Σελ. 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 146
  1. #91
    Εγγραφή
    06-10-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλους παρόχους δεν έχεις εκεί; Αν δεν σε κρατάει κάτι στον οτε, βάλε κάποια άλλη εταιρία για να κερδίσεις κάποια διαφορά..

    24/2 το πακέτο.. Όχι 24/1..
    ...αυτό ακριβώς θα κάνω!!!

  2. #92
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Πως παει η Sky στην Αθηνα? Βαζει εξοπλισμο UI καθολου ή μονο cambium ?

  3. #93
    Εγγραφή
    26-08-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά χρειάζομαι τις γνώσεις σας γιατί δεν ξέρω τι να κάνω...

    Όπως ανέφερα και στο thread της cosmote και το speedbooster της, στην περίπτωση μου, η γραμμή ADSL μου δίνει 9-10mbps download και 1mbps upload (με αρκετές αποσυνδέσεις).
    Μου πρότειναν το speedbooster όταν πήγα και έκανα αίτηση γιατί τους είχα πει πως θέλω καλό upload και download γιατί η δουλειά μου το απαιτεί. Επειδή όμως στο σπίτι μου το σήμα 4G δεν είναι και το πιο ισχυρό (πιάνει μέχρι 15 download και 10 upload στην καλύτερη) δεν γίνεται να συνδυαστούν οι ταχύτητες το οποίο δεν μου ανέφεραν μέχρι να πάρω τηλέφωνο και να ρωτήσω γιατί δεν βλέπω βελτίωση αφού ενεργοποιήθηκε και η γραμμή ADSL.

    Η περιοχή μου είναι απέναντι από το Πεδίον του Άρεως (11473) και τώρα δεν έχω ιδέα τι να κάνω για καλύτερη ταχύτητα γιατί δεν βοηθάει την κατάσταση το speedobooster στην ουσία και δεν καλύπτουν VDSL εδώ που μένω.

    Βρήκα το πακέτο της sky, home airfiber 35 το οποίο είναι το πιο ιδανικό για εμένα (αν και εξακολουθεί να υστερεί στο upload κάπως).
    Η ερώτηση μου είναι, αξίζει να φύγω από cosmote και να πάω στην sky ή σε κάποια άλλη εταιρία; Θα μπορέσουν να μου παρέχουν κάτι καλύτερο από 10mbps;

  4. #94
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.791
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το booster αν το πάρεις τηλεφωνικά, νομίζω έχεις 14 ημέρες να το δοκιμάσεις και να το δώσεις πίσω αν δεν σου κάνει..
    Πλέον μπορείς να του βάλεις και εξωτερικές κεραίες.. Αν και δεν αξίζει να πετάξεις πολλά χρήματα σε εξοπλισμό που δεν σου ανήκει και σου είναι άχρηστος αν το κόψεις.. Αλλά σαν υπηρεσία είναι λίγο ρουλέτα.. Και οι 2 αυτές που μιλάμε εδώ (ασύρματες) είναι ρουλέτα..
    Έχεις σκοπό να κόψεις τη σταθερή; Αν ναι προσοχή γιατί μετά θα θέλεις και τέλη ενεργοποίησης αν θελήσεις να πας πίσω.. Χώρια όλα αυτά που θα πρέπει να δώσεις για τον εξοπλισμό του wisp.. Που επίσης σου μένει αμανάτι αν το κόψεις.. Νομίζω.. Εδώ βέβαια να πούμε ότι θέλεις και πρόσβαση σε ταράτσα, για τη κεραία, χωρίς εμπόδια γύρω.. Αν θέλεις να έχεις καλή πιθανότητα για το όλο..
    Επίσης αν μιλάς αρκετά γενικά ιδίως κ προς κινητά δε νομίζω να βρεις κάτι ανάλογο σε wisp η τρίτο voip πάροχο..
    Όπως έχω πει, αν είχαν καλύτερες τιμές (και οι 2 πάροχοι..) wisp θα έβαζα μόνο επικουρικά.. Οι συνδέσεις αυτές δεν είναι για κύρια και μοναδική γραμμή από τη φύση τους.. Δεν τις λες και τέρας σταθερότητας..
    Αν και το 4g το εμπιστεύομαι πιο πολύ σε σύγκριση με wisp..
    Επίσης όπως έχει αναφερθεί πίσω, προς το παρόν εδώ δίνουν μόνο 24/2.. Και όπως έχει αναφέρει ο συμφορουμίτης πάει σχετικά καλά.. Έχει πάρει βέβαια τον εξοπλισμό για το αμέσως μεγαλύτερο πακέτο.. Και για να παίξει καλύτερα αλλά και για να μην αλλάζει πάλι μετά αν πάει στο αμέσως επόμενο..
    Γενικά θέλει σκέψη και προσοχή το όλο θέμα..
    Μια ιδέα θα ήταν σταθερή adsl σε κάποιο πιο φθηνό πάροχο, ίσως και αν το αντέχει η γραμμή, με snr6 & annex-m (~2up, θυσιάζοντας λίγο down).. Π.χ βόντα που δίνει δωρεάν το annex-m.. Έτσι θα υπάρχουν και οι παροχές σε ομιλία που δίνουν οι μεγάλοι πάροχοι..
    Και μετά ένα απλό πακέτο wisp μόνο ίντερνετ σε load balancing.. Βέβαια εδώ μετά θέλεις άλλους εξοπλισμούς..
    Κάτι ανάλογο πάντως αν και με bonding κάνει το booster.. Συνένωση ταχύτητας και όχι χρήση γραμμής ανά περίπτωση..
    Αν μπορείς αποφάσισε..
    Σε υπερφόρτωσα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 01-09-20 στις 01:03.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #95
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Καταρχας να πω οτι αμα διαχωρισεις το booster και το ενωσεις με δικο σου balancer (σταθερη και booster) το πιθανοτερο ειναι οτι το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλυτερο του bonding που κανει ο οτε κ με λιγοτερα προβληματα.

    Αν μπορεις να παρεις απο καποιον παροχο πολυ φτηνη adsl οπως 15ευρω που δινουν κατι προσφορες (πχ βοντα), οταν λαβουν αιτηση φορητοτητας για αλλο παροχο (σε παιρνουν την ιδια μερα τηλ κ σου κανουν προσφορες για να μεινεις) θα ειναι ενα καλο σεναριο για δευτερη γραμμη backup ή και για χρηση bonding με ενα balancer......

    Απο εκει κ περα αν θες Sky, θα πρεπει να την δοκιμασεις πρωτα χωρις να κοψεις το σταθερο για να δεις πως παει στην περιοχη σου. Εχει δοκιμη για καποιες λιγες μερες κ αν δεν παιζει σου γυριζουν τα λεφτα πισω , δεν υπαρχει θεμα σε αυτο.

    Το σημαντικοτερο που θα πρεπει να ρωτησεις την Sky ειναι απο που θα παιξεις κ με τι εξοπλισμο. Γενικα οι 24/2 και 24/24 ειναι αρκετα φιλοτιμες για τα λεφτα τους κ συνυθως παιζουν καλα. Προσοχη ομως! Παιζει ρολο με τι θα παιξεις. Αν πχ σου πουν θα παιξεις με cambium 24/2 πακετο....... το πιθανοτερο ειναι οτι θα απογοητευτεις...... Αν στο ιδιο πακετο σου πουν Ubiquiti , τοτε λογικα θα παιξεις καλα (εκτος κ αν εχεις τπτ παρεμβολες που δεν μπορει να το ξερει κανεις). Συνυθως οι καλυτερες σε αποδοση γραμμες ειναι οι συμμετρικες τους. Εκει τωρα παιζουν 2 σεναρια. Ή θα σου δωσουν με Ubiquiti ή με Cambium Medusa. Η πρωτη περιπτωση χρηζει προσοχης στο αν περναει το upload συμφωνα με την ονομαστικη του πακετου. Στη δευτερη περιπτωση θα πετυχεις μια αρκετα καλη ζευξη με χαμηλα Ping ακομα κ σε μεγαλες σχετικα αποστασεις (13χλμ πχ) κ καπως πιο ανεκτικη σε παρεμβολες. Ομως υπαρχουν αρκετα bugs απο τη μερια της κεραιας που ισως σου δημιουργησουν μπελαδες με εφαρμογες κ συσκευες.

    Αν βαλεις sky μπορεις να μεταφερεις ειτε σε αυτους το σταθερο τηλ με voip ειτε να μεταφερεις το σταθερο σου σε ενα αλλο παροχο voip οπως η omnivoice ή η modulus.

  6. #96
    Εγγραφή
    26-08-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις και τις πληροφορίες. Με βοήθησαν πολύ και μάλλον απλά θα κάνω υπομονή αφού στο διαμέρισμα που μένω τώρα θα μείνω μόνο για έναν χρόνο.
    Πιστεύω δεν αξίζει όλο το χαμό εκτός και αν δω πως δεν γίνεται με ΤΙΠΟΤΑ δουλειά...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας να πω οτι αμα διαχωρισεις το booster και το ενωσεις με δικο σου balancer (σταθερη και booster) το πιθανοτερο ειναι οτι το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλυτερο του bonding που κανει ο οτε κ με λιγοτερα προβληματα.

    Αν μπορεις να παρεις απο καποιον παροχο πολυ φτηνη adsl οπως 15ευρω που δινουν κατι προσφορες (πχ βοντα), οταν λαβουν αιτηση φορητοτητας για αλλο παροχο (σε παιρνουν την ιδια μερα τηλ κ σου κανουν προσφορες για να μεινεις) θα ειναι ενα καλο σεναριο για δευτερη γραμμη backup ή και για χρηση bonding με ενα balancer......
    Αυτό ακούγεται σαν μια καλή λύση αφού το speedbooster δεν μπορεί να ενώσει ταχύτητες ADSL και 4G ΚΑΘΟΛΟΥ.
    Αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος, μήπως μπορείτε με λίγα λόγια να μου πείτε πως λειτουργεί και αν έχετε κάποια πρόταση για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο/μάρκα;

  7. #97
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Εννοεις πως λειτουργει το Balancer? Μπορει να ενωσει γραμμες υπο συνθηκες. Οτι υποστηριζει multi-connections , δλδ με download / torrent clients , steam, popcorn κτλ.

    Τα πιο οικονομικα κ user friendly ειναι τα tplink 470 - 480. Κανουν δουλεια κ ειναι κ οικονομικα.

  8. #98
    Εγγραφή
    26-08-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεις πως λειτουργει το Balancer? Μπορει να ενωσει γραμμες υπο συνθηκες. Οτι υποστηριζει multi-connections , δλδ με download / torrent clients , steam, popcorn κτλ.

    Τα πιο οικονομικα κ user friendly ειναι τα tplink 470 - 480. Κανουν δουλεια κ ειναι κ οικονομικα.
    Τέλεια, κατάλαβα. Κάνω δύο τελευταίες ερωτήσεις και τελειώνω με την off-topic συζήτηση.
    Αυτό θα βοηθήσει και στο απλό browsing; Ρωτάω γιατί σελίδες όπως youtube και άλλες με πολλά media υστερούν με την ταχύτητα που έχω αυτή τη στιγμή.

    Και

    Το balancer στην ουσία θα συνδεθεί με την γραμμή ADSL (κατευθείαν από την γραμμή τοίχου) και το speedbooster και έπειτα το balancer με το pc μου ενσύρματα;
    Ρωτάω γιατί δεν έχω δύο διαφορετικά ρουτερ, ένα για ADSL και ένα 4G speedbooster.

  9. #99
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    οχι δυστυχως σε απλο browsing ή απλο κατεβασμα απο browsers δεν θα βοηθησει. Μονο σε τορρεντ, popcorn, πλατφορμες παιχνιδιων κ γενικα οπου υποστηριζεται multi-connection.

    οχι το balancer μπορει να συνδεθει με αλλα ρουτερ ειτε σε normal mode έιτε bridge. Οποτε θα πρεπει να χρησιμοποιησεις καποιο montem για την adsl.

  10. #100
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Κάποιος στον Νέο Κόσμο που να έχει βάλει Skytelecom (προφανώς σε σημείο που δεν υπάρχει πρόσβαση σε καμπίνες VDSL, αλλά μόνο στο AK) να μας πει εντυπώσεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aurumnus : 10-10-20 στις 09:53.

  11. #101
    έχει κανείς στην πλατεία κουκακίου να πει τις εντυπώσεις του?

  12. #102
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    19670/2496
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Fritzbox! 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως να το σκεφτείτε ξανά?
    Είπα να δοκιμάσω κι εγώ ... και να μη βάλω ΟΤΕ κλπ.
    Κολωνός..
    Εκτός αυτού, συνεχείς αποσυνδέσεις και "παγώματα".
    Μόνο τις πρώτες 10, άντε 15 μέρες,να δούλεψε. Είμαι στον τρίτο μήνα.
    Αποκορύφωμα προχθεσινή διακοπή περίπου 20 ωρών και σήμερα περίπου 6 ωρών.Η πρώτη διακοπή ήταν βλάβη στην κεντρική κεραία,η σημερινή δεν ξέρω...
    Πακέτο HomeAirFiber 35/3
    'Εχω στείλει ήδη για διακοπή.
    Αρκετά ακριβό 27.90 μηνα + 135 ο εξοπλισμός.
    Να αναφέρω οτι επέλεξα τον πιο ακριβό εξοπλισμό(των 50mbps) προκειμένου να αναβαθμίσω όταν η ταχύτητα θα γινοταν διαθέσιμη στη περιοχή
    Αυτά...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails speedtest.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος petros3p : 10-12-20 στις 20:29.

  13. #103
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Να φανταστω οτι η κεραια σου ειναι cambium?

  14. #104
    Εγγραφή
    31-10-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    19670/2496
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Fritzbox! 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φανταστω οτι η κεραια σου ειναι cambium?
    Να πω την αλήθεια δεν μπήκα στον κόπο να δω καν.
    Υποτίθεται όπως είχαν πει και οι ίδιοι για να με πιάσουν πελάτη ότι ο εξοπλισμός είναι συγκεκριμένος προκειμένου να δουλεύει άριστα και να μπορούν να παρέχουν τις κλειδωμένες ταχύτητες....
    Και επί τη ευκαιρία τώρα είμαι με δεδομένα γιατί για άλλη μια φορά πάει πιο αργά και από 33600k...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20201212-011658.jpg  


  15. #105
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ετσι είναι αυτα τα πράγματα. Στο λεκανοπέδιο δραστηριοποιούνται εδω και χρόνια wisp. Οι συχνότητες ειναι ηδη γεματες. Και δεν ανήκουν σε κανέναν.
    Οταν καποιος το πουλαει φθηνα σε πολλούς η παρεμβολές γινονται τοσες πολλές που στο τέλος κανεις δεν ειναι ευχαριστημένος. Η ταχύτητα ειναι ενα πραγμα, η ποιότητα κατ αλλο. Μπορεί τα torrents να παλευονται η το netflix, με παρεμβολες ,ping 200 και 10% packet loss. Teams, zoom, remote desktop και voip ομως οχι.
    Εκει που παίζει καλα, φουλ παρεμβολες Η κατασταση θα χειροτερεύει συνεχως. Φιλοτιμες οι προσπάθειες, αλλα σε πυκνοκατοικημένες περιοχές ειναι μια λυση ανάγκης, αυστηρά.

Σελ. 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας