Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 59
  1. #31
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KERSOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησα με έναν τεχνικό που θέλησε να με βοηθήσει λίγο παραπάνω. Μου είπε ότι τελικά δεν παίρνω από κέντρο αλλά φαίνεται ότι παίρνω από κφ wind σε απόσταση το πολύ 500 μέτρα. Για κάποιο λόγο παίρνω 2 γραμμές vdsl. Επίσης μου είπε ότι από τις μετρήσεις δεν φαίνεται ότι χάνω καθόλου μέχρι και τον κατανεμητη της πολυκατοικίας. Είναι οσο είχε δει και γράψει και ο τεχνικός που ήρθε και το σύνδεσε. Μου είπε ότι έφτιαξε κάποια πόρτα που είχε θέμα και ότι θα είμαι εντάξει, αλλά πάλι είχα αποσυνδέσεις. Επίσης μου είπε θα το προωθήσει σε πιο εξυδικευμενο τεχνικό (το φάση

    Γενικά και το παιδί ήταν μπερδεμένο από αυτά που έβλεπε. Και μου είπε ότι κανονικά αφού παίρνω από κφ τους με ίνα μέχρι το δικό μου θα έπρεπε να έχω καθαρά 50 και όχι 30.

    Παρατηρησα ότι σε μια αποσύνδεση (ναι σβήνει και μετά γίνεται κόκκινο) έβγαλε 2 γραμμές vdsl και δύο adsl πριν ξαναμπεί και έχει τις κλασικές 2.

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 212780

    Αυτος είναι ο κατανεμητής που όπως τον βλέπω τον λες και χρεπι (δεν έχω δει άλλους)
    Ο κατανεμητής σου έχει ακόμα το παλιό σύστημα με τις βίδες..
    Κανονικά μιας και ο χαλκός είναι του οτε, καλό θα ήταν ο διαχειριστής σας να κάνει μια ερώτηση στον οτε να έρθει να το αναβαθμίσει σε ρεγκλέτες..
    Δεν νομίζω ότι μπορεί έτσι απλά να τα αλλάξει ηλεκτρολόγος.. Ούτε και έχει νόημα να βάλει ο καθένας χώρια ρεγκλέτα.. Η κάτι ανάλογο.. Τι να πω, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει.. Υπόψιν ότι δεν μιλάω για καλωδιώσεις κλπ.. Μόνο για τα του κατανεμητή έτσι;
    Εμάς ήρθε από μόνος του ο οτε και τα άλλαξε - τα έβαλε σε τάξη..


    Τώρα αν έχεις την ίδια ταχύτητα και στο κατανεμητή δεν έχει καμία ουσία πιστεύω να μπλέξεις με utp η οτιδήποτε άλλο που αφορά εσωτερική καλωδίωση..
    Αυτό που πρέπει να διευκρινίσεις είναι αν παίρνεις από καμπίνα vdsl της wind η από α.κ..
    Αν παίρνεις από α.κ λογική η ταχύτητα.. Αν όχι θέλει ψάξιμο.. Και μετά κοιτάς την εσωτερική καλωδίωση αν δεν σου έρχεται όλη η ταχύτητα πάνω..
    Πάντως απ'ότι είπε και ο iris πίσω, το καφάο σου (111 του οτε) δεν πρέπει να καλύπτεται από καμπίνα της wind..
    500 μέτρα πάντως δεν είσαι με τπτ... Πες τα διπλά.. Όπως δλδ φαίνεται η γραμμή τώρα.. Βλέπε attenuation..


    Τι εννοείς με τα:
    -Για κάποιο λόγο παίρνω 2 γραμμές vdsl.
    -Παρατηρησα ότι σε μια αποσύνδεση (ναι σβήνει και μετά γίνεται κόκκινο) έβγαλε 2 γραμμές vdsl και δύο adsl πριν ξαναμπεί και έχει τις κλασικές 2.

    Εκτός αν εννοείς τα διάφορα προφίλ που έχει το ρούτερ για adsl/vdsl, atm/ptm.. Αν λες αυτά, δεν μας αφορούν θα έλεγα..

    Όταν λες ότι κάνει αποσύνδεση σβήνει μόνο το λαμπάκι broadband και ανάβει πάλι, σβήνει μόνο το λαμπάκι internet, Η σβήνουν όλα στο ρούτερ και ανάβουν ξανά;
    Αν σβήνει μόνο το internet = αλλάζει ip..
    Αν σβήνει το broadband & επομένως και το internet= Αποσυγχρονισμός..
    Αν σβήνουν όλα= κάνει ρεσταρτ το ρούτερ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 21-03-20 στις 22:48.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #32
    Εγγραφή
    04-03-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Wind
    Router
    Fritzbox 7950
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κατανεμητής σου έχει ακόμα το παλιό σύστημα με τις βίδες..
    Κανονικά μιας και ο χαλκός είναι του οτε, καλό θα ήταν ο διαχειριστής σας να κάνει μια ερώτηση στον οτε να έρθει να το αναβαθμίσει σε ρεγκλέτες..
    Δεν νομίζω ότι μπορεί έτσι απλά να τα αλλάξει ηλεκτρολόγος.. Ούτε και έχει νόημα να βάλει ο καθένας χώρια ρεγκλέτα.. Η κάτι ανάλογο.. Τι να πω, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει.. Υπόψιν ότι δεν μιλάω για καλωδιώσεις κλπ.. Μόνο για τα του κατανεμητή έτσι;
    Εμάς ήρθε από μόνος του ο οτε και τα άλλαξε - τα έβαλε σε τάξη..


    Τώρα αν έχεις την ίδια ταχύτητα και στο κατανεμητή δεν έχει καμία ουσία πιστεύω να μπλέξεις με utp η οτιδήποτε άλλο που αφορά εσωτερική καλωδίωση..
    Αυτό που πρέπει να διευκρινίσεις είναι αν παίρνεις από καμπίνα vdsl της wind η από α.κ..
    Αν παίρνεις από α.κ λογική η ταχύτητα.. Αν όχι θέλει ψάξιμο.. Και μετά κοιτάς την εσωτερική καλωδίωση αν δεν σου έρχεται όλη η ταχύτητα πάνω..
    Πάντως απ'ότι είπε και ο iris πίσω, το καφάο σου (111 του οτε) δεν πρέπει να καλύπτεται από καμπίνα της wind..
    500 μέτρα πάντως δεν είσαι με τπτ... Πες τα διπλά.. Όπως δλδ φαίνεται η γραμμή τώρα.. Βλέπε attenuation..


    Τι εννοείς με τα:
    -Για κάποιο λόγο παίρνω 2 γραμμές vdsl.
    -Παρατηρησα ότι σε μια αποσύνδεση (ναι σβήνει και μετά γίνεται κόκκινο) έβγαλε 2 γραμμές vdsl και δύο adsl πριν ξαναμπεί και έχει τις κλασικές 2.

    Εκτός αν εννοείς τα διάφορα προφίλ που έχει το ρούτερ για adsl/vdsl, atm/ptm.. Αν λες αυτά, δεν μας αφορούν θα έλεγα..

    Όταν λες ότι κάνει αποσύνδεση σβήνει μόνο το λαμπάκι broadband και ανάβει πάλι, σβήνει μόνο το λαμπάκι internet, Η σβήνουν όλα στο ρούτερ και ανάβουν ξανά;
    Αν σβήνει μόνο το internet = αλλάζει ip..
    Αν σβήνει το broadband & επομένως και το internet= Αποσυγχρονισμός..
    Αν σβήνουν όλα= κάνει ρεσταρτ το ρούτερ..
    1. Έχω ενεργές 2 γραμμές σε ptm με διαφορετικές ip και dns η μία από την άλλη.

    2. Όσες φορές το έχω παρατηρήσει σβεινει το ίντερνετ και μετά όταν ξανανοίγει γίνεται κόκκινο μέχρι να ξαναβρεί και να γίνει πράσινο. 1-2 φορές έχω δει να σβήνει το broadband.

    Χθες βράδυ κουνισα τα καλώδια της ρεγκλέτας που έρχονται στην παρωχη μου στον κατανεμητη και δεν έχω ακόμα αποσυνδέσεις...

    Ο ΟΤΕ την αλλαγή αυτή την κάνει δωρεάν ή με κάποιο αντίτιμο; το κάνει αυθημερόν σε 1-2 ώρες; έπειτα που καλούμε αν αποφασίσουμε για αλλαγή;

  3. #33
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KERSOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Έχω ενεργές 2 γραμμές σε ptm με διαφορετικές ip και dns η μία από την άλλη.

    2. Όσες φορές το έχω παρατηρήσει σβεινει το ίντερνετ και μετά όταν ξανανοίγει γίνεται κόκκινο μέχρι να ξαναβρεί και να γίνει πράσινο. 1-2 φορές έχω δει να σβήνει το broadband.

    Χθες βράδυ κουνισα τα καλώδια της ρεγκλέτας που έρχονται στην παρωχη μου στον κατανεμητη και δεν έχω ακόμα αποσυνδέσεις...

    Ο ΟΤΕ την αλλαγή αυτή την κάνει δωρεάν ή με κάποιο αντίτιμο; το κάνει αυθημερόν σε 1-2 ώρες; έπειτα που καλούμε αν αποφασίσουμε για αλλαγή;
    1.Προσπαθώ να θυμηθώ τι μπορεί να είναι το 2ο προφίλ που αναφέρεις.. Voip νομίζω είπες δεν έχεις.. Οπότε ίσως είναι για απομακρυσμένο έλεγχο του ρούτερ η κάτι τέτοιο; Μπορείς να βάλεις φωτό; Να δω από περιέργεια..
    Υποθέτω ότι μιλάμε για το ίδιο ρούτερ ε;

    2. Αν σβήνει μόνο το λαμπάκι ίντερνετ τότε λογικά αλλάζει ip.. Θεωρητικά πιάνεται σαν αποσύνδεση και αυτό, αλλά δεν έχει σχέση με πρόβλημα π.χ στο χαλκό.. Αν και μου φαίνεται παράξενο να αλλάζει ip τόσο συχνά, έχουν αναφερθεί παρόμοια προβλήματα.. Ανέφερε το στον πάροχο σε κάθε περίπτωση..

    Για τα καλώδια που λες.. Τι να πω; Να μην έκαναν επαφή στη κλέμα; Ποιος ξέρει; Δεν είναι ρεγκλέτες αυτά που έχετε τώρα..

    Για την αλλαγή που λες δεν ξέρω να σου πω.. Μπορείς να κάνεις κ εσύ μια ερώτηση στον οτε, στους τεχνικούς, εκεί κοντά στο πλαίσιο που είναι να δεις τι θα σου πουν.. Η ακόμα μπορείς να ρωτήσεις και τον πάροχο σου να πάρεις κ από εκεί μια άποψη..
    Και μετά να το μεταφέρεις στο διαχειριστή.. Δεν μου έχει τύχει ανάλογη περίπτωση βλέπεις, ούτε έχω ιδέα αν το κάνουν, σε πόσο χρόνο το κάνουν, καθώς έχουμε ήδη ρεγκλέτες, ακόμα και στο εξοχικό.. Σε παλιά κτίρια..
    Πες τους ότι ο κατανεμητής του κτιρίου σας έχει ακόμα το παλιό σύστημα με τις βίδες και όχι ρεγκλέτες και μάλιστα τώρα επί εποχής vdsl και ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.. Και εκτός αυτού η μια πλευρά του κατανεμητή που έρχονται τα καλώδια από έξω ανήκει στον οτε.. Δεν ξέρω αν μπορεί έτσι στο ξεκάρφωτο να βάλει χέρι εκεί ο όποιος ηλεκτρολόγος, ακόμα και με απόφαση της συνέλευσης.. Αν και δεν νομίζω να σας έλεγε κάτι ο οτε.. Αλλά καλύτερα αν είναι αρμόδιος ο οτε να το κάνει μόνο αυτός που ξέρει και ποιο καλώδιο είναι πιο.. Έτσι είναι πιο σίγουρο ότι δεν θα γίνει καμιά στραβή.. Από αυτής της άποψης..
    Βέβαια και έτσι να κάτσεις, δεν φαίνεται να σου δημιουργεί πρόβλημα αφού λες ότι πιάνεις τα ίδια με κάτω.. Το πιθανό θέμα με την ταχύτητα είναι εκτός κτιρίου.. Με το να σας βάλουν ρεγκλέτες δεν νομίζω να αλλάξει κάτι στη κατάσταση σου..
    Το λέω απλά επειδή σχεδόν όλα πια είναι με ρεγκλέτες..

    Στη δική μας πολυκατοικία μια μέρα πριν χρόνια, κόλλησε χαρτί ο οτε στο τζάμι στην είσοδο από έξω, ότι την τάδε ημέρα, τις τάδε ώρες, θα γινόταν κάποια αναβάθμιση δικτύου η κάτι τέτοιο.. Ήρθε κάποιος τεχνικός τους μόνος του, άλλαξε τις βίδες με ρεγκλέτες, τα τακτοποίησε, έγραψε και τον αριθμό καφάο που μας εξυπηρετεί και κάποια άλλα νούμερα, μάλλον σε ποια σειρά στις
    ρεγκλέτες του καφάο είναι το κτίριο μας η κάποια νούμερα σε σχέση με τα διαμερίσματα, δεν θυμάμαι να υπήρχαν πριν αυτά τα νούμερα.. Ήμασταν καμιά ώρα χωρίς σύνδεση, επανήλθαν όλα και έφυγε.. Δεν θυμάμαι τότε να χρεώθηκε κάτι κάπου.. Ούτε θυμάμαι αν ήμουν σε εναλλακτικό στα σίγουρα τότε.. Μάλλον ήμουν αλλά χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.. Τώρα αν τον φώναξε κάποιος ιδιοκτήτης που ήταν στον οτε και μπορεί να είχε πρόβλημα, τι να πω.. Δεν μπορώ να ξέρω.. Πάντως και έτσι να έγινε, άλλαξε όλες τις ρεγκλέτες του κτιρίου..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 22-03-20 στις 02:30.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #34
    Εγγραφή
    04-03-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Wind
    Router
    Fritzbox 7950
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.Προσπαθώ να θυμηθώ τι μπορεί να είναι το 2ο προφίλ που αναφέρεις.. Voip νομίζω είπες δεν έχεις.. Οπότε ίσως είναι για απομακρυσμένο έλεγχο του ρούτερ η κάτι τέτοιο; Μπορείς να βάλεις φωτό; Να δω από περιέργεια..
    Υποθέτω ότι μιλάμε για το ίδιο ρούτερ ε;

    2. Αν σβήνει μόνο το λαμπάκι ίντερνετ τότε λογικά αλλάζει ip.. Θεωρητικά πιάνεται σαν αποσύνδεση και αυτό, αλλά δεν έχει σχέση με πρόβλημα π.χ στο χαλκό.. Αν και μου φαίνεται παράξενο να αλλάζει ip τόσο συχνά, έχουν αναφερθεί παρόμοια προβλήματα.. Ανέφερε το στον πάροχο σε κάθε περίπτωση..

    Για τα καλώδια που λες.. Τι να πω; Να μην έκαναν επαφή στη κλέμα; Ποιος ξέρει; Δεν είναι ρεγκλέτες αυτά που έχετε τώρα..

    Για την αλλαγή που λες δεν ξέρω να σου πω.. Μπορείς να κάνεις κ εσύ μια ερώτηση στον οτε, στους τεχνικούς, εκεί κοντά στο πλαίσιο που είναι να δεις τι θα σου πουν.. Η ακόμα μπορείς να ρωτήσεις και τον πάροχο σου να πάρεις κ από εκεί μια άποψη..
    Και μετά να το μεταφέρεις στο διαχειριστή.. Δεν μου έχει τύχει ανάλογη περίπτωση βλέπεις, ούτε έχω ιδέα αν το κάνουν, σε πόσο χρόνο το κάνουν, καθώς έχουμε ήδη ρεγκλέτες, ακόμα και στο εξοχικό.. Σε παλιά κτίρια..
    Πες τους ότι ο κατανεμητής του κτιρίου σας έχει ακόμα το παλιό σύστημα με τις βίδες και όχι ρεγκλέτες και μάλιστα τώρα επί εποχής vdsl και ότι μπορεί να σημαίνει αυτό.. Και εκτός αυτού η μια πλευρά του κατανεμητή που έρχονται τα καλώδια από έξω ανήκει στον οτε.. Δεν ξέρω αν μπορεί έτσι στο ξεκάρφωτο να βάλει χέρι εκεί ο όποιος ηλεκτρολόγος, ακόμα και με απόφαση της συνέλευσης.. Αν και δεν νομίζω να σας έλεγε κάτι ο οτε.. Αλλά καλύτερα αν είναι αρμόδιος ο οτε να το κάνει μόνο αυτός που ξέρει και ποιο καλώδιο είναι πιο.. Έτσι είναι πιο σίγουρο ότι δεν θα γίνει καμιά στραβή.. Από αυτής της άποψης..
    Βέβαια και έτσι να κάτσεις, δεν φαίνεται να σου δημιουργεί πρόβλημα αφού λες ότι πιάνεις τα ίδια με κάτω.. Το πιθανό θέμα με την ταχύτητα είναι εκτός κτιρίου.. Με το να σας βάλουν ρεγκλέτες δεν νομίζω να αλλάξει κάτι στη κατάσταση σου..
    Το λέω απλά επειδή σχεδόν όλα πια είναι με ρεγκλέτες..

    Στη δική μας πολυκατοικία μια μέρα πριν χρόνια, κόλλησε χαρτί ο οτε στο τζάμι στην είσοδο από έξω, ότι την τάδε ημέρα, τις τάδε ώρες, θα γινόταν κάποια αναβάθμιση δικτύου η κάτι τέτοιο.. Ήρθε κάποιος τεχνικός τους μόνος του, άλλαξε τις βίδες με ρεγκλέτες, τα τακτοποίησε, έγραψε και τον αριθμό καφάο που μας εξυπηρετεί και κάποια άλλα νούμερα, μάλλον σε ποια σειρά στις
    ρεγκλέτες του καφάο είναι το κτίριο μας η κάποια νούμερα σε σχέση με τα διαμερίσματα, δεν θυμάμαι να υπήρχαν πριν αυτά τα νούμερα.. Ήμασταν καμιά ώρα χωρίς σύνδεση, επανήλθαν όλα και έφυγε.. Δεν θυμάμαι τότε να χρεώθηκε κάτι κάπου.. Ούτε θυμάμαι αν ήμουν σε εναλλακτικό στα σίγουρα τότε.. Μάλλον ήμουν αλλά χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.. Τώρα αν τον φώναξε κάποιος ιδιοκτήτης που ήταν στον οτε και μπορεί να είχε πρόβλημα, τι να πω.. Δεν μπορώ να ξέρω.. Πάντως και έτσι να έγινε, άλλαξε όλες τις ρεγκλέτες του κτιρίου..
    Εδώ είσαι τα φουλ χαρακτηριστικά. Αυτό ήταν χθες το βράδυ μετά από κάποια αποσύνδεση μέσα στην ημέρα. Από ότι βλέπω το ένα είναι σε dhcp mode

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20200322_150538.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  165,4 KB 
ID: 212850

  5. #35
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KERSOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είσαι τα φουλ χαρακτηριστικά. Αυτό ήταν χθες το βράδυ μετά από κάποια αποσύνδεση μέσα στην ημέρα. Από ότι βλέπω το ένα είναι σε dhcp mode

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20200322_150538.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  165,4 KB 
ID: 212850
    Το τηλέφωνο που το έχεις συνδεδεμένο; Με splitter στη πρίζα του τοίχου Η πάνω στο ρούτερ; Το Phone σου ανάβει στο ρούτερ; Είδες στις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας; Απλά για να είμαστε σίγουροι..
    Το 837 τώρα η για voip είναι η για tv η για remote management.. Αν και τείνω προς το voip..
    Για δες το..

    Και δεύτερον η ip 109 που έχει στο 835, αν πας εδώ , σου βγάζει πάλι την ίδια; Απλά σαν πληροφορία..

    Τα error σου είναι κάπως τσιμπημένα για ~7ώρες uptime μόνο.. Έχουμε γράψει επάνω πως μπορείς να το τσεκάρεις αυτό πριν προχωρήσεις σε πιο δραστικά μέτρα, καλωδιώσεις κλπ κλπ.. Αν τώρα έχεις pstn κλασσική τηλεφωνία όπως λέγαμε στην αρχή, ακούς τπτ θορύβους στο τηλέφωνο;
    Το attenuation σου πάντως θυμίζει σίγουρα αστικό κέντρο, δεν μπορεί να είναι η νέα καμπίνα 1χλμ μακριά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #36
    Εγγραφή
    04-03-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Wind
    Router
    Fritzbox 7950
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τηλέφωνο που το έχεις συνδεδεμένο; Με splitter στη πρίζα του τοίχου Η πάνω στο ρούτερ; Το Phone σου ανάβει στο ρούτερ; Είδες στις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας; Απλά για να είμαστε σίγουροι..
    Το 837 τώρα η για voip είναι η για tv η για remote management.. Αν και τείνω προς το voip..
    Για δες το..

    Και δεύτερον η ip 109 που έχει στο 835, αν πας εδώ , σου βγάζει πάλι την ίδια; Απλά σαν πληροφορία..

    Τα error σου είναι κάπως τσιμπημένα για ~7ώρες uptime μόνο.. Έχουμε γράψει επάνω πως μπορείς να το τσεκάρεις αυτό πριν προχωρήσεις σε πιο δραστικά μέτρα, καλωδιώσεις κλπ κλπ.. Αν τώρα έχεις pstn κλασσική τηλεφωνία όπως λέγαμε στην αρχή, ακούς τπτ θορύβους στο τηλέφωνο;
    Το attenuation σου πάντως θυμίζει σίγουρα αστικό κέντρο, δεν μπορεί να είναι η νέα καμπίνα 1χλμ μακριά..
    Καλήμερα!

    Λοιπόν, έχουν περάσει κοντα 2 μήνες και κάτι.

    Η γραμμή βγάζει πλέον αρκετά περισσότερα ερρορ. Οι αποσυνδέσεις συνεχίζονται. Μερικές φορές πάνω από 7 μέσα στην ημέρα. Έχω πάρει την wind. Οι τεχνικοί τους αρνούνται να με εξυπηρετησουν και μου λένε δικαιολογίες. Από το ότι βλέπουν 3 αποσυνδέσεις και πρεπει να είναι πάνω από 5 για να κάνουν escalate μέχρι το ότι μπορεί να κόβεται το WiFi. Με τον τελευταίο που μίλησα είχα φτάσει το αμήν και του ζήτησα να με συνδέσει με κάποιον ανώτερο. Δεν το έκανε ποτέ. Τι μπορώ να κάνω ώστε να ακουστώ;

    Έλεγξα την παροχή της γραμμής μου την πολυκατοικία. Και εκεί βγάζει τα ίδια ερρορ, άρα δεν είναι εσωτερική καλωδίωση.

    Το μόνο θετικό είναι ότι η ταχύτητα μένει σταθερή και μετά τις αποσυνδέσεις. Αν και χαμηλή με βάση αυτό που πληρώνω και αυτό που υπέγραψα.

    Παρακαλώ συμβούλεψτε με να δω τι θα κάνω... Δουλεύω με πολύ μεγάλο όγκο δεδομένων και up και down και σε πολύ στενά χρονικά όρια για να παίζω με το αν η γραμμή θα είναι σταθερή καθώς ανεβάζω 500gb ή θα πέσει και μου χαλάσει την δουλεια...

  7. #37
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Καλημέρα, που χάθηκες εσύ;
    Για βάλε πάλι στατιστικά..
    2 φορές..
    Ένα όπως είσαι..
    Και ένα μετά από ρεσταρτ του ρουτερ..
    Καλό θα ήταν να έβαζες και το log του ρούτερ, μόνο κρύψε ότι πληροφορίες περιέχουν τηλ.νούμερο & ip..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-04-20 στις 13:10.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #38
    Εγγραφή
    04-03-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Wind
    Router
    Fritzbox 7950
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, που χάθηκες εσύ;
    Για βάλε πάλι στατιστικά..
    2 φορές..
    Ένα όπως είσαι..
    Και ένα μετά από ρεσταρτ του ρουτερ..
    Καλό θα ήταν να έβαζες και το log του ρούτερ, μόνο κρύψε ότι πληροφορίες περιέχουν τηλ.νούμερο & ip..
    ποιο απο ολα τα Logs που βγαζει το h268n?

    - - - Updated - - -

    οταν κανει αποσυνδεση:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  otan_xanei_ip.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  192,5 KB 
ID: 214100
    Οταν ξαναβρισκει:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  me-nea-ip.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  253,7 KB 
ID: 214101
    Μετα απο restart:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  meta-apo-restart.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  253,6 KB 
ID: 214102

    Default log (μετα απο restart του μοντεμ):

    Manufacturer:ZTE;
    ProductClass:ZXHN H268N;
    IP:192..χ.χ.χ;
    HWVer:V1.1.0;
    SWVer:V1.1.0_WND.1T18;

    P0000-00-00T00:00:59 [Warning] Unknown Event=0x00001100 when BCC PowerOn!
    P0000-00-00T00:01:02 [Warning] WARNING!! webd[0x00030101] has not move to NORMAL STATE !!! Please correct it!!
    P0000-00-00T00:01:03 [Error] SocketSynSendMsg s32ActCount = 0 errno=[0:Success] !!!
    P0000-00-00T00:01:03 [Error] APPID[0x3] send EVENT[0x2402] to APPID[0x1] dwUsedTicks[601] timeout !!!
    P0000-00-00T00:01:03 [Error] [webd][00030101] SSEND Send Message[0X2402] to [0001010C] socket failed
    P0000-00-00T00:01:03 [Warning] CmSendMsg2MM return error!EV_DSL_LINE_GET , iRet = -3
    P0000-00-00T00:01:03 [Error] SocketSynSendMsg s32ActCount = 0 errno=[0:Success] !!!
    P0000-00-00T00:01:03 [Error] APPID[0x42] send EVENT[0x9a13] to APPID[0x1] dwUsedTicks[500] timeout !!!
    P0000-00-00T00:01:03 [Error] [upnp_igd][00420102] SSEND Send Message[0X9A13] to [0001010E] socket failed
    P0000-00-00T00:01:03 [Warning] Call function failed!
    P0000-00-00T00:01:04 [Warning] WARNING!! SLCCONTROL[0x00020501] has not move to NORMAL STATE !!! Please correct it!!
    P0000-00-00T00:01:04 [Warning] RunProcess process[webd] Event[0x1100] dwUsedTicks[681]
    P0000-00-00T00:01:06 [Error] [route_mgr]StartProgram[ip6tables] select ERROR errno=[0:Success]!!!
    P0000-00-00T00:01:06 [Warning] call PcStartProgram failed!add chain
    P0000-00-00T00:01:06 [Error] before StartProgram Program[ip6tables] cmd timeout[1606]
    P0000-00-00T00:01:06 [Warning] RunProcess process[route_mgr] Event[0x9a11] dwUsedTicks[1652]
    P0000-00-00T00:01:06 [Warning] Ack wEvent = 0x9a13 Msg wEvent = 0x9a13 wAckLen = 40 wAckBuffLen = 8192 wAckCheck = 1 wSynCheck = 2
    P0000-00-00T00:01:06 [Warning] RunProcess process[upnp_igd] Event[0x1103] dwUsedTicks[785]
    P0000-00-00T00:01:06 [Warning] Ioctl failed!
    P0000-00-00T00:01:06 [Warning] Ioctl failed!
    P0000-00-00T00:01:06 [Error] not find fd(-1) in pid[367] wOpReadState[0x6], wOpWriteState[0x0] RemoveFDEvent error!!
    P0000-00-00T00:01:07 [Warning] RunProcess process[wlan_config] Event[0xa204] dwUsedTicks[1768]
    P0000-00-00T00:01:10 [Warning] WARNING!! SLCCONTROL[0x00020501] has not move to NORMAL STATE !!! Please correct it!!
    P0000-00-00T00:01:10 [Warning] RunProcess process[webd] Event[0x2202] dwUsedTicks[398]
    P0000-00-00T00:01:15 [Warning] RunProcess process[SLCCONTROL] Event[0x1101] dwUsedTicks[1324]
    P0000-00-00T00:01:17 [Warning] RunProcess process[wlan_config] Event[0xa205] dwUsedTicks[1053]
    P0000-00-00T00:01:32 [Error] get view failed VID(272) VN(DEV.DSL.LINE1) Err(-5)
    P0000-00-00T00:01:32 [Warning] parameter is illegal!ptLowUPMsg->IF_ID is [DEV.ATM.LINK1] and encaplustion is [8]
    P0000-00-00T00:01:32 [Warning] parameter is illegal!ptLowUPMsg->IF_ID is [DEV.ATM.LINK2] and encaplustion is [8]
    P0000-00-00T00:01:32 [Warning] parameter is illegal!ptLowUPMsg->IF_ID is [DEV.ATM.LINK3] and encaplustion is [8]
    P0000-00-00T00:01:32 [Warning] parameter is illegal!OldAdminState[1]
    P0000-00-00T00:01:32 [Error] get view failed VID(272) VN(DEV.DSL.CHL1) Err(-5)
    P0000-00-00T00:02:01 [Error] get view failed VID(272) VN(DEV.DSL.LINE1) Err(-5)
    P0000-00-00T00:02:01 [Error] ProcReadEvent no data is received,will clear fd!!sRecvLen[-1], fd(29) , errno=[127:Network is down] : self_pid[0X00010C01], Read[0X0000], dwReadUserInfo[0X0]!!
    P0000-00-00T00:02:01 [Error] ProcReadEvent no data is received,will clear fd!!sRecvLen[-1], fd(30) , errno=[127:Network is down] : self_pid[0X00010C01], Read[0X0000], dwReadUserInfo[0X0]!!
    P0000-00-00T00:02:01 [Error] get view failed VID(272) VN(DEV.DSL.CHL1) Err(-5)
    P0000-00-00T00:02:01 [Warning] Ioctl failed!
    P0000-00-00T00:02:01 [Warning] Ioctl failed!
    P0000-00-00T00:02:01 [Warning] Ioctl failed!
    P0000-00-00T00:02:01 [Warning] Call function failed!ifId = DEV.PPP.IF2
    P0000-00-00T00:02:01 [Warning] Call function failed!(SetV4RouteProtocolParam down[DEV.IP.IF8])
    P0000-00-00T00:02:01 [Warning] Call function failed!(SetV4RouteProtocolParam down[DEV.IP.IF8])
    P0000-00-00T00:02:01 [Warning] Call function failed!(SetV4RouteProtocolParam down[DEV.IP.IF12])
    P0000-00-00T00:02:01 [Warning] Call function failed!(SetV4RouteProtocolParam down[DEV.IP.IF12])
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KERSOS : 18-04-20 στις 13:44.

  9. #39
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Είδα το noise margin και ανατρίχιασα.. -4.7...
    Έχεις θόρυβο στη γραμμή..
    Το θέμα είναι γιατί...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #40
    Εγγραφή
    04-03-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Wind
    Router
    Fritzbox 7950
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα το noise margin και ανατρίχιασα.. -4.7...
    Έχεις θόρυβο στη γραμμή..
    Το θέμα είναι γιατί...
    λες για την πρωτη που ειναι μετα απο αποσυνδεση; Γιατι μετα παιζει μεταξυ 5.2-6.4...

    Μακαρι να ηξερα! Το θεμα ειναι να κανουν κατι απο wind που με εχουν σταυρωσει και ειναι ολο δικαιολογιες... Ακομα και ο δικος οτυς που εκανε μετρηση πριν κανει συνδεση απο την παροχη στο διαμερισμα μου ειπε οτι εχει θορυβο και ειμαι τυχερος που θα εχω και αυτη την γραμμη... Δεν μπορω να το δεχτω αυτο. Ουτε το οτι οι τεχνικοι μου ειπαν τις προαλλες με 8 αποσυνδεσεις σε 24 ωρες οτι αυτοι βλεπανε 3!

    Συγνώμη, δεν σου επιτίθεμαι, απλα εχω αγανακτήσει απο αυτη την κατασταση....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KERSOS : 18-04-20 στις 14:04.

  11. #41
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    οταν κανει αποσυνδεση:https://www.adslgr.com/forum/attachm...0&d=1587206215
    Για αυτή..

    - - - Updated - - -

    Pstn είπαμε έχεις ε;
    Το τηλέφωνο από splitter στο τοίχο δεν το παίρνεις;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #42
    Εγγραφή
    04-03-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Wind
    Router
    Fritzbox 7950
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν κανει αποσυνδεση:https://www.adslgr.com/forum/attachm...0&d=1587206215
    Για αυτή..

    - - - Updated - - -

    Pstn είπαμε έχεις ε;
    Το τηλέφωνο από splitter στο τοίχο δεν το παίρνεις;
    Δεν εχω συνδεσει τιποτα στον τοιχο περα απο το μοντεμ. pstn εχω αλλα μου ειπε τεχνικος τους οτι κουμπονω στο μοντεμ το τηλεφωνο και να βγαλω σπλιτερ κτλπ απο εκει. Εδω και εναν μηνα, δεν εχω κουμπομενο τηλεφωνο πουθενα. Δεν μου χρειαζετε.

  13. #43
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Μισό.. Ένα ένα..
    Για βάλε μια φωτό από τη καρτέλα voip του ρουτερ..
    Σβήσε τον αριθμό σου μόνο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #44
    Εγγραφή
    04-03-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Wind
    Router
    Fritzbox 7950
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισό.. Ένα ένα..
    Για βάλε μια φωτό από τη καρτέλα voip του ρουτερ..
    Σβήσε τον αριθμό σου μόνο..
    δεν γραφει καπου αριθμο...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screencapture-192-168-1-254-2020-04-18-14_09_34.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  104,3 KB 
ID: 214107

  15. #45
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ερώτηση.. Αν βάλεις μόνο το τηλέφωνο στο τοίχο και το σηκώσεις έχει τόνο;
    Χωρίς το ρούτερ..
    Από αστικό κέντρο έτσι πρέπει να είναι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας