Σελ. 2302 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 22822292229723002301230223032304230723122322 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 34.516-34.530 από 51068
  1. #34516
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι δεν πάει καλά με δαύτον. Και ο τίτλος του δίνει κύρος.

  2. #34517
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Υπαρχει τεράστιο πρόβλημα με το εμβολιαστικό πρόγραμμα. Έχουμε αρχίσει και καθυστερούμε πολύ. Αδικαιολόγητα πολλές οι αδιάθετες δόσεις.

    https://qap.ecdc.europa.eu/public/ex...stribution-tab

  3. #34518
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει τεράστιο πρόβλημα με το εμβολιαστικό πρόγραμμα. Έχουμε αρχίσει και καθυστερούμε πολύ. Αδικαιολόγητα πολλές οι αδιάθετες δόσεις.

    https://qap.ecdc.europa.eu/public/ex...stribution-tab
    Πολύ ενδιαφέρον link.
    Moυ έδωσες data να διαβάσω το πρωί στη δουλειά αντί να ασχολούμαι με τα νούμερα της εταιρίας που πάνε κατά διαόλου.

    Επειδή κάποιοι τα θέλουν στο πιάτο, και επειδή μου αρέσει να τσιτώνω τα troll της κυβέρνησης στο forum, σύμφωνα με το link σου η Ελλάδα έχει χρησιμοποιήσει 66% των δόσεων που έχει λάβει μέχρι στιγμής, και μάλιστα ακόμα και στο «καλό» Pfizer έχει χρησιμοποιήσει μόνο το 72%.
    Η Γερμανία, που έχει τραγικό σύστημα εμβολιασμού και έχουν γραφτεί άρθρα για το πως τα έκανε σαλάτα, έχει χρησιμοποιήσει το 86% των δόσεων που έχει λάβει και το 90% των Pfizer.
    Κάτω από το 66% της Ελλάδας είναι μόνο η Βουλγαρία, ενώ έχουμε σκληρό ανταγωνισμό για τη δεύτερη θέση (από τα κάτω βρε!) από τους Κύπριους.

    Έχουν χαθεί και οι φωνές που έκραζαν την Κομισιόν για την έλλεψη εμβολίων και ανησυχώ ότι γίνατε όλοι φιλοευρωπαίοι ξαφνικά.

  4. #34519
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ronin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαράδεκτος στην αμετροέπεια εν προκειμένω, κρίμα επειδή στα μάτια μου έπεσε πολύ μιας και ως τώρα κρατούσε μια στάση που στήριζε τις θέσεις του όπως τον είχα δει και ακούσει. Αλλά, ξεφεύγει και μάλλον έχει ψωνιστεί από τις ΜΜΕ εμφανίσεις του.

    Σε άλλα: εδώ και 1 ώρα πλέον έχω τον "ιό" να κυκλοφορεί στο σώμα μου μέσω της J&J

    Είμαι λίγο ζαβλακωμένος αλλά μάλλον επειδή ξύπνησα πολύ πρωί για τα δεδομένα μου

    Το εμβολιαστικό κέντρο, Αγ. Σοφία (Παίδων) δεν μου ενέπνευσε ιδιαίτερη αισιοδοξία, ξεκίνησαν με ολιγόλεπτες καθυστερήσεις (ήμουν στην πρώτη πρωινή φουρνιά 8πμ) που όμως αν με το καλημέρα είναι 5 λεπτά αυτό παίρνει μορφή χιονοστιβάδας αργότερα.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #34520
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρον link.
    Moυ έδωσες data να διαβάσω το πρωί στη δουλειά αντί να ασχολούμαι με τα νούμερα της εταιρίας που πάνε κατά διαόλου.

    Επειδή κάποιοι τα θέλουν στο πιάτο, και επειδή μου αρέσει να τσιτώνω τα troll της κυβέρνησης στο forum, σύμφωνα με το link σου η Ελλάδα έχει χρησιμοποιήσει 66% των δόσεων που έχει λάβει μέχρι στιγμής, και μάλιστα ακόμα και στο «καλό» Pfizer έχει χρησιμοποιήσει μόνο το 72%.
    Η Γερμανία, που έχει τραγικό σύστημα εμβολιασμού και έχουν γραφτεί άρθρα για το πως τα έκανε σαλάτα, έχει χρησιμοποιήσει το 86% των δόσεων που έχει λάβει και το 90% των Pfizer.
    Κάτω από το 66% της Ελλάδας είναι μόνο η Βουλγαρία, ενώ έχουμε σκληρό ανταγωνισμό για τη δεύτερη θέση (από τα κάτω βρε!) από τους Κύπριους.

    Έχουν χαθεί και οι φωνές που έκραζαν την Κομισιόν για την έλλεψη εμβολίων και ανησυχώ ότι γίνατε όλοι φιλοευρωπαίοι ξαφνικά.
    Η Γερμανία έχει κάνει 51,4 ανα 100 κατοίκους, η Ελλάδα έχει 56,9 ανα 100 κατοίκους. ούτε να τσιτώσεις κάποιον δεν μπορείς

  6. #34521
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mια διαπίστωση μόνο, μιας και ζω από δεύτερο χέρι τα των εμβολιαστικών κέντρων, γραμμών κλπ.
    Ειδικά στην επαρχία το ήδη ελάχιστο προσωπικό καλείται να λειτουργήσει για ακόμα περισσότερες μέρες και ώρες τους εμβολιασμούς, ενώ ήδη κάνει υπερβάσεις στα ωράρια και τις εργάσιμες μέρες.

  7. #34522
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mια διαπίστωση μόνο, μιας και ζω από δεύτερο χέρι τα των εμβολιαστικών κέντρων, γραμμών κλπ.
    Ειδικά στην επαρχία το ήδη ελάχιστο προσωπικό καλείται να λειτουργήσει για ακόμα περισσότερες μέρες και ώρες τους εμβολιασμούς, ενώ ήδη κάνει υπερβάσεις στα ωράρια και τις εργάσιμες μέρες.
    Δεν έχει να κάνει με προσωπικό απαραίτητα και δεν έχω αμφιβολία για τις υπεράνθρωπες προσπάθειες που κάνουν, άλλωστε η δική μου ολιγόλεπτη εμπειρία μου ήταν με ανθρώπους ευγενέστατους κλπ.

    Το θέμα εδώ είναι αυτό που μας λένε στα ΜΒΑ (@nnn ) με το process management και τις διαδικασίες. Αλλά από τα 20 λεπτά που έμεινα δεν μπορώ να έχω άποψη μόνο αίσθηση από αυτά που είδα. Από την άλλη, μου λένε πως σε άλλα εμβολιαστικά κέντρα όπως το Προμηθέας στην Αθήνα το πράγμα πηγαίνει βιομηχανικά
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #34523
    Εγγραφή
    08-04-2016
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Γερμανία έχει κάνει 51,4 ανα 100 κατοίκους, η Ελλάδα έχει 56,9 ανα 100 κατοίκους. ούτε να τσιτώσεις κάποιον δεν μπορείς
    Η Γερμανια εχει λάβει λιγότερα εμβόλια από εμάς. Στην πράξη μάλλον reporting error ειναι. Εχω αρχισει πάντως να πιστεύω ότι η Ελλάδα δεν είναι από αρχές Μαιου limited από εμβόλια, αλλά απο εμβολιαστικά κέντρα. Για αυτό προσπαθούν να βάλουν μέσα και ιδιωτικά κέντρα.

  9. #34524
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Γερμανια εχει λάβει λιγότερα εμβόλια από εμάς. Στην πράξη μάλλον reporting error ειναι. Εχω αρχισει πάντως να πιστεύω ότι η Ελλάδα δεν είναι από αρχές Μαιου limited από εμβόλια, αλλά απο εμβολιαστικά κέντρα. Για αυτό προσπαθούν να βάλουν μέσα και ιδιωτικά κέντρα.
    Τι θες να πεις Βίρνα;
    Να υποψιαστώ ότι οι διαφάνειες του Κικι μας έλεγαν ψέματα;

  10. #34525
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigra23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Γερμανια εχει λάβει λιγότερα εμβόλια από εμάς. Στην πράξη μάλλον reporting error ειναι. Εχω αρχισει πάντως να πιστεύω ότι η Ελλάδα δεν είναι από αρχές Μαιου limited από εμβόλια, αλλά απο εμβολιαστικά κέντρα. Για αυτό προσπαθούν να βάλουν μέσα και ιδιωτικά κέντρα.
    Κάτι που αν δεν κάνω λάθος η Γερμανία το έχει κάνει.

    Πάντως το 51.4 και το 56.9 δεν έχει να κάνει με τα πόσα εμβόλια πήρε κάποιος αλλά με το πόσους έχουνε εμβολιάσει

  11. #34526
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Eρώτηση κρίσεως : Βλέπω ότι πληθαίνουν δημοσιεύματα για 'ενθάρρυνση' (nudging που το λένε στη δημόσια πολιτική και καλά) του κόσμου να εμβολιαστεί μέσω και καλά πίεσης μιας και π.χ. υπάρχουν προτάσεις για να επιτραπεί ταξίδι εσωτερικού είτε με υποχρεωτικό αρνητικό τεστ (παραμένει να διευκρινιστεί αν θα είναι μοριακό, rapid, ή self test) ακόμα και σε οδικές μεταφορές ή ελεύθερου ταξιδιού με πιστοποιητικό εμβολιασμού.

    Χωρίς να μπαίνω στο γελοίο και παράλογο της συζήτησης (δλδ θα έχουμε μπλόκα σε όλα τα διόδια και οδούς να ελέγχονται πιστοποιητικά), να ρωτήσω το εξής:

    Πιστοποιητικό εμβολιασμού, αν δεν κάνω λάθος, δίνεται μόνο άμα τη ολοκλήρωση, δλδ 2ης δόσης όπου απαιτείται. Η 2η δόση όμως σε ΑΖ μπορεί να φτάνει έως και Αύγουστο ή αργότερα, άρα και να θέλει κανείς να βγάλει πιστοποιητικό, πότε θα το βγάλει; Τι παπαρολογίες είναι αυτές;

  12. #34527
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Γερμανία έχει κάνει 51,4 ανα 100 κατοίκους, η Ελλάδα έχει 56,9 ανα 100 κατοίκους. ούτε να τσιτώσεις κάποιον δεν μπορείς
    Μιλάτε για δυο διαφορετικά πράγματα απο άποψη στατιστικής.
    Εσυ λές τι ποσοστό έχει εμβολιαστεί ο άλλος λέει τι χρήση απο τα δοθέντα εμβόλια έχει γίνει.
    Για να κάνω ένα παράδειγμα, ακραίο, που να δείχνει αυτό το πράγμα.
    Σκέψου μια χωρα 60 εκατομύρια, η χώρα Α, και μια χώρα Β με 10 εκατομύρια κόσμο.
    Η μια χώρα παίρνει 30 εκατομύρια εμβόλια, η άλλη η Β παίρνει 10 εκατομύρια εμβόλια (μιας δόσης για ευκολία συλλογισμού).
    Η πρώτη χώρα, η Α εμβολιάζει το 100% απο τα εμβόλια, ήτοι 30 εκατομύρια κόσμο.
    Η Β, για διάφορους ΧΥΖ λόγους, εμβολιάζει μόνο το 60% απο τα διαθέσιμα 10 εκατομύρια εμβόλια, ήτοι 6 εκατούρια κόσμο.
    Τώρα, απο άποψη, τι ποσοστό σε κάθε χώρα έχει εμβολιαστεί σε σχέση με τον πληθυσμό, σίγουρα η χώρα Β είναι σε καλύτερη θέση απο την Α. Εχει εμβολιάσει το 60% έναντι 50%.
    Ομως εαν το δούμε απο την δυνατότητα, του τι θα έπρεπε να έχει εμβολιάσει, η μια έκανε το 100% των εμβολίων χρήση, η άλλη μόλις το 60%.... Ενώ θα μπορούσε να κάνει το 100% ή έστω εκεί κοντά.
    Το ερώτημα ή ο προβληματισμός λοιπόν είναι γιατί δεν γίνεται καλύτερη χρήση;
    Το γεγονός ότι ήρθαν περισσότερα εμβόλια στην Ελλάδα, γιατι όντως ήρθαν περισσότερα απο ότι σε άλλες κεντροευρωπαικές χώρες (φαντάσου να γινόταν το αντίθετο τι θα ακούγαμε σήμερα), δεν σημαίνει ότι τα πάμε καλά, γιατί κανονικά θα έπρεπε να τα πάμε ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.... Και δεν το επιτύχαμε αυτό, και το χειρότερο, δεν φαίνεται να το πετυχαίνουμε.... Λόγω νοοτροπίας.

  13. #34528
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Αναζητώντας πάντως ραντεβού με στοιχεία ηλικιακής ομάδας 60+ βλέπω τα ίδια ραντεβού με τα διαθέσιμα ομάδας 40-44. Astrazeneca μόνο δηλαδή.

  14. #34529
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.168
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ πάντως για την απόδοσή μας στον εμβολιασμό σαν χώρα, θεωρώ πως τα πάνε καλά αν αναλογιστούμε την οργάνωσή μας σαν κράτος και τους άριστους.
    Έχω μια ευχάριστη έκπληξη με το θέμα και είμαι ο 1ος που τους κράζω συνήθως αλλά καλά πάμε.

  15. #34530
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eρώτηση κρίσεως : Βλέπω ότι πληθαίνουν δημοσιεύματα για 'ενθάρρυνση' (nudging που το λένε στη δημόσια πολιτική και καλά) του κόσμου να εμβολιαστεί μέσω και καλά πίεσης μιας και π.χ. υπάρχουν προτάσεις για να επιτραπεί ταξίδι εσωτερικού είτε με υποχρεωτικό αρνητικό τεστ (παραμένει να διευκρινιστεί αν θα είναι μοριακό, rapid, ή self test) ακόμα και σε οδικές μεταφορές ή ελεύθερου ταξιδιού με πιστοποιητικό εμβολιασμού.

    Χωρίς να μπαίνω στο γελοίο και παράλογο της συζήτησης (δλδ θα έχουμε μπλόκα σε όλα τα διόδια και οδούς να ελέγχονται πιστοποιητικά), να ρωτήσω το εξής:

    Πιστοποιητικό εμβολιασμού, αν δεν κάνω λάθος, δίνεται μόνο άμα τη ολοκλήρωση, δλδ 2ης δόσης όπου απαιτείται. Η 2η δόση όμως σε ΑΖ μπορεί να φτάνει έως και Αύγουστο ή αργότερα, άρα και να θέλει κανείς να βγάλει πιστοποιητικό, πότε θα το βγάλει; Τι παπαρολογίες είναι αυτές;
    Ο Άδωνις είπε να ανοίξουν τα γυμναστήρια τώρα τον Ιούνιο με πιστοποιητικό εμβολιασμού, αλλά οι μόνοι με 2 δόσεις δεν επισκέπτονται πολύ συχνά τα γυμναστήρια κατά τη γνώμη μου.

    Εκτός του ότι είναι λάθος και κατάπτυστο σαν μέτρο, βρωμερό απαρτχάιντ, το κάνουν και λάθος.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

Σελ. 2302 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 22822292229723002301230223032304230723122322 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας