Σελ. 237 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 217227232235236237238239242247257 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.541-3.555 από 51068
  1. #3541
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Η Moderna ανακοινώνει ότι από το φθινόπωρο θα μπορεί να αρχίσει επιλεκτικούς εμβολιασμούς και ότι ετοιμάζεται για μαζική παραγωγή. Ελπίζω να μην είναι ανακοίνωση PR τέτοια ώρα. Έχω ακούσει καιρό βέβαια ότι προηγούνταν στην εξέλιξη του εμβολίου.

  2. #3542
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.753
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Moderna ανακοινώνει ότι από το φθινόπωρο θα μπορεί να αρχίσει επιλεκτικούς εμβολιασμούς και ότι ετοιμάζεται για μαζική παραγωγή. Ελπίζω να μην είναι ανακοίνωση PR τέτοια ώρα. Έχω ακούσει καιρό βέβαια ότι προηγούνταν στην εξέλιξη του εμβολίου.
    Και η Γερμανική δήλωσε κ'ατι αντίστοιχο χτες.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3543
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν διαβάσεις το πλέον κατεβασμένο, και από το webarchive, άρθρο που έχω παραπάνω θα δεις πως ξέρανε πολλά παραπάνω. Το αν είναι άβουλα και ευθυνόφοβα ανθρωπάκια που δεν βλέπουν πέρα από την μύτη τους μπορεί και να είναι εξήγηση. Το ότι δεν ξέρανε για τον ιό όμως δεν υφίσταται σαν δικαιολογία.
    Δεν διαφωνω. Δεν εχω την γνωση ή την καταρτιση, αλλα με κοινη λογικη και με τον τροπο ( το περιεγραψα παραπανω ) που λειτουργουσε ολοκληρο το συστημα, οτι λες ακριβως το ιδιο πιθανολογω κι εγω.

    Ομως σημερα ειμαστε αλλου. Οι κρεμαλες και τα αποσπασματα στο Γουδη ειναι για αργοτερα. Οποτε αργοτερα επειδη δεν ξερουμε καν ποτε θα ειναι αυτο. Και το σημαντικοτερο; Στο ξαναρωτω. Αν ρωτησεις οποιον θεωρεις εγκυρο κι αξιοπιστο σε οποιον τομεα θες και νομιζεις, απαντηση θα παρεις; Για το ποτε ; Μια προετοιμασια βλεπω εγω, παγκοσμιως και εχει σημασια αυτο, οχι μονον εδω στην Ελλαδα αλλα παντου στον κοσμο, για τουλαχιστον 2-3 μηνες. Και αυτο μονον για το σκελος του ιου και της μεταδοτικοτητας με την ελπιδα στην αλλαγη των καιρικων συνθηκων.

    Φεξε μου και γλυστρισα, δηλαδη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Moderna ανακοινώνει ότι από το φθινόπωρο θα μπορεί να αρχίσει επιλεκτικούς εμβολιασμούς και ότι ετοιμάζεται για μαζική παραγωγή. Ελπίζω να μην είναι ανακοίνωση PR τέτοια ώρα. Έχω ακούσει καιρό βέβαια ότι προηγούνταν στην εξέλιξη του εμβολίου.
    Καποιος καλος στα μαθηματικα ή την στατιστικη να μας κανει μια προβολη των θανατων μονον στην Ιταλια εστω μεχρι τον Σεπτεμβριο οχι αργοτερα στο φθινοπωρο, μπορει να μας κανει;

  4. #3544
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων

    Καποιος καλος στα μαθηματικα ή την στατιστικη να μας κανει μια προβολη των θανατων μονον στην Ιταλια εστω μεχρι τον Σεπτεμβριο οχι αργοτερα στο φθινοπωρο, μπορει να μας κανει;
    Δεν νομίζω να μπορεί κανείς αξιόπιστα....με πιο Ro να υπολογίσει; Το σημερινό; Το πιθανό μετά τα μέτρα;

    Όσο για το Σεπτέμβρη προσοχή δεν μιλούν για μαζικούς εμβολιασμούς. Αλλά για επιλεκτικά και αρχικά σε παρόχους υγείας (ε και σε κάνα που έχει άκρες προφανώς).


  5. #3545
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως προς αυτά που γράφει στην παράθεσή σου ο συνάδελφος:

    Λυπάμαι, αλλά τα κρίνω ως εντελώς λανθασμένα και αθώα, στην καλύτερη περίπτωση.

    Ο ιός δεν μεταδίδεται με τον αέρα σύμφωνα με αυτά που μέχρι τώρα ξέρουμε και έχουμε διαπιστώσει. Αν δεν κάνω λάθος, μια τέτοιου τύπου τυχαία μετάλλαξη είναι πολύ πιθανή και εύκολη. Πολύ περισσότερο, μπορεί ήδη να συμβαίνει και απλά να μην έχει ανιχνευθεί.
    Το περίμενα ότι θα σχολίαζες αυτό το σημείο Κοίτα, επειδή απ' ότι καταλαβαίνω στην ιατρική κοινότητα μάλλον υπάρχει μια διαφωνία ως προς αυτό (μετάδοση από αέρα), αλλά κι επειδή δεν έχω πρόσβαση στα journals που έχετε εσείς και κυριότερα τη γνώση για να κατανοήσω, δεν επιμένω στο σημείο αυτό κι επομένως δεν επιχειρηματολογώ. Με άλλα λόγια δε μπλέκομαι στα δικά σας χωράφια, πόσο δε μάλλον να κάνω υποδείξεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το πω κι αλλιώς: Γράφει ο Pop πως θέλει πολίτες που να απαιτούν ορθά μέτρα (όλα όσα αναφέρει) και πλήρη πληροφόρηση. Πολύ ωραία, κι εγώ.

    Επειδή ξέρουμε πως δεν είμαστε τέτοιοι πολίτες και πως πέρα από το πληκτρολόγιο οι περισσότεροι δεν πρόκειται να παλέψουμε αλλιώς, θεωρώ αδιανόητο να μην πάρουμε/ακολουθήσουμε κάποια σχετικά ακραία μέτρα (μήπως και μαγικά αύριο το πρωί έχουμε αποκτήσει συλλογικά συνείδηση) και να τρέχουμε εκ των υστέρων να μαζέψουμε τα ασυμμάζευτα.
    Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. Ναι, το πρόβλημα είναι τώρα και τώρα πρέπει να να αντιμετωπιστεί και δεδομένου του ξεχαρβαλωμένου συστήματος υγείας παγκοσμίως, μέτρα και απαγορεύσεις σαν κι αυτές που ανακοινώθηκαν χθες ίσως και να είναι απαραίτητα. Όμως ξαναλέω όταν δε δίνονται λεπτομερείς εξηγήσεις με παράθεση επιστημονικών δεδομένων στον κόσμο και όταν αυτός ο κόσμος δεν εμπιστεύεται, όχι μόνο αυτούς, αλλά ούτε τον ίσκιο του, τότε ανοίγουν κερκόπορτες πολύ επικίνδυνες για το πολύ κοντινό μας μέλλον που θα έχουν επιπτώσεις σε πολλαπλά επίπεδα (οικονομικό, κοινωνικό, υγειονομικό, πολιτεύματος, κτλ).

    Επίσης επιμένω, έστω ότι περιορίζεται ο ιός το επόμενο διάστημα λόγω αυτών των μέτρων/απαγορεύσεων, τί θα γίνει μετά από δύο μήνες αν υπάρξει μια έξαρση του ιού; Φτου κι από την αρχή με νέες απαγορεύσεις αν όλα τα άλλα παραμένουν τα ίδια (που θα παραμείνουν, τα ΕΣΥ κάθες χώρας δε θα φτιαχτούν μέσα σε δυο εβδομάδες, ούτε θα κατασκευάσουν νοσοκομεία μέσα σε 10 μέρες όπως οι Κινέζοι); Θα τα παίξουμε όλοι παγκοσμίως και θα τρέχουμε ομαδικώς στο Δρομοκαΐτειο. Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #3546
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.084
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνω !!

    Ουτε συνομωσια υπηρξε, οχι ελληνικη αλλα και παγκοσμια μαλλον, ουτε και αδιαφορια. Απλα ο νους ηταν στο κερδος. Το κερδος που επεβαλλε στην ερευνα να ασχολειται με τη θεραπεια της φαλακρας, το κερδος που επεβαλλε στις φαρμακοβιομηχανιες να κανουν χρηματιστηριακου τυπου παιχνιδια με τα καρκινικα φαρμακα, το κερδος που εκανε τις νεοφιλελευθερες κυβερνησεις, φανερες και κρυφες, ανα την υφηλιο να στηνουν ιδιωτικα πανακριβα και με μεγαλα περιθωρια εκμεταλλευσης κεντρα εναντι της διαχειρισης των δημοσιων.

    Και το "επεβαλλε" ερμηνευσε το ελευθερα.

    - - - Updated - - -



    Δεν ζητας αδεια. Ενημερωνεις εαν κι εφοσον στο ζητησει ενας χωροφυλακας. Χειροτερο ειναι δηλαδη το οτι πρεπει να κλεισεις ραντεβου για κατι επειγον με τη Δημοσια υπηρεσια και τα πως και τα γιατι που θα χρειαστει να εξηγησεις παρα το να τικαρεις ενα παλιοχαρτο που θα λεει οτι πας προς .....του χαντακ !

    Επιφυλαξεις; Και οχι μονον και ετσι πρεπει. Και επειδη εισαι πολιτης επιβαλλεται και ειναι και καθηκον και οχι απλαη βουληση σου να εχεις και τετοιες κι ακομα περισσοτερα. Μιας και δεν υπαρχει καμια τετοια "λογικη" σε μια δημοκρατια. Ομως εφοσον πληρωνεις τους φορους σου επειδη το αποδεχτηκες, εφοσον υπηρετησες τη θητεια σου επειδη το αποδεχτηκες, εφοσον σταματας στο κοκκινο φαναρι επειδη αποδεχτηκες τον ΚΟΚ, τωρα θα μετακινησε και με αυτον τον τροπο.
    Ωραία τα γράφεις αλλά δεν μου αρέσει αυτή η λογική σου. Γιατί σύμφωνα με αυτή και τάνκς να βγάλουν στον δρόμο και όχι σκηνές του στρατού, πάλι μπαίνει στην ακολουθία των φόρων, του ΚΟΚ, της θητείας κλπ που έγραψες. Προτιμώ να με λες... cool, θα το αντέξω πίστεψέ με.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ειλικρινά, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί το παράδειγμα της Ιταλίας & Ισπανίας (>1000 νεκροί καθημερινά, και μάλλον αρκετά περισσότεροι στην πραγματικότητα) με Γαλλία/Γερμανία/Ολλανδία/ΗΠΑ να ξεκινούν αντίστοιχα, δεν προϊδεάζει για το τι αναμένουμε να συμβεί κι εδώ αν τα αφήσουμε όλα ελεύθερα.
    Ποιος μίλησε για όλα ελεύθερα?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #3547
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία τα γράφεις αλλά δεν μου αρέσει αυτή η λογική σου. Γιατί σύμφωνα με αυτή και τάνκς να βγάλουν στον δρόμο και όχι σκηνές του στρατού, πάλι μπαίνει στην ακολουθία των φόρων, του ΚΟΚ, της θητείας κλπ που έγραψες. Προτιμώ να με λες... cool, θα το αντέξω πίστεψέ με.
    Καταρχην το .....cool παει ακριβως στο ψυχραιμια. Σε πειραζω δεν το εννοω. Και το ιδιο φυσικα ισχυει και για τον φιλο cool.

    Στην ουσια τωρα, μεχρις στιγμης ειμαστε στην φαση του περιορισμου, στο πως και το τι επρεπε να γινει για να περιοριστουν επιτελους οι ασκοπες μετακινησεις, η φιλοσοφια των διακοπων, ο ωχαδερφισμος, η καγκουρια και η ασυνειδησια. Εαν αυτο δεν λειτουργησει, και αυριο με προβλεψη οπως βλεπω 18 βαθμων θερμοκρασιας και λιακαδα θα εχουμε ισως ενα πρωτο δειγμα, το επομενο βημα θα ειναι η ενεργοποιηση της ωρας που γραφουμε πανω στα χαρτακια. Δηλαδη ενα μπλοκο θα σημειωνει το ποτε περασες και ενα στο απεναντι το ποτε γυρισες πισω. Μια πρωτη εικασια που κανω απο την επομενη φαση, εαν επιτελους καποιοι δεν καταλαβουν οτι πρεπει τουλαχιστον να σεβαστουν τους διπλανους τους που φοβουνται. Αφου το ρισκο το δικο μου παιρνει μπαλα και εσενα και καμποσους αλλους που δεν φταινε σε τιποτα οχι απλα να ζημιωσουν αλλα να κινδευσουν την ιδια τη ζωη τους. Και "ζωη" δεν ειναι μονον ο θανατος αλλα και τις οποιες παρενεργειες πιθανον υπαρχουν σε ανθρωπους που αρρωστησαν, ιαθηκαν τελικα αλλα με αγνωστα κουσουρια και ζημιες απο τον ιο.

    Το δε βημα που φοβασαι λοιπον, απεχει παρα πολυ . Η εικονα δηλαδη πολυβολων στις διασταυρωσεις για τον ελεγχο πληθους ή την επιβολη σκηνων επιπεδου χολυγουντ, προυποθετει καμποσα αλλα ενδιαμεσα. Και για να απαντησω και στο πνευμα σου, εαν στην Ελλαδα ή και σε οποια αλλη χωρα, καταφερει το ανθρωπινο ειδος να φτασει σε τετοια επιπεδα, τυπου the walking dead, το φορουμ αυτο εδω και οι συζητησεις μας θα εχουν προ πολλου ξεχαστει.

  8. #3548
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ βλέπω σύντομα στρατό πάντως... απλά θα είναι παντού και θα βγαίνεις από το σπίτι χωρίς SMS και π@π@ρίες και θα κάνεις αυτό που θες με τη συνοδεία στρατιωτών. Εκεί το πάνε σιγά σιγά.
    Το λέω γιατί στην πολυκατοικία μας ξαφνικά 3 χτύπησαν στη γειτόνισσα που έχει σκύλο να της τον πάνε βόλτα... δεν παιζόμαστε σαν μυαλά και πονηριά οπότε καλά να πάθουμε.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #3549
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Σας παρακαλώ όλους να διαβάσετε το πως μάλλον θα μεταβούμε σε ελεγχόμενη επιδημία μέσα στους επόμενους μήνες. Για τώρα πρέπει να συνεχιστεί η καραντίνα αλλά όταν πια έχουμε σχεδόν μηδενικά κρούσματα, αν η κυβέρνηση κάνει αυτό που πρέπει, θα μπορέσουμε να βγούμε από το σπίτι και να δουλέψουμε με σχετικά βιώσιμους προορισμούς.

    https://medium.com/@tomaspueyo/coron...e-be9337092b56

  10. #3550
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ξέρουμε πως δεν είμαστε τέτοιοι πολίτες και πως πέρα από το πληκτρολόγιο οι περισσότεροι δεν πρόκειται να παλέψουμε αλλιώς, θεωρώ αδιανόητο να μην πάρουμε/ακολουθήσουμε κάποια σχετικά ακραία μέτρα (μήπως και μαγικά αύριο το πρωί έχουμε αποκτήσει συλλογικά συνείδηση) και να τρέχουμε εκ των υστέρων να μαζέψουμε τα ασυμμάζευτα.
    1000 μπράβο, αυτό είναι όλο το ζουμί. Να γράφεις πιο πολύ, τέτοιες φωνές τις χρειαζόμαστε

  11. #3551
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babality Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πεταει υπονοουμενο (γιατι αραγες) και μετα λινκ απο voria. αστεια παλι λες
    Απλά πράγματα παλικάρι μου

    το video εδώ https://webtv.ert.gr/promo/23mar2020...-gia-covid-19/
    Στο 02:03 θα ακούσεις να λέει αυτά που γράφει το voria.


    Fake news lifo, δεν θα είναι τα πρώτα τους ούτε τα τελευταία
    Ούτε το Lifo θα ζητήσει συγνώμη, ούτε o άλλος του μέρα25 μαζί με τον άλλον του ΣΡΖ για τα fake news

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ βλέπω σύντομα στρατό πάντως... απλά θα είναι παντού και θα βγαίνεις από το σπίτι χωρίς SMS και π@π@ρίες και θα κάνεις αυτό που θες με τη συνοδεία στρατιωτών. Εκεί το πάνε σιγά σιγά.
    Το λέω γιατί στην πολυκατοικία μας ξαφνικά 3 χτύπησαν στη γειτόνισσα που έχει σκύλο να της τον πάνε βόλτα... δεν παιζόμαστε σαν μυαλά και πονηριά οπότε καλά να πάθουμε.

    Είμαστε τελικά..... ασε δεν το λέω
    Ασε κάποιους να λένε εγω δεν είδα τίποτα έξω και το είχανε προσχεδιασμένο

  12. #3552
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.084
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχην το .....cool παει ακριβως στο ψυχραιμια. Σε πειραζω δεν το εννοω. Και το ιδιο φυσικα ισχυει και για τον φιλο cool.
    Τα ρίχνεις όλα στον έλληνα πολίτη που δεν τα κάνει καλά και δεν έχει κανένα νόημα οτιδήποτε άλλο. Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως όπως προετοίμαζαν την φυλάκισή μου μέσα στο σπίτι όλη τη βδομάδα με ένα σχωρό γελοία άρθρα που δεν έδειχναν τίποτα, έτσι και από την πρώτη μέρα τώρα, βλέπω άρθρα και δηλώσεις περί επιμήκυνσης και στρατού. Πάλι δηλαδή προετοιμάζουν το έδαφος.

    Δεν με απασχολεί μπορείς να με χαρακτηρίσεις όπως θέλες αλλά διαφωνούμε εντελώς. Εγώ δεν θέλω ούτε χωροφύλακες ούτε και στρατό στον δρόμο. Εσύ θέλεις. Το δέχομαι.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #3553
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.753
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Zus θα είσαι ο πρώτος που θα μαζέψουν. Χαλάρωσε παλικάρι, δεν θα σου χτυπάνε την πόρτα με τα κοντάκια να τους ανοίξεις.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  14. #3554
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.084
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Συγγενικό πρόσωπο έχει δανειστεί χωράφι από οικογενειακό φίλο, για να σπείρει σπανάκια και χόρτα. Προφανώς δεν είναι αγρότης στα χαρτιά. Με ποιον τρόπο μπορεί να μετακινηθεί αύριο λίγα χιλιόμετρα έξω από επαρχιακή πόλη? Γνωρίζει κάποιος?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #3555
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το περίμενα ότι θα σχολίαζες αυτό το σημείο Κοίτα, επειδή απ' ότι καταλαβαίνω στην ιατρική κοινότητα μάλλον υπάρχει μια διαφωνία ως προς αυτό (μετάδοση από αέρα), αλλά κι επειδή δεν έχω πρόσβαση στα journals που έχετε εσείς και κυριότερα τη γνώση για να κατανοήσω, δεν επιμένω στο σημείο αυτό κι επομένως δεν επιχειρηματολογώ. Με άλλα λόγια δε μπλέκομαι στα δικά σας χωράφια, πόσο δε μάλλον να κάνω υποδείξεις
    Να είμαι ξεκάθαρος:

    Πουθενά μέχρι τώρα δεν έχω διαβάσει ότι πλέον μεταδίδεται και με τον αέρα έτσι απλά. Το θεωρώ όμως πολύ πιθανό σαν ενδεχόμενο μέσω τυχαίων μεταλλάξεων (εκτός κι αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο στην ομάδα αυτών των ιών το οποίο αγνοώ και δεν επιτρέπει τέτοιου τύπου αλλαγή).

    Αυτό που έγραψα, συνεπώς, αφορά ένα υποθετικό (αλλά όχι απίθανο σενάριο) ως προς αυτό το ενδεχόμενο αφενός, αλλά αφετέρου την πραγματικότητα ως προς την επαφή μας με άλλα άτομα, από τη στιγμή που λόγω της εγκληματικής (ξαναγράφω) πολιτικής μη μαζικών ελέγχων δεν μπορούμε να ξέρουμε τι γίνεται γύρω μας ώστε να προφυλαχτούμε (με τα μέχρι τώρα δεδομένα της μη ύπαρξης εμβολίων ή επαρκώς αποτελεσματικών πρωτοκόλλων φαρμακευτικής αντιμετώπισης).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. Ναι, το πρόβλημα είναι τώρα και τώρα πρέπει να να αντιμετωπιστεί και δεδομένου του ξεχαρβαλωμένου συστήματος υγείας παγκοσμίως, μέτρα και απαγορεύσεις σαν κι αυτές που ανακοινώθηκαν χθες ίσως και να είναι απαραίτητα. Όμως ξαναλέω όταν δε δίνονται λεπτομερείς εξηγήσεις με παράθεση επιστημονικών δεδομένων στον κόσμο και όταν αυτός ο κόσμος δεν εμπιστεύεται, όχι μόνο αυτούς, αλλά ούτε τον ίσκιο του, τότε ανοίγουν κερκόπορτες πολύ επικίνδυνες για το πολύ κοντινό μας μέλλον που θα έχουν επιπτώσεις σε πολλαπλά επίπεδα (οικονομικό, κοινωνικό, υγειονομικό, πολιτεύματος, κτλ).

    Επίσης επιμένω, έστω ότι περιορίζεται ο ιός το επόμενο διάστημα λόγω αυτών των μέτρων/απαγορεύσεων, τί θα γίνει μετά από δύο μήνες αν υπάρξει μια έξαρση του ιού; Φτου κι από την αρχή με νέες απαγορεύσεις αν όλα τα άλλα παραμένουν τα ίδια (που θα παραμείνουν, τα ΕΣΥ κάθες χώρας δε θα φτιαχτούν μέσα σε δυο εβδομάδες, ούτε θα κατασκευάσουν νοσοκομεία μέσα σε 10 μέρες όπως οι Κινέζοι); Θα τα παίξουμε όλοι παγκοσμίως και θα τρέχουμε ομαδικώς στο Δρομοκαΐτειο. Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά
    Πουθενά δεν διαφωνούμε, στο ξαναλέω.

    Ξανά και ξανά έγραψα ότι τα νούμερα αυτά που δημοσιεύονται για την Ελλάδα δεν δικαιολογούν τα μέτρα (για αυτό ρωτούσα χτες για αριθμό test/ημέρα) και μάλιστα το πήγα παραπέρα υποθέτοντας πως στην ενημέρωση των Πολ. Αρχηγών ο Πρωθυπουργός έδωσε άλλα στοιχεία, πιο κοντά στην πραγματικότητα (αυτό που ανέφερε σήμερα ο Τσιόδρας για 8-10k κρούσματα κατά προσέγγιση...κι όλα καλά...τους έχουμε αφήσει ανενόχλητους να το μοιράζουν δεξιά-αριστερά).

    Φυσικά και χρειαζόμαστε διαφάνεια και ειλικρίνεια...αλλά από ποιούς, πραγματικά? Πριν 3 ώρες πάλι επανέλαβαν τα ψέματα για προσλήψεις κλπ. Περιμένεις/περιμένουμε, πραγματικά, να παραδεχθούν την ανεπάρκεια (στην καλύτερη) και τις εγκληματικές πράξεις και παραλείψεις τους?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


Σελ. 237 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 217227232235236237238239242247257 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας