Σελ. 648 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 628638643646647648649650653658668 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.706-9.720 από 51068
  1. #9706
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.905
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Για αυτό η μόνη λογική στρατηγική ήταν η εκρίζωση. Για να μην πάμε στο ότι θα έπρεπε να κινηθούν τάχιστα, όπως έγινε στην Ταϊβάν πχ, για να μην υπάρξει καν θέμα. Αλλά όποιος θέλει τα πολλά, αεροπορικές/τουρισμός, χάνει και τα λίγα. Εκτός αν πράγματι μερικοί το είδαν ως χρυσή ευκαιρία να λυθεί το ασφαλιστικό, να συγκεντρωθεί ο πλούτος στα χέρια ακόμα λιγότερων, να δημιουργηθεί νέα κανονικότητα.

  2. #9707
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμμιά απλή λογική. Απλά ο κόσμος θα συνηθίσει τον ιό αυτό. Αλλά εαν προκύψει κάποια μετάλαξη πουθα χτυπά νέους ανθρώπους, και ειδικά παιδιά, θα δείς και μεγαλύτερα lockdown. Να εύχεσαι να μην δούμε άλλον ιό ή κάποια σοβαρή μετάλαξη αυτού....
    Η΄αλλιώς...
    Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλα λόγια μην λές...
    Θα το ξαναπώ και θα ξαναφαω μεγαλη μπουκιά.

    Πραγματικά η φοβία που διακρίνει τυχόν άτομα για τον ιό αυτό, όποιος κι αν είναι ο ιός, τους έχει καταβάλλει σε σημείο που να αποδέχονται τις υπερβολές πραγματικότητας ότι είναι δυνατό ένα νέο lockdown.

    Θα το επαναλάβω άλλη μία φορά:

    Δεν είναι δυνατό ένα νέο lockdown, ακόμα κι αν γίνει ξε-flatten το curve.

    Γιατί;

    Για να το ξαναπώ άλλη μια φορά:

    Δεν είναι δυνατό για την οικονομία να αντέξει άλλο ένα lockdown.

    Το κάνεις μία φορά και τελείωσε. Καμμένο χαρτί.

    Δεν μπορεί καμία κυβέρνηση [εδώ δεν πρόκειται να το κάνει η Κίνα! Ποια, η Κίνα. ] να βάλει σε κίνδυνο τον πληθυσμό να πεινάσει για κανένα λόγο, εξ επί τούτου.

    Θα ξαναπω ότι έχουμε αυτή τη δεδομένη στιγμή 30% δηλωμενη ανεργία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και; Τι να κάνουμε δλδ, να το γυρίσουμε στον αυτοματισμό και στους πατερούληδες με το μαστίγιο;

    Να τα κλείσουμε όλα μέχρι νεωτέρας; Ως πότε; Μέχρι να έχουμε εμβόλιο; Μέχρι να έχουμε εμβόλιο σε κάθε κομοδίνο και μπαουλοντίβανο; Μέχρι να έχουμε εμβόλιο το οποίο να εγγυάται 100% ανοσία στον κορονοϊό; Σε 18 μήνες; Σε 3-5-10 χρόνια; Και ζωή με τη μάσκα και την οικονομία ως κοινωνία μονίμως στο 60-70%;

    Και όποιος αντέξει;

    Μήπως να το πάρουμε απόφαση ότι απλά θα πρέπει να ζούμε και με τον κορονοϊό όπως ζούμε με τόσες άλλες ασθένειες; Επειδή, έτσι που το πάμε βλέπω ότι και εμβόλιο να προκύψει που να καλύπτει ανοσία στο 70% σίγουρα πλέον στη δημόσια συζήτηση και λογική δεν θα αρκεί...
    Χίλιες φορές να βρεθεί φάρμακο, τύπου Tamiflu, γιατί το εμβόλιο πρόκειται για όνειρο θερινής νυκτός.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  3. #9708
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.F.D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είσαι λάθος αλλά σε κάνει να αναθεωρήσεις κάποια πράγματα που έχεις μάθει όσο ζείς ως τώρα και είναι δύσκολο να το αντιληφθείς/χωνέψεις.
    'Εβλεπα κάνα Κινέζο το καλοκαίρι στο νησί με την μάσκα μέχρι πέρσι και τον είχα για υποχόνδριο,μπορεί και να χαχάνιζα.Τώρα αυτό είναι το normal.
    Δεν έχουμε μάθει έτσι και προκαλείται κάποια σύγχηση οπού μας κάνει να πούμε άι στο καλό.Σε πιάνει αυτό το αφελές που λές.
    Είμαστε όντα της επαφής και αυτό που συμβαίνει πάει ενάντια στην φύση μας.
    Άσχετο με αυτό που γράφεις αλλά για δώσε εικόνα, τι γίνεται Μύκονο;

    Μίλησα χθες με 1-2 ιδιοκτήτες ξενοδοχείων (το ένα αρκετά μεγάλο resort) Σαντορίνη και βλέπω πολύ σκεπτικισμό για το πώς θα φέρουν κόσμο φέτος. Στο ένα μάλιστα, resort, η ιδιοκτήτρια μου είπε ότι φέτος θα το έχει θεωρητικά κλειστό, δλδ δεν θα το ανοίξει σε Booking και γενικά κρατήσεις αλλά θα έχει μόνο γνωστούς / φίλους και παλιούς πελάτες. Ο άλλος ιδιοκτήτης ακόμα δεν έχει άποψη αλλά κι εκείνος μου είπε ότι θα προτιμήσει να μην δουλέψει με Booking κοκ. Φαντάζομαι ότι πέραν του "αλτρουιστικού" για προστασίες κλπ θέλουν να αποφύγουν και την προμήθεια Booking και βλέποντας και κάνοντας.

    Ακόμα όμως δεν έχουν ξεκινήσει καν σοβαρές δουλειές στα ξενοδοχεία τους - υποθέτω ότι γενικά Σαντορίνη πρέπει να είναι όλοι σκεπτικοί.

    Μαγαζιά δεν έχω μιλήσει με πολλούς, με έναν παλιό γνωστό από εποχές που δούλευα Σαντορίνη που έχει ένα από τα πιο στυλιζαρισμένα club / bar στα Φηρά μου λέει ότι θα το ανοίξει κανονικά.

    Μπητσομάγαζα δεν έχω πιάσει ακόμα αν και με €70 χιλιάρικα ετήσια ταρίφα που χρεώνει ο δήμος Σαντορίνης στο κάθε μαγαζί (να αναφέρω μόνο αυτό!) για να εκμεταλλεύεται παραλία, δύσκολο να μην αναγκαστεί να το τρέξει ο καθένας όσο μπορεί και όσο γίνεται.

    Αλλά, ακόμα λίγα γίνονται σε ανακαινίσεις και δουλειές στα μαγαζιά...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #9709
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και; Τι να κάνουμε δλδ, να το γυρίσουμε στον αυτοματισμό και στους πατερούληδες με το μαστίγιο;

    Να τα κλείσουμε όλα μέχρι νεωτέρας; Ως πότε; Μέχρι να έχουμε εμβόλιο; Μέχρι να έχουμε εμβόλιο σε κάθε κομοδίνο και μπαουλοντίβανο; Μέχρι να έχουμε εμβόλιο το οποίο να εγγυάται 100% ανοσία στον κορονοϊό; Σε 18 μήνες; Σε 3-5-10 χρόνια; Και ζωή με τη μάσκα και την οικονομία ως κοινωνία μονίμως στο 60-70%;

    Και όποιος αντέξει;

    Μήπως να το πάρουμε απόφαση ότι απλά θα πρέπει να ζούμε και με τον κορονοϊό όπως ζούμε με τόσες άλλες ασθένειες; Επειδή, έτσι που το πάμε βλέπω ότι και εμβόλιο να προκύψει που να καλύπτει ανοσία στο 70% σίγουρα πλέον στη δημόσια συζήτηση και λογική δεν θα αρκεί...
    Έχω γράψει εγώ υπέρ πατερούληδων

    Αυτή η ερμαφρόδιτη κατάσταση όμως τι προσφέρει ? Ανοίγει και καλά η οικονομία ?

    Ποιά οικονομιά βρε παιδιά, άνθρωπος δεν έχει πατήσει στα μαγαζιά την περασμέννη βδομάδα και ας είναι ανοικτά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #9710
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.080
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω γράψει εγώ υπέρ πατερούληδων

    Αυτή η ερμαφρόδιτη κατάσταση όμως τι προσφέρει ? Ανοίγει και καλά η οικονομία ?

    Ποιά οικονομιά βρε παιδιά, άνθρωπος δεν έχει πατήσει στα μαγαζιά την περασμέννη βδομάδα και ας είναι ανοικτά.
    Εγώ ακόμα πάντως δεν έχω καταλάβει τι προσέφερε αυτό το

    Θα πεθάνουμε όλοι
    24/7 σε κανάλια και site και ραδιόφωνα. Και αμέσως μετά από αυτό, φτάσαμε στο

    Σχολεία, αεροπλάνα, τουρίστες YOLO
    Και υπάρχει περίπτωση μετά να επανέλθουμε στο όλοι μέσα? Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #9711
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω γράψει εγώ υπέρ πατερούληδων

    Αυτή η ερμαφρόδιτη κατάσταση όμως τι προσφέρει ? Ανοίγει και καλά η οικονομία ?

    Ποιά οικονομιά βρε παιδιά, άνθρωπος δεν έχει πατήσει στα μαγαζιά την περασμέννη βδομάδα και ας είναι ανοικτά.
    Όχι ρε συ, πού το είδες ότι σε βάζω υπέρ πατερούληδων;

    Αναφερόμουν στο πώς όλο αυτό το οικονομία και κοινωνία (σχέσεις κλπ) στο 60% (ή λιγότερο) δεν είναι βιώσιμο μακροπρόθεσμα - όχι μόνο δεν είναι βιώσιμο αλλά θα μας οδηγήσει σε δυστοπίες που για εμένα τουλάχιστον προτιμότερος ο θάνατος.

    Μακροπρόθεσμα αναφέρομαι και μόνο - άλλωστε ναι, τι κίνηση στα μαγαζιά να λέμε; Με τι εισόδημα, με τι όρεξη και με ποιον τρόπο; Με αβεβαιότητα για ανεργία και καταστροφή και ουρές απόξω με τη μάσκα και τα γάντια; Η ζημιά που γίνεται ήδη με τη μεταστροφή του κόσμου πλέον στο e-εμπόριο θα είναι μόνιμη μιας και οι συνήθειες δύσκολα αλλάζουν.

    Στην Ιρλανδία όντως με μόλις μια εβδομάδα που κάπως χαλάρωσαν το πράγμα και τα εμπορικά έχουν ανοίξει και έχουν 90% πτώση τζίρου. Όταν σε αναγκάζουν να κάνεις ουρές μισή ώρα και παραπάνω, γιατί να πας εκεί και να μην μπεις online;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #9712
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω γράψει εγώ υπέρ πατερούληδων

    Αυτή η ερμαφρόδιτη κατάσταση όμως τι προσφέρει ? Ανοίγει και καλά η οικονομία ?

    Ποιά οικονομιά βρε παιδιά, άνθρωπος δεν έχει πατήσει στα μαγαζιά την περασμέννη βδομάδα και ας είναι ανοικτά.
    Με τους περισσοτερους που εχω συζητήσει έτρεχαν με σημαντική άνοδο, τολμώ να πω ότι άγγιζε και το 30-40%, όλο αυτό έχει μεταστραφεί σε μια σημαντική πτώση της τάξης του 30-50%. Μπορει αυτό να μην μεταφράζεται σε κερδοφορία ή βιωσιμότητα αλλά και η ρευστότητα στην παρούσα φάση αρκει για την επιβίωση και την προσπάθεια να μην διακοπεί πλήρως η ροή του χρήματος.
    Τα όσα λέγονται από την κυβερνηση ούτε αστείο, δεν υπαρχει σάλιο, οπότε όσοι αντέξουν από το λίπος να την βγάλουν μέχρι ( ότι στόχο θέτει ο καθένας )

    Το εναλλακτικό σενάριο ποιο είναι, καραντίνα μέχρι να τελειώσουν τα καύσιμα;

    Αν συνυπολογιστει το χτύπημα στον τουρισμό, το πόσοι βιοποριζονται από αυτόν και την εστίαση, η κατάσταση δείχνει αδιέξοδη, μα εντελώς όμως.
    Το μόνο θετικό που μπορώ να δω, είναι ότι προερχόμαστε από δεκαετή κρίση και η εμπειρία που έχουμε συνολικά αποκομίσει έχει μεταφέρει τον γενικό πανικό τουλαχιστον μέχρι τον Σεπτέμβριο.
    Τώρα αν κάποιος βγει και πει για καραντίνα για να αποτελειώσει και το τελευταίο προπύργιο, τις γιορτές, εγώ λέω να μην ποντάρει και πολύ στην πείθω της ... κοινής λογικής.

    Εννοείται ότι εχεις δίκαιο, η επανέναρξη και πόσο μάλλον της εστίασης και τουρισμού δείχνει παράλογη αλλά, μάλλον στέρεψαν τα εναλλακτικά σενάρια.

  8. #9713
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δεν γίνεται πάλι κλείσιμο μην γελιόμαστε.

    Όποια και να ήταν η αρχική σου γνώμη για το αρχικό κλείσιμο δεν πιστεύω ότι μπορεί κανείς να υποστηρίξει νέο κλείσιμο. Η οικονομική ζημιά είναι ήδη τεράστια και δεν αντέχει κανείς περισσότερη.

  9. #9714
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Και εγώ για να είμαι ειλικρινής (και δεν αναφέρομαι καν σε Ελλάδα τόσο όσο και σε χώρες που πραγματικά είχαν χοντρά θέματα με θύματα/κτλ, βλέπε Ιταλία Ισπανία Γαλλία κ.α.) θεωρώ ότι θα πήγαιναν σε 2ο lockdown μόνο εάν είχαν πραγματικά στερέψει όλες οι λύσεις και είχαν παίξει φάπες (φάπες, χωρίς social distancing) σε επίπεδο Ε.Ε. και ΕΚΤ για να κάνουν magick out of thin air πολλά πολλά trillions. Ειδάλλως τι να λέμε τώρα.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  10. #9715
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω γράψει εγώ υπέρ πατερούληδων

    Αυτή η ερμαφρόδιτη κατάσταση όμως τι προσφέρει ? Ανοίγει και καλά η οικονομία ?

    Ποιά οικονομιά βρε παιδιά, άνθρωπος δεν έχει πατήσει στα μαγαζιά την περασμέννη βδομάδα και ας είναι ανοικτά.
    Aυτό ειναι το λάθος των περισσοτέρων. Νομίζουν ότι ακόμα και να τα ανοίξουν όλα, ότι η οικονομία, θα τρέξει, σχεδόν όπως παλιά. Αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Δεν είναι μόνο η άρση των περιορισμών αρκετή, χρειάζεται ΟΛΟΣ ο κόσμος να μην φοβαται. Τώρα με την άρση των μέτρων, έχουμε κάποιο ποσοστό, που ΔΕΝ φοβάται και βλέπουμε μαζώξεις και συναφή, αλλά η πλειοψηφία, φοβάται. Δεν είναι όλη η Αθήνα, όσοι σουλατσάρουν στην παραλιακή ή έχουν πάει για μπάνιο.
    Το ίδιο και στις άλλες χώρες. Για παράδειγμα, μιλάμε για τουρισμό.
    Θα έρθουν; Οσοι είχαν κλείσει εισιτήρια απο παλιά, θα έρθουν; Νέες κρατήσεις δεν νομίζω να έχει αρκετές. Αυτό σημαίνει χαμηλές τουριστικές ροές. Το ίδιο και προς άλλες χώρες. Δεν μπορεί να ζήσει πχ η Βενετία, με κανονικά 20 εικατομύρια τουρίστες τον χρόνο, με μόλις 4-5 εκατομύρια έστω (προσωπικά περιμένω λιγότερο εαν συνεχιστεί αυτό το βιολί). Το ίδιο και σε όλους τους τους τουριστικούς προορισμούς.

  11. #9716
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Μια - μόνο - από πολλές όψεις του πώς όλο αυτό το social distancing είναι απλά ένα ανέκδοτο και μια υποκρισία αν θέλουμε να μιλήσουμε σοβαρά για το πού θέλουμε να πάμε ως κοινωνίες και οικονομίες
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #9717
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια - μόνο - από πολλές όψεις του πώς όλο αυτό το social distancing είναι απλά ένα ανέκδοτο και μια υποκρισία αν θέλουμε να μιλήσουμε σοβαρά για το πού θέλουμε να πάμε ως κοινωνίες και οικονομίες
    Και με χαβαλετζίδικο τρόπο...
    "Πήρα κόκκινα γυαλιά, και όλα γύρω βίζιτα".

    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  13. #9718
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια - μόνο - από πολλές όψεις του πώς όλο αυτό το social distancing είναι απλά ένα ανέκδοτο και μια υποκρισία αν θέλουμε να μιλήσουμε σοβαρά για το πού θέλουμε να πάμε ως κοινωνίες και οικονομίες
    Damned if you do damned if you don't. Τα "μέτρα" μπαίνουν και για ψυχολογικούς λόγους. Απλά ανά περιπτώσεις είναι ανεφάρμοστα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  14. #9719
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ρε συ, πού το είδες ότι σε βάζω υπέρ πατερούληδων;

    Αναφερόμουν στο πώς όλο αυτό το οικονομία και κοινωνία (σχέσεις κλπ) στο 60% (ή λιγότερο) δεν είναι βιώσιμο μακροπρόθεσμα - όχι μόνο δεν είναι βιώσιμο αλλά θα μας οδηγήσει σε δυστοπίες που για εμένα τουλάχιστον προτιμότερος ο θάνατος.

    Μακροπρόθεσμα αναφέρομαι και μόνο - άλλωστε ναι, τι κίνηση στα μαγαζιά να λέμε; Με τι εισόδημα, με τι όρεξη και με ποιον τρόπο; Με αβεβαιότητα για ανεργία και καταστροφή και ουρές απόξω με τη μάσκα και τα γάντια; Η ζημιά που γίνεται ήδη με τη μεταστροφή του κόσμου πλέον στο e-εμπόριο θα είναι μόνιμη μιας και οι συνήθειες δύσκολα αλλάζουν.

    Στην Ιρλανδία όντως με μόλις μια εβδομάδα που κάπως χαλάρωσαν το πράγμα και τα εμπορικά έχουν ανοίξει και έχουν 90% πτώση τζίρου. Όταν σε αναγκάζουν να κάνεις ουρές μισή ώρα και παραπάνω, γιατί να πας εκεί και να μην μπεις online;
    Θα συμφωνήσω απόλυτα. Δεν βγάζει νόημα όλο αυτό, εκτός αν έχουν κάποιου είδους σχέδιο για βίαιο digital transformation της οικονομίας (εκεί κι αν θα γίνει αναδιανομή του πλούτου) και δεν μας το λένε ευθέως.

    Είναι παρά φύσιν να θεωρεί κανείς ότι θα φοράει ο κόσμος μάσκα εις το διηνεκές (μπας και βρεθεί εμβόλιο για RNA ιό κάαααααποτε), αν λάβουμε υπόψιν το γεγονός ότι είμαστε βιολογικά προγραμματισμένοι να βλέπουμε τις εκφράσεις στο πρόσωπο του άλλου στις κοινωνικές μας συναναστροφές εδώ και εκατομμύρια χρόνια... να φοβάσαι να πλησιάσεις τον συνάνθρωπο.

    Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά 40 χρόνια σκλαβιά και αποστειρωμένες δυστοπικές κοινωνίες.

  15. #9720
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.080
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω απόλυτα. Δεν βγάζει νόημα όλο αυτό, εκτός αν έχουν κάποιου είδους σχέδιο για βίαιο digital transformation της οικονομίας (εκεί κι αν θα γίνει αναδιανομή του πλούτου) και δεν μας το λένε ευθέως.

    Είναι παρά φύσιν να θεωρεί κανείς ότι θα φοράει ο κόσμος μάσκα εις το διηνεκές (μπας και βρεθεί εμβόλιο για RNA ιό κάαααααποτε), αν λάβουμε υπόψιν το γεγονός ότι είμαστε βιολογικά προγραμματισμένοι να βλέπουμε τις εκφράσεις στο πρόσωπο του άλλου στις κοινωνικές μας συναναστροφές εδώ και εκατομμύρια χρόνια... να φοβάσαι να πλησιάσεις τον συνάνθρωπο.

    Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά 40 χρόνια σκλαβιά και αποστειρωμένες δυστοπικές κοινωνίες.
    Όχι. Πρέπει να μπούμε σε μία μπούμπλα και να δοκιμάζουν τα εμβόλια πάνω μας, να κάνουμε install εφαρμογές 24/7 καταγραφής, να δίνουμε ραπόρτο για το που πάμε και για πόσο, να μην διαμαρτυρόμαστε για την πλήρη ανικανότητα των πολιτκών και των "ειδικών", να φοράμε αιωνίως μία μάσκα επειδή θα γίνουμε σούπερ ντούπερ σπρέντερς, να κάνουμε ότι μας λένε για να πάρουμε το πολυπόθητο διαβατήριο ελεύθερης κυκλοφορίας κλπ κλπ.

    Το ξαναγράφω. Εάν μόνο συζητούσαμε φιλοσοφικά αυτά τα πράγματα, που μας πετάνε τα λαμόγια σιγά σιγά στις καθημερινές μας συζητήσεις, πριν κάποια χρόνια, θα μας κορόιδευαν σαν λάτρες θεωρίων συνομωσίας και σαν χρήστες αλουμινόχαρτου στο κεφάλι. Τώρα είναι κάτι νορμάλ
    Ε και τι να κάνουμε, να γίνουμε Ιταλία?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 648 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 628638643646647648649650653658668 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας