μην ξεχνάμε ότι στα παιδιά τα περισσότερα μπορείς ναναι φορείς αλλά είναι ασυμτπωματικοί. Το σχολείο άρχισε να αντιδρά 4 μέρες αργότερα ύστερα απο εξωφρενικές πιέσεις γονέων και πολλοί να έχουν σταματήσει να στέλνουν τα παιδιά τους, αλλά και πάλι, δεν έκλεισε. Απλα, εκ των υστέρων, έκανε την ΣΥΣΤΑΣΗ (ναι, σύσταση παρακαλώ), να μην φέρνουν οι γονείς τα παιδιά τους εανέχουν πάει σε επικίνδυνες περιοχές. Αυτό την στιγμή που ξέρουμε ότι ακόμα και όταν είναι βαριά άρρωστα οι περισσότεροι γονείς τα πάνε σχολεία, ακόμα και εαν είναι έτοιμα να σωριαστούν, γιατί δεν έχουν που να τα αφήσουν! (δουλεύουν και οι δυο γονείς, και δεν βρίσκεις εύκολα άτομο να φυλά παιδιά, και σε καλή τιμή).
    Την ίδια ανάλογη συμπεριφορά αδιαφορίας/αλαζονείας, την συναντάς παντού.
    Χαρακτηριστικό, ότι την προηγούμενη Πέμπτη, ζήτησαν απο τους γονείς που μένουν Γαλλία (Μετζ, Θιονβιλ κλπ), να μην φέρουν τα παιδιά τους. ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΑ ΠΗΓΑΝ! Κανονικότατα. (το ξέρω γιατί έχω συνάδελφο που πήγε την κόρη της). Η' το κλείνεις το ρημάδι, ή δεν το κλείνεις. Δεν το έκλειναν...
    Στο μεταξύ υπάρχουν επιστημονικές μελέτες που λένε ότι ένα απο τα κύρια μέτρα είναι το κλείσιμο των σχολείων. Φοβούνται μην χαθεί η χρονιά. Οχι μην μείνουν κάποια παιδιά ορφανά. Μια δικαιολογία που άκουσα; Δεν παθαίνουν τα παιδιά τίποτα! Ναι ρε μαλάκα, δεν θα πάθει το παιδί, ο γονιός του μπορεί να πεθάνει....

  3. #1893
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry δεν αντέχω να μην το βάλω κι εδώ αλλά από την προηγούμενη εβδομάδα με όσα γίνονται δεν έχει σταματήσει ούτε μέρα να κάνει βόλτες στο μυαλό μου το παρακάτω τραγουδάκι

    Spoiler:



  4. #1894
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .

  5. #1895
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved

  6. #1896
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Ουδέν σχόλιον, κάπου στο Βερολίνο...




  7. #1897
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουδέν σχόλιον, κάπου στο Βερολίνο...
    Γατακια οι δικοι μας στο βιντεο με τον Αδωνι, μπροστα στους Γερμανους....

  8. #1898
    Εγγραφή
    15-05-2010
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είμαι μια βδομάδα κλειδαμπαρωμένος. Ούτε σκουπίδια έχω πετάξει (τα έχω στο μπαλκόνι, και αναγκαστικά θα τα πετάξω, που σημαίνει πως έστω και για μια στιγμή θα βγω από το σπίτι).
    Όσοι έχω μιλήσει, έχουν ξεμυτίσει τουλάχιστον δύο τρεις -ή και παραπάνω- φορές, για ψώνια και όχι μόνο.
    Εκτός από αυτούς που εργάζονται.
    Υποθέτω πως είμαι εξαίρεση.
    Μήπως υπερβάλλω?

  9. #1899
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειχαμε τα δεδομενα θανατων ανα ημερα για την Ιταλια ως χωρα θα μπορουσαμε να βρουμε το overlap. Βασικα δε θα μου εκανε εντυπωση αν αυτη τη στιγμη η Ιταλια εχει και κατω απο 1800 νεκρους/μερα γιατι παραδοσιακα οταν τα νοσοκομεια παυουν για οποιοδηποτε λογο της εγχειρησεις (απο απεργιες μεχρι εκτακτα γεγονοτα) οι νεκροι μειωνονται δραματικα.
    Kι αν έχεις γράψει μπούρδες τόσα χρόνια εδώ μέσα...αλλά αυτό πρέπει να είναι στο top-3 σου, μην πω πάει καρφί για all-time best.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  10. #1900
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frieck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι μια βδομάδα κλειδαμπαρωμένος. Ούτε σκουπίδια έχω πετάξει (τα έχω στο μπαλκόνι, και αναγκαστικά θα τα πετάξω, που σημαίνει πως έστω και για μια στιγμή θα βγω από το σπίτι).
    Όσοι έχω μιλήσει, έχουν ξεμυτίσει τουλάχιστον δύο τρεις -ή και παραπάνω- φορές, για ψώνια και όχι μόνο.
    Εκτός από αυτούς που εργάζονται.
    Υποθέτω πως είμαι εξαίρεση.
    Μήπως υπερβάλλω?
    Μόλις βγήκα πάλι για ψώνια -η μητέρα μου έχει ΧΑΠ-, αναγκαστικά για να πετάξω και σκουπίδια, οι ελλείψεις αρχίζουν και γίνονται εμφανείς. Πιστεύω λόγω τροφοδοσίας τα ράφια είναι άδεια, διαφορετικά την κάτσαμε. Πρώτη φορά στη ζωή μου είδα το μισό σταντ με τα πατατάκια άδεια, ούτε το 2015 δεν ήταν έτσι.

  11. #1901
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις βγήκα πάλι για ψώνια -η μητέρα μου έχει ΧΑΠ-, αναγκαστικά για να πετάξω και σκουπίδια, οι ελλείψεις αρχίζουν και γίνονται εμφανείς. Πιστεύω λόγω τροφοδοσίας τα ράφια είναι άδεια, διαφορετικά την κάτσαμε. Πρώτη φορά στη ζωή μου είδα το μισό σταντ με τα πατατάκια άδεια, ούτε το 2015 δεν ήταν έτσι.
    Προς το παρόν πιστεύω ότι είναι τροφοδοσία κ γιατί όλοι πλάκωσαν να πάρουν, ελπίζω ότι θα υπάρξει αυτορύθμιση εντός εβδομάδας. Χαρτικά, απορρυπαντικά νο προμπλεμ σίγουρα, στα τρόφιμα δεν ξέρω τι θα γίνει.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  12. #1902
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θέμα τροφοδοσίας είναι. Δεν προλαβαίνουμε να γεμίζουμε ράφια και να σπάμε παλέτες.

    Στα προϊόντα Dettol υπάρχει έλλειψη, η Reckitt ενημέρωσε ότι σε 2 βδομάδες περίπου θα στέλνει.

  13. #1903
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς το παρόν πιστεύω ότι είναι τροφοδοσία κ γιατί όλοι πλάκωσαν να πάρουν, ελπίζω ότι θα υπάρξει αυτορύθμιση εντός εβδομάδας. Χαρτικά, απορρυπαντικά νο προμπλεμ σίγουρα, στα τρόφιμα δεν ξέρω τι θα γίνει.
    Στο ΣΜ που ειναι υπευθυνη η γυναικα μου παντως οτι ελειψεις εχουν ειναι καθαρα θεμα τροφοδοσιας του ιδιου του καταστηματος απο της αποθηκες του ιδιου του καταστηματος και οχι απο της αποθηκες της αλυσιδας. Απλα δεν εχουν το προσωπικο για να ανταπεξελθει σε αυτη τη ζητηση που υπαρχει τωρα, εχθες το απογευμα, ειχαν 4 ταμεια (8 στο συνολο οποτε δουλευουν με κενο αναμεσα στο καθενα), 2 ποστα στα ψυγεια, 1 στο κρεοπωλειο, 1 λαχανικα, 1 ατομο στην εισοδο για τον ελεγχο της εισροης-εκροης, 1 στην αποθηκη να στελνει πραγματα, 1 να κανει delivery και 3 ατομα να γεμιζουν κανουν οτι αλλο ειναι να γινει.... Που να προλαβουν... Το παιδι με τις παραγγελιες γυρισε 12 παρα το βραδυ απο τη τελευταια ενω για να γεμισουν το μαγαζι η γυναικα μου και οσοι εμειναν γυρισαν 12+.
    Για σημερα προβλεπεται να εχουν ακομα λιγοτερα ατομα στη σαλα (αυτα που γεμιζουν) για να δυναμωθει η πρωινη βαρδια που ηταν 3 φορες χειροτερα τα πραγματα.

    Ελειψεις δεν εχουν στις κεντρικες αποθηκες, και μιλαμε για τοπικη αλυσιδα της Πατρας. Σε χαρτια, απορυπαντικα, ρυζια, γαλατα εβαπορε κλπ εχουν δικο τους αποθεμα για πολυ καιρο, πανω απο μηνα, εαν εχουν τροφοσια θα εχουν για 2-3+ μηνες ή οσο εχουν τα εργοστασια να τους στειλουν. Ελειψεις θα υπαρξουν πρωτα σε νωπα τροφιμα εαν σταματησει η τροφοδοσια και η παραγωγη τους. Φανταζομαι το ιδιο θα ισχυει και στα αλλα ΣΜ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panoc : 17-03-20 στις 10:44.


  14. #1904
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέμα τροφοδοσίας είναι. Δεν προλαβαίνουμε να γεμίζουμε ράφια και να σπάμε παλέτες.
    Αν ισχύουν τα περί διευρυμένου ωραρίου και Κυριακής, να απαιτήσετε έξτρα αμοιβή.

  15. #1905
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αυτά που έχω δει πιστεύω πως η Ελλάδα όπως και οι περισσότερες χώρες στην Ευρώπη πηγαίναν για herd immunity, αν είναι σωστός ο όρος, με ορισμένες παρεμβάσεις. Στην δική μας περίπτωση ίσως είναι και θέμα αδυναμίας. Τώρα αν είναι μόνο πόρων, που σίγουρα παίζει ρόλο, ή κάτι άλλο... Μάλλον κάποιος συνδυασμός.
    Βασικά πηγαίνουν για στρατηγική "flatten the curve" που σημαίνει ναι μεν θα κολλήσει κόσμος αλλά θα γίνει σταδιακά και το σύστημα υγείας θα αντεπεξέλθει.

    Νομίζω πρέπει να είμαστε ακόμα πιο επιθετικοί. Τα στοιχεία που έχω δει δείχνουν ότι αν τον κυνηγήσεις δεν θεωρείται αυτονόητο ότι μόλις επανέλθεις (πάντα με προσοχή) στην κανονικότητα ο ιός θα αναζωπυρωθεί. Και κερδίζεις χρόνο για εμβόλιο/φάρμακα που εκεί πραγματικά θα έχεις ανοσία χωρίς το κόστος σε ζωή.


Σελ. 127 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128129132137147 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας