Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    3.7(dB) / 45.0(dB)
    Γεια σας
    Μου ήρθε email για χρέωση στην χρεωστική καρτα της γυναίκας μου για Netflix 13,99.
    H κάρτα αυτή ειναι περίπου 4 ετων και εχει χρησιμοποιηθεί μονο μια φορά στο web περυσι τον Νοέμβριο 2019 για πληρωμή κτηματολογίου, και ποτέ για τιποτα αλλο (σε φυσικά μαγαζιά ή σε e-shop).
    Κανόνισα φυσικά με την Τράπεζα την ακυρωση της καρτας, εκανα αιτηση για αμφισβήτηση συναλλαγής και μιλησα και με την NETFLIX για να μου κανουν refund.Φυσικά δεν εχω NETFLIX
    Ειναι περίεργο γιατι ο λογαριασμός ειναι της πεθεράς μου (υπερήλικας) και εχει ελάχιστες κινήσεις μονο για κατι λιγα ευρω αγροτικές επιδοτήσεις που μπαίνουν καθε χρόνο.
    Η πεθερά μου δεν εχει καρτα μονο η γυναικα μου και πριν απο 4 χρόνια παλι ειχε συμβεί κατι παρόμοιο με δυο αναλήψεις μετρητών απο ΑΤΜ με μια αλλη κάρτα στον ιδιο λογαριασμό που δεν εγιναν απο εμας.Τοτε το πήραμε ειδηση μετα απο ενα χρόνο και δεν βγαλαμε ακρη με την τραπεζα για αποζημιωση κλπ.
    Τοτε βγαλαμε και την νέα καρτα που εγινε τωρα χρέωση του NETFLIX.Οπως ειπα πριν ο λογαριασμός ειναι της πεθεράς μου και τον κοιταω σπανια.

    Φοβάμαι οτι καποιος τσεκαρει ημερομηνία γεννησης δικαιούχου λογαριασμού και αμα δει οτι ειναι υπερήλικας και με μηδέν κινήσεις μπορεί να σκεφτεί οτι ειναι ξεχασμένος λογαριασμός γερου πεθαμένου και αρχιζει και τραβάει λεφτά απο μεσα.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς δε μπορούν να γίνουν και πολλά πράγματα. Μόνο ακύρωση της κάρτας. Σε ποιά τράπεζα ήταν?
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  3. #3
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    3.7(dB) / 45.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δε μπορούν να γίνουν και πολλά πράγματα. Μόνο ακύρωση της κάρτας. Σε ποιά τράπεζα ήταν?
    Πειραιώς.
    Εκανα ακύρωση αμέσως

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας
    Μου ήρθε email για χρέωση στην χρεωστική καρτα της γυναίκας μου για Netflix 13,99.
    H κάρτα αυτή ειναι περίπου 4 ετων και εχει χρησιμοποιηθεί μονο μια φορά στο web περυσι τον Νοέμβριο 2019 για πληρωμή κτηματολογίου, και ποτέ για τιποτα αλλο (σε φυσικά μαγαζιά ή σε e-shop).
    Κανόνισα φυσικά με την Τράπεζα την ακυρωση της καρτας, εκανα αιτηση για αμφισβήτηση συναλλαγής και μιλησα και με την NETFLIX για να μου κανουν refund.Φυσικά δεν εχω NETFLIX
    Ειναι περίεργο γιατι ο λογαριασμός ειναι της πεθεράς μου (υπερήλικας) και εχει ελάχιστες κινήσεις μονο για κατι λιγα ευρω αγροτικές επιδοτήσεις που μπαίνουν καθε χρόνο.
    Η πεθερά μου δεν εχει καρτα μονο η γυναικα μου και πριν απο 4 χρόνια παλι ειχε συμβεί κατι παρόμοιο με δυο αναλήψεις μετρητών απο ΑΤΜ με μια αλλη κάρτα στον ιδιο λογαριασμό που δεν εγιναν απο εμας.Τοτε το πήραμε ειδηση μετα απο ενα χρόνο και δεν βγαλαμε ακρη με την τραπεζα για αποζημιωση κλπ.
    Τοτε βγαλαμε και την νέα καρτα που εγινε τωρα χρέωση του NETFLIX.Οπως ειπα πριν ο λογαριασμός ειναι της πεθεράς μου και τον κοιταω σπανια.

    Φοβάμαι οτι καποιος τσεκαρει ημερομηνία γεννησης δικαιούχου λογαριασμού και αμα δει οτι ειναι υπερήλικας και με μηδέν κινήσεις μπορεί να σκεφτεί οτι ειναι ξεχασμένος λογαριασμός γερου πεθαμένου και αρχιζει και τραβάει λεφτά απο μεσα.
    ΕΚΤΟΣ απο την ακυρωση της συναλλαγης με το NETFLIX.... να ζητησεις και τα στοιχεια του λογαριασμου που εγινε η πληρωμη. Δεν ξερω αν θα στα κοινοποιησουν.. αλλα δεν χανεις τιποτα να τα ζητησεις.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    3.7(dB) / 45.0(dB)
    Τα ζήτησα απο την Netflix αλλα μου ειπε η κοπελα στο chat οτι δεν εχει το authorization να μου δωσει account information. Αλλα νομίζω οτι ετσι κιαλλιως δεν χρειαζεται να δωσεις τα αληθινά σου στοιχεία στην Netflix, αρκει να εχεις ενεργή κάρτα.

    Ισως απο την τράπεζα μπορούν να βρουν την IP απο το pc που εγινε η πληρωμή.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ζήτησα απο την Netflix αλλα μου ειπε η κοπελα στο chat οτι δεν εχει το authorization να μου δωσει account information. Αλλα νομίζω οτι ετσι κιαλλιως δεν χρειαζεται να δωσεις τα αληθινά σου στοιχεία στην Netflix, αρκει να εχεις ενεργή κάρτα.

    Ισως απο την τράπεζα μπορούν να βρουν την IP απο το pc που εγινε η πληρωμή.
    Εγω πχ εχω βαλει τα κανονικα μου στοιχεια. και οταν περασα την καρτα ζητησε ονοματεπωνυμο κατοχου καρτας. Θεωρω οτι θα πρεπει να ταυτιζονται ?? δεν το γνωριζω.

    Καλα απο ΙΡ και τετοια μην περιμενεις να βρεις ακρη. Θα πρεπει να ταυτοποιησεις ποιος την ειχε την συγκεκριμενη στιγμη. και δεν θα το κανει κανεις. οχι χωρις σπουδαιο λογο και χωρις εισαγγελεα.

    ασχετο με το παρον θεμα... αλλα ΠΑΝΤΑ χρησιμοποιω ΠΡΟ-πληρωμενη με το ποσο που χρειαζομαι .
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    3.7(dB) / 45.0(dB)
    Σωστα οταν βαζεις τον κωδικό της καρτας πρεπει να βαλεις το ονομα που γραφει η καρτα για να περάσει η πληρωμη αλλα για να φτειαξεις λογαριασμο netflix βαζεις οτι θελεις και μπορείς να πληρώσεις και με καρτα αλλουνού.
    Στην περίπτωσή μου, ειχαν υποκλεψει ολα τα στοιχεία της καρτας ακομα και το τριψηφιο νουμερο απο πισω.
    Για την IP ελπίζω να το ψαξει η τράπεζα γιατι σιγουρα θα το εχουν κανει και σε αλλους.
    Υπόψη εχω αλλους 2 λογαριασμους με χρεωστική καρτα στην ιδια τράπεζα χωρις προβλημα με πολλές και διάφορες αγορες απο σουπερμαρκετ ,e-shop και κινα

    Πιστεύω το κολπο ολο στις κλεψιές που μου εγιναν ειναι στην ηλικια του δικαιουχου του λογαριασμού (υπερηλικας) και στο οτι δεν ειχε κινήσεις

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Με την Πειραιώς είχε ακουστεί πρόσφατα θέμα με αρκετές κάρτες τους, πήρανε σε πελάτες και ακυρώσανε απο μόνοι τους τις κάρτες, αλλά και με τις άλλες τράπεζες

    https://www.businessdaily.gr/epiheir...is-epiheirisis

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    το άρθρο λεει για υποκλοπη απο τουριστικο γραφειο. Καρτα που δεν χρησιμοποιειται, δεν γίνεται να ειναι εκει μεσα.
    Την ip την ξερει μονο το netflix, και δεν θα σου την πει.
    13.99 . Και προπληρωμενη να ειναι, ποσο να βαλεις μεσα? Και η επαναφορτιση κοστιζει.
    Το ονομα του card holder δεν ελεγχεται.
    Ειναι χαζο να χρησιμοποιησεις καρτα με λιγες κινησεις για netflix. Ερασιτεχνικό θα ελεγα. Πρωτον φαίνεται, δευτερον ακυρωνεται.
    Ψαχτειτε . οποιος το εκανε εχει φυσικη πρόσβαση στην καρτα.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ψαχτειτε. οποιος το εκανε εχει φυσικη πρόσβαση στην καρτα.
    Αυτό ακριβώς.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ζητάς από την υποστήριξη του Netflix, με το αποδεικτικό λογαριασμού, ένα reset στο account με αλλαγή email/κωδικού και να το χρησιμοποιείς εσύ το Netflix; Χρήσιμο είναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ip την ξερει μονο το netflix, και δεν θα σου την πει.
    Αν γίνει αυτό που λέω παραπάνω (δε ξέρω αν είναι εφικτό και αν αξίζει τη φασαρία), τότε θα βρει και την IP αυτού που το έκανε γιατί αναφέρει τις full IPs και time-stamps στη "δραστηριοτητα" λογαριασμού.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Μήπως εκτός από την πεθερά και τη γυναίκα σου υπάρχει και 3ος συνδικαιούχος στο λογαριασμό και αυτός είχε βγάλει την άλλη κάρτα και έκανε και χρέωση τώρα για το netflix? Γιατί 2 φορές λάθος ή υποκλοπή στον ίδιο λογαριασμό μου φαίνεται πολύ στατιστικά απίθανο.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    3.7(dB) / 45.0(dB)
    Το ιστορικό ειναι ως εξής
    1.Λογαριασμός της παλιάς Αγροτικής (Αγροτών) με πρωτο δικαιούχο τον πεθερό μου ο οποίος εχει πεθάνει
    2.Δευτερος δικαιούχος η πεθερά μου
    3.Τρίτος δικαιούχος η συζυγος (τεκνο) και οταν μπηκε δικαιούχος εβγαλε και την καρτα της Αγροτικής καπου το 2014-2015
    Τα πεθερικά μου ειναι/ηταν ηλικιωμένοι που δεν ειχαν καρτα στο ονομά τους
    Στον λογαριασμό υπήρχαν χρήματα απο αποταμιεύσεις και βασικά μπαιναν κατι λίγα χρήματα καθε χρόνο απο τις αγροτικές επιδοτήσεις για ελιές
    Η καρτα της Αγροτικής ειχε χρησιμοποιηθει ελαχιστες φορές για αγορά τροφίμων σε supermarket στην Αμαλιάδα
    Καναμε ενημερώσεις στο βιβλιάριο που και που και ηταν ολα φυσιολογικά
    Καπου το 2015 ειχαμε παει στην Αμαλιάδα και καναμε απο ΑΤΜ ερωτηση υπολοίπου μονο. (γιατί υπήρχε μια εκτακτη επιδότηαη και θελαμε να δουμε αν μπηκαν τα χρηματα στον λογαριασμό)
    Μετα απο ενα μήνα παλι σε ΑΤΜ σε super market στον Αλιμο καναμε παλι ερωτηση για το υπολοιπο. Η τραπεζα ακόμα ηταν Αγροτική
    Μετα απο ενα χρόνο περίπου το 2016-2017 η τράπεζα από Αγροτική εγινε Πειραιώς και μας πηρανε τηλέφωνο να παμε να αλλάξουμε το βιβλιάριο
    Πηγαμε στο υποκαταστημα και καναμε ενημέρωση του νεου βιβλιαρίου.
    Εκει οπως βλέπαμε τις εκτυπωμένες κινήσεις αναλυτικά εκτός απο αυτές που ξέραμε ειδαμε 2 αναλήψεις χρημάτων απο ΑΤΜ
    Η μία ειχε γίνει την επόμενη μέρα που ειχαμε παει στην Αμαλιάδα και η επόμενη μετα απο 2-3 μέρες στον Αλιμο (υπόψη τοτε ηταν τα capital controls και ευτυχώς βουτηξανε λίγα χρηματα οσα μπορουσαν συμφωνα με το ημερησιο οριο 150 & 250 ευρω)
    Ζητήσαμε τον λόγο από την Τράπεζα και μας ειπαν οτι καναμε εμείς τις αναλήψεις και δεν μπορούσαν να μας αποζημιώσουν γιατί ειχε περάσει πανω από χρόνος απο τις δήθεν αναλήψεις και ειχαν σβηστεί τα Video Που κρατανε απο το ΑΤΜ και γενκά μας εβγαλαν τρελούς οτι δηθεν μπορεί καποιο απο τα παιδιά μου ειχε παρει την καρτα κλπ
    Τότε βγάλαμε και την νέα καρτα Πειραιώς στο ονομα της συζύγου.
    Από τοτε το 2017 μεχρι σήμερα δεν ειχε χρησιμοποιηθεί η κάρτα ποτε εκτος απο μία φορά το Νοέμβριο του 2019 που εγινε η πληρωμή του κτηματολογίου απο PC στην πλατφορμα web banking στο γραφείου τοπογραφου ο οποίος ειναι και συγγενής μας.Εκεί βαλαμε τα στοιχεία της κάρτας
    Ξαφνικά προχθές ειδα με email απο την Πειριαώς την χρέωση του ΝΕΤFLIX από την καρτα που ειναι στο ονομα της γυναίκας μου
    Υπόψη μεσω του webbanking της Πειραιώς (οχι με καρτα) κανω διάφορες πληρωμές της πεθεράς μου ΔΕΗ ΟΤΕ κλπ χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό μόνο
    Σιγουρα κανείς δεν ειχε φυσική προσβαση στην κάρτα

    Netflix εχω δικό μου απο δικό μου λογαριασμό εδω και καιρό απο τοτε που ηρθε στην Ελλάδα
    Η τραπεζα δεν κραταει την IP; Να δούμε αν ειναι απο Ελλάδα ή απο εξω.Μπορεί να ειναι κανένας ερασιτεχνης και να μη εβαλε VPN και να μπήκε απο το σπίτι του

  14. #14
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @nikosg, αυτή που έγραψες είναι πολύ προβληματικό:
    "2 αναλήψεις χρημάτων απο ΑΤΜ"
    Κάποιος είχε πρόσβαση στην κάρτα και ήξερε και το pin. Μήπως στο χαμό των cc δώσατε την κάρτα σε κάποιον τρίτο να σας σηκώσει χρήματα?
    Επίσης υπάρχει η πιθανότητα η συναλλαγή που κάνατε στον Άλιμο να πέρασε στο λογαριασμό μερικές ημέρες αργότερα (το πόσο θα ήταν δεσμευμένο) και να μην το θυμάστε.
    Για ψάξουν λίγο καλύτερο στο ποιοι μπορεί να έχουν πρόσβαση στην κάρτα. Δεν είναι δύσκολο να την βγάλουν φωτογραφία.
    Τι αριθμό κινητού έχετε δώσει για την κάρτα? Δεν σας στέλνει η τράπεζα μηνύματα για κάθε κίνηση?

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @nikosg, αυτή που έγραψες είναι πολύ προβληματικό:
    "2 αναλήψεις χρημάτων απο ΑΤΜ"

    Κάποιος είχε πρόσβαση στην κάρτα και ήξερε και το pin. Μήπως στο χαμό των cc δώσατε την κάρτα σε κάποιον τρίτο να σας σηκώσει χρήματα?
    Επίσης υπάρχει η πιθανότητα η συναλλαγή που κάνατε στον Άλιμο να πέρασε στο λογαριασμό μερικές ημέρες αργότερα (το πόσο θα ήταν δεσμευμένο) και να μην το θυμάστε.
    Για ψάξουν λίγο καλύτερο στο ποιοι μπορεί να έχουν πρόσβαση στην κάρτα. Δεν είναι δύσκολο να την βγάλουν φωτογραφία.
    Τι αριθμό κινητού έχετε δώσει για την κάρτα? Δεν σας στέλνει η τράπεζα μηνύματα για κάθε κίνηση?
    Συμφωνω απολυτα. Καποιος στην οικογενεια βαζει χερι στα λεφτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τραπεζα δεν κραταει την IP; Να δούμε αν ειναι απο Ελλάδα ή απο εξω.Μπορεί να ειναι κανένας ερασιτεχνης και να μη εβαλε VPN και να μπήκε απο το σπίτι του
    Οτι και να εχει κανει... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. εκτος απο ποιον παροχο ανηκει το μπλοκ IP .

    Εγω τωρα που σου γραφω 2020-03-06 10:24 εχω την 193.92.181.136 . ΔΕΝ ΕΧΩ VPN. για βρες μου που μενω. το μονο που θα βρεις ειναι οτι ανηκω nova.
    The gr81 .

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας