Σελ. 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 146
  1. #76
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CDevel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στην ομάδα.

    Μετά από αρκετές μέρες μπορώ να δώσω κάποιο feeback σχετικά με την κατάστασή μου.
    Έχουμε και λέμε επιγραμματικά τις όποιες πληροφορίες έχω και πρώτες εντυπώσεις:

    1) Θέλει 6-8 εργάσιμες για να έρθουν να κάνουν την εγκατάσταση (εμένα με καθυστέρησαν λίγο παραπάνω)
    2) Κεραίες υπάρχουν στα βουνά. Πρέπει να έχουν 5-6 γύρω απο την Αττική πιστεύω
    3) Ήρθαν 2 άτομα για την εγκατάσταση συνεργάσιμα και υπομονετικά είναι η αλήθεια. Ταλαιπωρήθηκαν αρκετά να την κάνουν κυρίως προβλημάτων εγγραφής της κεραίας στο δίκτυο. Στο τέλος και με αρκετό support από την άλλη μεριά τα κατάφεραν.
    4) Η κεραία είναι αυτή
    Συνημμένο Αρχείο 216420
    5) Η κεραία έχει καθαρή οπτική επαφή με το όρος Αιγάλεω όπου υπάρχει κεραία
    Συνημμένο Αρχείο 216421
    6) Speedtests
    a) Youtube stats 20237 kbps
    b) Ookla Ping:28 D:18.61 U 1.47
    c) fast.com Ping:71 D:22 U 1.8
    d) Speedcheck Ping:114ms D:23.45 U:2.58
    e) Jdownloader πιάνει average 21.3

    Σε γενικές γραμμές η πρώτη εντύπωση είναι καλή. Το 24/2 που υπόσχεται σχεδόν το φτάνει. Μένει να δούμε σταθερότητα και αν προκύψουν άλλα θέματα.
    Αν δω κάτι περίεργο ενημερώνω.

    Καλό ΣΚ
    εσυ εισαι στο Αιγαλεω; εχεις κοψει το παροχο adsl/vdsl και εχεις παει εξολοκληρου στην skytelecom ;

    κοιτωντας σημερα την καλυψη στο site της skytelecom καλυπτει πια και την Θεσσαλονικη.

    αντι να καλυψουνε την Λαυρεωτικη που ειπανε μπας συνδεθω και εγω στο Δασκαλειο Κερατεας που δεν μπορω να εχω πανω απο 8mbs . Επελεξαν την Θεσσαλονικη.. κιριμα... :-(

  2. #77
    Εγγραφή
    19-05-2006
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Απαντάω στις απορίες σας.

    Το συνεργείο ήταν απο Αθήνα. Μου είπαν ότι κάνουν αρκετές εγκαταστάσεις στην Αττική πλέον.
    Εγώ βρίσκομαι Άνω Πετράλωνα στο κέντρο. Απόσταση απο το Link τα 7+ χλμ. σύμφωνα από τα stats της κεραίας.
    Δεν έχω κόψει την DSL Forthnet που έχω στα 11mbps/1 γιατί όπως καταλαβαίνετε δεν το ρισκάρω ακόμα.
    Θα πληρώνω 2 γραμμές μέχρι να δω ότι όλα είναι σταθερά. Μάλιστα σκέφτομαι μήπως πάρω κάποιο router να κάνω merge τις γραμμές και να έχω και Load Balancing.
    Άν έχει κάποιος να προτείνει κάτι αξιοπρεπές ευχαρίστως ακούω γνώμες.
    Προς το παρόν έχω αφήσει κάποιες συσκευές με WiFi στο παλιό και έχω ρίξει 3 PC με LAN στην Sky

  3. #78
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα πας σε 50άρα μετά ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #79
    Εγγραφή
    19-05-2006
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Κάτσε να δούμε ότι θα πάει καλά το 24/2. Πάντως πιο πολύ σκέφτομαι κάτι σε Simetric όπως τα λένε.Ίσως το 24/24 στα 40Ε. Αλλιώς το 50/5 στα 38. Θα το σκεφτώ όταν έρθει η ώρα

  5. #80
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CDevel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντάω στις απορίες σας.

    Το συνεργείο ήταν απο Αθήνα. Μου είπαν ότι κάνουν αρκετές εγκαταστάσεις στην Αττική πλέον.
    Εγώ βρίσκομαι Άνω Πετράλωνα στο κέντρο. Απόσταση απο το Link τα 7+ χλμ. σύμφωνα από τα stats της κεραίας.
    Δεν έχω κόψει την DSL Forthnet που έχω στα 11mbps/1 γιατί όπως καταλαβαίνετε δεν το ρισκάρω ακόμα.
    Θα πληρώνω 2 γραμμές μέχρι να δω ότι όλα είναι σταθερά. Μάλιστα σκέφτομαι μήπως πάρω κάποιο router να κάνω merge τις γραμμές και να έχω και Load Balancing.
    Άν έχει κάποιος να προτείνει κάτι αξιοπρεπές ευχαρίστως ακούω γνώμες.
    Προς το παρόν έχω αφήσει κάποιες συσκευές με WiFi στο παλιό και έχω ρίξει 3 PC με LAN στην Sky
    Μπραβο καλα εκανες και κρατησες την dsl!! back up. Τωρα καλυτερα να βαλεις να δουλευεις μονο την sky και αμα εχεις θεματα κρατα την forthnet! .
    παντως διαβαζα οτι εχει σκαμπανευασματα στην ταχυτητα και στο ping το σημαντικοτερο για εμενα να μην εχεις αποσυνδεσεις .

  6. #81
    Εγγραφή
    19-05-2006
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Update σχετικά με την χρήση της γραμμής.
    Οι πρώτες μέρες ήταν απογοητευτικές. Την προηγούμενη Κυριακή έμεινα και μέχρι 3 ώρες χωρίς σύνδεση.Όμως το support τους ήταν πολύ πρόθυμο να βοηθήσει. Έτσι μετά από μερικές μέρες η γραμμή σεταρίστηκε όπως έπρεπε. Επίσης πρέπει να ξεμπέρδεψαν και με κάποια updates από την μεριά τους. Τις τελευταίες 4 μέρες η γραμμή είναι σταθερή και κομπλαρισμένη στα 22/2. Καθόλου άσχημα και πολύ κοντά στο 24/2 που υπόσχονται και σαφώς καλύτερα από το 11/1 της DSL μου. Όπως τους είπα, αν και νιώθω λίγο beta tester εκτιμώ τις προσπάθειες τους και αποφάσισα να κρατήσω την γραμμή. Ελπίζω οι παιδικές ασθένειες του συστήματος εδώ στην Αθήνα να εκλείψουν. Όταν αναβαθμιστώ (πιο πολύ με βλέπω για το 24/24) θα σας ενημερώσω. Την DSL την κρατάω ακόμα. Έχει πάνω και την τηλεφωνία μου. Θα πρέπει να περάσει κάμποσος καιρός τεσταρισματος ώστε να πάρω την απόφαση να την κόψω τελείως. Μέχρι τότε θα πληρώνω 2 γραμμές. Δεν έχω και άλλη επιλογή έτσι όπως τα έχουν κάνει οι άλλες εταιρίες. Πάμε προς το 2021 και ακόμα δεν έχουν περάσει γραμμές στο κέντρο της Αθήνας.

    Καλό ΣΚ σε όλους

  7. #82
    Εγγραφή
    06-10-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μετά από πολλές αποσυνδέσεις σε vdsl γραμμή 50/5 στον ΟΤΕ, εγινε υποβάθμιση στην γραμμή μου σε adsl 4.5/0.6. Επειδή το internet σέρνετε σκέφτομαι να φύγω από τον χαλκό και να κάνω συνδρομή εδώ. Όχι πολλά πράγματα τύπου gaming. 24/2 είμαι καλυμμένος. Μια ερώτηση επειδή έχω άσχημη εμπειρία με τον πάροχο όσο αφορά τις αποσυνδέσεις, έχετε κάποιο πρόβλημα με αποσυνδέσεις εδώ ? Γενικά είναι σταθερή η ταχύτητα που αναφέρεται?

  8. #83
    Εγγραφή
    19-05-2006
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prionia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από πολλές αποσυνδέσεις σε vdsl γραμμή 50/5 στον ΟΤΕ, εγινε υποβάθμιση στην γραμμή μου σε adsl 4.5/0.6. Επειδή το internet σέρνετε σκέφτομαι να φύγω από τον χαλκό και να κάνω συνδρομή εδώ. Όχι πολλά πράγματα τύπου gaming. 24/2 είμαι καλυμμένος. Μια ερώτηση επειδή έχω άσχημη εμπειρία με τον πάροχο όσο αφορά τις αποσυνδέσεις, έχετε κάποιο πρόβλημα με αποσυνδέσεις εδώ ? Γενικά είναι σταθερή η ταχύτητα που αναφέρεται?
    Αν εξαιρέσεις την πρώτη εβδομάδα που κάνανε κάποιες ρυθμίσεις και μετά κανα δυο συμβάντα που είχαν να κάνουν με αναβάθμιση από την πλευρά τους, το σύστημα δείχνει σταθερό.
    Τώρα είμαι στις 22 μέρες uptime με ταχύτητα 21/2. Την καλημέρα μου

  9. #84
    Εγγραφή
    06-10-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CDevel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εξαιρέσεις την πρώτη εβδομάδα που κάνανε κάποιες ρυθμίσεις και μετά κανα δυο συμβάντα που είχαν να κάνουν με αναβάθμιση από την πλευρά τους, το σύστημα δείχνει σταθερό.
    Τώρα είμαι στις 22 μέρες uptime με ταχύτητα 21/2. Την καλημέρα μου
    ... ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Για πια περιοχή στη Αθήνα μιλάμε. Εγώ είμαι μέσα στην κάλυψη που δίνουν για την περιοχή στις Αχαρνές.

  10. #85
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prionia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από πολλές αποσυνδέσεις σε vdsl γραμμή 50/5 στον ΟΤΕ, εγινε υποβάθμιση στην γραμμή μου σε adsl 4.5/0.6. Επειδή το internet σέρνετε σκέφτομαι να φύγω από τον χαλκό και να κάνω συνδρομή εδώ. Όχι πολλά πράγματα τύπου gaming. 24/2 είμαι καλυμμένος. Μια ερώτηση επειδή έχω άσχημη εμπειρία με τον πάροχο όσο αφορά τις αποσυνδέσεις, έχετε κάποιο πρόβλημα με αποσυνδέσεις εδώ ? Γενικά είναι σταθερή η ταχύτητα που αναφέρεται?
    Προσωπικά δεν θα έκοβα σταθερή για wisp.. Μόνο επικουρικά θα έβαζα..
    Αν θελήσεις πάλι σταθερό μετά θα πρέπει να πληρώνεις τέλη ενεργοποίησης..
    Αν μιλάς.. Έχουν μεν στα dp πακέτα απεριόριστα σταθερά και μπράβο τους για αυτό, αλλά τα λεπτά προς κινητά που δίνουν είναι τπτ..
    Plus ότι οι τιμές τους θέλουν ένα κλικ προς τα κάτω..
    Σου έκατσε μεν άσχημη περίπτωση με τη dsl, οκ.. Τι να κάνεις.. Το πάλεψες καθόλου η το αποδέχτηκες;
    Το booster το κοίταξες σαν εναλλακτική;
    Αν πάλι δεν μιλάς οκ, τότε μπορείς να κοιτάξεις για wisp σαν κάτι πιο οικονομικό, το πακέτο τους χωρίς ομιλία..
    Από την άλλη αν απλά θες ένα τηλέφωνο να υπάρχει, κάνεις φορητότητα σε άλλο πάροχο voip και το στήνεις με ένα ΑΤΑ η τηλέφωνο ip στο wisp..
    Αν όμως θες παραπάνω ταχύτητα μετά μόνο booster..
    Νέες καμπίνες δεν σας έχουν βάλει ε;
    Α.. Και κάτι ακόμα, ρουτερ νομίζω δεν δίνουν.. Η το αγοράζεις η πρέπει να έχεις δικό σου..
    Πρόσβαση σε ταράτσα κλπ έχεις; Το οπτικό πεδίο γύρω είναι καθαρό η έχει εμπόδια;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prionia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Για πια περιοχή στη Αθήνα μιλάμε. Εγώ είμαι μέσα στην κάλυψη που δίνουν για την περιοχή στις Αχαρνές.
    Πετράλωνα είναι ο φίλος επάνω.. Αν θυμάμαι καλά.. Το λέει πίσω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 05-08-20 στις 11:53.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #86
    Εγγραφή
    19-05-2006
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Πράγματι είμαι Πετράλωνα και ισχύουν ότι είπε ο GregoirX23. Έχω κρατήσει την Forthnet με το 11/1 σαν ασφάλεια. Από Σεπτέμβρη θα πρέπει να δω εναλλακτικές και αν θα κρατήσω και τις 2 γραμμές με ένα load balancing router, αν θα πάω ολοκληρωτικά στην sky (αμφίβολο) ή αν υπάρχει κάποια 4G λύση. Έχω καθαρή οπτική επαφή με το λινκ τους στο όρος Αιγάλεω με μια απόσταση περίπου 7-8 χλμ.

  12. #87
    Εγγραφή
    06-10-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ...τιποτα εχω μπλεξει παιδια!!Νεες καμπινες εχουν βαλει αλλα δυστηχως δεν βγαζουν ακρη ουτε οι ιδιοι τι φταιει για τις αποσυνδεσεις.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Κι εγω δεν θελω να χασω την γραμμη. Θα αναγκαστω να δινω 18 euro sky telecom(24/1) και 30 euro ote.Απο θεμα σηματος δεν νομιζω οτι θα εχω προβλημα,ειμαι διώροφο,ταρατσα χωρις παρεμβολες κτηριων, αραιοκατοικημενη περιοχη...οσο για ρουτερ ,εχω αρκετα !!!Ευχαριστω παιδια ,οτι κανω θα ενημερωσω εδω...

  13. #88
    Εγγραφή
    19-05-2006
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prionia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...τιποτα εχω μπλεξει παιδια!!Νεες καμπινες εχουν βαλει αλλα δυστηχως δεν βγαζουν ακρη ουτε οι ιδιοι τι φταιει για τις αποσυνδεσεις.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Κι εγω δεν θελω να χασω την γραμμη. Θα αναγκαστω να δινω 18 euro sky telecom(24/1) και 30 euro ote.Απο θεμα σηματος δεν νομιζω οτι θα εχω προβλημα,ειμαι διώροφο,ταρατσα χωρις παρεμβολες κτηριων, αραιοκατοικημενη περιοχη...οσο για ρουτερ ,εχω αρκετα !!!Ευχαριστω παιδια ,οτι κανω θα ενημερωσω εδω...
    Και εγώ μπλεγμένος είμαι φίλε διότι εδώ δεν έχουμε καν καμπίνες. Το ρουτερ είναι φθηνό καμιά 25Ε. Η κεραία που μπήκε είναι κοντά 125Ε (Cambium force 300). Έβαλα την λίγο πιο ακριβή να μπορώ να αναβαθμίσω στα 50 αν θέλω.

  14. #89
    Εγγραφή
    06-10-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CDevel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εξαιρέσεις την πρώτη εβδομάδα που κάνανε κάποιες ρυθμίσεις και μετά κανα δυο συμβάντα που είχαν να κάνουν με αναβάθμιση από την πλευρά τους, το σύστημα δείχνει σταθερό.
    Τώρα είμαι στις 22 μέρες uptime με ταχύτητα 21/2. Την καλημέρα μου
    20 μέρες σχεδόν χωρίς αποσυνδέσεις...ωραία πράγματα ,γιατί έχω άσχημη εμπειρία από τους άλλους... μήπως γνωρίζετε οι κεραίες στην Αττική που είναι?

  15. #90
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prionia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...τιποτα εχω μπλεξει παιδια!!Νεες καμπινες εχουν βαλει αλλα δυστηχως δεν βγαζουν ακρη ουτε οι ιδιοι τι φταιει για τις αποσυνδεσεις.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Κι εγω δεν θελω να χασω την γραμμη. Θα αναγκαστω να δινω 18 euro sky telecom(24/1) και 30 euro ote.Απο θεμα σηματος δεν νομιζω οτι θα εχω προβλημα,ειμαι διώροφο,ταρατσα χωρις παρεμβολες κτηριων, αραιοκατοικημενη περιοχη...οσο για ρουτερ ,εχω αρκετα !!!Ευχαριστω παιδια ,οτι κανω θα ενημερωσω εδω...
    Άλλους παρόχους δεν έχεις εκεί; Αν δεν σε κρατάει κάτι στον οτε, βάλε κάποια άλλη εταιρία για να κερδίσεις κάποια διαφορά..

    24/2 το πακέτο.. Όχι 24/1..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας