Καλησπέρα σας
Επειδή μίλησα και με τη Nova / Forthnet και δεν μου έδωσαν λύση για το πρόβλημα που έχω. Προσπαθώ να ενεργοποιήσω το Parental Control στον ZTE H288A Nova Router αλλά δεν λειτουργεί.
Η τοπολογία μου είναι η εξής. Στον χώρο του γραφείου μου υπάρχει ο ZTE Router και φυσικά η σύνδεση της VDSL 100Mbps. Σε αυτόν το router έχω ενεργοποιήσει το Parental Control και μάλιστα έχω δοκιμάσει στη MAC Address του laptop μου να κανω Ban Internet Access για όλες τις ώρες και όλες τις μέρες (για να τεστάρω) και δεν λειτουργεί ! ! !

Ο παραπάνω router συνδέεται με ένα "link" με Nano Loco στο σπίτι. Εκεί δεν υπάρχει κάποιος router στο ενδιάμεσο παρά μόνο ένα switch. Όλα λειτουργούν στο ίδιο subnet με τον ZTE ρούτερ να έχει τον DHCP server. Οι IP διευθύνσεις έχουν όλες μάσκα 255.255.255.0 και είναι ως εξής : Ο ZTE router έχει την 192.168.1.254 το Nano1 (γραφείο) το 192.168.1.1 το Nano2 (σπίτι) το 192.168.1.2 και το Laptop μου παίρνει κάποια IP από το pull του DHCP server στο ZTE router.

Με την forthnet που μίλησα μου είπαν ότι η υπηρεσία που παρέχουν δεν συμπεριλαμβάνει το Parental Control γι' αυτό και δεν έχουν λύση! ! !

Αν κάποιος έχει βρει πως μπορεί να γίνει παρακαλώ ας απαντήσει σε αυτό το μήνυμα.

Αν πάλι υπάρχει κάποια φθηνή λύση με κάποιο router που θα μπορούσα να παρεμβάλλω μέσα στο δίκτυό μου πίσω από τον ZTE που θα έκοβε όλα τα requests προς αυτόν συγκεκριμένες μέρες και ώρες από συγκεκριμένες MAC addresses ή ακόμη και IP (αν και αυτό μπορεί να αλλάζει) τότε παρακαλώ ας γράψει εδώ την απάντηση.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Γιώργος