Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θέλω να βάλω Wind 100άρι. 28ε κάνει το 50άρι σε Wind και Vodafone και με 7ε παραπάνω* για επιπλέον 50mbit, έ, λέει. Και 60mbit να πάει, και πάλι κερδισμένος είμαι.

    Πριν υπογράψω θέλω να δω αν όντως θα πιάνω 100mbit --ή τέλος πάντων κοντά-- με το εξωτερικό

    Αυτό εξαρτάται πρώτα από το bandwidth που αγοράζει ο κάθε πάροχος με το εξωτερικό. Κοιτάω κάποια νούμερα που θα με βοηθήσουν να το συμπεράνω, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος για την ακρίβειά τους θέλω να ακούσω και την first hand εμπειρία που έχουν οι συνδρομητές της Wind.

    Για εσάς που έχετε VDSL, πόσο κοντά στο sync σας κατεβάζετε; Δοκιμάστε με ένα Linux ISO (εκτός Ελλάδας, και εκτός QoS που μάλλον βάζουν οι πάροχοι τα speedtest) και πείτε πχ έχω 50άρα, είμαι sync στα 45 και κατεβάζω με 43.

    Κι αν δεν βαριέστε, πείτε ping με debian.org, google.com και facebook.com.

    *Την Nova την απέκλεισα για οπτική διότι δεν έχει δικές της καμπίνες και μια βλάβη θα καθυστερήσει περισσότερο.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swapjim Εμφάνιση μηνυμάτων

    *Την Nova την απέκλεισα για οπτική διότι δεν έχει δικές της καμπίνες και μια βλάβη θα καθυστερήσει περισσότερο.
    Κι αν πας σε Wind και η καμπίνα είναι του ΟΤΕ; Εκτός κι αν είσαι σίγουρος σε ποια καμπίνα είσαι συνδεδεμένος και έχεις δει ότι είναι της Wind.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Περιοχή
    Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    345
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105440/11000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ είμαι σε καμπίνα wind σε 100άρι συμβόλαιο και κλειδώνω 63. Κατεβάζω τώρα στο κινητό με 8, δηλαδή 63 περίπου.

    debian.org 58ms
    google.com 28ms
    facebook.com 25ms
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος esertas : 02-03-20 στις 18:42.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esertas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι σε καμπίνα wind σε 100άρι συμβόλαιο και κλειδώνω 63. Κατεβάζω τώρα στο κινητό με 8, δηλαδή 63 περίπου.

    debian.org 58ms
    google.com 28ms
    facebook.com 25ms
    Ευχαριστώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αν πας σε Wind και η καμπίνα είναι του ΟΤΕ; Εκτός κι αν είσαι σίγουρος σε ποια καμπίνα είσαι συνδεδεμένος και έχεις δει ότι είναι της Wind.
    Δηλαδή έχει δική της καμπίνα και θα δώσει από άλλου παρόχου; Δεν ήξερα πως γίνεται αυτό. Σ' αυτή την περίπτωση την πάτησα. Δεν ξέρω. Θα δεχτούν να ζητήσω να είναι από δική της;

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    vdsl 50 από λαπτοπ με wifi έχω

    debian.org 75 ms
    google.com 65 ms
    facebook.com 71 ms


    καμπίνες της wind έχει σε συγκεκριμένα σημεία πχ Καλλιθέα

    δες από εδώ βάση περιοχής σου, τι καμπίνες έχεις γύρω σου
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  6. #6
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Στον ffxgr.eu δεν δείχνει κοντά μου καμπίνα, αλλά αν βγω στην εξώπορτα βλέπω μια καμπίνα της στην γωνία. Στην ίδια γωνία έχει καμπίνα VDSL OTE και ADSL. Το ffxgr.eu δεν δείχνει ούτε αυτές. Στην κάτω γωνία έχει ακόμα μια ADSL καμπίνα και ούτε αυτήν φαίνεται το ffxgr.eu. Δεν είναι καλά ενημερωμένο ή αυτές οι καμπίνες δεν έχουν ενεργοποιηθεί; Μίλησα στα καταστήματα Wind και OTE, και οι 2 μου είπαν πως καλύπτομαι. Το ίδιο είπε και το site τους.

    Αν έχω καμπίνα της Wind κοντά μου και έχει διαθεσιμότητα, παίζει να μου δώσει η Wind από του OTE; Αν ναι, θα με ενημερώσει;

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swapjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ffxgr.eu δεν δείχνει κοντά μου καμπίνα, αλλά αν βγω στην εξώπορτα βλέπω μια καμπίνα της στην γωνία. Στην ίδια γωνία έχει καμπίνα VDSL OTE και ADSL. Το ffxgr.eu δεν δείχνει ούτε αυτές. Στην κάτω γωνία έχει ακόμα μια ADSL καμπίνα και ούτε αυτήν φαίνεται το ffxgr.eu. Δεν είναι καλά ενημερωμένο ή αυτές οι καμπίνες δεν έχουν ενεργοποιηθεί; Μίλησα στα καταστήματα Wind και OTE, και οι 2 μου είπαν πως καλύπτομαι. Το ίδιο είπε και το site τους.

    Αν έχω καμπίνα της Wind κοντά μου και έχει διαθεσιμότητα, παίζει να μου δώσει η Wind από του OTE; Αν ναι, θα με ενημερώσει;
    Το fttxgr ενημερώνεται από απλούς χρήστες που βγάζουν φωτογραφία και ανεβάζουν τις καμπίνες. Οπότε αφού δεν τις βλέπεις σημαίνει ότι κανείς δεν το έχει κάνει.

    Η πολυκατοικία σου είναι ήδη συνδεδεμένη σε μια καμπίνα ΟΤΕ ή σε ένα ΚΑΦΑΟ ΟΤΕ το οποίο με τη σειρά του συνδέεται σε καμπίνα της Wind. Από εκεί που είναι συνδεδεμένη η πολυκατοικία σου τόσα χρόνια, θα πάρεις και VDSL, ανεξάρτητα ποιου παρόχου είναι. Αυτό δεν αλλάζει. Συνήθως στον κατανεμητή της πολυκατοικίας γράφει τον αριθμό του ΚΑΦΑΟ.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swapjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ffxgr.eu δεν δείχνει κοντά μου καμπίνα, αλλά αν βγω στην εξώπορτα βλέπω μια καμπίνα της στην γωνία. Στην ίδια γωνία έχει καμπίνα VDSL OTE και ADSL. Το ffxgr.eu δεν δείχνει ούτε αυτές. Στην κάτω γωνία έχει ακόμα μια ADSL καμπίνα και ούτε αυτήν φαίνεται το ffxgr.eu. Δεν είναι καλά ενημερωμένο ή αυτές οι καμπίνες δεν έχουν ενεργοποιηθεί; Μίλησα στα καταστήματα Wind και OTE, και οι 2 μου είπαν πως καλύπτομαι. Το ίδιο είπε και το site τους.

    Αν έχω καμπίνα της Wind κοντά μου και έχει διαθεσιμότητα, παίζει να μου δώσει η Wind από του OTE; Αν ναι, θα με ενημερώσει;
    Για να μη τα μπερδευουμε. Έχουμε συνηθισει να λέμε ΚΑΦΑΟ το παλιό σαπιοκουτο του ΟΤΕ από το οποίο παίρνουμε ADSL, και καμπίνες τα νέα κουτια (ΟΤΕ,Wind,Vodafone) από τα οποία παίρνουμε VDSL ή FTTX.
    Εαν έχει βάλει η Wind καμπίνα αποκλείεται δίπλα να έχει και καμπίνα του ΟΤΕ. ΚΑΦΑΟ θα έχει σίγουρα.
    *Μόνο σε σύνορα κάλυψης (και σε 1-2 ακόμα πολύ σπάνιες περιπτώσεις) όπου πχ μια περιοχή καλύπτει ο ΟΤΕ και μια άλλη καλύπτει η Wind ενδεχομένως να μπορούμε να δουμε 2 καμπίνες διαφορετικού παρόχου κοντά η μια στην άλλη.
    Με απλά λόγια αν τελικά την περιοχή σου την έχει αναλάβει η Wind ..όποιο πάροχο και να βάλεις θα συνδεθείς σε καμπίνα Wind. Δεν υπάρχει σχεδόν καμία πιθανότητα (βεβαιότητα 99.9%) να έχει καμπίνα και ο ΟΤΕ η οποία να καλύπτει τις ίδιες γραμμές.

    Αν μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες μπορούμε να σου πούμε και μετά βεβαιότητας τι είναι το κάθε κουτί που βλέπεις πάντως. Επίσης αν μας πεις περιοχή και ξέρεις και σε ποιο ΚΑΦΑΟ ανήκεις (αριθμός) μπορούμε να δούμε περισσότερα πράγματα από τα excel της ΕΕΤΤ

  9. #9
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πολυκατοικία σου είναι ήδη συνδεδεμένη σε μια καμπίνα ΟΤΕ ή σε ένα ΚΑΦΑΟ ΟΤΕ το οποίο με τη σειρά του συνδέεται σε καμπίνα της Wind. Από εκεί που είναι συνδεδεμένη η πολυκατοικία σου τόσα χρόνια, θα πάρεις και VDSL, ανεξάρτητα ποιου παρόχου είναι. Αυτό δεν αλλάζει. Συνήθως στον κατανεμητή της πολυκατοικίας γράφει τον αριθμό του ΚΑΦΑΟ.
    Είναι 2 όροφο και δεν έχει κατανεμητή. Όταν ήρθα εδώ ο ΟΤΕ παρέδωσε γραμμή σε ένα γκρίζο πλαστικό κουτί στην άκρη του σπιτιού. Από εκεί τράβηξα CAT6 μέχρι μέσα στο σπίτι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μη τα μπερδευουμε. Έχουμε συνηθισει να λέμε ΚΑΦΑΟ το παλιό σαπιοκουτο του ΟΤΕ από το οποίο παίρνουμε ADSL, και καμπίνες τα νέα κουτια (ΟΤΕ,Wind,Vodafone) από τα οποία παίρνουμε VDSL ή FTTX.

    Εαν έχει βάλει η Wind καμπίνα αποκλείεται δίπλα να έχει και καμπίνα του ΟΤΕ. ΚΑΦΑΟ θα έχει σίγουρα.
    Οι καμπίνες οπτικής του ΟΤΕ που βλέπω έχουν το ίδιο μέγεθος με τα καφάο, και πολύ παρόμοιο παρουσιαστικό. Απλά είναι καινούρια η λαμαρίνα. Έτσι τα ξεχωρίζω, από την λαμαρίνα. Οπότε είδα δίπλα στην καμπίνα της Wind, ένα λαμαρινένιο κουτί που λέει ΟΤΕ και είναι καινούριο και υπέθεσα πως είναι καμπίνα οπτικής του ΟΤΕ.

    Το απόγευμα θα βγάλω φώτο αλλά δεν θέλω να δώσω την τοποθεσία μου. Χρησιμοποιώ αυτό το nickname σε αρκετά ελληνικά και ξένα forums.

    Αν μου που πως πως να βρω τον αριθμό του καφάο και μου δώσεις link για το Excel θα το δω μόνος μου.

    - - - Updated - - -

    Έβγαλα φώτος αλλά δεν έχει νόημα να τις ποστάρω. Δείχνει μια καμπίνα της Wind και δίπλα ένα κουτί που λέει ΟΤΕ και έχει ένα 3ψήφιο νούμερο.

    Άρα η περιοχή καλύπτεται από την Wind και τα κουτιά που λένε ΟΤΕ είναι καφάο που τους περάσανε νέα λαμαρίνα.

    Ο αριθμός που γράφει το καφάο απ' έξω είναι ο αριθμός που θέλω; Το Excel που το βρίσκω;

  10. #10
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Κατά 99% το VDSL είναι από τη καμπίνα της Wind. Αν πας κοντά και έχει ησυχία θα ακούσεις κάποιο θόρυβο (ανεμιστηράκι). Κατά πάσα πιθανότητα το κουτί του ΟΤΕ δε θα κάνει αυτό το θόρυβο οπότε μπορείς άμεσα να ξεχωρίσεις ποιο έχει ενεργό εξοπλισμό VDSL και πιο όχι.
    Έξω από το σπίτι σου ή εκεί κοντά υπάρχει ένα box (σε κολώνα ή αλλού) στο οποίο καταλήγει η γραμμή σου. Αυτό γράφει έναν αριθμό. Τα τρία πρώτα ψηφία είναι ο αριθμός ΚΑΦΑΟ και θα είναι ίδιο με τον αριθμό που είδες στο κουτί του ΟΤΕ
    (εικονα από box νέου τύπου: https://www.adslgr.com/forum/threads...9F%CE%A4%CE%95
    παλαιου τυπου: https://www.adslgr.com/forum/threads...A4%CE%95/page2)

    Χωρίς να ξέρουμε περιοχή δε μπορούμε να σου δώσουμε Link.
    Τσέκαρε το zip εδώ: https://www.adslgr.com/forum/threads...AC%CF%83%CE%B7
    μήπως είσαι μέσα. Υπάρχουν πολλά διαφορετικά excel ανάλογα με το πότε έγινε η ανάθεση για VDSL απo την ΕΕΤΤ. Αν δεν είσαι στο παραπάνω excel ψάξε στην ΕΕΤΤ για ανάθεση της περιοχής σου στη Wind.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Καλησπέρα, με Wind VDSL2 200 και καμπίνα της Wind.

    Συγχρονισμός
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_3.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  8,2 KB 
ID: 213743

    debian.org 126ms
    google.com 43ms
    facebook.com 19ms

    ISO
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  8,3 KB 
ID: 213742

    Steam
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_4.png 
Εμφανίσεις:  99 
Μέγεθος:  3,9 KB 
ID: 213744

  13. #13
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, με Wind VDSL2 200 και καμπίνα της Wind.

    Συγχρονισμός
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_3.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  8,2 KB 
ID: 213743

    debian.org 126ms
    google.com 43ms
    facebook.com 19ms

    ISO
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  8,3 KB 
ID: 213742

    Steam
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_4.png 
Εμφανίσεις:  99 
Μέγεθος:  3,9 KB 
ID: 213744
    Χεχεχε! Είσαι καμπάνα!

    Η περιοχή καλύπτεται από Wind. Έβαλα 100άρα, πάει πολύ καλά! Τώρα ψάχνομαι να δω πως θα τα βολέψω με το VoIP τους.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παρόλο που ακούγονται διάφορα για την Wind, εδώ και 1 χρόνο δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα εκτός το θέμα του VoIP που θέλει το δικό τους router.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας