Σελ. 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 164
  1. #31
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα λες! δεν το σκεφτηκαν καν για το usb!
    Δυστυχως για πελατη δεν εχω τιποτα καλο!
    Εχω ασυρματες καρτες αλλα ειναι σε mini pci και αυτος ο λαπτοπ δεν παιρνει τετοια εχει αλλου τυπου.
    Παλι ομως παραμενει το ερωτημα μου!
    γιατι με το huawei ουτε 50? και με 2 mikrotik 80+ ? αυτο ειναι ασχετο με το usb....γιατι μιλαμε για την ιδια καρτα και αλλαζουν μονο τα wifi ap.
    Σου απάντησα παραπάνω, ποστ 5 και 11.

    Να ξέρεις ότι είναι και θέμα του Wi-Fi chipset (Qualcom, Mediatek, Broadcom κ.τ.λ.) που έχουν οι συσκευές.
    Για όλες τις συσκευές (κινητό, φορητό τάμπλετ ρούτερ κ.τ.λ.).
    Ο sdikr στο ποστ 8 έχει δίκιο σε αυτά που λέει, υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο.
    Διαφορετικοί κατασκευαστές των Wi-Fi chipset (ακόμα και διαφορετικά Wi-Fi chipset του ίδιου κατασκευαστή), δεν συνεργάζονται το ίδιο καλά, έχουν κάποιες διαφορές μεγάλες ή μικρές.
    Άλλος κατασκευαστής στο Huaway, άλλος στο Microtik, άλλος στο Xiaomi κ.τ.λ., δεν έχουν την ίδια συνεργασία (συνεργάζονται αλλά όχι το ίδιο).
    Σε συνδυασμό και με τους άλλους παράγοντες (ποστ 5, 11 και 28) έχεις αυτά.

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν υπάρξει κορεσμός θα είμαστε σε άλλο φάσμα ή μπάντα .. και πάει λέγοντας.
    Καλά αυτό είναι θεωρητικό και δεν το πιάνεις, χώρια που θέλει και πολλές κεραίες.
    .
    Ναι θα έχουμε, θα είναι όμως με premium Και όχι mainstream για αρκετό διάστημα, όταν θα γίνει Mainstream τότε πάλι θα έχουμε κορεσμό και πάλι θα πάμε στο επόμενο premium κοκ

    Αυτό που δεν αλλάζει είναι το ότι το ασύρματο είναι κάτι που το μοιραζόμαστε με τους γείτονες

  3. #33
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα λες! δεν το σκεφτηκαν καν για το usb!
    Δυστυχως για πελατη δεν εχω τιποτα καλο!
    Εχω ασυρματες καρτες αλλα ειναι σε mini pci και αυτος ο λαπτοπ δεν παιρνει τετοια εχει αλλου τυπου.
    Παλι ομως παραμενει το ερωτημα μου!
    γιατι με το huawei ουτε 50? και με 2 mikrotik 80+ ? αυτο ειναι ασχετο με το usb....γιατι μιλαμε για την ιδια καρτα και αλλαζουν μονο τα wifi ap.

    - - - Updated - - -



    Καπου μπερδευτηκες μαλλον ή δεν στα ειπα εγω καλα.
    Εννοω ρουτερ που να παιζει επανω και η οπτικη ινα να αντικαταστησεις αυτο της INALAN δλδ οχι να παιζει παραλληλα.
    Μπορεις να παρεις αλλο να το εχεις απο πισω ειτε μεσω DMZ (διπλο ΝΑΤ), ειτε με 6 ευρω τον μηνα ακομα να παρεις block ips ωστε και εκεινο να εχει δικια του static public ip.

    Για το δευτερο που ρωτας εχω δει στην αγορα οτι εχει πολλα wireless access points που εχουν μια θυρα 100mbps ενω ειναι 5ghz ac, αυτα εχουν τον περιορισμο της πορτας οποτε ειναι δωρον αδωρον οτι εχουν 5ghz ac.
    αν θες να παρεις πρεπει να βρεις με gigabit lan, δλδ η πορτα τους εχει ταχυτυτα 1000mbps.

    να δειξω ενα παραδειγμα, ενα φτηνο αυτο https://www.skroutz.gr/s/14330784/Tenda-AC6.html τι ταχυτητα λεει wireless και τι ταχυτητα εχουν οι πορτες που εχει? οταν το συνδεσεις με την inalan με το δικο της που εχει 1000mbps πορτα θα γινει 100 σε αυτο οποτε ασυρματα δεν εχεις την ταχυτητα της γραμμης σου, ασχετα οτι το wifi θα μπορουσε να την δωσει. Αν συνδεθουν ασυρματα συσκευες μεταξυ τους θα την εχουν ομως.

    αυτο πχ που εχει 1000αρα πορτα εχει και διπλη τιμη https://www.skroutz.gr/s/6305738/D-Link-DAP-1665.html

    Με λιγα λογια αν το προβλημα μας ειναι το wifi, με τα μισα λεφτα παιρνουμε ενα 1000αρι wireless AP 5ghz N και καθαρισαμε. Γιατι για να παρουμε αλλο ρουτερ με wifi 5ghz ac απο Optech θελουμε αλλα τοσα (120 ή 130 ευρω οπως ειδαμε).
    Κατάλαβα οπότε στην ουσία και οικονομικά αν το δούμε δεν συμφαιρει να πάρει κάποιος της ακριβότερες προτάσεις της huawei πληρώνουμε τον απλό εξοπλισμό της INALAN και απλά παίρνουμε ένα acces point γύρω στα 100 ευρώ όπου να έχει 1000αρες πόρτες και 5ghz WiFi. Μπορείτε να μου προτείνεται κάποια καλά ή δοκιμασμένα AP;

  4. #34
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου απάντησα παραπάνω, ποστ 5 και 11.
    Διαφορετικοί κατασκευαστές των Wi-Fi chipset (ακόμα και διαφορετικά Wi-Fi chipset του ίδιου κατασκευαστή), δεν συνεργάζονται το ίδιο καλά, έχουν κάποιες διαφορές μεγάλες ή μικρές.
    Άλλος κατασκευαστής στο Huaway, άλλος στο Microtik, άλλος στο Xiaomi κ.τ.λ., δεν έχουν την ίδια συνεργασία (συνεργάζονται αλλά όχι το ίδιο).
    Σε συνδυασμό και με τους άλλους παράγοντες (ποστ 5, 11 και 28) έχεις αυτά.
    Καλημέρα, κανενα από εκεινα τα 2 ποστς δεν θεωρω ότι είναι απαντηση σε αυτό που ρωτησα!
    τωρα τα λες διαφορετικα γιατι στα αλλα δεν εβγαλα καποιο νοημα σχετικο.
    Όπως και να εχει είναι μαπα το wifi του Huawei μου δλδ...και αυτου που μου εδωσαν και το άλλο που αγορασα.
    Ευτυχως δλδ που δεν το χρειαζομαι ετσι κι αλλιως λογω DMZ με άλλο ρουτερ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teopanta1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα οπότε στην ουσία και οικονομικά αν το δούμε δεν συμφαιρει να πάρει κάποιος της ακριβότερες προτάσεις της huawei πληρώνουμε τον απλό εξοπλισμό της INALAN και απλά παίρνουμε ένα acces point γύρω στα 100 ευρώ όπου να έχει 1000αρες πόρτες και 5ghz WiFi. Μπορείτε να μου προτείνεται κάποια καλά ή δοκιμασμένα AP;
    Καλημέρα, αν δεν θες 2 μηχανήματα να εχεις στην μεση τοτε πας σε καποιο της Optech, αν δεν σε πειραζει τοτε πας σε άλλο wireless AP 5ghz AC, να εχεις υποψην όμως ότι τα περισσοτερα όπως ένα ποιο πανω που εδειξα, εχουν μονο μια πορτα, αρα αν δεν εχεις θες και gigabit switch.
    Eγω εχω παρει αυτό https://mikrotik.com/product/hap_ac2 και https://www.skroutz.gr/s/13923347/MikroTik-hAP-ac.html το δουλευω σαν wireless ap 5ghz ac, 2,4 N και gigabit switch. Δεν εχω δοκιμασει κατι άλλο σε 5ghz για να προτείνω. Απλα να εχεις υποψην ότι είναι Mikrotik και είναι για ποιο ψαγμένους δεν είναι δλδ απλα plug n play πρεπει να ασχοληθείς, αλλα αν ασχοληθείς κανει παπαδες και πολλα αλλα πραγματα δεν είναι απλα ένα wireless ap και switch.

    Oχι γυρω στα 100 πολλα λες γυρω στα 60-70 θα ελεγα.

  5. #35
    Εγγραφή
    11-03-2017
    Περιοχή
    ΠΑΤΗΣΙΑ
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    246000/243000
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κλασικό αν η γιαγιά μου είχε καρουλιά θα ήταν κάρο ενα πράγμα!

    Πρέπει να τα υποστήριζει αυτά και ο εξοπλισμός client, να υποστηρίζει τα ίδια που έχει και ο server, αν πχ υποστηρίζει 20Mhz και 8streams θα υπάρχει θέμα, όπως το να υποστηρίζει 40Mhz αλλά 4 streams


    Εντάξει το τερμάτισες!!
    Είναι αυτό που ανέφερα παραπάνω για τα limitations του 2.4Ghz το οποίο υπάρχει και ένας πίνακας με πραγματικές τιμές και όχι αναφερόμενες. Οι παράγοντες είναι πολλοί όπως είπε και ο sdikr. Σίγουρα τα κινητά μας Nikiforos έχουν και τα δικά τους θέματα άσχετα με το Huawei. Ρίξτε μια ματιά:
    That really depends on how many streams the APs and devices support.



    For 1 stream, it is up to 72.2 Mbps connected speed, or about ~35Mbps max throughput.



    2 streams, up to 144.4 Mbps connected speed, or about ~65Mbps max throughput.



    A really nice point of reference is the table here, http://mcsindex.com/

  6. #36
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Περιοχή
    Άνω Κυψέλη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Router
    Xiaomi Mi Router 4A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teopanta1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα οπότε στην ουσία και οικονομικά αν το δούμε δεν συμφαιρει να πάρει κάποιος της ακριβότερες προτάσεις της huawei πληρώνουμε τον απλό εξοπλισμό της INALAN και απλά παίρνουμε ένα acces point γύρω στα 100 ευρώ όπου να έχει 1000αρες πόρτες και 5ghz WiFi. Μπορείτε να μου προτείνεται κάποια καλά ή δοκιμασμένα AP;
    Κι εγώ έχω διαπιστώσει ''πρόβλημα'' με το wifi, μιας και ασύρματα δουλεύω τις περισσότερες συσκευές μου.
    Κούμπωσα επάνω το παρακάτω φθηνό router και είδα +20% βελτίωση στην ασύρματη ταχύτητα με 2.4 και επιπλέον τέρμα οι, κάποιες λίγες ,αποσυνδέσεις.

    https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xi...t-Version.html

  7. #37
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elthis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ έχω διαπιστώσει ''πρόβλημα'' με το wifi, μιας και ασύρματα δουλεύω τις περισσότερες συσκευές μου.
    Κούμπωσα επάνω το παρακάτω φθηνό router και είδα +20% βελτίωση στην ασύρματη ταχύτητα με 2.4 και επιπλέον τέρμα οι, κάποιες λίγες ,αποσυνδέσεις.

    https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xi...t-Version.html
    Καλημέρα, ετσι μπραβο όπως βλεπω και αλλοι εχουν πρόβλημα, όπως ειπα είναι μαπα, πραγματικα το ποιο μαπα wifi που εχω δει από όλα τα ασυρματα ρουτερ παροχων που εχω, μεχρι και από τα G ποιο μαπα είναι....

    Καλα τοσο φτηνο είναι αυτό το Xiaomi??? και με gigabit θυρα! και 4 κεραιες!!!! είναι και ρουτερ όχι απλα AP! και δεν το ηξερα….καλα παλι mikrotik θα επαιρνα απλα για να το προτείνω σε αλλους το λεω! καλα τα σπαει δεν υπαρχει!
    αφου υπαρχει αυτό τοσο φτηνο εννοείτε δεν λεει καποιος να παει σε άλλο ρουτερ με 5ghz από την optech θες πολλαπλασια χρηματα!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StELAkHs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα τα κινητά μας Nikiforos έχουν και τα δικά τους θέματα άσχετα με το Huawei.
    Καλημέρα, ναι όπως ειπα για το δικο μου επειδή το εψαξα πολύ πριν παρω 5ghz ac ap, εχει θεμα στα 2,4 παιζει μονο με 20mhz ευρος, γιαυτο τον λογο εχει πολύ αργη ταχυτητα. Και στα 2 mikrotik που εχω παλι ιδια ταχυτητα πιανει δεν αλλαζει κατι.
    Ενώ στα αλλα μου μηχανήματα εχω σχεδόν διπλασια ταχυτητα στα αλλα aps σε σχεση με του Huawei.
    Aρα το πρόβλημα (εκτος του κινητου στα 2,4 που οντως εχει περιορισμο) το εχει το Huawei δεν εχει καμια σχεση με περιορισμούς του 2,4 και άλλες θεωριες.
    Δεν είμαι ο μονος που τα λεω, στο γενικο θεμα της inalan το εχουν γραψει και αλλοι.

    Μεχρι και ένα ΖΤΕ της NOVA αυτό http://www.forthnet.gr/Article.aspx?....w3mUxYyI.dpbs που εχω τωρα στην ADSL γραμμη μου ποιο καλο wifi εχει και εκει εχω ποιο μεγαλες ταχύτητες επισης, αντιστοιχες των mikrotik aps, κλασεις ανωτερο wifi σταθερο κιολας χωρις αποσυνδεσεις με ποιο καλο σημα και ταχυτητα, και μαλιστα εχει εσωτερικα τις κεραιες που είναι και λιγοτερα dbi...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 05-03-20 στις 10:29. Αιτία: Συμπερασματα φτηνου ρουτερ AP 5ghz ac

  8. #38
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Περιοχή
    Άνω Κυψέλη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Router
    Xiaomi Mi Router 4A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, ετσι μπραβο όπως βλεπω και αλλοι εχουν πρόβλημα, όπως ειπα είναι μαπα, πραγματικα το ποιο μαπα wifi που εχω δει από όλα τα ασυρματα ρουτερ παροχων που εχω, μεχρι και από τα G ποιο μαπα είναι....

    Καλα τοσο φτηνο είναι αυτό το Xiaomi??? και με gigabit θυρα! και 4 κεραιες!!!! είναι και ρουτερ όχι απλα AP! και δεν το ηξερα….καλα παλι mikrotik θα επαιρνα απλα για να το προτείνω σε αλλους το λεω! καλα τα σπαει δεν υπαρχει!
    αφου υπαρχει αυτό τοσο φτηνο εννοείτε δεν λεει καποιος να παει σε άλλο ρουτερ με 5ghz από την optech θες πολλαπλασια χρηματα!
    Καλημέρα Νικηφόρε.
    Αν ήμουν power user με τα δίκτυα (όπως εσύ και πολλοί άλλοι εδω μέσα) στο mikrotik θα πήγαινα, αλλά ήθελα κάτι plug n play.
    Και όντως βλέπω διαφορά.

  9. #39
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elthis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Νικηφόρε.
    Αν ήμουν power user με τα δίκτυα (όπως εσύ και πολλοί άλλοι εδω μέσα) στο mikrotik θα πήγαινα, αλλά ήθελα κάτι plug n play.
    Και όντως βλέπω διαφορά.
    Ωραια χαιρομαι που ελυσες και εσυ το πρόβλημα του wifi.
    Φανταζομαι εχεις κανει δοκιμες και στα 2,4 ετσι? γιατι οι συγκρισεις που κανουμε είναι για τα 2,4 όχι Huawei 2,4 και οτιδήποτε άλλο στα 5.
    Όπως και να εχει η τιμη του είναι απλα απιστευτη, θα το προτείνω, γιατι ότι προτεινα μεχρι τωρα ειχε 60-70 ευρω για gigabit ethernet και 5ghz ac, εκτος τα 2,4.

  10. #40
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Περιοχή
    Άνω Κυψέλη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Router
    Xiaomi Mi Router 4A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραια χαιρομαι που ελυσες και εσυ το πρόβλημα του wifi.
    Φανταζομαι εχεις κανει δοκιμες και στα 2,4 ετσι? γιατι οι συγκρισεις που κανουμε είναι για τα 2,4 όχι Huawei 2,4 και οτιδήποτε άλλο στα 5.
    Όπως και να εχει η τιμη του είναι απλα απιστευτη, θα το προτείνω, γιατι ότι προτεινα μεχρι τωρα ειχε 60-70 ευρω για gigabit ethernet και 5ghz ac, εκτος τα 2,4.
    Νικηφόρε η διαφορά είναι 15%-20% στη ταχύτητα του ασύρματου δικτύου στα 2.4 + μεγαλύτερη εμβέλεια, και το βασικό χωρίς αποσυνδέσεις. Στη smart tv είχα σχετικά συχνά αποσυνδέσεις με το Huawei.
    Στα 5, με speedtest σε Samsung Note 9 έχω 145/198.

  11. #41
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elthis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικηφόρε η διαφορά είναι 15%-20% στη ταχύτητα του ασύρματου δικτύου στα 2.4 + μεγαλύτερη εμβέλεια, και το βασικό χωρίς αποσυνδέσεις. Στη smart tv είχα σχετικά συχνά αποσυνδέσεις με το Huawei.
    Στα 5, με speedtest σε Samsung Note 9 έχω 145/198.
    Εκτος το κινητο που εχει θεμα, σε όλα τα αλλα μηχανήματα μου οπου μετρησα στα αλλα aps εχω 80+ οποτε μιλαμε για διπλη ταχυτητα σε εμενα σε σχεση με το Huwaei.
    Μην αναφερω όχι αποσυνδεσεις, καλυτερο σημα και τα σχετικα. Και οι μετρήσεις είναι στο 1-2μετρα από τα ρουτερ όχι αλλου.
    Ακομα και στο ΖΤΕ 108 κατι της NOVA τα αντιστοιχα με τα 2 mikrotik ap's μου.
    Παντως τα δικα μου Huawei και τα 2 που εχω και με τις 100αρες πορτες και αυτό με την μια 1000αρα, πανω από 45 αντε 48 το πολυυυυυ, δεν μου δινουν σε oocla speedtest ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ. Eχω μετρησει εκατοντάδες φορες. Με όλα τα αλλα aps μου (2 mikrotik και το ΖΤΕ της NOVA) σε 2,4Ν πανε μεχρι 80 κατι κατι ψιλα.

    Aς πει και κανενας άλλος όμως να δουμε τι γινεται.
    Γενικα σαν ρουτερ εχει ωραια πραγματάκια αυτό το Huewei παντως, από ρυθμισεις κτλ είναι ωραιο.
    Δεν λεω για wifi για όλα που εχει μεσα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 05-03-20 στις 12:02. Αιτία: Ταχυτητες oocla speedtest

  12. #42
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    750
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    Να κάνω και εγώ μία ερώτηση ?
    Εχω σαν Modem το HG8245T το οποίο έχει 1 100αρα + 2 100 θύρες , αυτό λοιπόν έχει μόνο 2,4 ghz και σκέφτομαι ποιο είναι ποιο σωστό ? Να ζητήσω έστω και έναντι κάποιου ποσού ενα νέο από την Inalan τώρα που έκανα αίτηση για 200u/200d άλλο το οποιο να υποστηρίζει και 5 ghz ή να πάρω με 25 € αυτό της xiaomi να το κουμπώσω στην 1000αρα θύρα του υπάρχοντος ?
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  13. #43
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Tα κινητά με Snapdragon που δίνουν 72Mbps μόνο, με μια αλλαγή σε ένα config file ενεργοποιούν το channel bonding για διπλάσια (θεωρητικη) ταχύτητα. Χρειάζεται root.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris333 : 05-03-20 στις 21:01.

  14. #44
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, κανενα από εκεινα τα 2 ποστς δεν θεωρω ότι είναι απαντηση σε αυτό που ρωτησα!
    τωρα τα λες διαφορετικα γιατι στα αλλα δεν εβγαλα καποιο νοημα σχετικο.

    Όπως και να εχει είναι μαπα το wifi του Huawei μου δλδ...και αυτου που μου εδωσαν και το άλλο που αγορασα.
    Ευτυχως δλδ που δεν το χρειαζομαι ετσι κι αλλιως λογω DMZ με άλλο ρουτερ.
    Άλλο τι θεωρείς εσύ και άλλο πια είναι η απάντηση στο πρόβλημα σου (και ας μην σου αρέσει).
    Δεν είπα τίποτα διαφορετικό, το ίδιο πράγμα έλεγα, απλά ίσως να μην κατάλαβες καλά τι έγραψα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα κινητά με Snapdragon που δίνουν 72Mbps μόνο, με μια αλλαγή σε ένα config file ενεργοποιούν το channel bonding για διπλάσια (θεωρητικη) ταχύτητα. Χρειάζεται root.
    Καλό είναι να αποφεύγεις το channel bonding αν δεν ξέρεις να το ρυθμίσεις σωστά (κανάλια και συχνότητες), γιατί θα τα κάνεις χειρότερα.
    Συνήθως αυτό το κάνουμε σε απαιτητικά περιβάλλοντα και όχι σε οικιακή χρήση.
    Και όχι δεν είναι διπλάσια η ταχύτητα, απλά μεγαλύτερη (το πόσο μεγαλύτερη είναι μεγάλη ιστορία και υπάρχουν πολλές παράμετροι).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefkon : 05-03-20 στις 22:43.

  15. #45
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paiktaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω και εγώ μία ερώτηση ?
    Εχω σαν Modem το HG8245T το οποίο έχει 1 100αρα + 2 100 θύρες , αυτό λοιπόν έχει μόνο 2,4 ghz και σκέφτομαι ποιο είναι ποιο σωστό ? Να ζητήσω έστω και έναντι κάποιου ποσού ενα νέο από την Inalan τώρα που έκανα αίτηση για 200u/200d άλλο το οποιο να υποστηρίζει και 5 ghz ή να πάρω με 25 € αυτό της xiaomi να το κουμπώσω στην 1000αρα θύρα του υπάρχοντος ?
    Καλημέρα και άλλος ειχε ρωτησει, πρεπει να το αγορασεις, απλα αν το κανονισεις μαζι, προφανως δεν θα σου δωσουν άλλο και θα γλιτώσεις να δωσεις 28 ευρω για εγγυηση που όμως θα σου επέστρεφαν για 13ο παγιο.
    αν θες κατι καλυτερο και σε ρουτερ θα ελεγα να παρεις το Xiaomi.
    Τελικα απαντησε στο άλλο θεμα δεν γινεται αυτό παλι σου δινουν το άλλο και πληρωνεις κανονικα το 5αρι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα κινητά με Snapdragon που δίνουν 72Mbps μόνο, με μια αλλαγή σε ένα config file ενεργοποιούν το channel bonding για διπλάσια (θεωρητικη) ταχύτητα. Χρειάζεται root.
    Καλημέρα, δεν το εχω κανει ακομα το κινητο μου, όταν σταματησουν οι αναβαθμίσεις της MIUI θα βαλω καποια custom rom για νεοτερο android, εκει όπως εχω διαβασει παιζει σωστα και στα 2,4ghz θα το δω τοτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 06-03-20 στις 07:59.

Σελ. 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας