Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 164
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα! ανοιγω το θεμα αυτο για να λεμε για το συγκεκριμενο μονο ρουτερ της INALAN, που ειναι αυτο που δινει και στις 100αρες και στις 200αρες συνδεσεις πλεον.
    Πουλιεται και μεσω της Οptech https://www.optech.gr/networking/Fib...TS-1X-USB-WIFI

    Θα παρακαλεσω να μην λεμε εδω για αλλα ρουτερς, μονο γιαυτο.
    Επισης μπορουμε να λεμε επιτελους εδω για το WIFI να μην σκιζουμε το γενικο θεμα και αλλα!

    Παρακατω τα χαρακτηριστικα του απο την σελιδα της Optech :

    HUAWEI HG8546M GPON ONT 1X SC/UPC 1X GE 3X FE 1X POTS 1X USB WIFI

    Το HG8546M είναι ένα τ Huawei GPON ONT bterminal. Έχει εξοπλιστεί με GPON SC / UPC port , 1 Gigabit Ethernet port, 3 fast Ethernet port, 1 POTS τηλεφώνο port και 1 USB port. Επιτρέπει τη μετάδοση ασύρματου δικτύου WiFi στη ζώνη των 2,4 GHz, σύμφωνα με τα πρότυπα IEEE 802.11 b / g / n. Η μέγιστη χωρητικότητα ασύρματης μετάδοσης είναι 300 Mb / s, η συσκευή έχει δύο εξωτερικές κεραίες με κέρδος 2 dBi το καθένα.

    Τα χαρακτηριστικά:
    • GPON ONT terminal
    • GPON SC / UPC port
    • 1 gigabitEthernet port
    • 3 fast Ethernet ports
    • USB port
    • 1 τηλεφώνο port (POTS)
    • δυνατότητα μετάδοσης WiFi δικτύων στη ζώνη των 2,4 GHz ·
    • μέγιστο εύρος ζώνης ασύρματης μετάδοσης 300 Mbps
    • δύο εξωτερικές κεραίες με κέρδος 2 dBi το καθένα.


    - - - Updated - - -

    Εδω υπαρχουν και οδηγιες χρησης απο την σελιδα της INALAN, στο my Inalan, λεει και για ανοιγμα των πορτων : https://my.inalan.gr/sc/manual.pdf

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2017
    Περιοχή
    ΠΑΤΗΣΙΑ
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    246000/243000
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Σωστή η κίνηση για καινούργιο θέμα
    Βρήκα αυτό που είχα διαβάσει για το 2.4ghz και έχει και έναν πίνακα πιο κάτω με τιμές.

    https://community.arubanetworks.com/...ghz/td-p/41928

    Από ότι κατάλαβα τα κινητά μας έχουν κάποιο θέμα για αυτό και κολλάνε στην ίδια χαμηλή ταχύτητα, σωστά; Είναι software η hardware όμως;

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν γνωριζω ακριβως, το ιδιο προβλημα εχω στο xiaomi mi max2 που εχω, δλδ στην ταχυτητα συνδεσης στα 2,4ghz N λεει 72mbps διπλα, ενω με ενα ταμπλετ που εχω λεει 150!
    παρολαυτα και με εκεινο δεν βλεπω ουτε 50mbps!
    Εχω παρει ενα stick 5ghz για να βαζω οπου δεν εχω και δοκιμασα τωρα με ενα μικρο λαπτοπ και εχει παλι ιδια ταχυτητα στο oocla! στα 2,4ghz N λεω ετσι?
    Αλλα ειναι με μονη κεραια δλδ ειναι single chain. Αυτο εδω ειναι https://www.tp-link.com/gr/home-netw...r/archer-t2uh/
    Δεν εχω κατι με dual chain για να δω δυστυχως.
    Αλλα και με ενα chain λιγοτερο απο 50 ?

    - - - Updated - - -

    Δεν εχω κατι αλλο με wifi για client που να εχει προδιαγραφες σε 2,4ghz N dual chain (2 κεραιες δλδ) 300mbps για να δω μπας και τα πιασει διπλα.
    Δλδ αν με ενα chain πιανει κοντα 50 μηπως με 2 πιασει αλλα τοσα?
    Oι ταχυτητες που βλεπουμε ειναι για το G οχι N.

    - - - Updated - - -

    Εδω λεει καλα σχετικα πραγματακια https://unboxholics.com/guides/19421...2-4ghz-vs-5ghz

    - - - Updated - - -

    Ενα χαρακτηριστικο που ειδα πριν λιγο δεν το ειχα δει ποιο πριν! ειναι οτι το wifi σε αυτο το ρουτερ εχει προγραμματιζομενο κλεισιμο!!!
    και επισης ρυθμιση ισχυος που δεν συνανταμε σε πολλα βεβαια.

    - - - Updated - - -

    Λοιπον με τον ιδιο λαπτοπ και στικ που εδειξα πριν, εκανα ενα oocla speedtest με το 109 mikrotik routerboard https://mikrotik.com/product/CRS109-8G-1S-2HnD-IN που εχει dual chain 2ghz N 300mbps και ειδα και πανω απο 80/80....
    αρα το huawei μας κανει νερα και δινει σχεδον την μιση ταχυτητα....
    και το στικ αυτο https://www.tp-link.com/gr/home-netw...r/archer-t2uh/ που εχω ειναι με μια κεραια οχι με 2.
    Εκανα δοκιμη και με το hap ac2 mikrotik παλι σχεδον διπλη ταχυτητα απο του Huawei.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πράξη ούτε τα μισά δεν πιάνεις (θεωρητικά στα 40 MHz πιάνεις μέχρι 600 Mbps, αν θυμάμαι καλά).
    Το καλύτερο που που έχω δει είναι 75 Mbps (στα 20 MHz).
    Αυτο ηταν το προβλημα στο κινητο μου επαιζε σε χαμηλο ευρος γιαυτο ελεγε 76mbps, ενω το ταμπλετ 150.
    Το θεμα ειναι οτι στο speedtest δεν ειχε πανω απο 40 κατι αλλα ηταν περιορισμος οπως φαινεται του Huwaei.
    Θα το δω τωρα παλι τεστ απο αλλο ap 2.4ghz N.

    - - - Updated - - -

    72mbps λεει εγραψα λαθος 76 πριν και ναι γυρω στα 40 παει και σε αλλο AP, αρα το ευρος μπαντας του κινητου στα 2,4 μας περιοριζει την ταχυτητα.
    Ειναι γνωστο προβλημα με μερικα xiaomi αυτο, σε αυτο δεν φταιει το Huawei φυσικα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν είναι περιορισμός απο το huwaei, είναι περιορισμός απο το 2.4G

  5. #5
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωριζω ακριβως, το ιδιο προβλημα εχω στο xiaomi mi max2 που εχω, δλδ στην ταχυτητα συνδεσης στα 2,4ghz N λεει 72mbps διπλα, ενω με ενα ταμπλετ που εχω λεει 150!
    παρολαυτα και με εκεινο δεν βλεπω ουτε 50mbps!
    Εχω παρει ενα stick 5ghz για να βαζω οπου δεν εχω και δοκιμασα τωρα με ενα μικρο λαπτοπ και εχει παλι ιδια ταχυτητα στο oocla! στα 2,4ghz N λεω ετσι?
    Αλλα ειναι με μονη κεραια δλδ ειναι single chain. Αυτο εδω ειναι https://www.tp-link.com/gr/home-netw...r/archer-t2uh/
    Δεν εχω κατι με dual chain για να δω δυστυχως.
    Αλλα και με ενα chain λιγοτερο απο 50 ?

    - - - Updated - - -

    Δεν εχω κατι αλλο με wifi για client που να εχει προδιαγραφες σε 2,4ghz N dual chain (2 κεραιες δλδ) 300mbps για να δω μπας και τα πιασει διπλα.
    Δλδ αν με ενα chain πιανει κοντα 50 μηπως με 2 πιασει αλλα τοσα?
    Oι ταχυτητες που βλεπουμε ειναι για το G οχι N.

    - - - Updated - - -

    Εδω λεει καλα σχετικα πραγματακια https://unboxholics.com/guides/19421...2-4ghz-vs-5ghz

    - - - Updated - - -

    Ενα χαρακτηριστικο που ειδα πριν λιγο δεν το ειχα δει ποιο πριν! ειναι οτι το wifi σε αυτο το ρουτερ εχει προγραμματιζομενο κλεισιμο!!!
    και επισης ρυθμιση ισχυος που δεν συνανταμε σε πολλα βεβαια.

    - - - Updated - - -

    Λοιπον με τον ιδιο λαπτοπ και στικ που εδειξα πριν, εκανα ενα oocla speedtest με το 109 mikrotik routerboard https://mikrotik.com/product/CRS109-8G-1S-2HnD-IN που εχει dual chain 2ghz N 300mbps και ειδα και πανω απο 80/80....
    αρα το huawei μας κανει νερα και δινει σχεδον την μιση ταχυτητα....
    και το στικ αυτο https://www.tp-link.com/gr/home-netw...r/archer-t2uh/ που εχω ειναι με μια κεραια οχι με 2.
    Εκανα δοκιμη και με το hap ac2 mikrotik παλι σχεδον διπλη ταχυτητα απο του Huawei.

    - - - Updated - - -



    Αυτο ηταν το προβλημα στο κινητο μου επαιζε σε χαμηλο ευρος γιαυτο ελεγε 76mbps, ενω το ταμπλετ 150.
    Το θεμα ειναι οτι στο speedtest δεν ειχε πανω απο 40 κατι αλλα ηταν περιορισμος οπως φαινεται του Huwaei.
    Θα το δω τωρα παλι τεστ απο αλλο ap 2.4ghz N.
    Να ξέρεις ότι είναι και θέμα του Wi-Fi chipset (Qualcom, Mediatek, Broadcom κ.τ.λ.) που έχουν οι συσκευές.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-02-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI EchoLife EG8145V5
    @Nikiforos

    Εγώ είμαι αυτός που ανέφερες στο δίπλα θέμα, που πιάνω κοντά στο 100 μέσω wifi με το συγκεκριμένο ρούτερ... Παραθέτω και πάλι την εικόνα της μέτρησης που είχα κάνει...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4321A00F-204A-47A4-9EC9-3CCCCDA50E91_1_201_a.jpeg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  129,7 KB 
ID: 212155

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι περιορισμός απο το huwaei, είναι περιορισμός απο το 2.4G
    Σε ποιο απο ολα αναφερεσαι? γιατι οπως εγραψα στο huawei ιδιο speedtest δεν δινει πανω απο 40 κατι, ενω με τα mikrotik και στο 109 και στο hap ac2 εχω σχεδον την διπλη ταχυτητα!
    αρα δεν ειναι περιορισμος του 2,4 αυτο αλλα του huwaeι που εχει καποιο θεμα.
    Tα εχω γραψει αναλυτικα απο πανω. Και το στικ που κανω τις δοκιμες εχει μια κεραια αλλιως θα ειχα λογικα και την διπλη ταχυτητα πιστευω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξέρεις ότι είναι και θέμα του Wi-Fi chipset (Qualcom, Mediatek, Broadcom κ.τ.λ.) που έχουν οι συσκευές.
    για το κινητο λες?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Homer_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Nikiforos

    Εγώ είμαι αυτός που ανέφερες στο δίπλα θέμα, που πιάνω κοντά στο 100 μέσω wifi με το συγκεκριμένο ρούτερ... Παραθέτω και πάλι την εικόνα της μέτρησης που είχα κάνει...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4321A00F-204A-47A4-9EC9-3CCCCDA50E91_1_201_a.jpeg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  129,7 KB 
ID: 212155
    οχι που λενε οτι δεν εχει προβλημα....το δικο μου οπως και πολλων αλλων εχει! και αυτο που εχω με τις 100ρες ολες τις θυρες κανει ακριβως τα ιδια πραγματα!
    μπορεις να πεις η συσκευη που δοκιμαζεις τι ακριβως ειναι και τι wifi εχει? ειναι dual chain καταρχην εχει δλδ προδιαγραφες για 300mbps? (θεωρητικα παντα λεμε).

    Αν μπορεις δωσε και τα δικα σου στοιχεια απο το ρουτερ σου δες εμενα τι λεει :

    Hardware Version: 10C7.A
    Software Version: V3R017C10S125

    Eιναι στο status device information

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και όμως είναι του 2.4G, τα έχουμε πει χιλιάδες φορές στο φόρουμ που ο κόσμος ψάχνει γιατί δεν πιάνει τα 50mbit με το ασύρματο.

    έχει να κάνει με bandwidth, κανάλια, streams, παρεμβολές και πολλά άλλα

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως είναι του 2.4G, τα έχουμε πει χιλιάδες φορές στο φόρουμ που ο κόσμος ψάχνει γιατί δεν πιάνει τα 50mbit με το ασύρματο
    ειδες τι εδειξε ο φιλος απο πανω? επιμενεις ακομα? εμενα το 109 και το hap ac2 γιατι πιανουν 80+ στο 2,4 τοτε?
    αυτο που λες δεν υπαρχει και δεν ισχυει!

  10. #10
    Εγγραφή
    23-02-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI EchoLife EG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι που λενε οτι δεν εχει προβλημα....
    μπορεις να πεις η συσκευη που δοκιμαζεις τι ακριβως ειναι και τι wifi εχει? ειναι dual chain καταρχην εχει δλδ προδιαγραφες για 300mbps? (θεωρητικα παντα λεμε).
    Η συσκευή με την οποία έκανα το τεστ είναι ένα ipad 6th gen...

    Από gsmarena αναφέρει ότι έχει Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot
    https://www.gsmarena.com/apple_ipad_9_7_(2018)-9142.php

  11. #11
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το κινητο λες?
    Για όλες τις συσκευές (κινητό, φορητό τάμπλετ ρούτερ κ.τ.λ.).
    Ο sdikr στο ποστ 8 έχει δίκιο σε αυτά που λέει, υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο.
    Ο Homer_GR μήπως χρησιμοποιεί το 802.11ac και όχι το 802.11n ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefkon : 04-03-20 στις 22:38.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Homer_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συσκευή με την οποία έκανα το τεστ είναι ένα ipad 6th gen...

    Από gsmarena αναφέρει ότι έχει Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot
    https://www.gsmarena.com/apple_ipad_9_7_(2018)-9142.php
    Πραγματικα μου κανει εντυπωση αυτη η ταχυτητα για το 2,4, εμενα οπως ειπα πριν 2 αλλα μηχανηματα μετα δυσκολιας πανε πανω απο 80.
    Θα το ψαξω λιγο δεν ξερω ακριβως τι εχει απο ευρος μπαντας και chains.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όλες τις συσκευές (κινητό, φορητό τάμπλετ ρούτερ κ.τ.λ.).
    εχω πεσει σε μαπα wifi στο κινητο και μαπα wifi στην καρτα του λαπτοπ.
    Με το στικ ομως πιανω τα διπλα σχεδον, αναφερομαι στο 2,4 παντα.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειδες τι εδειξε ο φιλος απο πανω? επιμενεις ακομα? εμενα το 109 και το hap ac2 γιατι πιανουν 80+ στο 2,4 τοτε?
    αυτο που λες δεν υπαρχει και δεν ισχυει!
    Ναι επιμένω https://www.speedguide.net/faq/what-...f-wireless-374

    802.11b - 2-3 Mbps downstream, up to 5-6 Mbps with some vendor-specific extensions.
    802.11g - ~20 Mbps downstream
    802.11n - 40-50 Mbps typical, varying greatly depending on configuration, whether it is mixed or N-only network, the number of bonded channels, etc. Specifying a channel, and using 40MHz channels can help achieve 70-80Mbps with some newer routers. Up to 100 Mbps achievable with more expensive commercial equipment with 8x8 arrays, gigabit ports, etc.
    802.11ac - 70-100+ Mbps typical, higher speeds (200+ Mbps) possible over short distances without many obstacles, with newer generation 802.11ac routers, and client adapters capable of multiple streams.
    Και θα συνεχίσω να επιμένω γιατί είναι η πραγματικότητα

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    και εγω....ετσι εξηγειται. Ο φιλος εχει καλο ipad, εγω τα mikrotik λογικο.
    Αρα ειναι ΜΑΠΑ το Huawei....δικιο ειχα τελικα...

    Specifying a channel, and using 40MHz channels can help achieve 70-80Mbps with some newer routers. Up to 100 Mbps achievable with more expensive commercial equipment with 8x8 arrays, gigabit ports, etc.

    - - - Updated - - -

    Το προβλημα στο κινητο μου αυτο ειναι παντως αντι τα 40 παιζει στα 20, το εχουν γραψει 10 φορουμς. Αγνωστος ο λογος, αλλοι λενε φταιει η miui, αλλοι το wifi chip, ακρη δεν βγαζεις.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω....

    Specifying a channel, and using 40MHz channels can help achieve 70-80Mbps with some newer routers. Up to 100 Mbps achievable with more expensive commercial equipment with 8x8 arrays, gigabit ports, etc.
    Το κλασικό αν η γιαγιά μου είχε καρουλιά θα ήταν κάρο ενα πράγμα!

    Πρέπει να τα υποστήριζει αυτά και ο εξοπλισμός client, να υποστηρίζει τα ίδια που έχει και ο server, αν πχ υποστηρίζει 20Mhz και 8streams θα υπάρχει θέμα, όπως το να υποστηρίζει 40Mhz αλλά 4 streams
    Αρα ειναι ΜΑΠΑ το Huawei....δικιο ειχα τελικα...
    Εντάξει το τερμάτισες!!

Σελ. 1 από 11 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας