Σελ. 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 146
  1. #46
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως εχει προκυψει οτι η εταιρεια παιζει στις ελευθερες γιατι δεν βρισκω κατι εγω? καποιος το λεει απο πανω αλλα Link δεν δινει.
    Αν παρακολουθησεις τα νηματα των wifi παροχων ιντερνετ θα δεις οτι ο εξοπλισμος ειναι ο "κλασσικος" των ελευθερων συχνοτητων.

    Και για ποιο λογο να πανε σε αλλες συχνοτητες ? για να εκτοξευσουν το κοστος σε αδειες , σε εξοπλισμο κλπ κλπ ? και εγω αν ειχα εταιρεια το ιδιο θα εκανα.
    Ειδικα αν θελουν να ειναι ανταγωνιστικες οι τιμες των πακετων.
    The gr81 .

  2. #47
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ τσιπιδες αντι να παρουν συχνοτητες χρησιμοποιουν τις ελευθερες για εμπορικο σκοπο ενταξει θα ειναι πολυ σοβαρη εταιρεια!!!!
    Μ' αρέσει που χωρίς να ξέρεις ούτε καν τις συσκευές και τις συχνότητες που χρησιμοποιεί η εταιρεία, τους ονομάζεις τσίπιδες!
    Ποια μπάντα θεωρείς ότι πρέπει να χρησιμοποιούν; Μην βάλεις στην εξίσωση μόνο την εταιρεία, αλλά και ποια συσκευή πρέπει να δίνουν στους πελάτες της. Υπάρχουν τέτοιες;
    Γνωρίζεις τι ισχύει για τους WISP, σε όλο τον πλανήτη και αν μπορούν ή όχι να χρησιμοποιούν τις ISM μπάντες και για εμπορικούς σκοπούς ή/και αν χρειάζεται συγκεκριμένη άδεια;

  3. #48
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ' αρέσει που χωρίς να ξέρεις ούτε καν τις συσκευές και τις συχνότητες που χρησιμοποιεί η εταιρεία, τους ονομάζεις τσίπιδες!
    Ποια μπάντα θεωρείς ότι πρέπει να χρησιμοποιούν; Μην βάλεις στην εξίσωση μόνο την εταιρεία, αλλά και ποια συσκευή πρέπει να δίνουν στους πελάτες της. Υπάρχουν τέτοιες;
    Γνωρίζεις τι ισχύει για τους WISP, σε όλο τον πλανήτη και αν μπορούν ή όχι να χρησιμοποιούν τις ISM μπάντες και για εμπορικούς σκοπούς ή/και αν χρειάζεται συγκεκριμένη άδεια;


    Ειπα να τα γραψω ετσι "χυμα " οπως εσυ , αλλα ο νικηφορος παρεξηγειται με το παραμικρο. Οποτε το εγραψα πιο διπλωματικα.
    The gr81 .

  4. #49
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το έγραψα έτσι χύμα, διότι περίμενα από τον Νικηφόρο με τόσες ασύρματες συνδέσεις που έχει, δικές του αλλά και στο AWMN, να γνωρίζει σχετικά με το καθεστώς χρήσης της μπάντας.

    Παρακολουθούσα την προηγούμενη κουβέντα, αλλά δεν ήθελα να μπλέξω πάλι με κατεβατά, όπως στο άλλο θέμα, με νόμους, κανονισμούς, πρότυπα κλπ. Φθάνει μία φορά!

  5. #50
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, δεν ειχα δει το θεμα μεχρι καποιος που το εγραψε στο awmn του fb....
    Δυστυχως εχουν δικιο οι απο πανω, οντως ειναι δωρεαν η χρηση, οποτε μπορουν να το κανουν.
    Στην πραξη τωρα κακο του κεφαλιου τους....τα 5ghz χρησιμοποιουνται πλεον ολοενα και περισσοτερο οπως και στο AWMN με αποτελεσμα να γινουν πιτα...
    ηδη εχουν παρουσιαστει τρομερα προβληματα παρεμβολων σε πολλες συχνοτητες ελευθερες μεσα στην Αθηνα ειδικα στο κεντρο.
    Αν λοιπον καποιος ενδιαφερεται για την υπηρεσια να το ξερει οτι αργα ή γρηγορα θα εχει προβληματα...
    Γιατι οι πιτα συχνοτητες σημαινει τρομερα χαμηλες ταχυτητες τα εχω δει στην πραξη.
    Τυχον συγκρισεις Inalan και ασυρματου δικτυου ειναι για γελια και για κλαματα....
    βαλτε inalan οπου εχει και μην το σκεφτεστε καν!
    ασυρματα δικτυα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ καμια απολυτως αξιοπιστια...
    σημερα δουλευουν αυριο οχι! ενας να ανοιξει ενα λινκ στην ιδια συχνοτητα αντε γεια η ταχυτητα και θα παιξουν και αποσυνδεσεις αν πεσει πανω.
    Τα εχω παθει γιαυτο τα λεω.

    - - - Updated - - -

    Πολυ τσιπιδες αντι να παρουν συχνοτητες χρησιμοποιουν τις ελευθερες για εμπορικο σκοπο ενταξει θα ειναι πολυ σοβαρη εταιρεια!!!!

    - - - Updated - - -

    Πως εχει προκυψει οτι η εταιρεια παιζει στις ελευθερες γιατι δεν βρισκω κατι εγω? καποιος το λεει απο πανω αλλα Link δεν δινει.
    Και που να το παντρευτείς και για 24μήνες..
    Αν και λογικά αν υπάρξει περίπτωση μη επίλυσης, λογικά θα σε αφήνουν να φύγεις αζημίως..
    Στη πράξη θα φανεί..
    Τα παιδιά στο άλλο νήμα που βλέπω πάντως όλο για ρύθμιση της κεραίας παίρνουν..
    Τα έχω γράψει και εγώ για τη φύση των ασύρματων δικτύων, γιαυτό θεωρώ ότι το να επενδύσεις σε μια τέτοια υπηρεσία είναι ρίσκο..
    Πόσο δε μάλλον κόβοντας τη σταθερή.. Και παίζοντας μόνο με wisp..
    Αν το βάλεις επικουρικά ναι, why not.. Αν και προς το παρόν τους βρίσκω ολίγον ακριβούς, το όλο δλδ με εξοπλισμούς που πρέπει να αγοράσεις, πάγια κλπ και στα dp πακέτα οι χρόνοι προς τα κινητά είναι σταγόνα στον ωκεανό.. Μεγάλο συν πάντως τα απεριόριστα σταθερά..
    Τώρα που το σκέφτομαι πάντως, μήπως γιαυτό δίνουν προς το παρόν μόνο 24/2; Για να δουν πως θα πάει εδώ Αθήνα;
    Anyway.. Καινούργια εταιρία είναι ακόμα.. Για να δούμε τις μελλοντικές κινήσεις τους..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ' αρέσει που χωρίς να ξέρεις ούτε καν τις συσκευές και τις συχνότητες που χρησιμοποιεί η εταιρεία, τους ονομάζεις τσίπιδες!
    Ποια μπάντα θεωρείς ότι πρέπει να χρησιμοποιούν; Μην βάλεις στην εξίσωση μόνο την εταιρεία, αλλά και ποια συσκευή πρέπει να δίνουν στους πελάτες της. Υπάρχουν τέτοιες;
    Γνωρίζεις τι ισχύει για τους WISP, σε όλο τον πλανήτη και αν μπορούν ή όχι να χρησιμοποιούν τις ISM μπάντες και για εμπορικούς σκοπούς ή/και αν χρειάζεται συγκεκριμένη άδεια;
    Πάντως ο εξοπλισμός που ανέφερε πίσω ο συμφορουμίτης δείχνει πολύ καλός..
    Το κόστος που πληρώνεις είναι μόνο για την εγκατάσταση η σου μένει μετά η κεραία αν τυχόν διακόψεις;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #51
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που να το παντρευτείς και για 24μήνες..
    Αν και λογικά αν υπάρξει περίπτωση μη επίλυσης, λογικά θα σε αφήνουν να φύγεις αζημίως..
    Στη πράξη θα φανεί..
    Τα παιδιά στο άλλο νήμα που βλέπω πάντως όλο για ρύθμιση της κεραίας παίρνουν..
    Τα έχω γράψει και εγώ για τη φύση των ασύρματων δικτύων, γιαυτό θεωρώ ότι το να επενδύσεις σε μια τέτοια υπηρεσία είναι ρίσκο..
    Πόσο δε μάλλον κόβοντας τη σταθερή.. Και παίζοντας μόνο με wisp..
    Αν το βάλεις επικουρικά ναι, why not.. Αν και προς το παρόν τους βρίσκω ολίγον ακριβούς, το όλο δλδ με εξοπλισμούς που πρέπει να αγοράσεις, πάγια κλπ και στα dp πακέτα οι χρόνοι προς τα κινητά είναι σταγόνα στον ωκεανό.. Μεγάλο συν πάντως τα απεριόριστα σταθερά..
    Τώρα που το σκέφτομαι πάντως, μήπως γιαυτό δίνουν προς το παρόν μόνο 24/2; Για να δουν πως θα πάει εδώ Αθήνα;
    Anyway.. Καινούργια εταιρία είναι ακόμα.. Για να δούμε τις μελλοντικές κινήσεις τους..
    Εγω δεν καταλαβαινω απο που προκυπτουν οι συχνοτητες που λενε καποιοι, στο θεμα του fb καποιο μελος του awmn ειπε οτι το εβγαλε το συμπερασμα απο τον εξοπλισμο που δινουν.
    Παντως θα υπαρξουν τρελες παρεμβολες και στο awmn και σε αυτους απο το δικτυο και θα την πληρωσουν και οι πελατες μετα που θα εχουν ολο προβληματα.
    Πλέον οι εξωτερικες συχνοτητες στα 5ghz μεσα στην Αθηνα επειδη οι ελευθερες ειναι ελαχιστες γινεται ενας χαμος εγω αυτο βλεπω στην πραξη δεν μιλαω καθολου θεωρητικα.
    Προσωπικα ποτέ δεν θα εβαζα κατι τετοιο και θεωρω υψηλο και το κοστος θα προτιμουσα 1000 φορες κατι αλλο πχ κινητη, αν δεν ειχα κατι αλλο φυσικα.
    Και τα πανηγυρια τα μεγαλα θα ξεκινησουν οτι οι ασχετοι πουν οτι ειναι δικτυα 5G αυτα, προσφατα ειχαμε τσακωμους στο fb οταν καποιοι εβαζαν χαρτες με τους κομβους του awmn στα 5ghz και λεγανε οτι ειναι δικτυα 5G!!!!
    Δυστυχως εχει πολλους παρα πολλους θα ελεγα που δεν ξερουν τι ειναι τα 5ghz και τι το 5G, ακουνε κατι με 5 και G και βγαζουν ιλαρά...

    - - - Updated - - -

    Δεν εχω βρει, ουτε εχω καταλαβει απο τι κεραιες πιανει ο πελατης, τι κεραιες εχουν αυτοι δλδ?
    Παντως το σκεφτομαι για τον αδερφο μου, εκει που μενει αν και μεσα στην Αθηνα δεν υπαρχει γραμμη και δεν του δινουν ουτε VDSL και ας ειναι λιγα μετρα απο καμπινα!!!
    επειδη και κινητη εχει μαπα σημα, και δορυφορικη ακριβη και δεν λεει μαλλον αυτο θα ηταν καλη λυση.

  7. #52
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν καταλαβαινω απο που προκυπτουν οι συχνοτητες που λενε καποιοι, στο θεμα του fb καποιο μελος του awmn ειπε οτι το εβγαλε το συμπερασμα απο τον εξοπλισμο που δινουν.
    Παντως θα υπαρξουν τρελες παρεμβολες και στο awmn και σε αυτους απο το δικτυο και θα την πληρωσουν και οι πελατες μετα που θα εχουν ολο προβληματα.
    Πλέον οι εξωτερικες συχνοτητες στα 5ghz μεσα στην Αθηνα επειδη οι ελευθερες ειναι ελαχιστες γινεται ενας χαμος εγω αυτο βλεπω στην πραξη δεν μιλαω καθολου θεωρητικα.
    Προσωπικα ποτέ δεν θα εβαζα κατι τετοιο και θεωρω υψηλο και το κοστος θα προτιμουσα 1000 φορες κατι αλλο πχ κινητη, αν δεν ειχα κατι αλλο φυσικα.
    Και τα πανηγυρια τα μεγαλα θα ξεκινησουν οτι οι ασχετοι πουν οτι ειναι δικτυα 5G αυτα, προσφατα ειχαμε τσακωμους στο fb οταν καποιοι εβαζαν χαρτες με τους κομβους του awmn στα 5ghz και λεγανε οτι ειναι δικτυα 5G!!!!
    Δυστυχως εχει πολλους παρα πολλους θα ελεγα που δεν ξερουν τι ειναι τα 5ghz και τι το 5G, ακουνε κατι με 5 και G και βγαζουν ιλαρά...

    - - - Updated - - -

    Δεν εχω βρει, ουτε εχω καταλαβει απο τι κεραιες πιανει ο πελατης, τι κεραιες εχουν αυτοι δλδ?
    Παντως το σκεφτομαι για τον αδερφο μου, εκει που μενει αν και μεσα στην Αθηνα δεν υπαρχει γραμμη και δεν του δινουν ουτε VDSL και ας ειναι λιγα μετρα απο καμπινα!!!
    επειδη και κινητη εχει μαπα σημα, και δορυφορικη ακριβη και δεν λεει μαλλον αυτο θα ηταν καλη λυση.
    Επικουρικά με τη σταθερή η μόνο με wisp; Για τον αδερφό..
    Με το booster δε θα ήταν καλύτερα; Αλλά λες δεν έχει σήμα.. Οπότε...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #53
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επικουρικά με τη σταθερή η μόνο με wisp; Για τον αδερφό..
    Με το booster δε θα ήταν καλύτερα; Αλλά λες δεν έχει σήμα.. Οπότε...
    Αφου δεν εχει γραμμη δεν εχει σταθερο οποτε θα ηθελε.
    Και τα κινητα εκει δεν εχουν καλο σημα, για να μιλαμε μας βγαινει η πιστη.
    Δεν ξερω αν θελει εγω θα του το προτεινω παντως.
    Δεν βρισκω ομως πληροφοριες τιποτα στην σελιδα τους, ουτε πως και τι ειναι ο εξοπλισμος, ουτε σε τι κεραιες και τι τυπου συνδεονται οι πελατες, ουτε συχνοτητες.
    Μυστικα τα εχουν δλδ ?
    Σημα εχει αλλα ειναι λιγο, επειδη εχει παιδια δεν θελει οτιδηποτε εχει σχεση με αναμεταδοση κινητης μεσα στο σπιτι. Αλλα δεν ειναι και σιγουρο οτι θα εκανε δουλεια.
    Και παραμενει και το υψηλο κοστος ιντερνετ στην κινητη αλλωστε. Δεν ειναι για χορταση ως γνωστον.

    Το τι κεραιες δινουν και σε τι πιανουμε εχει σημασια και στην τοποθετηση, δλδ θελει οπτικη επαφη που????
    γιατι το σπιτι αυτο ειναι μονοκατοικια και κυκλωμενο απο πολυκατοικιες, παει καποιος κοιταει? πως γινεται καποιος πελατης σημα θα εχει? δεν μιλαμε για δορυφορικη εδω.
    Και τα 5ghz ως γνωστον δεν εχουν και καλη διαπερατοτητα οπως τα 2,4ghz.

  9. #54
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου δεν εχει γραμμη δεν εχει σταθερο οποτε θα ηθελε.
    Και τα κινητα εκει δεν εχουν καλο σημα, για να μιλαμε μας βγαινει η πιστη.
    Δεν ξερω αν θελει εγω θα του το προτεινω παντως.
    Δεν βρισκω ομως πληροφοριες τιποτα στην σελιδα τους, ουτε πως και τι ειναι ο εξοπλισμος, ουτε σε τι κεραιες και τι τυπου συνδεονται οι πελατες, ουτε συχνοτητες.
    Μυστικα τα εχουν δλδ ?
    Σημα εχει αλλα ειναι λιγο, επειδη εχει παιδια δεν θελει οτιδηποτε εχει σχεση με αναμεταδοση κινητης μεσα στο σπιτι. Αλλα δεν ειναι και σιγουρο οτι θα εκανε δουλεια.
    Και παραμενει και το υψηλο κοστος ιντερνετ στην κινητη αλλωστε. Δεν ειναι για χορταση ως γνωστον.
    Στη περίπτωση που αναφέρεις όντως θα ήταν χρήσιμο.. Μόνο το να κατέβει το καλώδιο στο σπίτι είναι λίγο βαβούρα ανάλογα το μέρος..
    Αυτό το είδες πίσω;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #55
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη περίπτωση που αναφέρεις όντως θα ήταν χρήσιμο.. Μόνο το να κατέβει το καλώδιο στο σπίτι είναι λίγο βαβούρα ανάλογα το μέρος..
    Αυτό το είδες πίσω;
    κατι ειδα, αλλα ελεγα για μεσα στην σελιδα επισημα να τα λενε.
    Πως γινεται η συνδεση κεραιας με ρουτερ? ethernet κατεβαζει η κεραια? ετσι φαινεται https://cdn.cambiumnetworks.com/wp-c...5_08212019.pdf
    Παραμενει το θεμα του που θα κοιταει η κεραια. Δεν θα πρεπει να υπαρχει οπτικη επαφη με την αλλη ?

    Η κεραια ειναι καρατουμπανο λεμε, πολυ καλη και για σημεια ψηλα με αερα κτλ ειναι στιβαρη αυτη.
    Το θεμα ειναι οτι ειναι αρκετα περιεργη και θα προκαλεσει περιεργους, ευχομαι ολοψυχα γιατι τα εχουμε δει, να μην εχει κανενας προβλημα απο γειτονες.

    Διαβαζω και εδω στην Κρητη οχι καλα πραγματα κυριως, πχ το τελευταιο ποστ https://www.adslgr.com/forum/threads...7%CF%82/page77 μακαρι να ειναι μεμονωμενες περιπτωσεις και οχι ο κανονας.
    Οπως καταλαβα στο αλλο θεμα (δεν εχω χρονο τωρα να τα διαβασω ολα) φαινεται οτι στοχευουν σε καποια κεραια, που σημαινει οπως ηταν λογικο οτι πρεπει να υπαρχει οπτικη επαφη, αρα δεν σημαινει οτι οπου δειχνει ο χαρτης ειναι η πραγματικη καλυψη, αλλα πρεπει να υπαρχει η κεραια κοντα σχετικα με οπτικη επαφη σαφως αλλιως δεν γινεται, οποτε οποιος ειναι χωμενος αναμεσα σε πολυκατοικιες δεν θα γνεται.

  11. #56
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι ειδα, αλλα ελεγα για μεσα στην σελιδα επισημα να τα λενε.
    Πως γινεται η συνδεση κεραιας με ρουτερ? ethernet κατεβαζει η κεραια? ετσι φαινεται https://cdn.cambiumnetworks.com/wp-c...5_08212019.pdf
    Παραμενει το θεμα του που θα κοιταει η κεραια. Δεν θα πρεπει να υπαρχει οπτικη επαφη με την αλλη ?

    - - - Updated - - -

    Η κεραια ειναι καρατουμπανο λεμε, πολυ καλη και για σημεια ψηλα με αερα κτλ ειναι στιβαρη αυτη.
    Το θεμα ειναι οτι ειναι αρκετα περιεργη και θα προκαλεσει περιεργους, ευχομαι ολοψυχα γιατι τα εχουμε δει, να μην εχει κανενας προβλημα απο γειτονες.
    Ethernet δείχνει να κατεβάζει.. Το οποίο μεταφέρει και το ρεύμα από το σπίτι (poe)..
    Η κεραία όντως δείχνει πολύ καλή.. Το είπα πίσω.. Και μοιάζει και με δορυφορικό πιάτο ώστε να μη φαίνεται παράταιρη στη ταράτσα μαζί με τα άλλα πιάτα..
    Η ουσία όμως είναι να κάνει δουλειά..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Διαβαζω και εδω στην Κρητη οχι καλα πραγματα κυριως, πχ το τελευταιο ποστ https://www.adslgr.com/forum/threads...7%CF%82/page77 μακαρι να ειναι μεμονωμενες περιπτωσεις και οχι ο κανονας.
    Οπως καταλαβα στο αλλο θεμα (δεν εχω χρονο τωρα να τα διαβασω ολα) φαινεται οτι στοχευουν σε καποια κεραια, που σημαινει οπως ηταν λογικο οτι πρεπει να υπαρχει οπτικη επαφη, αρα δεν σημαινει οτι οπου δειχνει ο χαρτης ειναι η πραγματικη καλυψη, αλλα πρεπει να υπαρχει η κεραια κοντα σχετικα με οπτικη επαφη σαφως αλλιως δεν γινεται, οποτε οποιος ειναι χωμενος αναμεσα σε πολυκατοικιες δεν θα γνεται.
    Εγώ πάντως τα έχω πει ήδη..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...89#post6794089
    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6803792
    Σίγουρα κάποιος τεχνικός θα είναι πάνω από τα συστήματα 24/7 και θα κάνει fine tuning το σήμα..
    Κατευθυντικές δείχνουν οι κεραίες τους..
    Τώρα αν κάποιος είναι χωμένος ανάμεσα σε κτίρια.. Μόνο αν και όσο γίνεται να υπερυψωθεί η κεραία.. Αλλά επιτρέπεται;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #57
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα αν κάποιος είναι χωμένος ανάμεσα σε κτίρια.. Μόνο αν και όσο γίνεται να υπερυψωθεί η κεραία.. Αλλά επιτρέπεται;
    μεχρι 4 μετρα μονοσωληνιος ιστος με ικανοποιητικη στηριξη επιτρεπεται.

    Απο εκει και πανω χρειαζεται αδεια ραδιοερασιτεχνη και μπορεις να ανεβεις ψηλοτερα.
    The gr81 .

  13. #58
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ethernet δείχνει να κατεβάζει.. Το οποίο μεταφέρει και το ρεύμα από το σπίτι (poe)..
    Η κεραία όντως δείχνει πολύ καλή.. Το είπα πίσω.. Και μοιάζει και με δορυφορικό πιάτο ώστε να μη φαίνεται παράταιρη στη ταράτσα μαζί με τα άλλα πιάτα..
    Η ουσία όμως είναι να κάνει δουλειά..

    - - - Updated - - -



    Εγώ πάντως τα έχω πει ήδη..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...89#post6794089
    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6803792
    Σίγουρα κάποιος τεχνικός θα είναι πάνω από τα συστήματα 24/7 και θα κάνει fine tuning το σήμα..
    Κατευθυντικές δείχνουν οι κεραίες τους..
    Τώρα αν κάποιος είναι χωμένος ανάμεσα σε κτίρια.. Μόνο αν και όσο γίνεται να υπερυψωθεί η κεραία.. Αλλά επιτρέπεται;
    Δεν καταλαβαινω, αν ειναι κατευθυντικες πως καλυπτουν πολλους? μηπως ειναι πχ τυπου panel που εχουν μεγαλο ανοιγμα σε μοιρες?
    Νομιζω ιστος πανω απο 4 μετρα απαγορευεται δεν θυμαμαι τωρα ακριβως. Υπαρχει παντως περιορισμος στο υψος.
    Το θεμα ειναι οτι αμα καποιος ειναι μονοκατοικια και εχει γυρω του πολυκατοικιες πολλους οροφους δεν μπορει να ανυψωθει ο ιστος τοσο αρα αποκλειεται να γινει πελατης.
    Anyway θα του πω να τους ρωτησει οτι θελει να δουμε.

    thanks για τις απαντησεις, καλο βραδυ!

  14. #59
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαινω, αν ειναι κατευθυντικες πως καλυπτουν πολλους? μηπως ειναι πχ τυπου panel που εχουν μεγαλο ανοιγμα σε μοιρες?
    Νομιζω ιστος πανω απο 4 μετρα απαγορευεται δεν θυμαμαι τωρα ακριβως. Υπαρχει παντως περιορισμος στο υψος.
    Το θεμα ειναι οτι αμα καποιος ειναι μονοκατοικια και εχει γυρω του πολυκατοικιες πολλους οροφους δεν μπορει να ανυψωθει ο ιστος τοσο αρα αποκλειεται να γινει πελατης.
    Anyway θα του πω να τους ρωτησει οτι θελει να δουμε.
    Για τη πλευρά του χρήστη έλεγα.. Αυτές που δίνουν σαν εξοπλισμό, που στοχεύει σε κάποιο σημείο (κεραία τους).. Για την άλλη πλευρά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #60
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κόστος που πληρώνεις είναι μόνο για την εγκατάσταση η σου μένει μετά η κεραία αν τυχόν διακόψεις;
    Το κόστος είναι για την εγκατάσταση και στο τέλος σου μένει ο εξοπλισμός δικός σου. Το ίδιο δεν γίνεται και στην Inalan;

Σελ. 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας