Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Περιοχή
    Χαλάνδρι Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα σε όλους.
    Νέα σύνδεση σε νοβα, άμεση ενεργοποίηση (6 μέρες!) , καλός συγχρονισμός και λέω πως γίνεται να πηγαίνουν όλα πρίμα? Τελικά ήρθε και η απογοήτευση...
    Όταν το zte h267n μπαίνει σε bridge mode για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το δικό μου router (στο οποίο είναι στημένο όλο το οικιακό δίκτυο) , τότε η τηλεφωνία δεν μπορεί να γίνει άμεσα registered. Ή αργεί πολύ (30 λεπτά και βάλε) ή δεν κάνει καθόλου registration. Οπότε ξανακάνω reboot το zte και μπορεί κάποια στιγμή να ενεργοποιηθεί. Παράλληλα όσο δεν έχω τηλέφωνο βλέπω στο Voice2_VDSL και συγκεκριμένα στο IPv4 Online Duration ότι ο χρόνος σα να κάνει reset, δηλαδή σαν να προσπαθεί να συνδεθεί και πέφτει σε loop.
    Στο τεχνικό τμήμα του παρόχου δε μπορούν λένε να με βοηθήσουν όταν παίζω σε bridge mode. Τους εξηγώ ότι έχω δυο διαφορετικά vlan και το ένα δε θα έπρεπε να επηρεάζει το άλλο, συμφωνούν, αλλά λύση δε μπορούν να δώσουν.
    Έχετε καμμια ιδέα τι μπορεί να φταίει?

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μοιαζει με bug του zte. Για καποιο λογο οταν μπει σε bridge mode και χασει το internet, χανει και κατι που θελει η φωνη. Πιθανολογω το dns.
    Πρακτικα η μονη λυση θα ηταν να μπει σε ppoe passthrough ωστε και εσυ να βαλεις το router σου και το zte αυτο που χρειαζεται.

    Δεν εχω ιδεα αν το zte το υποστηριζει....
    Αν δεν μπορει να σε υποστηριξει ο παροχος σε κλειδωμενο εξοπλισμο, τοτε απλα εχασες. Μενει double nat με port forward... Με οτι θεματα μπορει αυτο να εχει.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Περιοχή
    Χαλάνδρι Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Δυστυχώς απ' ότι ξέρω, δεν υποστηρίζει ppoe passthrough.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-11-2014
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Δεν χρειάζεται τίποτα!!! ΑΠΛΑ σύνδεσε το LAN4 του ZTE ( ειναι 1 Gbps) με τον WAN port του δεύτερου.Να εχεις δωσει στο δεύτερο IP πχ 1.2 και μετά κανε ότι αλλαγές θέλεις στο εσωτερικό δίκτυο. ούτε bridge ούτε τίποτα.
    Έτσι έκανα με το Archer μου και παίζουν όλα
    !!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makisst2002 : 01-03-20 στις 23:53. Αιτία: κκ

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το εχουμε πει αυτο. Double nat. Δουλευει, μεν, δεν ειναι το ιδιο δε.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Περιοχή
    Χαλάνδρι Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας , αλλά θέλω να αποφύγω το double nat. Δεν μπορώ να καταλάβω πως σου δίνει δυνατότητα για bridge (αλλιώς δε θα πήγαινα καν στη νοβα) αλλά δεν λειτουργεί σωστά , αφού υπάρχουν δυο διαφορετικά vlan...

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    3 vlan. Ενα internet, 1 voice, 1 ντηλιορας.
    Αν δεν σενδιαφερει. η εξερχομεη δωρεσν, φωνη υπαρχουν λυσεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Περιοχή
    Χαλάνδρι Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 vlan. Ενα internet, 1 voice, 1 ντηλιορας.
    Αν δεν σενδιαφερει. η εξερχομεη δωρεσν, φωνη υπαρχουν λυσεις.
    Συγνώμη, δεν το κατάλαβα. Μπορείς να το εξηγήσεις;

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αντικατασταση του modem με κατι που να δουλεύει το bridging, Προμηθεια voip αριθμου, Μονιμη εκτροπή του αριθμου forthnet εκει.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Περιοχή
    Χαλάνδρι Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Ευχαριστώ αλλά ψάχνω να βρώ λύση στο bridge χωρίς να χάσω τις υπηρεσίες ομιλίας...

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.181
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εχουμε πει αυτο. Double nat. Δουλευει, μεν, δεν ειναι το ιδιο δε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Projectoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας , αλλά θέλω να αποφύγω το double nat. Δεν μπορώ να καταλάβω πως σου δίνει δυνατότητα για bridge (αλλιώς δε θα πήγαινα καν στη νοβα) αλλά δεν λειτουργεί σωστά , αφού υπάρχουν δυο διαφορετικά vlan...
    Για πείτε μου και εμένα το πρόβλημα του Double Nat παιδιά. Έχω στήσει 30 ρούτερ που δεν μπορούν να μπουν σε bridge mode και κάνουν βλακείες ή χάνω την τηλεφωνία και κάνω τα εξής παντού και παίζουν όλα

    1. Αλλαγή του Lan Subnet στο ρουτερ του provider
    2. η Wan του δικού μας ρούτερ σε μια Lan στο router του Provider
    2. Disable το σύμπαν στο ρούτερ του provider, firewall, wifi και ότι άλλη παπάτζα έχει και μπορεί να γίνει disable πλυν της τηλεφωνίας.
    3. Ρύθμιση Ip στη Wan πόρτα του δικού μας router πχ 192.168.10.2 αν του provider του router του έχουμε αλλάξει το subnet και έχουμε βάλει 192.168.10.1
    4. DMZ ρύθμιση στο router του provider το σύμπαν να γίνεται forward στο 192.168.10.2

    Finito... το δικό μας ρούτερ κοντρολάρει τα πάντα πλυν της τηλεφωνίας και επειδή βλέπω και ακούω διάφορα, η μοναδική απώλεια του Double Nat είναι 0.2 με 0.5 ms στο ping οπότε ας μου πει κάποιος τι άλλο πρόβλημα υπάρχει?

    Το παρακάτω screenshot είναι από το Technicolor της wind στην 100/10 γραμμή που έχω σπίτι που λέει 91 ημέρες μόνο uptime γιατί ακριβώς πριν 91 ημέρες άλλαξα UPS και λειτουργούσε χωρίς rst από τον Σεπτέμβρη του 2018. Τώρα στη δουλειά έχω ZTE του ΟΤΕ με uptime καμιά 200αριά μέρες και εκεί κανένα θέμα καθυστέρησης ή κόλλημα, οπότε τι είναι αυτό το ψυχολογικό με το bridge που βλέπω και διαβάζω εδώ μέσα αν ο εξοπλισμός του provider είναι παπάτζα?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  TechnicolorBlueChrisHome.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  47,2 KB 
ID: 212115
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το NAT κράταει και μια λίστα με τις εξερχόμενες αιτήσεις που κάνουν τα μηχανάκια σου ώστε να ξέρει μετά να τις επιστρέψει στην σωστή θύρα, αυτό απαιτεί cpu και μνήμη, δεν παει το σουπερ ρουτερ να αντέχει 100.000, πάλι σε κόβει το ρουτερ του παρόχου.
    Το ίδιο και με το qos, πάλι σε κόβει το router του παρόχου.
    Να μην μιλήσουμε για p2p απο πίσω.

    δεν έχει να κάνει με το Uptime

  13. #13
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.181
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το NAT κράταει και μια λίστα με τις εξερχόμενες αιτήσεις που κάνουν τα μηχανάκια σου ώστε να ξέρει μετά να τις επιστρέψει στην σωστή θύρα, αυτό απαιτεί cpu και μνήμη, δεν παει το σουπερ ρουτερ να αντέχει 100.000, πάλι σε κόβει το ρουτερ του παρόχου.
    Το ίδιο και με το qos, πάλι σε κόβει το router του παρόχου.
    Να μην μιλήσουμε για p2p απο πίσω.

    δεν έχει να κάνει με το Uptime
    Σε κόβει έχοντάς του κόψει τα βαριά? wifi, firewall κλπ? και έχει μόνο ένα nat που κάνει τα πάντα DMZ σε μια IP? μπα δεν ψήνουμε και το αποτέλεσμα μου δείχνει και καμία διαφορά ταχύτητας οπουδήποτε ανεξαιρέτως αν έχω ανοίξει με torrent πάνω από 2000+ πόρτες και κανένα κόλλημα πουθενά και εξού ο λόγος που έβαλα και τα uptime.
    Μη με παρεξηγείται και εγώ bridge κάνω κανονικά αλλά αν δεν γίνεται και πρέπει να τα σπάσω στα τηλέφωνα με το provider και μετά από κάποια στιγμή να σταματάει να παίζει (το έπαθα στη δουλειά) και να πρέπει να το ξαναρυθμίσω κλπ τότε άνετα κάνω double nat. O 2ος λόγος που δεν κάνω bridge είναι πως έχω πρόσβαση στο modem του provider και βλέπω και που κλειδώνω κλπ στατιστικά της γραμμής. Με το bridge είχα κάποιες φορές θέμα σε κάποιες εγκαταστάσεις.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κόβει έχοντάς του κόψει τα βαριά? wifi, firewall κλπ? και έχει μόνο ένα nat που κάνει τα πάντα DMZ σε μια IP? μπα δεν ψήνουμε και το αποτέλεσμα μου δείχνει και καμία διαφορά ταχύτητας οπουδήποτε ανεξαιρέτως αν έχω ανοίξει με torrent πάνω από 2000+ πόρτες και κανένα κόλλημα πουθενά και εξού ο λόγος που έβαλα και τα uptime.
    Μη με παρεξηγείται και εγώ bridge κάνω κανονικά αλλά αν δεν γίνεται και πρέπει να τα σπάσω στα τηλέφωνα με το provider και μετά από κάποια στιγμή να σταματάει να παίζει (το έπαθα στη δουλειά) και να πρέπει να το ξαναρυθμίσω κλπ τότε άνετα κάνω double nat. O 2ος λόγος που δεν κάνω bridge είναι πως έχω πρόσβαση στο modem του provider και βλέπω και που κλειδώνω κλπ στατιστικά της γραμμής. Με το bridge είχα κάποιες φορές θέμα σε κάποιες εγκαταστάσεις.
    Συνεχίζεις να το μπερδεύεις, το NAT δεν είναι μόνο για τα εισερχόμενα είναι και για τα εξερχόμενα, δεν είναι μια Ip, είναι ip: port και τι ζήτησε απο πια εξωτερική ip: port μέσω της Public ip: port για να ξέρει που θα το επιστρέψει, όπως και το qos, routing το uptime πραγματικά δεν έχει σχέση με το θέμα

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για να φτασεις να δεις διαφορα στη ταχυτητα εισαι λιγο πριν το crash.
    Με λιγους χρηστες/ ελαφρια χρηση μια χαρα ειναι ολα. Ναι , αν δεν γινεται/ δεν παιζει αλλιως λυση αναγκης.
    Και φυσικα ειναι θεμα το να μπορεις να βλεπεις τα στατιστικα. Γενικα και με bridge αυτο συνηθως γινεται αν και οπως λες υπαρχουν και εξαιρεσεις.
    Επισης με double nat εχουν παρουσιαστει θεματακια με μονοδρομες κλησεις σε voip. (απο clients εσωτερικα)

    Ειτε παιζεις με το router/modem του παροχου, οποτε οτι κανει, ειτε το βαζεις σε bridge mode αν γινεται και αξιοποιεις καλυτερα οτι βαζεις απο πισω.
    Αν δεν γινεται τιποτε αλλο, τοτε double nat, απο αναγκη, οχι απο επιλογη.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας