Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Να σου προτείνω κάτι που έχω κάνει σε 15 διαμερίσματα.

    Καταρχάς να πω ότι είμαι Πολιτικός Μηχανικός και έφεση στα δίκτυα ()

    Σε όλα τα διαμερίσματα θα αντικαταστήσεις τα απλά τηλεφωνικά με UTP Cat6 ιδανικά με Cat5e πιο οικονομικά.
    Μετά πας στο switching. Μπορείς να πας είτε switch ανά όροφο είτε κεντρικό switch. Αν δυσκολεύεσαι να τραβήξεις από όλα τα διαμερίσματα στο ισόγειο, θα τραβήξεις απλά 2 καλώδια ανά όροφο (είτε 1 + 1 utp είτε 1 οπτική + 1 utp) τα οποία θα τα δουλεύεις failover. Εάν πας σε λύση οπτικής μπορείς να κάνεις daisy chain τα switch ανά όροφο που βέβαια ανεβάζει το κόστος καθώς χρειάζεσαι 2 SFP ανά switch. Ειδάλλως κατεβάζεις 1 utp ανά διαμέρισμα.

    Rack: (με μικρό βάθος)
    Mini Rack της central ( LINK ) (6U ή και παραπάνω ανάλογα το UPS)

    Patch Panel
    Απλό rackmount patch panel για cat6 ή cat5e

    Router:
    Έχω δουλέψει αρκετά τα edgerouter της ubiquiti αλλά και RouterOS (mikrotik)
    Για edgerouter δες ανάλογα με το πόσα καλώδια θα κατεβάσεις ή αν θέλεις να έχεις switch κεντρικό ( ER-4 ) ( ER-12 ) - ( RB3011 ) ( RB4011 )

    Το router σου θέλεις να μπορεί να κάνει QoS, VLAN, και PPPoE server

    Θα φτιάξεις PPPoE σερβερ και θα δημιουργήσεις κωδικούς για κάθε διαμέρισμα (μπορείς να το αποφύγεις και να δίνεις απλά DHCP).

    Για κάθε διαμέρισμα ένα VLAN ή συγκεκριμένη IP μέσω PPPoE με αντίστοιχα limits στο QoS ή πας λίγο παραπάνω και κάνεις κεντρικό QoS

    Switch
    Πάλι είτε ubiquiti είτε mikrotik είτε οποιοδήποτε άλλο managed
    Πχ αν κατεβάσεις όλα τα utp κάτω και δεν συνδέσεις το 2ο ή τραβήξεις μόνο ένα από κάθε διαμέρισμα ( ES-24-LITE ) ( CSS326-24G-2S+RM )

    Σε κάθε διαμέρισμα μπορούν να βάλουν οποιοδήποτε router (όχι adsl αλλά WAN)


    Τώρα, όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις.
    Όλες όμως χρειάζονται κάποιον να κάνει ρυθμίσεις κλπ. Επίσης όλοι θα βγαίνουν από την ίδια IP. Εάν "πωλείται" η πρόσβαση, έχεις πρόβλημα με τον ISP. Ο εξοπλισμός πρέπει κατά τη γνώμη μου να μπει σε rack και να κλειδωθεί.

    Μπορούμε να αναλύσουμε ειδικά κάθε κομμάτι.

    Επίσης, τέλος. Η οποιαδήποτε λύση που είναι "μεσοβέζικη", δεν έχει πολύ μέλλον. UTP από κάθε διαμέρισμα!

  2. #17
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.665
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λίγο άσχετο, αλλά λες ότι είναι 20 διαμερίσματα. Είναι σίγουρο ότι κανείς ΔΕΝ θέλει να βάλει τώρα ή μελλοντικά σταθερό τηλέφωνο; Αν κάποιος θέλει να έχει ποιο μεγάλη ταχύτητα, και θέλει να βάλει δικιά του γραμμή 100άρα για παράδειγμα, δεν θα μπορεί; Σε όλα τα διαμερίσματα μένουν οι ιδιοκτήτες τους ή κάποια από αυτά νοικιάζονται;


    Ίσως να άφηνες τις γραμμές ως έχουν και να τραβούσες ξεχωριστά καλώδια δικτύου.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  3. #18
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο άσχετο, αλλά λες ότι είναι 20 διαμερίσματα. Είναι σίγουρο ότι κανείς ΔΕΝ θέλει να βάλει τώρα ή μελλοντικά σταθερό τηλέφωνο; Αν κάποιος θέλει να έχει ποιο μεγάλη ταχύτητα, και θέλει να βάλει δικιά του γραμμή 100άρα για παράδειγμα, δεν θα μπορεί; Σε όλα τα διαμερίσματα μένουν οι ιδιοκτήτες τους ή κάποια από αυτά νοικιάζονται;


    Ίσως να άφηνες τις γραμμές ως έχουν και να τραβούσες ξεχωριστά καλώδια δικτύου.
    Σίγουρο κι εγγυημένο δεν είναι τίποτα, αλλά συνήθως δεν γίνεται να τα έχουμε όλα στα μέτρα μας σε αυτή την ζωή. Κι εγώ θέλω να βάλω θυροτηλεόραση στην πολυκατοικία που μένω, αλλά η υποδομή δεν το επιτρέπει και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν ενδιαφέρονται να ασχοληθούν/συμμετάσχουν. Άρα ατύχησα. Κι ο αδερφός μου θέλει να έχει αυτόνομη θέρμανση στην πολυκατοικία που μένει, αλλά η εγκατάσταση δεν το επιτρέπει και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες βολεύονται μια χαρά με την κεντρική θέρμανση. Άρα ατύχησε. Έτσι είναι η ζωή. Αφού τώρα ευθυγραμμίστηκαν οι πλανήτες και (σύμφωνα με τον διαχειριστή πάντα) συμφώνησαν όλοι οι κάτοικοι (ιδιοκτήτες) με το εγχείρημα, νομίζω πως δεν χρειάζεται να βάζουμε σαν εμπόδιο την κάθε πιθανή μελλοντική ένσταση και υποθετική διαφωνία κάποιου που δεν έχει καμία υπόσταση επί του παρόντος.

    @vat
    Αυτό που περιγράφεις με τις οπτικές ίνες θα ήταν ιδανικό για βαρβάτο future-proofing, αλλά ο ακριβότερος και περισσότερος εξοπλισμός ανεβάζει το κοστολόγιο και η πρόταση παύει πλέον να είναι δελεαστική για τους χρήστες. Χώρια που ο χώρος που έχουμε στην διάθεσή μας είναι περιορισμένος. Γι'αυτό και θα προτιμηθεί λύση τύπου smart-switch/router combo (CRS125-24G-1S-IN ή CRS326-24G-2S+RM) ώστε και πιο compact να μας βγει, και πιο οικονομικά.

    Δεν νομίζω πως χρειάζεται PPPoE server με κωδικούς και authentication από την στιγμή που το πλάνο προβλέπει έμπιστους χρήστες. Η λύση με DHCP είναι απλούστερη και - εξίσου βασικό - πιο εύχρηστη και ευέλικτη για τους κατοίκους. Άλλος μπορεί να θέλει να βάλει στην RJ45 πρίζα του διαμερίσματός του ένα desktop PC για να κάνει δουλειά γραφείου, άλλος μπορεί να θέλει να βάλει ένα ασύρματο ΑΡ και να ρίξει πάνω 2-3 smartphones/tablets, και άλλος μπορεί να θέλει να βάλει απλά την smart TV του για να δει Netflix. Σε πρώτη φάση QoS δεν θα χρειαστεί αφού θα μπούνε όρια στο bandwidth από το router.

    Η πρόσβαση δεν θα πωλείται, θα διαμοιράζεται μέσω των κοινοχρήστων, όπως ακριβώς συμβαίνει και τώρα και με το πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής όπου θα μπει η VDSL, η οποία ανήκει στα κοινόχρηστα. Σίγουρα δεν είναι το απολύτως προβλεπόμενο σενάριο χρήσης της τυπικής οικιακής σύνδεσης, αλλά δεν νομίζω πως δημιουργείται κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός από κάποια διαφυγόντα έξοδα στον ISP

  4. #19
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Eγω παντως βλεπω ενδεχομενα νομικα προβληματα στο ολο εγχειρημα. Ειτε αμεσα με την αντιδραση του ISP ή και καποιου παροχου περιεχομενου πχ πως θα παιζει το netflix σε πανω απο 4 συσκευες εαν φαινεται 1 ip; ειτε μελλοντικα εαν τα διαμερισματα δεν ειναι ενος κατοχου, συμφωνημενα τα παντα γραπτα και πχ στο καταστατικο της πολυκατοικιας, στις περιπτωσεις ενοικιασης, σε περιπτωσεις που καποιος αυριο θα δηλωσει αδυναμια οικονομικη ή αλλαξει γνωμη κτλ.

    Περα απο τα παραπανω, ποιο το συνολικο budget σας; Ποσα ειστε ετοιμοι να πληρωσετε αμεσα και ποσα ενδεχομενως σε ενα διαστημα ετους;

  5. #20
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω στα σκαριά ένα φιλόδοξο project δικτύωσης για μια παλιά πολυκατοικία 20 διαμερισμάτων, με σκοπό την αναβάθμιση της τηλεπικοινωνιακής υποδομής. Στόχος είναι να καταργηθούν οι ανεξάρτητες τηλεφωνικές συνδέσεις, και να έχουνε πρόσβαση στο internet όλοι οι κάτοικοι της οικοδομής μέσω μιας κοινής εγκατάστασης. Θα ήθελα την άποψη και τα σχόλιά σας, με την παράκληση να επικεντρωθούμε στο τεχνικό κομμάτι της υλοποίησης.
    Σε ποιανού το αφμ θα είναι η σύνδεση, στου διαχειριστή;

  6. #21
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Πάλι μεταπώληση φαίνεται βάζοντάς το στα κοινόχρηστα.
    Επίσης, χωρίς qos δεν πας πουθενά! Εάν δεν θέλεις pppoe και θέλεις να τρέξεις κεντρικό dhcp πας αναγκαστικά σε vlan.
    Σκέψου και την πιθανότητα για αγορά 8 IPs για να μοιράσεις τουλάχιστον κάπως στα διαμερίσματα διαφορετικές public ips.
    Αυτά τα mikrotik που μου είπες είναι switch με *κάποιες* δυνατότητες routing

  7. #22
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι μεταπώληση φαίνεται βάζοντάς το στα κοινόχρηστα.
    Επίσης, χωρίς qos δεν πας πουθενά! Εάν δεν θέλεις pppoe και θέλεις να τρέξεις κεντρικό dhcp πας αναγκαστικά σε vlan.
    Σκέψου και την πιθανότητα για αγορά 8 IPs για να μοιράσεις τουλάχιστον κάπως στα διαμερίσματα διαφορετικές public ips.
    Αυτά τα mikrotik που μου είπες είναι switch με *κάποιες* δυνατότητες routing
    Αυτές οι "κάποιες" λίγες δυνατότητες πιστεύω πως χρειάζονται στην εφαρμογή μας. Από όσο έχω δει, αυτά τα cloud routers της MikroTik σου δίνουν ethernet interfaces τα οποία ρυθμίζονται ανεξάρτητα. Αν υποθέσουμε ότι ΧΧ είναι ο αριθμός που θα ανατεθεί στο κάθε διαμέρισμα, τότε μπαίνει ΙΡ στην πόρτα (interface) που του αντιστοιχεί π.χ. 192.168.ΧΧ.1/24 και ορίζεται και ένας DHCP server με pool 192.168.ΧΧ.10-254. Αυτό επαναλαμβάνεται 20 φορές και προκύπτουν 20 subnets, DHCP servers, και pools, ένα ξεχωριστό σετ για το κάθε interface. Μετά θέλει έναν DNS server ώστε να περιορίζονται τα εξωτερικά requests, έπειτα απομονώνονται τα subnets μέσω του firewall, και τέλος χρειάζεται για το NAT ένα masquerade σε οτιδήποτε πηγάζει από 192.168.0.0/16. Μπαίνει κι ένας PPPoE client (με add default route) στο τελευταίο interface που θα συνδεθεί με το bridged modem του παρόχου και πάπαλα. Μου διαφεύγει κάτι;

    Δεν πιστεύω πως χρειάζονται τίποτα εξελιγμένα routing features για να έχουνε μια απλή πρόσβαση στο internet. Άμα διαιρεθεί το συνολικό διαθέσιμο bandwidth δια 20 και μπούνε speed limits στο κάθε interface, τότε δεν χρειάζεται ούτε καν QoS στο κεντρικό router. Αν κάποιος χρειάζεται κάτι πιο εξεζητημένο, και ξέρει πως να το υλοποιήσει, τότε μπορεί κάλλιστα να το εφαρμόσει στο router του διαμερίσματός του, σωστά; Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι αν αρκούν τα resources του κεντρικού router για τους clients και τις συνδέσεις που προβλέπεται να φορτωθεί. Κοιτάζοντας δηλαδή τα τεχνικά χαρακτηριστικά των δυο μοντέλων που παρέθεσα, βλέπω π.χ. πως το ένα εχει 128ΜΒ μνήμη και το άλλο 512ΜΒ, άρα σαφώς δεν μπορεί να ανταπεξέρχονται εξίσου καλά στο ίδιο φόρτο εργασίας, παρόλο που τα λοιπά χαρακτηριστικά τους (μέχρι και η τιμή τους) είναι παρόμοια. Η απορία μου είναι αν μας αρκεί το λιγότερο για το σενάριο που συζητάμε, η αν πρέπει να προτιμηθεί το περισσότερο για πιο σίγουρες επιδόσεις

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας