Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 73
  1. #16
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης ή όχι. Είμαι περίεργος να δω το κείμενο.
    Εδώ είναι η προκήρυξη, δεν μπορώ να το κατεβάσω, ούτε να κάνω copy το Url (μάλλον πρέπει να γίνω register).
    http://www.eprocurement.gov.gr/actSe...arch_main.jspx
    Στη φόρμα αναζήτησης συμπλήρωσε μόνο τα bold.

    Αρ.Διακήρυξης: Προμήθεια Αδειών Λογισμικού μέσω Εταιρικής Σύμβασης (Enterprise Agreement)
    Αριθμός / Α/Α Συστήματος: 89517
    Κωδικός CPV: 48000000-8
    Πρόσθετη περιγραφή ειδών/Υπηρεσιών: Πακέτα λογισμικού και συστήματα πληροφορικής
    Αναθέτουσα Αρχή: ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Α.Ε., ., ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ, ΤΟΜΕΑΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ & ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ
    Τόπος Παράδοσης: Αναφέρεται στους όρους της Διακήρυξης
    Αντικείμενο Διαγωνισμού: Διενέργεια Ηλεκτρονικού Διεθνούς Ανοικτού Άνω των Ορίων Διαγωνισμού για την επιλογή αναδόχου για το έργο: «Προμήθεια Αδειών Λογισμικού μέσω Εταιρικής Σύμβασης (Enterprise Agreement)».
    Προϋπολογισμός Χωρίς Φ.Π.Α.: 29.998.834,20
    Ημερομηνία Δημοσίευσης: 03-03-2020 11:47:55
    Καταληκτική Ημ/νία Υποβολής Προσφορών : 31-03-2020 12:00:00

  2. #17
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostass1us Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά δουλεύουν τα windows 10 ακόμα και σε υπολογιστές δεκαετίας
    Υπολογιστές 10ετίας? στο Δημόσιο κυριαρχούν τα xp με λευκές οθόνες και pc
    Λευκά με καφετί αγορασμένα:
    παραπάνω από 10 χρόνων το 99.9%
    Μετά τίν εγκατάστασή των windows10 προβλέπω

  3. #18
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είναι η προκήρυξη, δεν μπορώ να το κατεβάσω, ούτε να κάνω copy το Url (μάλλον πρέπει να γίνω register).
    http://www.eprocurement.gov.gr/actSe...arch_main.jspx
    Στη φόρμα αναζήτησης συμπλήρωσε μόνο τα bold.

    Αρ.Διακήρυξης: Προμήθεια Αδειών Λογισμικού μέσω Εταιρικής Σύμβασης (Enterprise Agreement)
    Αριθμός / Α/Α Συστήματος: 89517
    Κωδικός CPV: 48000000-8
    Πρόσθετη περιγραφή ειδών/Υπηρεσιών: Πακέτα λογισμικού και συστήματα πληροφορικής
    Αναθέτουσα Αρχή: ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ Α.Ε., ., ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ, ΤΟΜΕΑΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ & ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ
    Τόπος Παράδοσης: Αναφέρεται στους όρους της Διακήρυξης
    Αντικείμενο Διαγωνισμού: Διενέργεια Ηλεκτρονικού Διεθνούς Ανοικτού Άνω των Ορίων Διαγωνισμού για την επιλογή αναδόχου για το έργο: «Προμήθεια Αδειών Λογισμικού μέσω Εταιρικής Σύμβασης (Enterprise Agreement)».
    Προϋπολογισμός Χωρίς Φ.Π.Α.: 29.998.834,20
    Ημερομηνία Δημοσίευσης: 03-03-2020 11:47:55
    Καταληκτική Ημ/νία Υποβολής Προσφορών : 31-03-2020 12:00:00
    Ωραίος! Θα το κοιτάξω αύριο.
    Ανυπόγραφος

  4. #19
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Και αυτές τις άδειες σε ποιόν θα τις δώσουν; Έχουν ηδη κατανεμηθεί ή έγινε μια χοντρική καταμέτρηση και μετά θα κάνει αίτηση όποιος χρειάζεται;

  5. #20
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Το κείμενο της προκήρυξης υπάρχει στη σελίδα της ΚτΠ: https://www.ktpae.gr/wp-content/uplo...6_software.zip ή αλλιώς με αναζήτηση στο Promitheus με τα στοιχεία που αναφέρει ο stel67.

    Στο παράρτημα VII υπάρχει η κατανομή των αδειών ανά φορέα (Υπουργείο).
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  6. #21
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    καμιά φορά 768..
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    speedtouch 585
    Αν θέλετε να το βρείτε μόνο με τον Α/Α 89517 θα επιστρέψει το σωστό αποτέλεσμα καθώς είναι μοναδικός αριθμός αναγνώρισης δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.
    Πάτε στα συνημμένα αρχεία και κατεβάζετε τη διακήρυξη , πάτε σελ.62 και βλέπετε τις ακριβής ποσότητες λογισμικού και στη σελίδα 66 βλέπετε για ποια υπουργεία είναι.

    Παρατήρηση 1 : Η ίδια η Κοινωνία της Πληροφορίας ανεβάζει ότι να'ναι σαν συνημμένα π.χ. έντυπα συλλογής στοιχείων εκπαιδευόμενων και οδηγίες χρήσης σαν συνημμένα διαγωνισμού ? WTF?
    Παρατήρηση 2 : Δεν έχουν ανεβάσει τον προϋπολογισμό μελέτης για να μπορέσουμε να δούμε πόσο προϋπολογίζει το κόστος αυτών των προγραμμάτων το ελληνικό δημόσιο και να ξέρουμε και τι έκπτωση πήρε ή να αποφευχθεί η αρνητική έκπτωση ? Π.χ. στη σελ.22 ορθά αναφέρει ότι η συνολική προσφορά δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη του προϋπολογισμού αλλά το ορθό είναι αυτό να είναι για κάθε τμήμα της σύμβασης. Τώρα μπορεί να δώσει σχεδόν τσάμπα κάποια λογισμικά και κάποια σε τιμή π.χ. πενταπλάσια της αγοράς. Και μετά την υπογραφή της σύμβασης να αγοραστούν με βάση τα δικαιώματα προαίρεσης ή με τροποποίηση της σύμβασης μέχρι 10 % μόνο το λογισμικό που προσφέρθηκε με τη μεγάλη τιμή.
    Schiller : Ενάντια στη βλακεία ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται.

  7. #22
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπολογιστές 10ετίας? στο Δημόσιο κυριαρχούν τα xp με λευκές οθόνες και pc
    Λευκά με καφετί αγορασμένα:
    παραπάνω από 10 χρόνων το 99.9%
    Μετά τίν εγκατάστασή των windows10 προβλέπω
    Να κι ένας άνθρωπος που γνωρίζει την έννοια της φράσης "hardware σε ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες" (ή τέλοςπάντων, μέρος αυτών).
    Πριν τρία χρόνια επισκέφτηκα την εφορία της περιοχής μου,για να κλείσω τα βιβλία μου.
    Η συμπαθέστατη κυρία που με εξυπηρέτησε-αλλά κι όλοι οι άλλοι στο κτίριο-δούλευε με windows 98.
    Μάλιστα,απαίτησε ένα ψηφιακό πιστοποιητικό/βεβαίωση να της το πάω γραμμένο σε floppy disk!!!
    Προσπάθησα να της εξηγήσω πως,εν έτει 2017,θα ήταν δύσκολο να βρω κάτι τέτοιο-καθώς οι σύγχρονοι υπολογιστές δεν διαθέτουν πλέον το απαρχαιωμένο floppy...αντιπρότεινα να της στείλω το πιστοποιητικό σε κάποιο e-mail που θα μου υποδείκνυε,αλλά δεν το δέχτηκε!
    Τελικά συμβιβάστηκε με την πρόταση να το γράψω σε cd,"και να δούμε κύριε,αν θα το διαβάσει ο υπολογιστής".
    Προς γνώσιν.

  8. #23
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω μεταξύ σοβαρού και αστείου:
    - Ο διαγωνισμός είναι διεθνής για να δούμε μεσω ποιας εταιρίας θα αγοράσουμε Microsoft;
    - 355€ ανά άδεια χρήσης είναι καλή τιμή;
    - Αν είναι κανείς ΙΤ σε δημόσια υπηρεσία ξέρει αν όντως καταγράφηκαν ανάγκες; Στα σχολεία πάντως όχι.
    - Θα πάρουμε μόνο γουόρτ ή και το άλλο με τα κουτάκια;
    το 355€ είναι η μέγιστη τιμή.. δλδ το 110k είναι το budget. Ο μειοδότης μπορεί να τις δώσεις στη μισή τιμή.

    Για τα υπόλοιπα ερωτήματά σου. Στο Ελληνικό κράτος ισχύει "τα σχολεία ποιος τα γ.. υπολογίζει" Συγνώμη για το brutal της έκφρασής μου αλλά η παιδεία είναι παρατημένη και στο αυτόματο σε θέματα εξοπλισμού και υποδομής.

    Ως εκπαιδευτικός/πληροφορικός σε σχολεία που είμαι εδώ και χρόνια σου λέω πως εξαιρετικά σπάνια (για να μην πω ποτέ αφού δεν μπορώ να το ξέρω) αγοράζεται νέο εργαστήριο με λεφτά του δήμου (σχολικές επιτροπές δλδ δημόσια δαπάνη). Οτιδήποτε ξέρω τα τελευταία χρόνια είναι "προγράμματα" (κάτι ΕΣΠΑ, κάτι με χορηγούς, κάτι παρόμοια πληρώνει η ΕΕ) και ασφαλώς "δωρεές" (ίδρυμα Νιάρχου, παλιά από τράπεζες κτλ). Κάποιες λίγες φορές ο διευθυντής με τον δήμο συνεννοούνται για αγορά μεμονωμένων η/υ (πχ για γραμματειακή υποστήριξη στο γραφείο των διευθυντών). Συνήθως έρχονται με windows 10 (home η και PRO) και αυτή η άδεια είναι νόμιμη. Σπάνια έρχεται άδειο το κουτί να βάλει ο πληροφορικός OS. Αυτά που ήταν με 7άρια (αγορασμένα) εκτιμώ τα περισσότερα ή έστω αρκετά αναβαθμίστηκαν σε 10 δωρεάν και νόμιμα. Αυτά στην δευτεροβάθμια γιατί στα δημοτικά επικρατεί άλλο χάος. Με εξαίρεση κάποια μεγάλα δημοτικά που κάποτε πήραν 10 (δέκα μόνο) λαπτοπ και αυτά σκόρπισαν, τα υπόλοιπα έχουν "μαζώματα" Από XP μέχρι 10άρια. Επειδή οι πληροφορικοί αλλάζουν κάθε χρόνο συχνά είναι αναπληρωτές που πάνε σε διαφορετικά σχολεία δεν είναι καλά τα πράγματα (προσεγμένα). Αδιαφορούν και οι διευθυντές που βλέπουν την πληροφορική σαν "ειδικότητα" (απαξιωτικός όρος που δηλώνει κάτι που κάνει ένας ΜΗ δάσκαλος). Στην δευτεροβάθμια όπως είπα είναι καλύτερο το πράγμα.

    ΚΑΝΕΝΑ (που να γνωρίζω) δεν έχει άδεια MS office. Στην καλύτερη αλλά σπάνια περίπτωση χρησιμοποιείται libre στην συνηθισμένη κάποιο πειρατικό office συχνά παλαιάς έκδοσης πχ 2007/10. Ακόμα όμως και να είχαν αυτή θα έπρεπε να είναι κάποιου είδους "εκπαιδευτική" άδεια χαμηλότερου κόστους που διαθέτει η MS.

    Αλλα μη αγορασμένα λογισμικά που έπρεπε να είναι αγορασμένα σπάνια τρέχουν (πχ κανα photoshop? αραιά και πού άντε και κανένα time tables για το πρόγραμμα που συχνά είναι αγορασμένο) και όταν γίνεται δουλειά αυτή γίνεται στο σπίτι από κάποιον εκπαιδευτικό με ότι μπορεί να έχει αυτός εκεί. Στα ΕΠΑΛ που έχουν τεχνικές ειδικότητες με ειδικά λογισμικά δεν ξέρω τι γίνεται. Μπορεί και εκεί να υπάρχει κάποιο θέμα.

    Δλδ κατά τη γνώμη μου η πειρατεία στα σχολικά PC δεν είναι σπουδαία και άξια λόγου με εξαίρεση ίσως μόνο το office που και αυτό αν πιέσει η ms (βαλει αληθινά κλειδώματα κάνει black list κλειδιά κτλ) θα ωθήσει την κοινότητα στο libre office. Ελπίζω αυτές οι άδειες που θα αγοραστούν να πιάνουν κάπως και την "παιδεία" (έστω τις διευθύνσεις εκπαίδευσης και άλλα γραφεία που είναι διοικητικές).

    Αυτά.. και είμαι υπέρ αυτής τη κίνησης να μη μας λένε/θεωρούν και τόσο "κατσαπλιάδες".
    There is nothing like 127.0.0.1

  9. #24
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @keysmith, για antivirus τι έχουν στα PCια?

  10. #25
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    354.5 ευρω για 10 χρονια , δηλαδη 35.4 ευρω τον χρονο

    προς τι ο διαγωνισμος ;
    νομιζω στην λιανικη πετυχαινεις καλυτερες τιμες .

    και γιατι να εχουν antivirous ; κανα deep freeze χρειαζονται και φιλτρα στην επικοινωνια και antivirous σε σερβερ .
    να μην πω οτι πλεον επρεπε να εχουν remote desktop clients .και οι υπολογιστες στα γραφεια να ειναι τιποτα raspberry με οθονη και πληκτρολογιο .

    με τοσα λεφτα σου φτιαχνω 110000 υπολογιστες γραφειου, οχι μονο τις αδειες για antivirous
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #26
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @badweed, για τις τιμές δεν έχω άποψη, δεν ξέρω τι παίζει στα Enterprise agreements.
    Για τα antivirus όμως έχω επιφυλάξεις. Στις εφορίες πχ χειρίζονται κρίσιμα δεδομένα, το ίδιο στα νοσοκομεία κλπ
    Αν μολυνθεί ένα από αυτά τα PC με ένα email, καλά ξεμπερδέματα. Η διαχείριση δεκάδων χιλιάδων PC από άποψη security είναι εφιάλτης. Χωρίς antivirus, άστο καλύτερα.

  12. #27
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    @badweed: οι προμήθειες δημοσίου είναι λίγο πιο σύνθετες λόγω κανονισμών και νομοθεσίας. Και για το συγκεκριμένο διαγωνισμό δε νομίζω ότι ζητάνε μόνο το antivirus.
    Ανυπόγραφος

  13. #28
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    @badweed: οι προμήθειες δημοσίου είναι λίγο πιο σύνθετες λόγω κανονισμών και νομοθεσίας. Και για το συγκεκριμένο διαγωνισμό δε νομίζω ότι ζητάνε μόνο το antivirus.
    το ξερω οτι ειναι και συνθετες , και πολυσυνθετες , και σπαταλες , και αντιπαραγωγικες ,και αναχρονιστικες
    απλως λεω ...

    βασικα τωρα διαβασα καλυτερα το κειμενο , δεν λεει για 10 ετη συμβαση αδειων , δεν βρηκα χρονικη δεσμευση , λεει οτι ειναι προ δεκαετιας το υπαρχων λογισμικο και πειρατικο .

    βασικος στοχος του επιχειρηματος ειναι οπως καταλαβα , η διαγραφη του δημοσιου απο την μαυρη λιστα 301

    δηλαδη @@ αποτελεσμα .
    απλως κοστος συμβατοτητας με αλλη γραφειοκρατια .


    ( καποια στιγμη ωραια θα ηταν να βαζαμε μια συγκριση του κοινωνικου κοστους της γραφειοκρατιας εναντι στην αποκαλουμενη ως πειρατεια )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #29
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 355€ είναι η μέγιστη τιμή.. δλδ το 110k είναι το budget. Ο μειοδότης μπορεί να τις δώσεις στη μισή τιμή.

    Για τα υπόλοιπα ερωτήματά σου. Στο Ελληνικό κράτος ισχύει "τα σχολεία ποιος τα γ.. υπολογίζει" Συγνώμη για το brutal της έκφρασής μου αλλά η παιδεία είναι παρατημένη και στο αυτόματο σε θέματα εξοπλισμού και υποδομής.

    Ως εκπαιδευτικός/πληροφορικός σε σχολεία που είμαι εδώ και χρόνια σου λέω πως εξαιρετικά σπάνια (για να μην πω ποτέ αφού δεν μπορώ να το ξέρω) αγοράζεται νέο εργαστήριο με λεφτά του δήμου (σχολικές επιτροπές δλδ δημόσια δαπάνη). Οτιδήποτε ξέρω τα τελευταία χρόνια είναι "προγράμματα" (κάτι ΕΣΠΑ, κάτι με χορηγούς, κάτι παρόμοια πληρώνει η ΕΕ) και ασφαλώς "δωρεές" (ίδρυμα Νιάρχου, παλιά από τράπεζες κτλ). Κάποιες λίγες φορές ο διευθυντής με τον δήμο συνεννοούνται για αγορά μεμονωμένων η/υ (πχ για γραμματειακή υποστήριξη στο γραφείο των διευθυντών). Συνήθως έρχονται με windows 10 (home η και PRO) και αυτή η άδεια είναι νόμιμη. Σπάνια έρχεται άδειο το κουτί να βάλει ο πληροφορικός OS. Αυτά που ήταν με 7άρια (αγορασμένα) εκτιμώ τα περισσότερα ή έστω αρκετά αναβαθμίστηκαν σε 10 δωρεάν και νόμιμα. Αυτά στην δευτεροβάθμια γιατί στα δημοτικά επικρατεί άλλο χάος. Με εξαίρεση κάποια μεγάλα δημοτικά που κάποτε πήραν 10 (δέκα μόνο) λαπτοπ και αυτά σκόρπισαν, τα υπόλοιπα έχουν "μαζώματα" Από XP μέχρι 10άρια. Επειδή οι πληροφορικοί αλλάζουν κάθε χρόνο συχνά είναι αναπληρωτές που πάνε σε διαφορετικά σχολεία δεν είναι καλά τα πράγματα (προσεγμένα). Αδιαφορούν και οι διευθυντές που βλέπουν την πληροφορική σαν "ειδικότητα" (απαξιωτικός όρος που δηλώνει κάτι που κάνει ένας ΜΗ δάσκαλος). Στην δευτεροβάθμια όπως είπα είναι καλύτερο το πράγμα.

    ΚΑΝΕΝΑ (που να γνωρίζω) δεν έχει άδεια MS office. Στην καλύτερη αλλά σπάνια περίπτωση χρησιμοποιείται libre στην συνηθισμένη κάποιο πειρατικό office συχνά παλαιάς έκδοσης πχ 2007/10. Ακόμα όμως και να είχαν αυτή θα έπρεπε να είναι κάποιου είδους "εκπαιδευτική" άδεια χαμηλότερου κόστους που διαθέτει η MS.

    Αλλα μη αγορασμένα λογισμικά που έπρεπε να είναι αγορασμένα σπάνια τρέχουν (πχ κανα photoshop? αραιά και πού άντε και κανένα time tables για το πρόγραμμα που συχνά είναι αγορασμένο) και όταν γίνεται δουλειά αυτή γίνεται στο σπίτι από κάποιον εκπαιδευτικό με ότι μπορεί να έχει αυτός εκεί. Στα ΕΠΑΛ που έχουν τεχνικές ειδικότητες με ειδικά λογισμικά δεν ξέρω τι γίνεται. Μπορεί και εκεί να υπάρχει κάποιο θέμα.

    Δλδ κατά τη γνώμη μου η πειρατεία στα σχολικά PC δεν είναι σπουδαία και άξια λόγου με εξαίρεση ίσως μόνο το office που και αυτό αν πιέσει η ms (βαλει αληθινά κλειδώματα κάνει black list κλειδιά κτλ) θα ωθήσει την κοινότητα στο libre office. Ελπίζω αυτές οι άδειες που θα αγοραστούν να πιάνουν κάπως και την "παιδεία" (έστω τις διευθύνσεις εκπαίδευσης και άλλα γραφεία που είναι διοικητικές).

    Αυτά.. και είμαι υπέρ αυτής τη κίνησης να μη μας λένε/θεωρούν και τόσο "κατσαπλιάδες".
    Ετσι είναι, συνάδελφοι είμαστε, τα ξέρω από πρώτο χέρι.

    - - - Updated - - -

    Ξέρετε πόσοι θα βρεθούν με νέα έκδοση του Word και θα λένε ότι δεν ξέρουν «που πήγαν τα κουμπιά»;

  15. #30
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Offtopic, αλλά να ζητήσουν από το ΕΜΠ ή από άλλα πανεπιστήμια να συνεργαστούν και να φτιάξουν μια διανομή linux για το δημόσιο ούτε καν.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας