Σελ. 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 164
  1. #121
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα δεν βλεπετε πουθενα το firewall? ΟΛΑ τα ρουτερς των παροχων εχουν, δεν εχω δει ΠΟΤΕ καποιο να μην εχει επιλογες για firewall!
    oταν παω σπιτι θα σηκωσω εδω φωτος.
    Εχω της optech εγω μηπως το εχουν κλειδωσει και αυτο και δεν σας το δειχνει?
    αλλα και το αλλο με τις 100αρες που μου ειχαν δωσει θυμαμαι οτι το ειχε γιατι το σκανταλευα και εκει.
    Σου έχω ξανά γράψει

    Το δικό σου HG8546M είναι ξεκλείδωτο λόγο το ότι αγοράστηκε από εσένα από OPTECH

    Τα υπόλοιπα που έχουμε δεν αφήνουν πολλά να κανείς

  2. #122
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αποκλειετε να ειναι κλειδωμενο το firewall! σε κανενα παροχο δεν ειναι, στο 100αρι που μου ειχαν δωσει πως τα βλεπα αυτα?

    - - - Updated - - -

    Βρηκα τωρα την φωτο αυτη για δειτε https://th.bing.com/th/id/Ra4448072e...sl=&pid=ImgRaw
    εχετε προσβαση στο μενου αυτο?

  3. #123
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποκλειετε να ειναι κλειδωμενο το firewall!!!! στο 100αρι που μου ειχαν δωσει πως τα βλεπα αυτα?

    - - - Updated - - -

    Βρηκα τωρα την φωτο αυτη για δειτε https://th.bing.com/th/id/Ra4448072e...sl=&pid=ImgRaw
    εχετε προσβαση στο μενου αυτο?
    Για βάλε αναλυτική εικόνα από που το βλέπεις με το σχετικό screenshot , και θα σου βάλω και εγώ τι βλέπω

    - - - Updated - - -

    Αυτό βλέπω εγώ στην σελίδα που έβαλες , με HG8546M του 2020 firmware
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 9D8F0153-F155-4734-ABB9-5A597A0E0A48.png  


  4. #124
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλα θα πηδηχτω απο το παραθυρο, θα τσεκαρω και το παλιο μετα στο σπιτι να δω αν τα ειχε ανοιχτα.
    Τι στο καλο????
    θα βαλω φωτος να δειτε, λειπουν πολλα πραγματα.
    Ενταξει για το VOIP και τις ρυθμισεις γραμμης να το καταλαβω.
    Το firewall γιατι κλειδωμενο και δεν φαινεται?
    Ολοι οι παροχοι που ειχα αφηναν να ρυθμισεις εκει διαφορα πραγματα.

    - - - Updated - - -

    Οχι τιποτα αλλο οσοι δουλευουν DMZ πρεπει κανονικα να το απενεργοποιουν, γιατι επηρεαζει την χρηση του DMZ και εχουμε το firewall μας στο δικο μας ρουτερ.

  5. #125
    Εγγραφή
    27-03-2007
    Περιοχή
    Κυψέλη - Αθήνα - Αττική - Ελλάδα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχει κάτι. Έχω αυτό με τη 1 χιλιάρα και τις 3 κατοστάρες.
    Τώρα είμαι από το κινητό, σε λίγο θα ανεβάσω φωτό & screenshots.
    "C_L

  6. #126
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Σε εμένα επίσης δε φαίνεται κάτι τέτοιο. Σίγουρα είναι από το κλείδωμα της Inalan.

  7. #127
    Εγγραφή
    27-03-2007
    Περιοχή
    Κυψέλη - Αθήνα - Αττική - Ελλάδα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Path Level
    Interleaved
    Αν είναι αυτό το firewall, τότε έτσι το έχω. Ά, μόλις είδα ότι δεν παίζει και ΟΤΕ tv, χαχαχαχα. Μάλλον κανένα διπλό NAT θα έχουν, δεν εξηγείται...

    Edit: Το Cosmote TV έπαιξε με reboot (είχα κάνει ήδη 2 μέσα στη μέρα χωρίς αποτέλεσμα!!!)

    - - - Updated - - -

    Έγινε προώθηση να το δει κάποιος "αρμόδιος", έτσι μου είπαν...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2021-02-09 16.24.04-1.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  235,8 KB 
ID: 224347
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2021-02-09 16.24.25.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  119,7 KB 
ID: 224348
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20210209_151544.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος C_L : 09-02-21 στις 18:14.
    "C_L

  8. #128
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, εχετε δικιο, οντως το εχουν κλειδωμενο, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ βλεπω ρουτερ παροχου να εχει κλειδωμενο το firewall!!!
    Eγω παντως στις φωτος που θα δειτε οταν το εβαλα στο high απο λαθος και εμεινε εκει, δεν δουλευε το noip μου, δεν εφτανα εξοχικο στις καμερες ενω παιζουν απευθειας στο ιντερνετ με DDNS απο εκει! αγνωστο γιατι γινοταν και αυτο!!!
    και το κυριοτερο οτι ο τεχνικος INALAN δεν μπορουσε να μπει απομακρυσμενα στο ρουτερ μου!!!!
    Αν δεν το εβρισκα εγω ηθελαν να στειλουν τεχνικο σπιτι.
    Γιαυτο δεν μου ειπε τιποτα γιαυτο, γιατι απλα κανονικα δεν υπαρχει αυτη η ρυθμιση και εγω δεν ειπα οτι εχω απο Optech.

    Oι φωτος παρακατω ειναι απο αυτο που αγορασα απο Optech.
    Να πω και συνοπτικα τι πεχτηκε.
    Οταν εγινα συνδρομητης με την 100αρα τοτε, δεν ειχε ακομα 200αρα στην ιδια τιμη, μου εδωσαν ενα μεταχ με ολες 100αρες ρουτερ. Το μεταχ δεν με πειραξε, με πειραξε ομως οτι εβλεπα ολοι να κοπανανε 130+ up/down και εγω να μην εχω ουτε 100, δλδ το 100 σα νουμερο δεν το ειδα ποτε με αυτο.
    Ζητησα αλλαγη αλλα δεν δεχτηκαν. Ετσι αναγκαστηκα να δωσω 85 ευρω (80+5 μεταφορικα) να το παρω απο Optech.
    Αυτο το εφερε τεχνικος ιναλαν και το εβαλε εγω το ειχα πληρωσει ομως, οποτε δεν ξερω πως εμεινε ξεκλειδωτο, εχω προσβαση σε ολα τα μενου και σε VOIP και για την γραμμη δλδ βλέπω και το bridge mode οτι υπαρχει αλλα δεν πειραζω τιποτα.
    Το firewall θεωρουσα οτι ειναι επιλογη του χρηστη οπως σε καθε αλλο ρουτερ παροχων (adsl/vdsl) που εχω παρα πολλα.
    Με αυτο λοιπον επιανα καπου 130/130.
    Μετα που εκαναν την 200αρα, ειπα οτι εχω απο optech, ζητησα να παρουν πισω το 100αρι αφου ειναι αχρηστο προφανως αλλα δεν...
    και δεν εδωσαν εστω ενα αλλο να το εχω για καβατζα αφου αυτο που εχω το εχω αγορασει!!!
    Αυτο το παραπονο εχω εγω απο την Inalan γιατι το θεωρω αδικο και στις 2 περιπτωσεις.
    Μου εχουν αφησει να εχω ενα ρουτερ αχρηστο στην 200αρα γραμμη οποτε να το κανω τι? απλα πιανει χωρο....

    Σε λιγο θα τσεκαρω στο παλιο με τις 100αρες αν εχει το firewall ανοιχτο και επανερχομαι!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2021-02-09_17-11-01.png  

    Στιγμιότυπο οθόνης_2021-02-09_17-10-44.png  

    Στιγμιότυπο οθόνης_2021-02-09_17-10-23.png  

    Στιγμιότυπο οθόνης_2021-02-09_17-09-45.png  


  9. #129
    Εγγραφή
    27-03-2007
    Περιοχή
    Κυψέλη - Αθήνα - Αττική - Ελλάδα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Path Level
    Interleaved
    Ζηλεύω αλλά δεν μπορώ να δώσω λεφτά για router τώρα. Ας το φτιάξουν έτσι όπως είναι ή ας μου δώσουν πραγματικά real κωδικούς ή να μου βάλουν ξεκλείδωτο fw. 2η μέρα σήμερα και θεωρητικά τους χρωστάω 28+21 για τη σύνδεση και τα θέλουν μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Άμα δε το φτιάξουν, θα ζητήσω ακύρωση και θα έχω χάσει τα 35€ της εγκατάστασης αλλά ελπίζω να μη φτάσουμε εκεί...
    "C_L

  10. #130
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από C_L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζηλεύω αλλά δεν μπορώ να δώσω λεφτά για router τώρα. Ας το φτιάξουν έτσι όπως είναι ή ας μου δώσουν πραγματικά real κωδικούς ή να μου βάλουν ξεκλείδωτο fw. 2η μέρα σήμερα και θεωρητικά τους χρωστάω 28+21 για τη σύνδεση και τα θέλουν μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Άμα δε το φτιάξουν, θα ζητήσω ακύρωση και θα έχω χάσει τα 35€ της εγκατάστασης αλλά ελπίζω να μη φτάσουμε εκεί...
    Τελικα και στο παλιο με τις 100αρες ειναι ολα αυτα κλειδωμενα. Παραθετω φωτο δειτε κατω κατω τις ημερομηνιες φαινεται οτι ειναι το παλιο.
    Δεν θυμομουν καλα ή μπερδευτηκα με το αλλο που εχω.
    Δεν αξιζει να δωσεις τιποτα, αμα ειναι βαζεις ενα δικο σου απο πισω, τι να πληρωσεις για μερικες ανοιχτες ρυθμισεις που οι περισσοτερες ειναι αχρηστες?
    Και με κλειδωμενες αυτες τις ρυθμισεις δουλευα με DMZ με το αλλο χωρις το παραμικρο προβλημα, μαλλον σε user το εχουν και εχουν κανει τις ρυθμισεις που θελουν λογικα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2021-02-09_18-14-07.png  


  11. #131
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, εχετε δικιο, οντως το εχουν κλειδωμενο, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ βλεπω ρουτερ παροχου να εχει κλειδωμενο το firewall!!!
    Eγω παντως στις φωτος που θα δειτε οταν το εβαλα στο high απο λαθος και εμεινε εκει, δεν δουλευε το noip μου, δεν εφτανα εξοχικο στις καμερες ενω παιζουν απευθειας στο ιντερνετ με DDNS απο εκει! αγνωστο γιατι γινοταν και αυτο!!!
    και το κυριοτερο οτι ο τεχνικος INALAN δεν μπορουσε να μπει απομακρυσμενα στο ρουτερ μου!!!!
    Αν δεν το εβρισκα εγω ηθελαν να στειλουν τεχνικο σπιτι.
    Γιαυτο δεν μου ειπε τιποτα γιαυτο, γιατι απλα κανονικα δεν υπαρχει αυτη η ρυθμιση και εγω δεν ειπα οτι εχω απο Optech.

    Oι φωτος παρακατω ειναι απο αυτο που αγορασα απο Optech.
    Να πω και συνοπτικα τι πεχτηκε.
    Οταν εγινα συνδρομητης με την 100αρα τοτε, δεν ειχε ακομα 200αρα στην ιδια τιμη, μου εδωσαν ενα μεταχ με ολες 100αρες ρουτερ. Το μεταχ δεν με πειραξε, με πειραξε ομως οτι εβλεπα ολοι να κοπανανε 130+ up/down και εγω να μην εχω ουτε 100, δλδ το 100 σα νουμερο δεν το ειδα ποτε με αυτο.
    Ζητησα αλλαγη αλλα δεν δεχτηκαν. Ετσι αναγκαστηκα να δωσω 85 ευρω (80+5 μεταφορικα) να το παρω απο Optech.
    Αυτο το εφερε τεχνικος ιναλαν και το εβαλε εγω το ειχα πληρωσει ομως, οποτε δεν ξερω πως εμεινε ξεκλειδωτο, εχω προσβαση σε ολα τα μενου και σε VOIP και για την γραμμη δλδ βλέπω και το bridge mode οτι υπαρχει αλλα δεν πειραζω τιποτα.
    Το firewall θεωρουσα οτι ειναι επιλογη του χρηστη οπως σε καθε αλλο ρουτερ παροχων (adsl/vdsl) που εχω παρα πολλα.
    Με αυτο λοιπον επιανα καπου 130/130.
    Μετα που εκαναν την 200αρα, ειπα οτι εχω απο optech, ζητησα να παρουν πισω το 100αρι αφου ειναι αχρηστο προφανως αλλα δεν...
    και δεν εδωσαν εστω ενα αλλο να το εχω για καβατζα αφου αυτο που εχω το εχω αγορασει!!!
    Αυτο το παραπονο εχω εγω απο την Inalan γιατι το θεωρω αδικο και στις 2 περιπτωσεις.
    Μου εχουν αφησει να εχω ενα ρουτερ αχρηστο στην 200αρα γραμμη οποτε να το κανω τι? απλα πιανει χωρο....

    Σε λιγο θα τσεκαρω στο παλιο με τις 100αρες αν εχει το firewall ανοιχτο και επανερχομαι!
    Δηλαδή άμα αγοράσω από OPTECH κάποιο άλλο, εκτός απο το setup που κάνουν… στο κλειδώνουν ;

    Γιατί έλεγα να πάρω το EG8145V5

  12. #132
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή άμα αγοράσω από OPTECH κάποιο άλλο, εκτός απο το setup που κάνουν… στο κλειδώνουν ;

    Γιατί έλεγα να πάρω το EG8145V5
    Καλημερα, τα ρουτερ που δινουν, ειναι της optech, εκεινη τα φερνει ειναι ο προμηθευτης τους και οπως ειδαμε ειναι κλειδωμενα.
    Τωρα για το δικο μου, εγω το παραγγειλα απο optech αλλα δεν το εφεραν αυτοι σε εμενα, ουτε το πηρα εγω, το πανε στην ιναλάν και το φερνει ο τεχνικος που το βαζει. Δεν γνωριζω γιατι εμεινε ετσι και αν το κανουν και σε αυτα που αγοραζουμε εμεις μεσω της optech.
    Για να ειμαστε σιγουροι πρεπει να πουν και αλλοι που εχουν αγορασει απο την optech γιατι εμενα μπορει να το ξεχασαν πχ.
    Αλλα και ανοιχτα αυτα που εχει εκτος ισως τις ρυθμισεις στο firewall τα αλλα ειναι αχρηστα, αν πειραχτει κατι στην γραμμη απλα δεν θα παιζει και στο voip να τις κανω τι?
    αν δεν δουλευα δικο μου με DMZ θα μπορουσα να συνδεσω πανω συσκευες στον δικο μου αστερισκ που τρεχει τοπικα, παλιοτερα το εκανα αυτο με τα voip routers αλλων παροχων πχ vidodi, netone με κατι speedtouch τοτε και το εχω δοκιμασει και με ενα ZTE 931VII του ΟΤΕ, αυτο εχω τωρα για την adsl σε bridge mode.

    - - - Updated - - -

    Και τα εχουν κλειδωμενα για να μην γινονται διαφορα.
    Οπως ειδα το firewall του δεν εχει καμια σχεση με αλλα ρουτερ παροχων, γιαυτο μαλλον το κλειδωνουν, εχει περισσοτερες επιλογες και μπλοκαρει ακομα και την απομακρυσμενη διαχειριση!!!
    Αν δεν το ειχα βρει μονος μου οτι το ειχα στο High, θα εστελναν τεχνικο σπιτι να ασχοληθει ασκοπα. Και ισως να με χρεωναν κιολας δεν ξερω.
    Ευτυχως το βρηκα εγκαιρως και τους ειδοποιησα απο το fb msg.

    Aν τα αφηνουν ανοιχτα ο καθενας που μπορει να μην γνωριζει θα τα σκανταλευει και θα γινει χαμος.
    Και το manual που εχει μαζι και κοιταξα που ειναι της INALAN, αναφερει μονο το port forward, το DDNS και νομιζω και το DMZ δειχνει. Δεν δειχνει ρυθμισεις σχετικες με το firewall.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από C_L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα.
    Σήμερα έγινε η σύνδεση μου αλλά έχω θέμα με το port forward.
    Πρακτικά ενώ έχω ανοιχτό το UPNP και το βλέπω μέσα να λειτουργεί, δεν μπορώ από έξω να έχω πρόσβαση.
    Δοκίμασα να κάνω και port forward αλλά τίποτα.
    Επίσης δεν έχω access γενικά με ότι και αν έχω δοκιμάσει από τον έξω κόσμο.
    Any help παίδες? Το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος και αν ναι, πως το έλυσε (μόνο με το μαμά router)?
    καλημερα, για πες τι εννοεις access απο τον εξω κοσμο? σε τι?
    τι πορτες ανοιγες? να εχεις προσβαση σε τι?
    γιατι δεν μας λες ακριβως και τι θες να κανεις.
    Το βιβλιαρακι που ειχε μαζι το ρουτερ εχει οδηγιες για το πως ανοιγουμε πορτες.
    Τι DDNS χρησιμοποιεις? δηλωσες καποιο στο ρουτερ? ή το κανεις update σε καποιο αλλο μηχανημα?
    Αν δεν εχεις static ip θες και υπηρεσια DDNS.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 10-02-21 στις 09:37. Αιτία: Ορθογραφικά λάθη

  13. #133
    Εγγραφή
    27-03-2007
    Περιοχή
    Κυψέλη - Αθήνα - Αττική - Ελλάδα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8546M
    Path Level
    Interleaved
    @Nikiforos, έχω DDNS αλλά δεν είμαι και απολύτως σίγουρος εάν λειτουργεί. Θεωρητικά είναι updated από ότι λέει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DDNS.JPG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  143,3 KB 
ID: 224380

    Μια camera της πλάκας έχω που στριμάρω και παίζει κανονικότατα με UPNP (τώρα επιτέλους έπαιξε), δεν υπάρχει λόγος για port forward προς το παρόν.
    (βλ. Camera1LIVE)
    Βιβλιαράκι δεν είχε μέσα, ότι βρήκα στο site τους αλλά και πάλι δε με βοήθησε.
    Κάτι θα είχαν κάνει στο firewall και με έκοβε ενώ πληροφοριακά για την Cosmote TV μάλλον δεν είχα "Ελληνική" ip από ότι μου είπαν.

    Γενικά ως access από τον έξω κόσμο, εννοώ να μπορώ να μπω στο router μου, να λειτουργούν τα port forward κλπ, τα κλασικά!

    (Και πάνω που τα είχαμε φτιάξει όλα, εχθές ξεκίνησε και έκανε αποσυνδέσεις από το απόγευμα μέχρι αργά το βράδυ, ευτυχώς τώρα φαίνεται να έστρωσε)
    "C_L

  14. #134
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, τα ρουτερ που δινουν, ειναι της optech, εκεινη τα φερνει ειναι ο προμηθευτης τους και οπως ειδαμε ειναι κλειδωμενα.
    Τωρα για το δικο μου, εγω το παραγγειλα απο optech αλλα δεν το εφεραν αυτοι σε εμενα, ουτε το πηρα εγω, το πανε στην ιναλάν και το φερνει ο τεχνικος που το βαζει. Δεν γνωριζω γιατι εμεινε ετσι και αν το κανουν και σε αυτα που αγοραζουμε εμεις μεσω της optech.
    Για να ειμαστε σιγουροι πρεπει να πουν και αλλοι που εχουν αγορασει απο την optech γιατι εμενα μπορει να το ξεχασαν πχ.
    Αλλα και ανοιχτα αυτα που εχει εκτος ισως τις ρυθμισεις στο firewall τα αλλα ειναι αχρηστα, αν πειραχτει κατι στην γραμμη απλα δεν θα παιζει και στο voip να τις κανω τι?
    αν δεν δουλευα δικο μου με DMZ θα μπορουσα να συνδεσω πανω συσκευες στον δικο μου αστερισκ που τρεχει τοπικα, παλιοτερα το εκανα αυτο με τα voip routers αλλων παροχων πχ vidodi, netone με κατι speedtouch τοτε και το εχω δοκιμασει και με ενα ZTE 931VII του ΟΤΕ, αυτο εχω τωρα για την adsl σε bridge mode.

    - - - Updated - - -

    Και τα εχουν κλειδωμενα για να μην γινονται διαφορα.
    Οπως ειδα το firewall του δεν εχει καμια σχεση με αλλα ρουτερ παροχων, γιαυτο μαλλον το κλειδωνουν, εχει περισσοτερες επιλογες και μπλοκαρει ακομα και την απομακρυσμενη διαχειριση!!!
    Αν δεν το ειχα βρει μονος μου οτι το ειχα στο High, θα εστελναν τεχνικο σπιτι να ασχοληθει ασκοπα. Και ισως να με χρεωναν κιολας δεν ξερω.
    Ευτυχως το βρηκα εγκαιρως και τους ειδοποιησα απο το fb msg.

    Aν τα αφηνουν ανοιχτα ο καθενας που μπορει να μην γνωριζει θα τα σκανταλευει και θα γινει χαμος.
    Και το manual που εχει μαζι και κοιταξα που ειναι της INALAN, αναφερει μονο το port forward, το DDNS και νομιζω και το DMZ δειχνει. Δεν δειχνει ρυθμισεις σχετικες με το firewall.

    - - - Updated - - -



    καλημερα, για πες τι εννοεις access απο τον εξω κοσμο? σε τι?
    τι πορτες ανοιγες? να εχεις προσβαση σε τι?
    γιατι δεν μας λες ακριβως και τι θες να κανεις.
    Το βιβλιαρακι που ειχε μαζι το ρουτερ εχει οδηγιες για το πως ανοιγουμε πορτες.
    Τι DDNS χρησιμοποιεις? δηλωσες καποιο στο ρουτερ? ή το κανεις update σε καποιο αλλο μηχανημα?
    Αν δεν εχεις static ip θες και υπηρεσια DDNS.
    Δεν γίνεται λόγος για να πειράζω τις ρυθμίσεις.
    Απλα αν θυμάμαι καλά το EG8145V5 έχει QoS, αυτό πχ θα το θέλω ανοιχτό ή αν θέλω το firewall να το αλλάζω.
    Έτσι και αλλιώς στο PlayStation UNIX τρέχει και δεν με ενδιαφέρει τίποτα από firewall

    - - - Updated - - -

    admintelecom
    telecomadmin

    Υποτίθεται είναι για πλήρη access στο router, δυστυχώς δεν μπαίνει με αυτά

  15. #135
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από C_L Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Nikiforos, έχω DDNS αλλά δεν είμαι και απολύτως σίγουρος εάν λειτουργεί. Θεωρητικά είναι updated από ότι λέει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DDNS.JPG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  143,3 KB 
ID: 224380

    Μια camera της πλάκας έχω που στριμάρω και παίζει κανονικότατα με UPNP (τώρα επιτέλους έπαιξε), δεν υπάρχει λόγος για port forward προς το παρόν.
    (βλ. Camera1LIVE)
    Βιβλιαράκι δεν είχε μέσα, ότι βρήκα στο site τους αλλά και πάλι δε με βοήθησε.
    Κάτι θα είχαν κάνει στο firewall και με έκοβε ενώ πληροφοριακά για την Cosmote TV μάλλον δεν είχα "Ελληνική" ip από ότι μου είπαν.

    Γενικά ως access από τον έξω κόσμο, εννοώ να μπορώ να μπω στο router μου, να λειτουργούν τα port forward κλπ, τα κλασικά!

    (Και πάνω που τα είχαμε φτιάξει όλα, εχθές ξεκίνησε και έκανε αποσυνδέσεις από το απόγευμα μέχρι αργά το βράδυ, ευτυχώς τώρα φαίνεται να έστρωσε)
    Kαλημερα, οχι ΔΕΝ γινεται ΠΟΤΕ αυτο! δεν βγαζουμε ΠΟΤΕ το ρουτερ απευθειας στο ιντερνετ για προσβαση σε αυτο, οποιαδηποτε και αν εχει, web, telnet, ssh κτλ.
    ΠΑΝΤΑ με vpn και μονο. Θα στησεις ενα VPN καλυτερα openvpn σε καποιο μηχανημα πχ ενα raspberry pi οπως εχω εγω με το Pivpn και εχω openvpn και wireguard, παιρνεις ετσι απο οπου και να εισαι τοπικη Ip απο το δικτυο σου και βλεπεις τα παντα.
    Ετσι παιζω και με τον asterisk (linux sw τηλεφωνικο κεντρο). Πολλα ρουτερ το εχουν και σαν ασφαλεια και δεν φαινεται απεξω τα ιδια.
    Για την cosmote tv και διαφορα αλλα τετοια οπως το ant1 web tv μερικες φορες νομιζει οτι δεν εχουμε Ελληνικη Ip, το λεμε στην ιναλαν και το φτιαχνει αυτο.
    Το Noip δεν βλεπω λογο γιατι να μην σου δουλευει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται λόγος για να πειράζω τις ρυθμίσεις.
    Απλα αν θυμάμαι καλά το EG8145V5 έχει QoS, αυτό πχ θα το θέλω ανοιχτό ή αν θέλω το firewall να το αλλάζω.
    Έτσι και αλλιώς στο PlayStation UNIX τρέχει και δεν με ενδιαφέρει τίποτα από firewall

    - - - Updated - - -

    admintelecom
    telecomadmin

    Υποτίθεται είναι για πλήρη access στο router, δυστυχώς δεν μπαίνει με αυτά
    Καλημερα, το QoS ειναι ξεχωριστο κομματι θα μπορεις να το εχεις αν αγορασεις αλλο.
    Οι κωδικοι που λες ειναι αυτοι που εχει το δικο μου.
    Το firewall εγραψα γιατι υποθετω οτι το εχουν κλειστο. Στο high δεν δουλευε το noip, δεν εφτανα πουθενα στο εξοχικο (αυτο ειναι πολυ περιεργο) και το κυριοτερο ο τεχνικος δεν ειχε απομακρυσμενη προσβαση. Μονο για το τελευταιο δεν θα αφηναν ποτε ανοιχτη τετοια ρυθμιση.
    αν γινει κατι απο λαθος μετα πρεπει να ερθει τεχνικος σπιτι, ειδες παραλιγο να την πατησω και εγω.
    Προφανως το εχουν στις σωστες ρυθμισεις στο user δλδ και το εχουν κλειδωμενο.

Σελ. 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας