Σελ. 2688 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 26682678268326862687268826892690269326982708 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 40.306-40.320 από 51067
  1. #40306
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν έχει να κάνει με την ιδιωτικότητα μόνο, δοκίμασε να πεις στην Κίνα/hong kong εγώ δεν θα βάλω την εφαρμογή να δεις αντιδράσεις.
    Το θέμα της ιδιωτικότητας το έχει λύσει ακόμα και η Google με το δικό της σύστημα track and trace
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 19-09-21 στις 22:38. Αιτία: typo

  2. #40307
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνταγματολόγος δεν είμαι,ούτε ειδικός,αλλά πώς γίνεται να είχαμε lockdown,ένα σωρό απαγορεύσεις ,δημοκρατία στους τύπους ,αλλά tracing τύπου ασιατικών χωρών να απαγορεύεται λόγω προσωπικών δεδομένων;Το οποίο είναι και το μόνο αποτελεσματικό tracing και σώζει ζωές.Επιτρέπεται να έχουμε τον Πλεύρη υπουργό υγείας,αλλά τα κρούσματα να ελεγχονται τηλεφωνικά αν βρίσκονται σπίτι ή αλωνίζουν.Πώς γίνεται η Σιγκαπούρη ,η Ταϊβάν,η Ν.Κορέα να μπορούν και ο δυτικός κόσμος όχι;Βγάζω εκτός την Κίνα,αν τους θεωρήσουμε αναξιόπιστους και απολυταρχικούς.


    Maybe Covid-19 is a sign of our future steady state. Different societies will make different choices about how to respond to the next pandemic. For Western democracies the time has come to either rethink our values around the tradeoff between personal privacy and public safety in a pandemic or to accelerate technology innovation and policy development that can preserve both.

    https://hbr.org/2020/04/how-digital-...9-in-east-asia
    Αλλη νοοτροπία, λαοί που έχουν μάθει να είναι υποταγμένοι σε μια ανώτερη αρχή, λαοί που έχουν μέσα στο αίμα τους να είναι η ομάδα πάνω απο το άτομο (και όταν λέμε ομάδα, εννοούμε οικογένεια, πόλη, κράτος, με αυτή περίπου την σειρά). Η δύση έχει εξυψώσει το Ατομο (και δεν εννοώ στην Φυσική). Τελείως διαφορετικές νοοτροπίες.

    Στο θέμα του tracing, οι Apple/Google μας έχουν όλους στο τσεπάκι τους και έχουν όλα τα δεδομένα. Εαν όμως δίνανε, θα σήμενε πολύ απλά ότι παραδέχονται ότι το κάνουνε (και ποιός θα τους πίστευε ότι δεν το κάνουνε). Τώρα μαθαίνουμε με έμμεσο τρόπο τις διάφορες συλλογές πληροφοριών που κάνουν, παρανόμως, και τρώνε και πρόστιμα. Εδω υπάρχει και άλλη δυσικολία. Εαν το έκαναν αυτές, θα έπρεπε οι χρήστες να πατήσουν ότι δέχονται (που πιστεύω ότι καν το 25% θα το δεχόταν, ασχέτως όταν πετάει σελίδα με αίτημα για cookies & notifications πατάνε αμέσως ΟΚ να ξεμπερδεύουν).
    Απο την άλλη, βγήκαν ένα κάρο, πάμπολλες εφαρμογές για αυτόν τον σκοπό, το λιγότερο απο μια σε κάθε κράτος. Αλλά αυτό δεν βοηθάει.
    Επειτα απο την άλλη θέλει έναν κεντρικό έλεγχο, κρατικό (ή μεγάλης εταιρίας όπως Google/Apple) για να δουλεψει. Οπότε δεν θα δούλευε. Ασε που με την όποια πίεση υποχρεωτικότητας θα ξεκινούσαν μάχες περι των προσωπικών δεδομένων και άλλων, και θα έπρεπε να κάνουν τρύπες στο GDPR που μόλις ψήφισαν.
    Αρα το track & trace δεν θα δούλευε στην Δύση, και ειδικά στην ΕΕ, και το ξέρανε απο την αρχή. Αφήσανε να τρέξουν κάτι προγράμματα σαν εθελοντικά, αλλά η συμμετοχή ήταν άθλια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 19-09-21 στις 22:43.

  3. #40308
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα εξαφανιστεί ο ιός, πολύ απλά.
    Αυτό δεν σημαίνει όμως πως μοιραία η μόνη λύση είναι ο υποχρεωτικός εμβολιασμός; Σε βρεφική ηλικία ει δυνατόν όπως και με τα άλλα υποχρεωτικά εμβόλια;
    Θυμίζω και πάλι, δεν μιλάμε για μια γρίπη ή έναν πνευμονόκοκκο. Ο κορωνοϊός είναι κατά πολύ χειρότερος.

    Και το πρόβλημα είναι σε αυτή την περίπτωση τεχνολογικό (αν δλδ και πότε θα έχουμε τέτοια εργαλεία Immunization).
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  4. #40309
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dante80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν σημαίνει όμως πως μοιραία η μόνη λύση είναι ο υποχρεωτικός εμβολιασμός; Σε βρεφική ηλικία ει δυνατόν όπως και με τα άλλα υποχρεωτικά εμβόλια;
    Θυμίζω και πάλι, δεν μιλάμε για μια γρίπη ή έναν πνευμονόκοκκο. Ο κορωνοϊός είναι κατά πολύ χειρότερος.

    Και το πρόβλημα είναι σε αυτή την περίπτωση τεχνολογικό (αν δλδ και πότε θα έχουμε τέτοια εργαλεία Immunization).
    Και η γρίππη δεν εξαφανίζεται αλλά το εμβολιο δεν είναι υποχρεωτικό.

    Εαν τα αποτελέσματα δείξουν εξαιρετικά χαρακτηριστικά ασφάλειας σε μακροχρόνια κλίμακα, ίσως γίνει "υποχρεωτικό". Λέω "υποχρεωτικό" γιατί απόλυτα υποχρεωτικό δεν θα γίνει ποτέ, ακόμη και σήμερα υπάρχουν γονείς που δεν θέλουν και δεν κάνουν εμβόλια στα παιδιά τους, όπως της ιλαράς και άλλων.

  5. #40310
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η γρίππη δεν εξαφανίζεται
    Γιαυτό έβαλα το "αν και πότε". Και νομίζω το έχουμε εμπεδώσει πλέον, ο κορωνοϊός δεν είναι γρίπη.

    υγ: Όπως έχω αναφέρει πλειστάκις, είμαι εναντίον του υποχρεωτικού εμβολιασμού για τον κορωνοϊό, ειδικά σε αυτή την φάση.
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  6. #40311
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει να κάνει με την ιδιωτικότητα μόνο, δοκίμασε να πεις στην Κίνα/hong kong εγώ δεν θα βάλω την εφαρμογή να δεις αντιδράσεις.
    Το θέμα της ιδιωτικότητας το έχει λύσει ακόμα και η Google με το δικό της σύστημα track and trace
    Για τότε με το υποχρεωτικό μήνυμα λες ή με τις μάσκες...

    Πάντως κάτι παρόμοιο θέλουν να κάνουν πάλι με το εμβόλιο. Δοκίμασε να πεις πως δεν το κάνεις και πέφτουν να σε φάνε όλοι, απειλείται η δουλειά σου κλπ.

  7. #40312
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τότε με το υποχρεωτικό μήνυμα λες ή με τις μάσκες...

    Πάντως κάτι παρόμοιο θέλουν να κάνουν πάλι με το εμβόλιο. Δοκίμασε να πεις πως δεν το κάνεις και πέφτουν να σε φάνε όλοι, απειλείται η δουλειά σου κλπ.
    Οχι για την εφαρμογή που βάζεις υποχρεωτικά στην συσκευή σου για να σε κάνει track and trace

  8. #40313
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί τόση μουγκαμάρα με το θάνατο του 15χρονου στην Αρκαδία, 2(?) μέρες μετά την 1η δόση του Pfizer?

    Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο? Χτες όλη μέρα στην εφημερία δεν πήρα πρέφα (και πάνω στο laptop ήμουν, στα συνήθη μου sites) και το έμαθα σήμερα.

    Το αναφέρουν μεν, αλλά με εξαιρετική "απροθυμία". Για το ΑΖ γινόταν σφαγή, με το παραμικρό.

    Υπάρχει κάποιο μελανό σημείο σε αυτά που αναφέρονται (έκανε όντως το εμβόλιο? ήταν όντως εντελώς υγιής? δεν βρέθηκε τίποτα άλλο?) ή να αρχίσω πια να διαβάζω τράκη και 5απόσταγμα?

  9. #40314
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.078
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τόση μουγκαμάρα με το θάνατο του 15χρονου στην Αρκαδία, 2(?) μέρες μετά την 1η δόση του Pfizer?

    Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο? Χτες όλη μέρα στην εφημερία δεν πήρα πρέφα (και πάνω στο laptop ήμουν, στα συνήθη μου sites) και το έμαθα σήμερα.

    Το αναφέρουν μεν, αλλά με εξαιρετική "απροθυμία". Για το ΑΖ γινόταν σφαγή, με το παραμικρό.

    Υπάρχει κάποιο μελανό σημείο σε αυτά που αναφέρονται (έκανε όντως το εμβόλιο? ήταν όντως εντελώς υγιής? δεν βρέθηκε τίποτα άλλο?) ή να αρχίσω πια να διαβάζω τράκη και 5απόσταγμα?
    Έχει πέσει μουγκαμάρα για όλα πλέον. Πιο επικίνδυνο είναι να τρως τσίχλα παρά να κάνεις εμβόλιο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #40315
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.104
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τόση μουγκαμάρα με το θάνατο του 15χρονου στην Αρκαδία, 2(?) μέρες μετά την 1η δόση του Pfizer?

    Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο? Χτες όλη μέρα στην εφημερία δεν πήρα πρέφα (και πάνω στο laptop ήμουν, στα συνήθη μου sites) και το έμαθα σήμερα.

    Το αναφέρουν μεν, αλλά με εξαιρετική "απροθυμία". Για το ΑΖ γινόταν σφαγή, με το παραμικρό.

    Υπάρχει κάποιο μελανό σημείο σε αυτά που αναφέρονται (έκανε όντως το εμβόλιο? ήταν όντως εντελώς υγιής? δεν βρέθηκε τίποτα άλλο?) ή να αρχίσω πια να διαβάζω τράκη και 5απόσταγμα?
    Θεωρητικά δεν θα κάνουν τα ίδια λάθη με όσα έκαναν με το ΑΖ. Το θέμα είναι πως έτσι το κάνουν χειρότερα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #40316
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τόση μουγκαμάρα με το θάνατο του 15χρονου στην Αρκαδία, 2(?) μέρες μετά την 1η δόση του Pfizer?

    Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο? Χτες όλη μέρα στην εφημερία δεν πήρα πρέφα (και πάνω στο laptop ήμουν, στα συνήθη μου sites) και το έμαθα σήμερα.

    Το αναφέρουν μεν, αλλά με εξαιρετική "απροθυμία". Για το ΑΖ γινόταν σφαγή, με το παραμικρό.

    Υπάρχει κάποιο μελανό σημείο σε αυτά που αναφέρονται (έκανε όντως το εμβόλιο? ήταν όντως εντελώς υγιής? δεν βρέθηκε τίποτα άλλο?) ή να αρχίσω πια να διαβάζω τράκη και 5απόσταγμα?
    Με μια αναζήτηση αν το κάνεις θα δεις πως έχει παίξει σε αρκετά ΜΜΕ (πριν 4 με 5 ημέρες), μήπως απλά δεν το πήρες χαμπάρι λόγο τρεξίματος;

  12. #40317
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά δεν θα κάνουν τα ίδια λάθη με όσα έκαναν με το ΑΖ. Το θέμα είναι πως έτσι το κάνουν χειρότερα.
    Σήμερα σε βάφτιση άκουσα πάλι το γνωστό "πέθανε ο χ γνωστός μου από θρόμβωση, είχε κάνει το ΑΖ". Στην ερώτηση "πότε το έκανε?", η απάντηση ήταν "3-4 μήνες πριν πεθάνει, αλλά...".

    Ούτε υστερίες από μεριά μου, ούτε "ναι μεν αλλά..", αλλά () αποσιώπηση σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι αιτία για να ουρλιάζω.

    Η παραμικρή τέτοια υποψία πρέπει να εξετάζεται εξονυχιστικά, με πλήρη διαφάνεια, ακριβώς για να μην έχουμε τα χειρότερα (σε επίπεδο παραφιλολογίας).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μια αναζήτηση αν το κάνεις θα δεις πως έχει παίξει σε αρκετά ΜΜΕ (πριν 4 με 5 ημέρες), μήπως απλά δεν το πήρες χαμπάρι λόγο τρεξίματος;
    Μα το γράφω ότι αναφέρεται.

    Τόσες μέρες και δεν πήρα πουθενά πρέφα? Σίγουρα δεν αποκλείεται, αλλά μου κάνει εντύπωση η όλη κατάσταση.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  13. #40318
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μα το γράφω ότι αναφέρεται.

    Τόσες μέρες και δεν πήρα πουθενά πρέφα? Σίγουρα δεν αποκλείεται, αλλά μου κάνει εντύπωση η όλη κατάσταση.
    Μπορεί να μην είχε τόση επανάληψη κάθε μέρα, ξέρεις οι γονείς, οι φίλοι, ο δάσκαλος, αλλά και στην τηλεόραση έπαιξε (στο 1ο θέμα έχει βίντεο απο το star) και στις διάφορες ιστοσελίδες.

    Να πω πως και εγώ δεν θυμάμαι να το διάβασα μέχρι πριν να το αναφέρεις εσύ, αλλά δεν ήταν κάτι που το κρύψανε.

  14. #40319
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι για την εφαρμογή που βάζεις υποχρεωτικά στην συσκευή σου για να σε κάνει track and trace
    Γάργαρα. Δεν περίμενα κάτι άλλο...

  15. #40320
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τόση μουγκαμάρα με το θάνατο του 15χρονου στην Αρκαδία, 2(?) μέρες μετά την 1η δόση του Pfizer?

    Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο? Χτες όλη μέρα στην εφημερία δεν πήρα πρέφα (και πάνω στο laptop ήμουν, στα συνήθη μου sites) και το έμαθα σήμερα.

    Το αναφέρουν μεν, αλλά με εξαιρετική "απροθυμία". Για το ΑΖ γινόταν σφαγή, με το παραμικρό.

    Υπάρχει κάποιο μελανό σημείο σε αυτά που αναφέρονται (έκανε όντως το εμβόλιο? ήταν όντως εντελώς υγιής? δεν βρέθηκε τίποτα άλλο?) ή να αρχίσω πια να διαβάζω τράκη και 5απόσταγμα?
    Και στη Βραζιλία έχουν θέμα με θάνατο 16χρονου και περίπου 1500 περιστατικά παρενεργειων στις ηλικιες 12-17:

    https://www.reuters.com/world/americ...st-2021-09-16/

Σελ. 2688 από 3405 ΠρώτηΠρώτη ... 26682678268326862687268826892690269326982708 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας