Σελ. 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 691011
Εμφάνιση 151-164 από 164
  1. #151
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yiannis230 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φαίνεται κατειλημμένο σε αυτόν που καλεί, αφού χτυπά το 2ο κανάλι. Ο χρήστης της συσκευής ακούει το "χτύπημα" αλλά πως αλλάζει κανάλι σε μια απλή τηλ. συσκευή!
    αυτο ειναι φυσιολογικο ετσι γινεται. Αφου εχει 2 καναλια!!!
    και 2 φορες που ειχα ISDN το ιδιο γινοταν! λογικο ειναι αυτο.
    Τελικα ποιον παροχο voip εχεις?

    - - - Updated - - -

    κοιτα η modulus δεν ξερω για αλλους στο web interface εχει να κανεις προωθηση αλλου.
    μηπως αν κανουμε πχ προωθηση στο ιδιο νουμερο αφου θα πιασει και τα 2 καναλια μετα δειχνει κατελλημενο? λεω μηπως...
    λεει εμεση προωθηση - κατελημμενο.

    - - - Updated - - -

    Τα καναλια ειναι φωνης δεν αλλαζουν απλα σημαινει οτι μπορουμε να μιλαμε ταυτοχρονα 2 ατομα με το ιδιο νουμερο και αν ειναι κατελλημενο απο εναν μπορει να δεχτει κληση.
    Δοκιμασε με ΤΑΦ να δουμε τι κανει.

  2. #152
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Το Τ απλα ενώνει συσκευές. Δεν μπορεί να διαχωρίσει τη γραμμή.

    Αυτό γίνεται μόνο αν το router έχει 2 εξόδους ή υποστήριξη για ip phones.

  3. #153
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα ναι, και εγω το ειχα βαλει στο linksys spa 3102 voip router και τα τηλεφωνα επαιζαν ντουμπλεξ που λεμε, δλδ αν μιλαγε καποιος στο ενα και σηκωσω το αλλο ακουω την συνομιλια.
    Η μονη λυση εδω ειναι να μπει δευτερος εξοπλισμος ΑΤΑ ωστε να συνδεθει σε καποιο απο τα διαθεσιμα username του παροχου για να παιζει το αλλο καναλι.
    Εγω πχ εχω το linksys PAP2T αλλα παιζω με αστερισκ οχι με το huawei αλλα το εχω αφησει συνδεδεμενο στο 1ο username για backup λογους.

    Πολυ παλια η ιναλαν εδινε ενα μοντελο με 2 εξοδους δεν ξερω γιατι πλεον τα κανουν με μια εξοδο κριμα....
    Ετσι δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το 2ο καναλι χωρις αλλον εξοπλισμο voip.
    Aλλα και ετσι να γινει παλι παραμενει το θεμα οτι αν καλει καποιος και δεν σηκωσει κανεις αλλη συσκευη παλι δειχνει στον αλλον οτι καλει και δεν το σηκωνεις.
    Κατελλημενη γραμμη δεν γινεται να δειχνει, μονο αν μιλανε και τα 2 καναλια φωνης προφανως.
    Δεν ξερω αν μπορει να γινει κατι απο τα μενου που ειπα στην Modulus πχ που εχω εγω.

    - - - Updated - - -

    Γινεται και με ip τηλεφωνο φυσικα ξεχασα να το αναφερω αλλα θεωρω οτι ειναι αυτονοητο.

  4. #154
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Υπάρχει η περίπτωση μια "πρίζα" από το modem να υποστηρίζει 2 ή 3 ανεξάρτητες συνδέσεις. Αν είναι RJ11 (4 επαφές) δυο και εάν είναι RJ12 (6 επαφές) τρεις. Η πιο συνηθισμένη τυποποίηση είναι οι 2 μεσαίες η μία γραμμή, οι δυο διπλανές η άλλη γραμμή και στην περίπτωση της δυνατότητας τριών συνδέσεων οι δύο εξωτερικές επαφές για την τρίτη γραμμή. Για αυτά θα πρέπει να δείτε τις οδηγίες του modem. Εάν ισχύει κάτι από αυτά, πείτε μου να σας γράψω οδηγίες για το πως θα φτιάξετε τα καλώδια προς τις συσκευές.

  5. #155
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει η περίπτωση μια "πρίζα" από το modem να υποστηρίζει 2 ή 3 ανεξάρτητες συνδέσεις. Αν είναι RJ11 (4 επαφές) δυο και εάν είναι RJ12 (6 επαφές) τρεις. Η πιο συνηθισμένη τυποποίηση είναι οι 2 μεσαίες η μία γραμμή, οι δυο διπλανές η άλλη γραμμή και στην περίπτωση της δυνατότητας τριών συνδέσεων οι δύο εξωτερικές επαφές για την τρίτη γραμμή. Για αυτά θα πρέπει να δείτε τις οδηγίες του modem. Εάν ισχύει κάτι από αυτά, πείτε μου να σας γράψω οδηγίες για το πως θα φτιάξετε τα καλώδια προς τις συσκευές.
    καλημερα, αυτο που λες δεν το εχω ξανακουσει ποτε, θα μπορουσε ισως να γινει σε πριζες.
    Εδω δεν ειναι ετσι τα πραγματα, στο μενου αφηνει να γινει συνδεση μονο σε ενα username με ενα password, δλδ υπαρχει μονο ενα sip registration.
    To βυσμα ειναι το κλασικο τηλεφωνικο με τα 4 καλωδια.
    Ισως μονο να δουλευε αυτο για την χρηση 2 καναλιων που παλι δεν ειναι σιγουρο θελει δοκιμη.
    Παντως τωρα που ειμαι εξοχικο και εχω cosmote voip με το speedport 2i, εχω ενα linksys spa 3102 για να στελνω το νουμερο στον αστερισκ, κοιταξα τα καλωδια, στο τηλ εχει 4 καλωδια, αλλα στου spa κατα τυχη το καλωδιο που εχω βαλει εχει μονο τα 2 μεσαια πανω, στις 2 ακρες δεν εχει τα σιδερενια λαμακια καν αλλα δουλευει κανονικα.

    - - - Updated - - -

    https://appagg.com/android/education...531.html?hl=el

    παντως βλεπω οτι το rj11 με το rj12 βασικα ειναι ιδια βυσματα, με την διαφορα οτι στο 11 εχει 4 μεταλλικα ακιδια ενω στο 12 εχει 6.
    https://www.batna24.com/en/p/huawei-hg8546m-ont-uekpn
    παντως και αυτο και οσα αλλα voip routers (speedtouch 780WL, Τhomson 784, Speedport 2i και ZTE 931Vii) εχω ,αλλα και το linksys spa 3102 και pap2t ολα εχουν μονο RJ11, δλδ το θηλυκο βυσμα που βγαζουν εχει 4 σιδερακια.
    Λογικα θα πρεπει να υπαρχει καποιος διακλωδωτης να σπαει τα 4 σε 2 και 2 σωστα? να το ψαξουμε.

  6. #156
    Εγγραφή
    29-08-2007
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Τ απλα ενώνει συσκευές. Δεν μπορεί να διαχωρίσει τη γραμμή.
    Ναι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει η περίπτωση μια "πρίζα" από το modem να υποστηρίζει 2 ή 3 ανεξάρτητες συνδέσεις.
    Καλό για να ήταν αληθινό σε αυτό το modem! φαίνεται να έχει μόνο μεταλλικούς ακροδέκτες στις 2 μεσαίες από τις 6 θέσεις.
    Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και όταν χρησιμοποιηθεί 1 απλή τηλ. συσκευή με VoIP Adapters?

  7. #157
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, 6 θεσεις μεταλλικες για να υπαρξουν πρεπει να ειναι το βυσμα rj12, δεν εχω δει τετοιο σε καμια συσκευη voip απο οσες εχω (τις εχω αναφερει ποιο πριν).
    Σχετικα με το huawei κοιταξα αυτο που μου εχουν δωσει με τις 100αρες θυρες και εχει οντως μονο 2 μεταλλικα ακιδακια στην μεση!!!
    αρα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κανουμε το οτιδηποτε σε αυτο για το 2ο καναλι ομιλιας.

    Για voip adapters εχω το linksys SPA 3102 voip router και ATA linksys PAP2t εχουν απο 4 ακιδακια στις rj11 υποδοχες τους. Το pap2t παιρνει 2 τηλεφωνικες συσκευες με ξεχωριστα sip registrations. Εχουν ομως καταργηθει πλεον αυτα τα μοντελα, φυσικα υπαρχουν αλλα αντιστοιχα απο την Cisco και αλλες εταιριες σαφως.

    Παρε ενα ΑΤΑ του εμποριου να κανεις την δουλεια σου σωστα. Αλλα και παλι απλα θα εχεις και αλλη τηλεφωνικη συσκευη για το 2ο καναλι, ομως αν μιλας στην μια συσκευη και καποιος καλεσει σε εκεινον ΔΕΝ θα δειχνει κατελλημενο....
    πρεπει καποιος να απαντησει απο την δευτερη συσκευη απλα. Ακριβως ετσι που γινοταν και με την ISDN οταν ειχα δλδ.

    - - - Updated - - -

    Υπαρχει και αυτο δεν ξερω αν εχει αποτελεσμα οπως ειχα ξαναγραψει...ξεχωριστα για καθε username (ξεχωριστο sip registration δλδ).

    - - - Updated - - -

    θεωρω οτι αν κανεις δλδ προωθηση παλι στο δικο σου νουμερο σε περιπτωση κατελλημενου, εφοσον μιλας στο ενα καναλι, σε καλει το δευτερο καναλι, μηπως θεωρηθει κατελλημενο και βγαλει καποιο μυνημα. Λεω μηπως....θελει δοκιμη.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2021-05-09_15-13-42.png  


  8. #158
    Εγγραφή
    17-05-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Ξέρει κανείς πώς μπορούμε σε αυτό το router όπως το δίνει η inalan να αλλάξουμε dns server? Για κάποιο λόγο το πεδίο WAN είναι τελείως άδειο, χωρίς να επιτρέπει καμία αλλαγή (φαντάζομαι θα χρειάζεται άλλα credentials).

  9. #159
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δε γινεται, η βαζεις αλλο απο πισω η σε καθε συσκευη ξεχωριστα.

  10. #160
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loupasmi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει κανείς πώς μπορούμε σε αυτό το router όπως το δίνει η inalan να αλλάξουμε dns server? Για κάποιο λόγο το πεδίο WAN είναι τελείως άδειο, χωρίς να επιτρέπει καμία αλλαγή (φαντάζομαι θα χρειάζεται άλλα credentials).
    καλησπερα, απο καποια στιγμη και μετα εχουν υποχρεωσει τους παροχους μεσω του DNS να κλειδωσουν διαφορες ʽπαρανομες`σελιδες και ετσι κλειδωνουν και την αλλαγη DNS στα ρουτερ τους γιατι αλλιως θα επεφτε πολυ παρακαμψη.
    Ειτε βαζεις σε καθε συσκευη που θες χειροκινητα, ειτε απο πισω δικο σου ρουτερ και κανεις οτι θες απο εκει.

    - - - Updated - - -

    Παντως στο δικο μου που εχω αγοασει απο την Optech μπορω να βαλω οτι DNS θελω...

  11. #161
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.437
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Fritz 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, απο καποια στιγμη και μετα εχουν υποχρεωσει τους παροχους μεσω του DNS να κλειδωσουν διαφορες ʽπαρανομες`σελιδες και ετσι κλειδωνουν και την αλλαγη DNS στα ρουτερ τους γιατι αλλιως θα επεφτε πολυ παρακαμψη.
    Ειτε βαζεις σε καθε συσκευη που θες χειροκινητα, ειτε απο πισω δικο σου ρουτερ και κανεις οτι θες απο εκει.

    - - - Updated - - -

    Παντως στο δικο μου που εχω αγοασει απο την Optech μπορω να βαλω οτι DNS θελω...
    Nαι και σε αλλους παρόχους στα ρουτερ που δινουν δεν σε αφηνουν να αλλάξεις τους DNS γι'αυτον ακριβως τον λόγο.

  12. #162
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wesker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι και σε αλλους παρόχους στα ρουτερ που δινουν δεν σε αφηνουν να αλλάξεις τους DNS γι'αυτον ακριβως τον λόγο.
    καλημερα, απο την optech οπως ειδα ειναι ανοιχτο παντως, λογικο αφου το πληρωνουμε και πανακριβα κιολας δεν εχει κανενα απολυτως κλειδωμα πουθενα.
    Αν ενδιαφερεται κανεις που ΔΕΝ θελει δευτερο ρουτερ απο πισω να το γνωριζει λοιπον. https://www.optech.gr/networking/Fiber-Optic-Router τωρα εχει μονο αυτα.

  13. #163
    Εγγραφή
    29-08-2007
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yiannis230 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι ότι, όταν κάποιος καλεί και το 1 κανάλι είναι κατειλημμένο, δεν φαίνεται, είναι σαν αναπάντητη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yiannis230 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φαίνεται κατειλημμένο σε αυτόν που καλεί, αφού χτυπά το 2ο κανάλι. Ο χρήστης της συσκευής ακούει το "χτύπημα" αλλά πως αλλάζει κανάλι σε μια απλή τηλ. συσκευή!
    Τελικά, όταν η γραμμή στην έξοδο του ρούτερ είναι κατειλημμένη δίνει ηχογραφημένο μήνυμα σ' αυτόν που καλεί και δεν είναι πια αναπάντητη...
    Δεν ξέρω και δεν μπορώ να ελέγξω τι γίνεται αν υπάρχει και άλλη γραμμή με voip adapter.

  14. #164
    Εγγραφή
    08-06-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ABerdekas
    Ξερει κανείς στο συγκεκριμένο πως μπορώ να βάλω όριο για καθε client που είναι συνδεδεμένος να μην τραβαει όλο το bandwitdth? πχ να μπορει να έχει μόνο μεχρι 10Mbits U/D

Σελ. 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 691011

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας