Σελ. 727 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 707717722725726727728729732737747 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.891-10.905 από 51068
  1. #10891
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δείτε κάνα επιμορφωτικό βίντεο πως γίνεται και δεν εννοω τσόντα σε λάθος τρύπα . Aπο τη μύτη selfservice και σφραγίζει σε κύλινδρο . Εσένα θα σε βλέπουν μη τους δώσεις άλλο δείγμα απο πίσω

  2. #10892
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έχω κάνει εξέταση για αυτό στο λέω. Από τη μύτη είσαι πάλι σίγουρος ότι μπορείς να αυτοεξυπηρετηθείς;

    Τέλος πάντων αρκετά με τις βλακείες.

    Θα ήθελα κι εδώ ελεύθερα και προσβάσιμα τεστ σε όλους κατά το δοκούν (όπως πχ στην Αυστραλία) αλλά ξέρω που ζω οπότε μέχρι αποδείξεως του εναντίου εναποθέτω εμπιστοσύνη στο κράτος. Μέχρι τώρα πάει καλά και ακόμα δεν έχουμε δει τις εκρήξεις που κάποιους βλέπω σχεδόν να ελπίζετε.

  3. #10893
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατέβα λιγάκι από το high horse, OK;

    Μπορώ και να σου το αντιστρέψω... Τι σημαίνει δλδ κόκκινο αεροδρόμιο... Οι τιτάνες που το σκέφτηκαν αυτό είναι η EASA και κανείς άλλος και κάπου κάπως έπρεπε να υπάρχει ένα benchmark και ένα πλαίσιο σύγκρισης σε μια πανδημία που αποδεικνύεται μέρα με τη μέρα ότι τελικά μάλλον οι φορείς είναι πάρα μα πάρα πολύ περισσότεροι από όσο νομίζουμε αλλά που όμως καταπώς φαίνεται δεν μεταδίδουν τόσο εύκολα όσο νομίζαμε.

    Κάπως έπρεπε να διαμορφωθεί ένα πλαίσιο για να μπορέσουν να ξεκινήσουν πτήσεις και ταξίδια.

    Ακόμα όμως, πέρα από το κράξιμο που ρίχνεις δεν έχω καταλάβει: τι θα επιθυμούσες διαφορετικά; Πώς θα το έκανες δλδ που δεν το κάνουν και τους κράζεις; Τι ακριβώς θέλεις - πέρα από το προφανές δλδ μια χρονομηχανή που να μας πήγαινε όλους πίσω στον Δεκέμβριο και με τις σημερινές γνώσεις να το ξανακάναμε όλο αυτό το μανατζάρισμα από την αρχή.
    Ποπ, τί είναι η EASA?

    Πότε, ποιός και με ποιά διαδικασία την έβαλε υπεύθυνη για την ασφάλεια των ταξιδιωτών και πολύ περισσότερο των χωρών προορισμού από μεταδοτικές νόσους?

    Από πού και ως πού η όποια απόφαση της όποιας EASA δεσμεύει κυρίαρχα Κράτη για το ποιός και με ποιές διαδικασίες μπαίνει στο έδαφός τους και πολύ περισσότερο ορίζει ποιό αεροδρόμιο (όχι χώρα, αεροδρόμιο) είναι ασφαλής αφετηρία και ποιό όχι με κριτήρια που δεν έχουν την παραμικρή σχέση και συνάφεια με κάποια επιστήμη (εκτός κι αν μου πεις ότι το ταξίδι με γεμάτο και τον κόσμο δίπλα-δίπλα αεροπλάνο είναι πιο υγιεινό από το ταξίδι με πλοίο καλοκαίρι κατάστρωμα...πολύ περισσότερο αυτό που ανέφερε συμφορουμίτης ότι αποστάσεις και κενά καθίσματα υπήρχαν μόνο στη business κι όχι σε όλο το αεροπλάνο...)?

    Για το υπογραμμισμένο, έχεις στοιχεία που να το αποδεικνύουν? Γιατί "εγώ", έχω στοιχεία που αποδεικνύουν ότι παγκοσμίως τα κρούσματα αυξάνονται πάλι, λίγο καιρό (βδομάδες/μήνες) από την χαλάρωση των όποιων μέτρων είχαν παρθεί. Έχω στοιχεία που αποδεικνύουν ότι οι διάφοροι "μάγκες" του "είναι μια ίωση", του "το έχουμε υπολογίσει και είμαστε μια χαρά έτοιμοι να ανταποκριθούμε", του "θα έχουμε λογικές/αποδεκτές απώλειες, συγκρίσιμες με άλλες νόσους" κλπ, μετράνε ατελείωτες δεκάδες χιλιάδες νεκρούς (όταν δεν τους κρύβουν ξεδιάντροπα), με νούμερα που πραγματικά σε κάνουν να απελπίζεσαι.

    Επειδή ρωτάς τι θα επιθυμούσα εγώ, θα σου πω κάτι πάρα πολύ χοντρό: Ο καθένας σπίτι του (δεν εννοώ lockdown 4 evah), μέχρι να υπάρξει κάτι χειροπιαστό για αντιμετώπιση, ώστε η απαραίτητη επανέναρξη της οικονομικής δραστηριότητας να γίνεται λελογισμένα, με σωστά μέτρα προφύλαξης (κι όχι με "ε, έχει ζέστη, δεν βάζουμε μάσκα) και να μην μετρήσουμε υπερπολλαπλάσιο κόστος τελικά (σε ανθρώπινες ζωές αλλά στην τελική και σε χρήμα) για μια πρόσκαιρη "ανάταση".

    Θες μια υπόθεση εργασίας?

    Η Ελλάδα είχε το 2019 33-35 μύρια τουρίστες.

    Φέτος, σου βάζω να έρθει τελικά το 3%...1.000.000.

    Με 1% ασυμπτωματικούς (κι όχι κάποια νούμερα που δημοσιεύθηκαν και κάνουν λόγο για 12-15%), θα μπουν στη χώρα τους επόμενους δύο μήνες 10.000 ασυμπτωματικοί. Επίσημα (μας αρέσει δεν μας αρέσει, το δεχόμαστε ή όχι), σε 3.5 μήνες είχαμε 3.321...και τώρα κοιτάμε να βάλουμε το 3πλάσιο νούμερο, με πολύ πιο χαλαρές συνθήκες για μετάδοση/διασπορά...για ποιό λόγο?

    Τί θα προσφέρει στη χώρα/στον τουρισμό/στις επιχειρήσεις του κλάδου (και όλους τους εξαρτώμενους/συνδεδεμένους) αυτό το 1.000.000, ειδικά σε σύγκριση με το "ρίσκο" των 10.000?

    Για το τέλος, κάτι που ήδη ξεκαθαρίστηκε, αλλά οφείλω να υπερθεματίσω:

    Η μέθοδος που ο @tigra23 αναφέρει, είναι επιβεβαιωμένη και αποτελεσματική. Χρησιμοποιείται (μεταξύ άλλων) πολλά χρόνια τώρα στον έλεγχο των προς μετάγγιση μονάδων αίματος.

    Αυτό που κάνει, είναι ακριβώς αυτό που ζητάς. Αντί ο αναλυτής να εξετάσει δείγματα από χίλιους ανθρώπους με χίλιες μονάδες αντιδραστηρίων σε μια μέρα, εξετάζει δείγματα από 5-10.000 ανθρώπους, με τον ίδιο αριθμό αντιδραστηρίων (για την ακρίβεια ελάχιστα παραπάνω), στον ίδιο χρόνο.

    Πραγματικά, δεν υπάρχει η παραμικρή δικαιολογία που να στέκει, για να μην εφαρμοστεί.

    Θέλουμε δειγματοληπτικούς ελέγχους? Οκ...ας είναι όμως ένας στους 10 στις αφίξεις (δεν συζητάω για εξαντλητικό έλεγχο σε ιχνηλατήσεις, πραγματικά θέλω να τον θεωρώ δεδομένο).

    Οτιδήποτε άλλο, μάλλον υποδεικνύει πως δεν θέλουμε να ελέγχουμε, δεν θέλουμε να βρίσκουμε θετικούς "εισερχόμενους".
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  4. #10894
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποπ, τί είναι η EASA?

    Πότε, ποιός και με ποιά διαδικασία την έβαλε υπεύθυνη για την ασφάλεια των ταξιδιωτών και πολύ περισσότερο των χωρών προορισμού από μεταδοτικές νόσους?

    Από πού και ως πού η όποια απόφαση της όποιας EASA δεσμεύει κυρίαρχα Κράτη για το ποιός και με ποιές διαδικασίες μπαίνει στο έδαφός τους και πολύ περισσότερο ορίζει ποιό αεροδρόμιο (όχι χώρα, αεροδρόμιο) είναι ασφαλής αφετηρία και ποιό όχι με κριτήρια που δεν έχουν την παραμικρή σχέση και συνάφεια με κάποια επιστήμη (εκτός κι αν μου πεις ότι το ταξίδι με γεμάτο και τον κόσμο δίπλα-δίπλα αεροπλάνο είναι πιο υγιεινό από το ταξίδι με πλοίο καλοκαίρι κατάστρωμα...πολύ περισσότερο αυτό που ανέφερε συμφορουμίτης ότι αποστάσεις και κενά καθίσματα υπήρχαν μόνο στη business κι όχι σε όλο το αεροπλάνο...)?

    Για το υπογραμμισμένο, έχεις στοιχεία που να το αποδεικνύουν? Γιατί "εγώ", έχω στοιχεία που αποδεικνύουν ότι παγκοσμίως τα κρούσματα αυξάνονται πάλι, λίγο καιρό (βδομάδες/μήνες) από την χαλάρωση των όποιων μέτρων είχαν παρθεί. Έχω στοιχεία που αποδεικνύουν ότι οι διάφοροι "μάγκες" του "είναι μια ίωση", του "το έχουμε υπολογίσει και είμαστε μια χαρά έτοιμοι να ανταποκριθούμε", του "θα έχουμε λογικές/αποδεκτές απώλειες, συγκρίσιμες με άλλες νόσους" κλπ, μετράνε ατελείωτες δεκάδες χιλιάδες νεκρούς (όταν δεν τους κρύβουν ξεδιάντροπα), με νούμερα που πραγματικά σε κάνουν να απελπίζεσαι.

    Επειδή ρωτάς τι θα επιθυμούσα εγώ, θα σου πω κάτι πάρα πολύ χοντρό: Ο καθένας σπίτι του (δεν εννοώ lockdown 4 evah), μέχρι να υπάρξει κάτι χειροπιαστό για αντιμετώπιση, ώστε η απαραίτητη επανέναρξη της οικονομικής δραστηριότητας να γίνεται λελογισμένα, με σωστά μέτρα προφύλαξης (κι όχι με "ε, έχει ζέστη, δεν βάζουμε μάσκα) και να μην μετρήσουμε υπερπολλαπλάσιο κόστος τελικά (σε ανθρώπινες ζωές αλλά στην τελική και σε χρήμα) για μια πρόσκαιρη "ανάταση".

    Θες μια υπόθεση εργασίας?

    Η Ελλάδα είχε το 2019 33-35 μύρια τουρίστες.

    Φέτος, σου βάζω να έρθει τελικά το 3%...1.000.000.

    Με 1% ασυμπτωματικούς (κι όχι κάποια νούμερα που δημοσιεύθηκαν και κάνουν λόγο για 12-15%), θα μπουν στη χώρα τους επόμενους δύο μήνες 10.000 ασυμπτωματικοί. Επίσημα (μας αρέσει δεν μας αρέσει, το δεχόμαστε ή όχι), σε 3.5 μήνες είχαμε 3.321...και τώρα κοιτάμε να βάλουμε το 3πλάσιο νούμερο, με πολύ πιο χαλαρές συνθήκες για μετάδοση/διασπορά...για ποιό λόγο?

    Τί θα προσφέρει στη χώρα/στον τουρισμό/στις επιχειρήσεις του κλάδου (και όλους τους εξαρτώμενους/συνδεδεμένους) αυτό το 1.000.000, ειδικά σε σύγκριση με το "ρίσκο" των 10.000?

    Για το τέλος, κάτι που ήδη ξεκαθαρίστηκε, αλλά οφείλω να υπερθεματίσω:

    Η μέθοδος που ο @tigra23 αναφέρει, είναι επιβεβαιωμένη και αποτελεσματική. Χρησιμοποιείται (μεταξύ άλλων) πολλά χρόνια τώρα στον έλεγχο των προς μετάγγιση μονάδων αίματος.

    Αυτό που κάνει, είναι ακριβώς αυτό που ζητάς. Αντί ο αναλυτής να εξετάσει δείγματα από χίλιους ανθρώπους με χίλιες μονάδες αντιδραστηρίων σε μια μέρα, εξετάζει δείγματα από 5-10.000 ανθρώπους, με τον ίδιο αριθμό αντιδραστηρίων (για την ακρίβεια ελάχιστα παραπάνω), στον ίδιο χρόνο.

    Πραγματικά, δεν υπάρχει η παραμικρή δικαιολογία που να στέκει, για να μην εφαρμοστεί.

    Θέλουμε δειγματοληπτικούς ελέγχους? Οκ...ας είναι όμως ένας στους 10 στις αφίξεις (δεν συζητάω για εξαντλητικό έλεγχο σε ιχνηλατήσεις, πραγματικά θέλω να τον θεωρώ δεδομένο).

    Οτιδήποτε άλλο, μάλλον υποδεικνύει πως δεν θέλουμε να ελέγχουμε, δεν θέλουμε να βρίσκουμε θετικούς "εισερχόμενους".
    Έτσι ακριβώς φαίνεται να είναι το πράγμα. Κάνουμε την χώρα μπάτε σκύλοι αλέστε και ελπίζουμε ότι δεν θα γίνουμε Σουηδία.

  5. #10895
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπάτε σκύλοι αλεστε είμαστε όλα τα χρόνια δεν είναι πρώτη φορά

  6. #10896
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Όταν πάει κανείς στην Ινδία του κάνουν εμβόλια.
    Όταν έρχεται στην Ελλάδα, είναι μια ωραία ηλιόλουστη μέρα.
    Όταν γυρίσει στη Σουηδία θα τον υποχρεώσουν να κάνει εξετάσεις.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  7. #10897
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Ακόμα και έτσι δεν βλέπω να λειτουργεί,ο κόσμος βογγάει απο την αναδουλειά.

  8. #10898
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Χτες ειχα παει για γαστροσκοπηση στο νοσοκομειο. 4 γυναικες στον γκισε δεν φορουσε ΚΑΜΙΑ μασκα. Στο εξεταστηριο ο γιατρος δεν φοραγε ενω οι 2 κοπελες ναι. Ενας μπαρμπας φωναζε στην εισοδο γιατι ειχε ξεχασει την μασκα του και δεν υπηρχε ουτε μασκα σε ολοκληρο νοσοκομειο ουτε και αντισηπτικο. Ο ΠΟΥ μεσα σε δεκα μερες εχει βγαλει 2 ανακοινωσεις για εξαρση στην ευρωπη , η novartis λεει πως το 2012- εως το 2015 κυβερνητικοι αξιωματουχοι τα αρπαξαν (τα καλοταισμενα ΜΜΕ το κρυβουν) και πως θα αλλαξουμε την ατζεντα? ? Ντου στα εξαρχεια σε αδειο κτιριο και κατασχεθηκαν σκουποξυλα...

  9. #10899
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 1% ασυμπτωματικούς (κι όχι κάποια νούμερα που δημοσιεύθηκαν και κάνουν λόγο για 12-15%), θα μπουν στη χώρα τους επόμενους δύο μήνες 10.000 ασυμπτωματικοί. Επίσημα (μας αρέσει δεν μας αρέσει, το δεχόμαστε ή όχι), σε 3.5 μήνες είχαμε 3.321...και τώρα κοιτάμε να βάλουμε το 3πλάσιο νούμερο, με πολύ πιο χαλαρές συνθήκες για μετάδοση/διασπορά...για ποιό λόγο?
    Χωρίς να διαφωνώ ούτε σε κόμμα απ' ότι έγραψες, μια μικρή ένσταση στο παραπάνω: Είχαμε 3000+ επιβεβαιωμένα/ελεγμένα. Οπότε τώρα δεν θα βάλουμε τους τριπλάσιους, αλλά στην χειρότερη άλλους τόσους και στην καλύτερη το 1/x από αυτούς που είχαμε.

  10. #10900
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να διαφωνώ ούτε σε κόμμα απ' ότι έγραψες, μια μικρή ένσταση στο παραπάνω: Είχαμε 3000+ επιβεβαιωμένα/ελεγμένα. Οπότε τώρα δεν θα βάλουμε τους τριπλάσιους, αλλά στην χειρότερη άλλους τόσους και στην καλύτερη το 1/x από αυτούς που είχαμε.
    Το ζήτημα με αυτά τα νούμερα, είναι ότι όντως δεν έχουμε κανένα πραγματικό στοιχείο για ασυμπτωματικούς κλπ.

    Έβαλα το 1% περισσότερο για να δείξω την πιθανή ζημιά (10.000 ασθενείς σε ελεύθερη διακίνηση στη χώρα σε καταστάσεις που ευνοούν φουλ τη διασπορά) σε σχέση με το ελάχιστο (έως αστείο) όφελος από αυτό το 1.000.000 τουρίστες.

    Το 1%, δεν νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί ακραίο νούμερο (το ξαναγράφω, όμως, ότι το έβαλα αυθαίρετα).

    Δεν είναι μόνο οι 10.000 που θα έρθουν, που μπορεί και όλοι να το περάσουν ξώφαλτσα. Είναι το πόσους θα κολλήσουν εδώ, τί θα αφήσουν "πίσω τους".

    Μην ξεχνάμε ότι για αυτό το 3300 χρειάστηκε να παρθούν αρκετά ακραία (σε σχέση με την καθημερινότητα και νοοτροπία μας) μέτρα και πάλι μόλις χαλαρωσαμε ξεκίνησε πάλι η ανηφόρα (χωρίς καν να έχουμε επανέλθει σε φουλ φυσιολογικού ρυθμούς).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  11. #10901
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποπ, τί είναι η EASA?

    Πότε, ποιός και με ποιά διαδικασία την έβαλε υπεύθυνη για την ασφάλεια των ταξιδιωτών και πολύ περισσότερο των χωρών προορισμού από μεταδοτικές νόσους?

    Από πού και ως πού η όποια απόφαση της όποιας EASA δεσμεύει κυρίαρχα Κράτη για το ποιός και με ποιές διαδικασίες μπαίνει στο έδαφός τους και πολύ περισσότερο ορίζει ποιό αεροδρόμιο (όχι χώρα, αεροδρόμιο) είναι ασφαλής αφετηρία και ποιό όχι με κριτήρια που δεν έχουν την παραμικρή σχέση και συνάφεια με κάποια επιστήμη (εκτός κι αν μου πεις ότι το ταξίδι με γεμάτο και τον κόσμο δίπλα-δίπλα αεροπλάνο είναι πιο υγιεινό από το ταξίδι με πλοίο καλοκαίρι κατάστρωμα...πολύ περισσότερο αυτό που ανέφερε συμφορουμίτης ότι αποστάσεις και κενά καθίσματα υπήρχαν μόνο στη business κι όχι σε όλο το αεροπλάνο...)?

    Για το υπογραμμισμένο, έχεις στοιχεία που να το αποδεικνύουν? Γιατί "εγώ", έχω στοιχεία που αποδεικνύουν ότι παγκοσμίως τα κρούσματα αυξάνονται πάλι, λίγο καιρό (βδομάδες/μήνες) από την χαλάρωση των όποιων μέτρων είχαν παρθεί. Έχω στοιχεία που αποδεικνύουν ότι οι διάφοροι "μάγκες" του "είναι μια ίωση", του "το έχουμε υπολογίσει και είμαστε μια χαρά έτοιμοι να ανταποκριθούμε", του "θα έχουμε λογικές/αποδεκτές απώλειες, συγκρίσιμες με άλλες νόσους" κλπ, μετράνε ατελείωτες δεκάδες χιλιάδες νεκρούς (όταν δεν τους κρύβουν ξεδιάντροπα), με νούμερα που πραγματικά σε κάνουν να απελπίζεσαι.

    Επειδή ρωτάς τι θα επιθυμούσα εγώ, θα σου πω κάτι πάρα πολύ χοντρό: Ο καθένας σπίτι του (δεν εννοώ lockdown 4 evah), μέχρι να υπάρξει κάτι χειροπιαστό για αντιμετώπιση, ώστε η απαραίτητη επανέναρξη της οικονομικής δραστηριότητας να γίνεται λελογισμένα, με σωστά μέτρα προφύλαξης (κι όχι με "ε, έχει ζέστη, δεν βάζουμε μάσκα) και να μην μετρήσουμε υπερπολλαπλάσιο κόστος τελικά (σε ανθρώπινες ζωές αλλά στην τελική και σε χρήμα) για μια πρόσκαιρη "ανάταση".

    Θες μια υπόθεση εργασίας?

    Η Ελλάδα είχε το 2019 33-35 μύρια τουρίστες.

    Φέτος, σου βάζω να έρθει τελικά το 3%...1.000.000.

    Με 1% ασυμπτωματικούς (κι όχι κάποια νούμερα που δημοσιεύθηκαν και κάνουν λόγο για 12-15%), θα μπουν στη χώρα τους επόμενους δύο μήνες 10.000 ασυμπτωματικοί. Επίσημα (μας αρέσει δεν μας αρέσει, το δεχόμαστε ή όχι), σε 3.5 μήνες είχαμε 3.321...και τώρα κοιτάμε να βάλουμε το 3πλάσιο νούμερο, με πολύ πιο χαλαρές συνθήκες για μετάδοση/διασπορά...για ποιό λόγο?

    Τί θα προσφέρει στη χώρα/στον τουρισμό/στις επιχειρήσεις του κλάδου (και όλους τους εξαρτώμενους/συνδεδεμένους) αυτό το 1.000.000, ειδικά σε σύγκριση με το "ρίσκο" των 10.000?

    Για το τέλος, κάτι που ήδη ξεκαθαρίστηκε, αλλά οφείλω να υπερθεματίσω:

    Η μέθοδος που ο @tigra23 αναφέρει, είναι επιβεβαιωμένη και αποτελεσματική. Χρησιμοποιείται (μεταξύ άλλων) πολλά χρόνια τώρα στον έλεγχο των προς μετάγγιση μονάδων αίματος.

    Αυτό που κάνει, είναι ακριβώς αυτό που ζητάς. Αντί ο αναλυτής να εξετάσει δείγματα από χίλιους ανθρώπους με χίλιες μονάδες αντιδραστηρίων σε μια μέρα, εξετάζει δείγματα από 5-10.000 ανθρώπους, με τον ίδιο αριθμό αντιδραστηρίων (για την ακρίβεια ελάχιστα παραπάνω), στον ίδιο χρόνο.

    Πραγματικά, δεν υπάρχει η παραμικρή δικαιολογία που να στέκει, για να μην εφαρμοστεί.

    Θέλουμε δειγματοληπτικούς ελέγχους? Οκ...ας είναι όμως ένας στους 10 στις αφίξεις (δεν συζητάω για εξαντλητικό έλεγχο σε ιχνηλατήσεις, πραγματικά θέλω να τον θεωρώ δεδομένο).

    Οτιδήποτε άλλο, μάλλον υποδεικνύει πως δεν θέλουμε να ελέγχουμε, δεν θέλουμε να βρίσκουμε θετικούς "εισερχόμενους".
    Δλδ, εξόσων καταλαβαίνω θέλεις περισσότερους ελέγχους στα αεροδρόμια, δεκτό.

    Επίσης, υποστηρίζεις ότι μολονότι υπάρχουν περιορισμοί στην υποδομή, αυτοί μπορούν να ξεπεραστούν από το νέο (; σύστημα ελέγχου το οποίο δεν χρησιμοποιείται.

    Δεν μπορώ να έχω άποψη ως προς το γιατί δεν χρησιμοποιείται αλλά δεν θα ψάξω απαραίτητα σε "αχρηστία" ή "ανικανότητα" (ξέρεις, εμείς οι Έλληνες έχουμε πάντοτε την έπαρση στο αίμα μας και πάντοτε νομίζουμε ότι εμείς θα τα κάνουμε καλύτερα αν ήμασταν στα πράγματα). Στην τελική, βλέπω κυβερνήσεις σε τρελή αγωνία για να αυξήσουν όσο γίνεται τους ελέγχους, δεν μπορεί να μην έχουν υπόψιν το σύστημα αυτό και να το έχουμε εμείς στο φόρουμ.

    Άρα, εκείνο που λέω εγώ είναι μήπως υπάρχουν άλλοι λόγοι, βάσιμοι.

    Πάντως, και αυτό που προτείνεις στην τελική δεν μειώνει το ρίσκο σε καμία περίπτωση κατά την ταπεινή μου γνώμη, τουλάχιστον να το μειώνει λιγότερο από όσο είναι με την έννοια του ότι έχουμε ταξιδιώτες.

    Εδώ βλέπουμε ότι αρνητικοί εχθές είναι θετικοί σήμερα, αρχίζει επίσης να διαφαίνεται ότι μάλλον οι superspreaders είναι μεταξύ ηλικιών 20-40, δλδ πληθυσμού που εξορισμού είναι και ο πλέον κοινωνικά δραστήριος.

    Τι σημαίνουν όλα τούτα για εμένα; Από το να χτυπιόμαστε στα σημεία εισόδου, σημαντικότερο είναι να κάνουμε εντατικούς ελέγχους σε αντιπροσωπευτικό δείγμα πληθυσμού(ών - ενδεχομένως για να πιάσουμε και τουρίστες).

    Και πάλι όμως ρίσκο θα έχεις. Γιατί, στην τελική, έχεις εκατομμύρια Έλληνες εκτός συνόρων που θα έρθουν το καλοκαίρι, ακόμα και αν έχεις ελάχιστους τουρίστες. Ήδη, μαθαίνω ότι τα περισσότερα (αν όχι όλα) κρούσματα "από εξωτερικό" είναι Έλληνες και όχι τουρίστες
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #10902
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μου ελεγε φιλος(δημοσιος-δουλευει σε μουσειο) που τον καλεσαν για ελεγχο covid εκει που δουλευει,
    'τι να τον κανω τον ελεγχο, απο τη στιγμη που δεν μου παρεχει η υπηρεσια, γαντια, μασκες, αντισηπτικα, ουτε οδηγιες για το πως θα υποδεχομαι κοσμο κλπ';
    Δεν εχει δικιο;
    Μισες δουλειες....
    να λεμε οτι κανουμε τεστ, αλλα να μην δινουμε δεκαρα για τιποτε αλλο...
    κατα τα αλλα, τα τεστ θα μας σωσουν....

  13. #10903
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Γυρνάμε πίσω πάλι σε όσα συζητήσαμε πριν καιρό.

    Αν θέλουμε τουρισμό καθολικοί έλεγχοι δεν γίνονται. Γιατί αν κάνεις έλεγχο, σε περίπτωση θετικού, θα πρέπει να έχει και το επόμενο βήμα που λέγεται καραντίνα.

    Ποιος θα πάει σε μια χώρα για διακοπές με γνώμονα το ότι μπορεί να μείνει σε καραντίνα από το αεροδρόμιο κιόλας.

    Προσοχή δεν μελετώ το αν πρέπει τελικά να στοχεύσουμε σε εισερχόμενο τουρισμό αλλά από τη στιγμή που το αποφασίζεις καθολικοί έλεγχοι απλά ακυρώνουν αυτή την επιθυμία.

  14. #10904
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γυρνάμε πίσω πάλι σε όσα συζητήσαμε πριν καιρό.

    Αν θέλουμε τουρισμό καθολικοί έλεγχοι δεν γίνονται. Γιατί αν κάνεις έλεγχο, σε περίπτωση θετικού, θα πρέπει να έχει και το επόμενο βήμα που λέγεται καραντίνα.

    Ποιος θα πάει σε μια χώρα για διακοπές με γνώμονα το ότι μπορεί να μείνει σε καραντίνα από το αεροδρόμιο κιόλας.

    Προσοχή δεν μελετώ το αν πρέπει τελικά να στοχεύσουμε σε εισερχόμενο τουρισμό αλλά από τη στιγμή που το αποφασίζεις καθολικοί έλεγχοι απλά ακυρώνουν αυτή την επιθυμία.
    Ε.... αυτό ακριβώς και μάλιστα υπερθεματίζω λέγοντας ότι στην τελική δεν ανοίγουμε καν σύνορα δεδομένου του ότι μόνο τους Έλληνες να υπολογίσουμε που επιστρέφουν (διακοπές / προσωπικές επισκέψεις) και ήδη μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες αν όχι εκατομμύριο.

    Το μόνο που προσθέτω είναι τα αντιπροσωπευτικά πληθυσμιακά τεστ που φαίνεται να προτείνονται (και από τον Ιωαννίδη - λυσσάχτε ). Δεν ξέρω τι πολιτική ακολουθεί εδώ ο ΕΟΔΥ αλλά θα επαναλάβω ότι διάολε πρέπει να έχουν πρωτόκολλα και - διάολε, πάλι! - τσομπάνηδες δεν είναι, ούτε έχουν "συμφέρον" να δουν εξάρσεις.

    Αν βέβαια κανείς γνωρίζει τα πρωτόκολλα και τις διαδικασίες και έχει την κατάρτιση να μας εξηγήσει αν και πού είναι "άχρηστοι" ή "ανίκανοι" ας το κάνει και ευχαρίστως να πάρω κι εγώ ένα σχοινί για την κρεμάλα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #10905
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.756
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για ποιόν τουρισμό και open borders μιλάμε ?



    Έξι γερμανικά κρατίδια επιβάλλουν πλέον περιορισμούς για τους προερχόμενους από τις περιοχές της Βόρειας Ρηνανίας - Βεστφαλίας, στις οποίες εντοπίζονται νέες εστίες κορωνοϊού.

    Μετά τη Βαυαρία, την Κάτω Σαξονία και το Μεκλεμβούργο-Πομερανία, η Βάδη-Βυρτεμβέργη, το Σλέσβιγκ-Χολστάιν και η Ρηνανία-Παλατινάτο αποκλείουν τους τουρίστες οι οποίοι προέρχονται από τις περιοχές Γκίτερσλοχ και Βάρεντορφ, όπου τις τελευταίες ημέρες σημειώνεται έξαρση κρουσμάτων του κορωνοϊού.

    Είναι ενδεικτικό ότι η Βάδη-Βυρτεμβέργη δεν επιτρέπει στους κατοίκους των δύο περιοχών να διανυκτερεύσουν στο κρατίδιο, ενώ οι αρχές της Ρηνανίας-Παλατινάτου επιβάλλουν από σήμερα 14ήμερη καραντίνα σε όποιον έρχεται από τις ίδιες περιοχές.

    Οι νέοι κανονισμοί τίθενται σε ισχύ εν όψει του τέλους, σήμερα, της σχολικής χρονιάς και της έναρξης των θερινών διακοπών για πολλά κρατίδια της Γερμανίας. Ανάλογους περιορισμούς ετοιμάζεται να επιβάλει, σύμφωνα με πληροφορίες της δημόσιας τηλεόρασης ARD, και η Σαξονία-Άνχαλτ.

    Πηγή: ΑΜΠΕ
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 727 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 707717722725726727728729732737747 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας