Σελ. 2598 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 25782588259325962597259825992600260326082618 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 38.956-38.970 από 51068
  1. #38956
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.701
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι ακριβώς. Η Αυστραλία έχει κλάσεις περισσότερο σκληρά μέτρα, τα οποία τα διατηρεί όλο το χρόνο, δεν κάνει... διακοπές για τουρισμό.

    Όχι ότι συμφωνώ με τα μέτρα της Αυστραλίας, απλώς το αναφέρω, γιατί κάποιοι θεωρούν πως το να στέλνεις sms πριν βγεις, χωρίς "κόφτη", είναι σκληρό περιοριστικό μέτρο.

    Αν επέβαλαν πραγματικό, σκληρό lockdown 2 εβδομάδων τον περασμένο Νοέμβρη, χωρίς εξαιρέσεις και με επιτήρηση, θα είχε καθαρίσει η χώρα και θα ήμασταν πιο χαλαροί το υπόλοιπο διάστημα.

    Αντ'αυτού, είχαμε γιαλαντζί lockdown, το οποίο μας γονάτισε γιατί χωρίς έλεγχο και τήρηση των μέτρων, τα κρούσματα αντί να μειώνονται, αυξάνονταν.

    Πλέον όμως, υπάρχει το εμβόλιο, οπότε το lockdown ας το λουστούν οι από επιλογή αρνητές/αντιεμβολιαστές. Πλέον η καθημερινότητά αυτών που έχουν λογική στο κεφάλι τους, οφείλει να γίνει ομαλότερη, πιο κοντά στην προ κορονοϊού εποχή.
    Αχ ρε gentoo
    Επειδή είσαι νέος, πάρτο πρέφα γρήγορα

    ΟΛΑ ΓΙΑΛΑΝΤΖΙ είναι σ' αυτή τη χώρα

    Από την κυβέρνηση, τους μισθούς, τον τρόπο δουλειάς, τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα και πρόσθεσε ότι θες.
    Ολα στο περίπου ακόμα κι η ζωή μας
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #38957
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θυμάμαι κανέναν yolo πολίτη,μη σκεπτόμενο στο 1ο κύμα να κάνει του κεφαλιού του μέχρι το Μάιο του 20.Άρα,ναι το πρόβλημα είναι η κυβέρνηση και η βαβυλωνία των ειδικών που ακολούθησε.Η συμμόρφωση θέλει ξεκάθαρες κουβέντες και όχι εκφοβισμό,λόγω ανικανότητας.
    Μέχρι να βγει το εμβόλιο, το μόνο που μπορούσαμε να κάνουμε ήταν να τηρούμε τα γνωστά μέτρα.

    Η κυβέρνηση σαφώς και έκανε λάθη, όπως και οι λοιμωξιολόγοι στην πορεία.

    Ο κόσμος σε κάποια φάση κουράστηκε να τηρεί τα μέτρα, είναι λογικό, αλλά είναι διαφορετικό πράγμα να χαλαρώνεις λίγο, και διαφορετικό να ξεσπάς και να φέρεσαι σαν να μην υπάρχει ιός.

    Άντε πείσε τον 20άρη να τηρεί μέτρα θα μου πεις απ'τη μία, αλλά τι να κάνουμε, υπήρχε άλλη επιλογή;

    Εμείς είμαστε μ@κ@κες που ακόμη και τώρα, παρότι εμβολιασμένοι πλήρως, συνεχίζουμε να τηρούμε τα μέτρα;

    Εγώ δεν τα τηρώ επειδή το προστάζει η εκάστοτε κυβέρνηση, τα τηρώ γιατί το πρεσβεύει η λογική.

    Όταν μεσουρανούσε ο HIV και δεν υπήρχε θεραπεία, αν βρισκόσουν σε περιβάλλον με νοσούντα, θα ένιωθες άνετος;

    Στον corona γιατί να το πάρεις ελαφρά τη καρδία; Κάθε μεταδοτική ασθένεια, χρειάζεται μέτρα προστασίας και μεγάλη προσοχή.

    Δεν βρίσκω γιατί να πρέπει να θεωρούμε κάτι λιγότερο σημαντικό τον κορονοϊό.

    Βγάζω έξω απ'την εξίσωση, τις απόψεις περί παγκόσμιας συνομωσίας, great reset, κλπ, για ευνόητους λόγους. Δεν έχουν χώρο στη συζήτηση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ ρε gentoo
    Επειδή είσαι νέος, πάρτο πρέφα γρήγορα

    ΟΛΑ ΓΙΑΛΑΝΤΖΙ είναι σ' αυτή τη χώρα

    Από την κυβέρνηση, τους μισθούς, τον τρόπο δουλειάς, τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα και πρόσθεσε ότι θες.
    Ολα στο περίπου ακόμα κι η ζωή μας
    Πεσιμιστική άποψη, η οποία δεν με εκφράζει. Φτηνές δικαιολογίες. Είσαι ελεύθερος να διεκδικήσεις τη ζωή που πιστεύεις πως σου αναλογεί.

    Δεν σε κρατάει κανείς με το ζόρι στη χώρα. Πήγαινε στην Ελβετία, γίνε λαντζίερης και θα παίρνεις καλύτερο μισθό εκεί ως λαντζιέρης, παρά σαν γιατρός εδώ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #38958
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού είναι κατάδικοι λέμε πώς θα φύγουν;;

    Στα σοβαρά τώρα, απαγορεύεται να φύγεις από τη χώρα, πριν λίγο καιρό απαγόρευαν σε Αυστραλούς πολίτες/κατοίκους να επιστρέψουν να πάνε στα σπίτια τους απειλώντας με φυλάκιση. ΓΤΠΚ. Σύγχρονος μεσαίωνας και λίγα λέω
    Αφενός λίγα λες, αφετέρου το ότι το συνδέεις με το "DNA καταδίκων" που έχουν δε σε τιμάει ιδιαίτερα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς και έχουν ευθύνες οι κυβερνώντες. Αλλά το ίδιο ισχύει και για τους μη σκεπτόμενους, yolo πολίτες.

    Ποιά η δική σου άποψη πάνω στο θέμα των μέτρων δηλαδή; Όλοι χύμα έξω κι όποιον πάρει ο χάρος;

    Ευπαθείς ομάδες έχεις στην οικογένειά σου; Εγώ έχω, κι επείδη δεν θέλω να τους χάσω από τον κ@λοϊό αυτόν, τηρώ τα μέτρα.

    Ο κάθε yolo τυπάς που είτε είναι φοιτητής, είτε τουρίστας, είτε, είτε, που τον ενδιαφέρει η πάρτη του, αυτός προκαλεί το κακό.

    Κι εγώ νέος είμαι, δεν κινδυνεύω άμεσα απ'τον ιό, αλλά προσέχω σαν να είμαι ευπαθής ομάδα.

    Τώρα, αν αυτό εσύ το εκλαμβάνεις ως αυτομαστίγωμα, δικό σου θέμα.

    Σε όλες τις ασθένειες, όταν μας χτυπήσουν την πόρτα, λαμβάνουμε τα μέτρα μας, επισκεπτόμαστε τον γιατρό μας ή πηγαίνουμε σε κλινική/νοσοκομείο.

    Πως τα έχουμε καταφέρει και με τον κωρονοϊό φερόμαστε σαν απερίσκεπτα 5χρονα και αρνούμαστε κάθε λογική αντιμετώπιση, είναι απορίας άξιο....
    Σου ξέφυγε (άθελα; ) να αναφαίρεις τους γέρους που δεν τηρούν τα μέτρα.
    Για όλα η νεολαία φταίει, το εμπεδώσαμε.

  4. #38959
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σου ξέφυγε (άθελα; ) να αναφαίρεις τους γέρους που δεν τηρούν τα μέτρα.
    Για όλα η νεολαία φταίει, το εμπεδώσαμε.
    Ναι δεν είπε κανείς πως οι γέροι έχουν καλύτερα μυαλά, όποτε αν θέλεις πρόσθεσε σε αυτό που λέει για τους νέους και τους γέρους.
    Συμφωνείς οτι υπάρχει θέμα με μη τήρηση των μέτρων ή όχι;

  5. #38960
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δεν είπε κανείς πως οι γέροι έχουν καλύτερα μυαλά, όποτε αν θέλεις πρόσθεσε σε αυτό που λέει για τους νέους και τους γέρους.
    Συμφωνείς οτι υπάρχει θέμα με μη τήρηση των μέτρων ή όχι;
    Δεν είμαι στην Ελλάδα και δεν έχω προσωπική γνώμη, υποθέτω όμως ότι έχει χαλαρώσει ο κόσμος.
    Το σίγουρο είναι ότι η κυβέρνηση έχει τεράστια ευθύνη σε αυτό επειδή τα μισά (και λίγα λέω) μέτρα που έχει επιβάλει κατά καιρούς είναι εντελώς αλλοπρόσαλλα και δεν συμβάλλουν στο να τηρεί ο κόσμος τα λίγα και σωστά μέτρα.

    Θα κάνω μια σύγκριση με τη Γερμανία όπου μένω.
    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι Γερμανοί έχουν τηρήσει τα μέτρα καλύτερα από τους Έλληνες επειδή είναι «καλύτεροι πολίτες», αντίθετα υπάρχει μεγάλο κύμα αντι-οτιδήποτε σε αυτήν την χώρα απλά και μόνο για να είναι αντί.
    Η γνώμη μου είναι ότι οι Γερμανοί έχουν τηρήσει τα μέτρα καλύτερα επειδή ποτέ δεν είχαμε ανοησίες τύπου SMS, απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ και άλλα τέτοια κουλά.

  6. #38961
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.701
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πεσιμιστική άποψη, η οποία δεν με εκφράζει. Φτηνές δικαιολογίες. Είσαι ελεύθερος να διεκδικήσεις τη ζωή που πιστεύεις πως σου αναλογεί.

    Δεν σε κρατάει κανείς με το ζόρι στη χώρα. Πήγαινε στην Ελβετία, γίνε λαντζίερης και θα παίρνεις καλύτερο μισθό εκεί ως λαντζιέρης, παρά σαν γιατρός εδώ.
    Είναι απλώς η πραγματικότητα, καθόλου πεσιμιστικό.
    "να διεκδικήσεις τη ζωή που πιστεύεις πως σου αναλογεί." Από ποιούς ? Εδώ μου λένε πως θα γίνω η Δανία του Νότου

    Και στην αγάπη είμαι κνίτης. Την αγαπάω την χώρα μου. Κανένας πούστ@ς δεν θα με διώξει από εδώ.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #38962
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι στην Ελλάδα και δεν έχω προσωπική γνώμη, υποθέτω όμως ότι έχει χαλαρώσει ο κόσμος.
    Το σίγουρο είναι ότι η κυβέρνηση έχει τεράστια ευθύνη σε αυτό επειδή τα μισά (και λίγα λέω) μέτρα που έχει επιβάλει κατά καιρούς είναι εντελώς αλλοπρόσαλλα και δεν συμβάλλουν στο να τηρεί ο κόσμος τα λίγα και σωστά μέτρα.

    Θα κάνω μια σύγκριση με τη Γερμανία όπου μένω.
    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι Γερμανοί έχουν τηρήσει τα μέτρα καλύτερα από τους Έλληνες επειδή είναι «καλύτεροι πολίτες», αντίθετα υπάρχει μεγάλο κύμα αντι-οτιδήποτε σε αυτήν την χώρα απλά και μόνο για να είναι αντί.
    Η γνώμη μου είναι ότι οι Γερμανοί έχουν τηρήσει τα μέτρα καλύτερα επειδή ποτέ δεν είχαμε ανοησίες τύπου SMS, απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ και άλλα τέτοια κουλά.
    Εδώ να δεις τι αντι υπάρχει, αλλά όπως είπες, δεν είσαι εδώ για να έχεις προσωπική γνώμη.

    Αλλά ναι μαζί σου δεν είναι μόνο οι νέοι που είναι "εκει που δεν πιάνει μελάνι" έχουμε και τους μεγαλύτερους.

  8. #38963
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Same here . Γιαλατζη και φασολαδα - αλλα δε γουσταρω ελβετιες και γερμανιες . Και οι γεροι οτι και να τους λεει το κρατος δεν ειναι για καλο και εχουν βιωματα δεκαετιων να μην το πιστευουν

  9. #38964
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς και έχουν ευθύνες οι κυβερνώντες. Αλλά το ίδιο ισχύει και για τους μη σκεπτόμενους, yolo πολίτες.
    Φυσικά και έχουν μερίδιο ευθύνης και οι πολίτες και δεν είναι μόνο οι yolo. Απαράδεκτο να βλέπεις σκηνές με πολίτες που μαλλιοτραβιούνται για ένα πακέτο χαρτί υγείας (ναι, στη χώρα πρότυπο Αυστραλία ήταν αυτό ), γενικότερα να αδειάζουν ράφια χωρίς να σκέφτονται τους συμπολίτες τους, να δείχνουν ο ένας με το δάχτυλο τον άλλο (όταν οι κυβερνώντες το μόνο που κάνουν είναι να τρώνε στην υγεία των κορόιδων), να κουμπώνονται με ψυχοφάρμακα λες και ήρθε το τέλος του κόσμου, κτλ, κτλ, κτλ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιά η δική σου άποψη πάνω στο θέμα των μέτρων δηλαδή; Όλοι χύμα έξω κι όποιον πάρει ο χάρος;
    Έλα τα έχουμε πει εκατομμύρια φορές εδώ μέσα. You are late to the party. Ότι έκαναν οι κυβερνώντες ήταν too little, too late. Και δεν αναφέρομαι μόνο στους «άριστους» του Κούλη. Δε μπορώ να βλέπω το Βιετνάμ να τα έχει πάει καλύτερα από το ΗΒ, τη Γερμανία και τη Γαλλία. Στα δικά μας πέρσι το καλοκαίρι να γίνεται ο κακός χαμός στα βόρεια σύνορά μας, έλεγχο στον τουρισμό/τουρίστες μηδέν, ΜΜΜ τίγκα, τάξεις στα σχολεία τίγκα, μάσκες αερόστατα για τους μαθητές, ναι στις μάσκες, όχι στις μάσκες, νοσοκομεία απροστάτευτα και γενικότερα μια ωραία ατμόσφαιρα. Βαρεθήκαμε να λέμε τα ίδια και τα ίδια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευπαθείς ομάδες έχεις στην οικογένειά σου; Εγώ έχω, κι επείδη δεν θέλω να τους χάσω από τον κ@λοϊό αυτόν, τηρώ τα μέτρα.
    Φθηνό επιχείρημα. Αλλά για να σου απαντήσω, ναι, η γυναίκα μου πέρσι ήταν έγκυος, τώρα ο πιτσιρικάς είναι 6,5 μηνών, ενώ και στην Ελλάδα ο πεθερός μου έχει τα δικά του θέματα.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #38965
    Εγγραφή
    30-03-2012
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά Αργοστόλι
    Μηνύματα
    1.578
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    21287 kbps /1020 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Router
    TP-LINK TD-W9970 V1
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα νέα εργαστηριακά επιβεβαιωμένα κρούσματα της νόσου που καταγράφηκαν τις τελευταίες 24 ώρες είναι 1.948 , εκ των οποίων
    12 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας
    Οι νέοι θάνατοι ασθενών με COVID-19 είναι 33
    Ο αριθμός των ασθενών που νοσηλεύονται διασωληνωμένοι είναι 318

    https://eody.gov.gr/wp-content/uploa...t-20210822.pdf

  11. #38966
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου ξέφυγε (άθελα; ) να αναφαίρεις τους γέρους που δεν τηρούν τα μέτρα.
    Για όλα η νεολαία φταίει, το εμπεδώσαμε.
    Κι αυτοί δεν τα τηρούν πολλές φορές, αλλά επειδή ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες, δεν το ξεφτιλιζουν στον βαθμό των πρώτων.

    Και πίστεψέ με, αυτά τα λέω γιατί τα βιώνω μέσω της δουλειάς μου, όπου έρχομαι σε επαφή με ανθρώπους όλων των ηλικιών (σούπερ μάρκετ).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φθηνό επιχείρημα. Αλλά για να σου απαντήσω, ναι, η γυναίκα μου πέρσι ήταν έγκυος, τώρα ο πιτσιρικάς είναι 6,5 μηνών, ενώ και στην Ελλάδα ο πεθερός μου έχει τα δικά του θέματα.
    Καθόλου φτηνό επιχείρημα. Η πραγματικότητά ειναι. Δεν κάνω επίκληση στο συναίσθημα.

    Περίμενα πως και πως να βγουν τα εμβόλια να πάνε να εμβολιαστούν να χαλαρώσω λίγο κι εγώ.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #38967
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα υπαρχουν παντα κανα δυο βλακες μπαρμπες την ημερα που τους δινετε εσεις μασκα φανταζομαι αλλα οχι στο χαλι να μπουκαρουν ενα γκρουπ νεοτουριστ και αντε γεια ...

  13. #38968
    Εγγραφή
    08-04-2021
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κάποια πράγματα αλλάζουν με πολιτικές αποφάσεις και όταν ηγείσαι παραδειγματικά.Η κυβέρνηση πρόλαβε και έκλεισε καρναβάλια και καφετέριες το Μάρτιο του 20,ενώ στις άλλες χώρες έγινε μακελειό και γλιτώσαμε τα χειρότερα.Η κυβέρνηση δεν έκανε lock down πριν τη γιορτή του Α.Δημητρίου και φτάσαμε στους 5Κ νεκρούς εκτός μεθ.Στη συνέχεια ,όταν τα λόγια της κυβέρνησης δε συνάδουν με τα έργα της και μία έχουμε ανεμελιές στην Πάρνηθα,μία στην Ικαρία,την άλλη μέλη της επιτροπής στην Ανίτα Πάνια και καλαμπούρι στα πρωινάδικα,τη μία παίζουμε στα κανάλια μονότερμα τις παρενέργειες του άστρα,την άλλη το σπρώχνουμε στους νέους και κάθε ΣΚ δεν αφήνουμε νησί για μπανάκια,ενώ καίγεται το σύμπαν,δεν έχω υποχρέωση από τον 20χρονο και τον 60χρονο να φανούν ώριμοι και να εφαρμόσουν τα μέτρα.

    Μ@κ@κας δεν είσαι που τηρείς τα μέτρα.Ήδη ανέφερα φίλοι μου πλήρως εμβολιασμένοι εδώ και ένα μήνα υποτίθεται ότι το περνάνε 'ήπια' τη νόσο εδώ και λίγες μέρες,με άγχος πλέον μην πάνε για εισαγωγή.Άμα είναι έτσι το ήπια,δε θέλω καν να φανταστώ πώς είναι η σοβαρή νόσηση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι να βγει το εμβόλιο, το μόνο που μπορούσαμε να κάνουμε ήταν να τηρούμε τα γνωστά μέτρα.

    Η κυβέρνηση σαφώς και έκανε λάθη, όπως και οι λοιμωξιολόγοι στην πορεία.

    Ο κόσμος σε κάποια φάση κουράστηκε να τηρεί τα μέτρα, είναι λογικό, αλλά είναι διαφορετικό πράγμα να χαλαρώνεις λίγο, και διαφορετικό να ξεσπάς και να φέρεσαι σαν να μην υπάρχει ιός.

    Άντε πείσε τον 20άρη να τηρεί μέτρα θα μου πεις απ'τη μία, αλλά τι να κάνουμε, υπήρχε άλλη επιλογή;

    Εμείς είμαστε μ@κ@κες που ακόμη και τώρα, παρότι εμβολιασμένοι πλήρως, συνεχίζουμε να τηρούμε τα μέτρα;

    Εγώ δεν τα τηρώ επειδή το προστάζει η εκάστοτε κυβέρνηση, τα τηρώ γιατί το πρεσβεύει η λογική.

    Όταν μεσουρανούσε ο HIV και δεν υπήρχε θεραπεία, αν βρισκόσουν σε περιβάλλον με νοσούντα, θα ένιωθες άνετος;

    Στον corona γιατί να το πάρεις ελαφρά τη καρδία; Κάθε μεταδοτική ασθένεια, χρειάζεται μέτρα προστασίας και μεγάλη προσοχή.

    Δεν βρίσκω γιατί να πρέπει να θεωρούμε κάτι λιγότερο σημαντικό τον κορονοϊό.

    Βγάζω έξω απ'την εξίσωση, τις απόψεις περί παγκόσμιας συνομωσίας, great reset, κλπ, για ευνόητους λόγους. Δεν έχουν χώρο στη συζήτηση.
    .

  14. #38969
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθόλου φτηνό επιχείρημα. Η πραγματικότητά ειναι. Δεν κάνω επίκληση στο συναίσθημα.

    Περίμενα πως και πως να βγουν τα εμβόλια να πάνε να εμβολιαστούν να χαλαρώσω λίγο κι εγώ.
    Κι όμως, έστω κι άθελά σου, αυτό έκανες Τα υπόλοιπα τα έγραψαν ο Gurus κι ο dimitris_ns. Κυρώς σ' αυτό που έχω υπερτονίσει στο πρώτο μήνυμα του Gurus παρακάτω και κάτι το οποίο λέμε από πέρσι. Αλλά στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα!

    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ ρε gentoo
    Επειδή είσαι νέος, πάρτο πρέφα γρήγορα

    ΟΛΑ ΓΙΑΛΑΝΤΖΙ είναι σ' αυτή τη χώρα

    Από την κυβέρνηση, τους μισθούς, τον τρόπο δουλειάς, τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα και πρόσθεσε ότι θες.
    Ολα στο περίπου ακόμα κι η ζωή μας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θυμάμαι κανέναν yolo πολίτη,μη σκεπτόμενο στο 1ο κύμα να κάνει του κεφαλιού του μέχρι το Μάιο του 20.Άρα,ναι το πρόβλημα είναι η κυβέρνηση και η βαβυλωνία των ειδικών που ακολούθησε.Η συμμόρφωση θέλει ξεκάθαρες κουβέντες και όχι εκφοβισμό,λόγω ανικανότητας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια πράγματα αλλάζουν με πολιτικές αποφάσεις και όταν ηγείσαι παραδειγματικά.Η κυβέρνηση πρόλαβε και έκλεισε καρναβάλια και καφετέριες το Μάρτιο του 20,ενώ στις άλλες χώρες έγινε μακελειό και γλιτώσαμε τα χειρότερα.Η κυβέρνηση δεν έκανε lock down πριν τη γιορτή του Α.Δημητρίου και φτάσαμε στους 5Κ νεκρούς εκτός μεθ.Στη συνέχεια ,όταν τα λόγια της κυβέρνησης δε συνάδουν με τα έργα της και μία έχουμε ανεμελιές στην Πάρνηθα,μία στην Ικαρία,την άλλη μέλη της επιτροπής στην Ανίτα Πάνια και καλαμπούρι στα πρωινάδικα,τη μία παίζουμε στα κανάλια μονότερμα τις παρενέργειες του άστρα,την άλλη το σπρώχνουμε στους νέους και κάθε ΣΚ δεν αφήνουμε νησί για μπανάκια,ενώ καίγεται το σύμπαν,δεν έχω υποχρέωση από τον 20χρονο και τον 60χρονο να φανούν ώριμοι και να εφαρμόσουν τα μέτρα.

    Μ@κ@κας δεν είσαι που τηρείς τα μέτρα.Ήδη ανέφερα φίλοι μου πλήρως εμβολιασμένοι εδώ και ένα μήνα υποτίθεται ότι το περνάνε 'ήπια' τη νόσο εδώ και λίγες μέρες,με άγχος πλέον μην πάνε για εισαγωγή.Άμα είναι έτσι το ήπια,δε θέλω καν να φανταστώ πώς είναι η σοβαρή νόσηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 22-08-21 στις 18:25.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #38970
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.756
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ηλικιακό γράφημα με εισαγωγές στο νοσοκομείο της Πάτρας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  E9Zb9FDWYAYHHlt.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  52,4 KB 
ID: 229659

    - - - Updated - - -

    Σαν να δουλεύουν τα εμβόλια
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 2598 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 25782588259325962597259825992600260326082618 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας