Σελ. 2321 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 23012311231623192320232123222323232623312341 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 34.801-34.815 από 51068
  1. #34801
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξανά. Έλεος με την ανοσία στην κοινότητα.

    Δεν καταλαβαίνετε ότι ανοίγουν ασκοί του Αιόλου με τέτοιες νοοτροπίες;
    https://www.kathimerini.gr/society/5...n-emvoliastei/
    Τον κώδωνα του κινδύνου για την ινδική παραλλαγή του κορωνοϊού κρούει ο καθηγητής για την Πολιτική της Υγείας, Ηλίας Μόσιαλος, υπογραμμίζοντας την σημασία του εμβολιασμού.

    Ολόκληρη η ανάρτηση Μόσιαλου:

    Φαίνεται ότι τις επόμενες εβδομάδες η νέα ινδική παραλλαγή του κορωνοϊού θα επικρατήσει στη Μεγάλη Βρετανία. Αν όντως πρόκειται για στέλεχος κατά 50% πιο μολυσματικό από το κυκλοφορούν βρετανικό (Kent), αυτό θα έχει επιπτώσεις στην επίτευξη της ανοσίας στην κοινότητα.

    Στη συνημμένη εικόνα, φαίνεται πως επηρεάζεται ποσοστιαία η ανοσία της κοινότητας ανάλογα με τη μεταδοτικότητα του ιού που κυκλοφορεί.

    Είναι σημαντικό να μην επικρατήσει το ινδικό στέλεχος, γιατί θα χρειαστεί να εμβολιαστούν περισσότεροι, και (συνυπολογίζοντας αυτούς που έχουν ανοσία λόγω πρότερης λοίμωξης από τον ιό) το ποσοστό που θα χρειαστεί αντιστοιχεί στο 83.3% του πληθυσμού (10/12).

    Αν δεν επικρατήσει το ινδικό στέλεχος το απαραίτητο ποσοστό για την επίτευξη ανοσίας της κοινότητας θα είναι 75%.

    Στην Αγγλία η επίτευξη του 83% θα είναι εφικτή γιατί ένα σημαντικό ποσοστό (περίπου το 1/3) όσων δεν έχουν εμβολιαστεί έχουν αντισώματα. Το ίδιο είναι πιθανό να ισχύει επομένως και για τα παιδιά. Επίσης στις ηλικίες άνω των 70 ετών το ποσοστό των εμβολιασθέντων υπερβαίνει το 90%.

    Στην Ελλάδα όμως και σε άλλες χώρες, που δεν υπήρξε τόσο μεγάλη έκθεση στον κορωνοϊό όσο στη Βρετανία, δεν θα είναι εύκολο να πετύχουμε ποσοστά της τάξης του 80-85% αν δεν έχουμε καταφέρει να εμβολιάσουμε το 80% τουλάχιστον των ενηλίκων, παίρνοντας υπόψη ότι τα εμβόλια δεν είναι 100% αποτελεσματικά.

    Στο % αυτό θα προστεθεί και το % όσων έχουν ανοσία λόγω πρότερης λοίμωξης από τον ιό, που μάλλον δεν υπερβαίνει το 10%.

    Επομένως χρειάζεται προσοχή μέχρι να πετύχουμε μεγάλα ποσοστά εμβολιασμού στη χώρα μας. Το πρόβλημα δεν θα το έχει η μεγάλη πλειοψηφία των εμβολιασμένων. Θα έχουν πρόβλημα όσοι δεν έχουν εμβολιαστεί, όσοι δεν αναπτύξουν ανοσία μετά τον εμβολιασμό και τα παιδιά. Γνωρίζουμε όμως, με βάση τα στοιχεία του Ισραήλ, πως o μαζικός εμβολιασμός των ενηλίκων προστατεύει και τα παιδιά που δεν έχουν εμβολιαστεί. Γιατί εκεί έχουν πετύχει σημαντική ανοσία στην κοινότητα.

  2. #34802
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν μιλάμε για γρίπη πόσες φορές θα πρέπει να ξεκαθαρίσει αυτό το πράγμα;
    Σύμφωνοι, ωστόσο έθεσα το παράδειγμα όσον αφορά το θέμα επιλογής και επιβολής.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  3. #34803
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, εσένα η ζωή σου αρχίζει και τελειώνει στην Ελλάδα. Σε αυτό το κομμάτι που βάζεις δεν βρίσκω κάτι μεμπτό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι η μόνη και πλήρης αλήθεια.
    Η Ελλάδα μην ξεχνάμε ότι θέλει τουρίστες no matter what, και εμβολιασμένους και μη, οπότε έχει λόγο να είναι πιο χαλαρή.

    Εγώ δεν έγραψα τίποτα για Ελλάδα οπότε μην αρπάζεσαι. Μιλάω για μια γενικότερη συζήτηση που βλέπουμε σε διάφορες χώρες.
    Για εμένα αν ακούσω ότι κάποια χώρα συνεχίζει lockdown αλλά σε όσους έχουν κάνει και τις 2 δόσεις δίνει παραπάνω δικαιώματα, πχ να βγουν για φαγητό/ποτό ή να πάνε στο γυμναστήριο θα κράξω. Κάτι τέτοιο φοβάμαι ότι υποστηρίζει ο anon στον οποίο απαντούσα.
    Πρώτα πρέπει να έχουν όλοι ένα ρεαλιστικό δικαίωμα να έχουν κάνει και τις 2 δόσεις, και μετά ειδικά προνόμια.

    Όλο αυτό μου φαίνεται λίγο άκυρο πάντως με την πτώση που έχουν πάρει τα κρούσματα. Θεωρώ ότι σύντομα θα επιστρέψουμε σε μια κατάσταση όπως ήμαστε το Σεπτέμβρη-Νοέμβρη του 2020.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί να κράξεις εάν υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση σε εμβολιασμένους. Αυτό συμβαίνει ήδη εδώ και χρόνια. Πχ εάν ένα παιδί δεν ικανοποιεί τις απαιτήσεις του Εθνικού εμβολιασμού, δεν μπορεί να γραφτεί στο σχολείο.
    Επιπλέον, ο ανεμβολίαστος δεν επιβαρύνει μόνο την πάρτη του, εάν νοσήσει στο ΕΣΥ περιθάλπεται.
    Προσοχή: Δεν λέω να είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός, αλλά δεν θεωρώ καθόλου παράλογη την διαφορετική αντιμετώπιση ανεμβολίαστων.

  4. #34804
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Επειδή είχαμε εμφανείς δηλώσεις (εδώ μέσα) για "βρώμικους" και "καθαρούς", ξεκάθαρα ρατσιστικές απόψεις απαρτχάιντ, καλό είναι να ξέρουμε όλοι μας τι εννοούμε contextually κι αν το καθένας σαν βιτρίνα μπορεί να γράψει ή να πει κάτι υποτιθέμενα καλοπροαίρετα.

    Τα κράτη και οι κοινωνίες δημιουργούν λοιπόν γραπτούς και άγραφους νόμους με βάση το τι ισχύει. Αν νομιμοποιήσουμε ηθικά ένα απαρτχάιντ, ετοιμαστείτε για πολύ χειρότερα απαρτχάιντ αύριο μεθαύριο, γιατί νομιμοποιήσατε κάτι τέτοιο μέσα από την εκμετάλλευση του φόβου σας.

    Και το 67 φοβόντουσαν την επέλαση των κομμουνιστών.

    Για να μιλάμε ευθέως κι όχι έμμεσα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #34805
    Εγγραφή
    08-04-2021
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν ξέρω αν έχω κατανοήσει σωστά το νομικό πλαίσιο ,αλλά ως τώρα τα μόνα εμβόλια που είναι υποχρεωτικά είναι αυτά που αφορούν ταξίδια σε κάποιες χώρες,αν δεν κάνω λάθος.Από την στιγμή που γεννιόμαστε τρυπιόμαστε με μια ντουζίνα για την πρόληψη διάφορων σοβαρών ασθενειών και παρόλα αυτά ,λόγω μη υποχρεωτικότητας,υπάρχουν τοπικές εξάρσεις παγκοσμίως ανα περιόδους ,όπως της ιλαράς . Τώρα για τον Covid ,εμμένουμε στον υποχρεωτικό εμβολιασμό ή τον εμβολιασμό όλων των ηλικιακών ομάδων,όταν ο ΠΟΥ πρόσφατα θεώρησε λάθος την στρατηγική με τη συμμετοχή των νέων και την παροχή των περισσευούμενων δόσεων από τις πλούσιες χώρες στον COVAX ,για τη διανομή στις φτωχές. Το ουσιαστικό ίσως είναι να εμβολιασθούν παγκοσμίως πρώτα οι μεγάλοι και οι ευάλωτες ομάδες ,που κινδυνεύουν περισσότερο ,σύμφωνα με τον ΠΟΥ πάντα. Δεν γνωρίζω κατά πόσο θα ωφελήσει ή όχι ,ανεξάρτητα αν αργά ή γρήγορα στο δυτικό κόσμο θα το κάνουν οι περισσότεροι το εμβόλιο ,παρά τη μη υποχρεωτικότητα. Προς το παρόν ο δυτικός κόσμος κινείται στον 'παρτακισμό'.

  6. #34806
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξέρεις ότι αυτά που γράφεις προκαλούν τρόμο.
    Να ξέρεις ότι όλοι αυτοί που ακολουθουν δεσποτάδες, ιμάμιδες, γκουρού και δεν ξέρω τι και φαιδρούς τύπους στα σοσιαλ μήντια, αυτοί πρέπει να σου προκαλούν τρόμο. Ανείπωτο τρόμο. Ολοι αυτοί που δεν βασίζονται στην λογική και στην επιστήμη, αλλά στο συναίσθημα και στα φατσομπούκια και τι είπε ο ένας ή ο άλλος. Τι βλέπουμε ήδη να εξαπλώνεται γοργά και να δημιουργεί φανατικούς που είναι διατεθειμένοι ακόμα να προσβάλλουν ενόπλως δημοκρατικές διαδικασίες. Αυτοί είναι οι επικίνδυνο φίλε μου....
    Μάλλον δεν βλέπετε καλά, σας πνίγει το συναίσθημα.
    Να το προσέξετε αυτό... Εχουμε παραδείγματα πάμπολα τελευταίως, που οδηγούν σε επικίνδυνες ατρωπούς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξου μιάσματα ανεμβολίαστοι. Στις σπηλιές σας. Φοβάμαι ρε δεν καταλαβαίνετε; Εμβόλια και στα σκυλιά τώρα. Που ξέρουμε ότι μια νέα μετάλλαξη δεν θα μεταδίδεται μέσω των κατοικίδιων; Είναι δυνατό να βλέπεις τσιουαουα και να αλλάξεις πεζοδρόμιο;
    Υποδειγματική αντιμετώπιση χωρίς καθόλου λογική αλλά με έμφαση στο συναίσθημα. Αντε και καλά ξεμπερδέματα.

  7. #34807
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Η λογική είναι να τους βάλεις όλους σε κάνα Νταχάου για να νιώσεις εσύ ασφαλής. Το καταλάβαμε.

    Άκου εκεί λογική και επιστήμη.

  8. #34808
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ΟΚ, αλλά πρώτα να έχουν όλοι ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να εμβολιαστούν;
    Δηλαδή και κλειστήκαμε στα σπίτια μας για να μην πεθάνετε εσείς οι ηλικιωμένοι, και μας κουνάτε το μαντήλι τώρα που εμβολιαστήκατε πριν από εμάς;
    Αν κατάλαβες καλά δεν μιλάω για αυτούς που δεν εμβολιάστηκαν για εύλογους λόγους, αλλά για αυτούς που δεν θέλουν και δεν πρόκειται να εμβολιαστούν, ακόμα και εαν έρθει ο γιατρός να τους το κάνει σπίτι τους που λέμε. Υπάρχει μια τεράστια διαφορά. Μιλάω για τους αρνητές. Αρνητές της λογικής και της επιστήμης. Εαν είσαι αρνητής της επιστήμης, άντε στα βουνά παιδί μου. Δεν είναι η επιστήμη αλα καρτ.

    Εξάλλου, εαν έχεις παρακολουθήσει παλαιότερα μυνήματά μου, εγώ ο ίδιος ανέφερα πολλάκις ότι δεν χρειάζεται και δεν πρέπει ίσως να κάνουμε σε παιδιά και νέους. Επίσης υπάρχουν πολλά άτομα με συγκεκριμένες ιατρικές καταστάσεις που δεν γίνεται να εμβολιαστούν. Δεν μιλάμε για το κάνεις ή δεν κάνεις το εμβόλιο, μιλάμε για αυτούς τους κολλημένους και ψεκασμένους, που δεν θέλουν να εμβολιαστούν, γιατί έχει τσιπάκια, γιατί έχει νανοσωματίδια, γιατί έχει mind control απο τον Μπιλ Γκειτς και τον Σωρος, γιατί ένα σωρό παρόμοια...

  9. #34809
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Δηλαδή μας χειραγωγούν οτι η κανονικότητα θα έρθει κάνοντας το εμβόλιο;*έστηκα αν ο γείτονας μου κάνει το εμβόλιο αλλά αν επικρατήσει λίγο παραπάνω αυτή η λογική και υπάρχει η εκδοχή να με κρατήσει πίσω στην κανονικότητα μου λογικό είναι να κάνω να νιαουρίσω και να είμαι κατά των αντιεμβολιαστών.
    Αν το εμβόλιο μειώνει την μετάδοση τότε μιλάμε για πραγματικό προτέρημα οπου κάνει την ταύτιση και σύγκριση λευκών με μαύρων άκυρη.

  10. #34810
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξέρεις ότι όλοι αυτοί που ακολουθουν δεσποτάδες, ιμάμιδες, γκουρού και δεν ξέρω τι και φαιδρούς τύπους στα σοσιαλ μήντια, αυτοί πρέπει να σου προκαλούν τρόμο. Ανείπωτο τρόμο. Ολοι αυτοί που δεν βασίζονται στην λογική και στην επιστήμη, αλλά στο συναίσθημα και στα φατσομπούκια και τι είπε ο ένας ή ο άλλος. Τι βλέπουμε ήδη να εξαπλώνεται γοργά και να δημιουργεί φανατικούς που είναι διατεθειμένοι ακόμα να προσβάλλουν ενόπλως δημοκρατικές διαδικασίες. Αυτοί είναι οι επικίνδυνο φίλε μου....
    Μάλλον δεν βλέπετε καλά, σας πνίγει το συναίσθημα.
    Να το προσέξετε αυτό... Εχουμε παραδείγματα πάμπολα τελευταίως, που οδηγούν σε επικίνδυνες ατρωπούς.

    - - - Updated - - -



    Υποδειγματική αντιμετώπιση χωρίς καθόλου λογική αλλά με έμφαση στο συναίσθημα. Αντε και καλά ξεμπερδέματα.
    Αυτό που παρακολουθούμε να δημιουργείται είναι ένας στρατός, έτοιμος να κατασπαράξει τους πάντες. Στρατός που στη σημαία έχει ράψει τη λέξη covid.

    Δεν ξέρω από που προκύπτει αυτό το μίσος αυτή η εκδικητικότητα. Κάπως έτσι, σαν μιάσματα έβλεπαν και τους Εβραίους. Προσοχή σε ποια πλευρά της ιστορίας θα επιλέξετε να βρεθείτε. Δεν θα υπάρξει εύκολα επιστροφή.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #34811
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.585
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω γιατί να κράξεις εάν υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση σε εμβολιασμένους.
    Θα κράξω αν τα ειδικά προνόμια αρχίσουν πριν έχουν όλοι ρεαλιστικά την επιλογή να έχουν κάνει και τις 2 δόσεις.
    Ρεαλιστικά σημαίνει ότι άνοιξαν οι εμβολιασμοί, σου δίνουν ένα εύλογο χρονικό διάστημα να γραφτείς (πχ μια εβδομάδα), έρχεται η ώρα για τον πρώτο εμβολιασμό ΚΑΙ για τον δεύτερο, περνάνε οι 2 εβδομάδες και μετά αφού αυτό έχει συμβεί για όλους τότε να αρχίσουν τα ειδικά προνόμια.

    Πχ εγώ εδώ που μένω πήρα τηλέφωνο για ραντεβού την επόμενη ημέρα από όταν άνοιξε για εμένα το σύστημα, και τη δεύτερη δόση θα την κάνω στις 15 Ιουλίου. Αν τύχαινε να είχα πολλή δουλειά εκείνη τη μέρα ή οτιδπήποτε, μπορεί να έπαιρνα τηλέφωνο μετά από μερικές μέρες. Επίσης ο γιατρός μπορεί να μην είχε άμεσα ραντεβού όπως συνέβη σε εμένα. Αυτό εννοώ όταν λέω ρεαλιστικά. Δηλαδή με μια νορμάλ διαδικασία και με εύλογη αναμονή.
    Εγώ λοιπόν θα είμαι πλήρως εμβολιασμένος την 1η Αυγούστου (2 εβδομάδες μετά τη δεύτερη δόση) και αυτό επειδή τα έκανα όλα όσο πιο γρήγορα μου επιτράπηκε. Ρεαλιστικά στη Γερμανία, ο μέσος 20ρης ή 30ρης θα είναι πλήρως εμβολιασμένος την 1η Σεπτέμβρη. Είναι άδικο να δώσουν ειδικά προνόμια σε οποιονδήποτε άλλο που δεν είχε την τύχη να είναι νέος και υγιής πριν την ημερομηνία αυτή λοιπόν, και αν το κάνουν θα κράξω.

  12. #34812
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Τον ιό θέλουμε να κατασπαράξουμε και το εμβόλιο δείχνει την μέθοδο.

  13. #34813
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικαίωμα το καθενός να εμβολιαστεί και να μη εμβολιαστεί αλλά full κανονικότητα χωρίς αυτή την διάκριση μπορούμε να πετύχουμε;Κάποιοι αντιεμβολιαστές ίσως πεθάνουν απο την επιλογή τους και εμείς σαν κοινωνία θα κάνουμε τα στραβά μάτια και yolo;
    Επειδή θα κάνω το εμβόλιο δεν ξέρω αν είμαι biased αλλά το να δώσεις benefits στους εμβολιασμένους με κάνει να εικάζω οτι θα βοηθήσει να περάσει πιο γρήγορα όλο αυτό.Ο αντιεμβολιαστής μάλλον πάει με την λογική να περάσει απο μόνο του αλλά κανονικότητα πότε;
    Υπάρχουν λοιπόν δύο τινά σενάρια, και το αφήνω σε όλους όσους έχουν καεί να μου απαντήσουν να το σκεφτούν λιγάκι.
    Φαίνεται και απο το ΗΒ. Οσοι δεν εμβολιάζονται θα μολυνθούν, αργά ή γρήγορα δεν την γλυτώνουν. Εκτός και εαν έχουμε συνεχή λοκντάουν. Θέλετε συνεχή λοκντάουν για να κάνουν το κομμάτι τους όσοι δεν θέλουν να εμβολιασθούν; Με ότι συνέπειες έχει αυτό σαν οικονομία; ΖΟΥΣ εσύ δεν φωνάζεις ότι να τελειώνει αυτή η ιστορία και το κλείδωμα και τα ρέστα;
    ΟΚ, αν τα αφήσουμε όλα ανοικτά, τότε όλοι αυτοί οι ψεκασμένοι, θα εκτεθούν με μεγαλύτερη πιθανότητα στον ιό απο ότι με τα όποια μέτρα, και φυσικά θα συνεχίσουμε να έχουμε μπουκωμένα συστήματα υγείας, ΜΕΘ για Κοβιντ όλες, και κόσμος να μην έχει παροχές υγείας για άλλα θέματα, γιατι θα συνεχίσουμε να είμαστε φορτωμένοι με ασθενείς Κοβιντ.

    Λοιπόν, αφήστε τις παρλαπίπες και εξηγηθείτε ποιά ειναι η θέση σας σε αυτό; Γουστάρετε να έχουμε μπουκωμένα συστήματα υγείας και κόσμο (οι μη εμβολιασμένοι) να πεθαίνουν σαν κοτόπουλα; ή να συνεχίσουμε με λοκντάουν και άλλα μέτρα, γιατί δεν λέει να αλαφρώσει το σύστημα; Καλά τα λόγια και οι όμορφες παρλαπίπες, αλλά εαν το αυγό έρθει στον κώλο, πρέπει να σκεφτείτε τι θα κάνετε. Και εκεί δεν χωράνε παρλαπίπες.....
    Ηδη το ΗΒ είπε παρόλο που υπάρχει αύξηση κρουσμάτων, θα προχωρήσει κανονικά στο άνοιγμα της οικονομίας όπως έχει σχεδιαστεί. Είναι μια λύσις. Μην ακούσω κροκοδείλια δάκρυα για όσους πεθάνουν επειδή η οικονομία άνοιξε....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον ιό θέλουμε να κατασπαράξουμε και το εμβόλιο δείχνει την μέθοδο.
    κάποιοι θέλουν να έχουν τα μάτια κλειστά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι άδικο να δώσουν ειδικά προνόμια σε οποιονδήποτε άλλο που δεν είχε την τύχη να είναι νέος και υγιής πριν την ημερομηνία αυτή λοιπόν, και αν το κάνουν θα κράξω.
    Σε αυτό συμφωνω μαζί σου. Δεν είμαι ενάντια σε οσους δεν προλάβανε να εμβολιαστούν, ούτε σε μέτρα διαχωρισμού των ανθρώπων σε αυτή την φάση. Αλλά είμαι ενάντια σε όλους αυτούς που ενώ μπορούν να εμβολιαστούν δεν το κάνουν.

  14. #34814
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.452
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον ιό θέλουμε να κατασπαράξουμε και το εμβόλιο δείχνει την μέθοδο.
    Όχι, τον ιό δεν θα τον κατασπαράξουν τα εμβόλια. Θα βοηθήσουν σίγουρα στην αντιμετώπιση των χειρότερων εκδηλώσεων της νόσου αλλά ο ιός θα είναι εδώ μαζί μας και μαζί του ο θάνατος που θα φέρνει και η ασθένεια. Πιθανώς, αυτό είναι το μεγάλο ερώτημα, με μαζικότερους εμβολιασμούς να μειωθεί η μεταδοτικότητα, πιθανώς. Αλλά ακόμα και μέχρι να αρχίσουν οι εμβολιασμένοι να κινούνται δεν το ξέρουμε. Έχουμε κάποιες μάλλον θετικές ενδείξεις αλλά βεβαιότητα δεν έχουμε.

    Πάντως θάνατοι από Covid, ασθένειες, long Covid, κλπ θα είναι εδώ μαζί μας. Τουλάχιστον μέχρι (και εάν) υπάρξουν και φάρμακα.

    Το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να εμβολιαστούμε και να ζήσουμε τις ζωές μας. Όσοι δεν εμβολιαστούν, εκείνοι τρέχουν το ρίσκο και στη ζωή μας πάντοτε θα υπάρχει ρίσκο και πάντοτε θάνατος. Μπορεί μερικοί με την έλευση της πανδημίας να θέλουν να πεθάνει ο Χάρος αλλά αυτό δεν θα γίνει εξόν από πίστες με ζεϊμπεκιές
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #34815
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λογική είναι να τους βάλεις όλους σε κάνα Νταχάου για να νιώσεις εσύ ασφαλής. Το καταλάβαμε.

    Άκου εκεί λογική και επιστήμη.
    το τι θέλω εγώ δεν το έχεις καταλάβει ακόμα, και αυτό δείχνει πόσο απέχει η λογική και κυριαρχεί το συναίσθημα στο μυαλό σου. Βλέπεις παντού φαντάσματα και δαίμονες. Είσαι σε "καλό" δρόμο...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να εμβολιαστούμε και να ζήσουμε τις ζωές μας. Όσοι δεν εμβολιαστούν, εκείνοι τρέχουν το ρίσκο και στη ζωή μας πάντοτε θα υπάρχει ρίσκο και πάντοτε θάνατος. Μπορεί μερικοί με την έλευση της πανδημίας να θέλουν να πεθάνει ο Χάρος αλλά αυτό δεν θα γίνει εξόν από πίστες με ζεϊμπεκιές
    Στην τελική ο καθένας ότι θέλει κάνει με την ζωή του. Σωστά; Αρα, εαν φθάσουμε στο σημείο να εμβολιαστούν όλοι όσοι θέλουν, που λένε θα έρθει η στιγμή αυτή το φθινόπωρο, ποιά είναι η θέση σου; Ανοίγουμε τα πάντα για όλους και όσοι δεν θέλουν να εμβολιαστούν πρόβλημά τους, επιλογή τους ήταν άλλωστε, ή θα πρέπει να συνεχίσουμε να τρέχουμε με μέτρα για δαύτους; Εγώ είμαι της πρώτης εκδοχής.

Σελ. 2321 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 23012311231623192320232123222323232623312341 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας