Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-73 από 73
  1. #61
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ε εντάξει και στο Linux κάποιες διανομές (πχ. Ubuntu από ότι ξέρω) έχουν αυτόματα updates. Αυτό είναι ένα μέρος του προβλήματος. Αν ήθελε το κράτος να μεταβεί σε ανοικτό λογισμικό (τουλάχιστον στο λειτουργικό σύστημα) θα είχε πολλή δουλειά για κάτι τέτοιο. Δεν είναι απλά βάζω ένα Linux και τελείωσε. Τι γίνεται με υποστήριξη σε περιφερειακά (εκτυπωτές, scanner, ή οτιδήποτε άλλο); Τι γίνεται με εφαρμογές client/server μόνο για Windows; Για μένα, θα έπρεπε να υπάρχει η μελέτη σκοπιμότητας και οφέλους, που να μας λέει ότι αν πχ. πάρω μεμονωμένα X άδειες για να καλύψω τα παράνομα, θα δώσω Y ποσό, αλλιώς αν κάνω συμφωνία θα δώσω Z. Προφανώς το Y-Z θα ήταν το κέρδος υποτίθεται. Αλλά πού είναι αυτή η μελέτη; Υπήρξε καταγραφή πραγματικών αναγκών; Σε PC που τρέχει XP έστω και χωρίς νόμιμη άδεια θα πας να βάλεις 10άρια; Και τι κέρδισες; Ότι δεν είσαι παράνομος ενώ το μηχάνημα σέρνεται;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #62
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε εντάξει και στο Linux κάποιες διανομές (πχ. Ubuntu από ότι ξέρω) έχουν αυτόματα updates. Αυτό είναι ένα μέρος του προβλήματος. Αν ήθελε το κράτος να μεταβεί σε ανοικτό λογισμικό (τουλάχιστον στο λειτουργικό σύστημα) θα είχε πολλή δουλειά για κάτι τέτοιο. Δεν είναι απλά βάζω ένα Linux και τελείωσε. Τι γίνεται με υποστήριξη σε περιφερειακά (εκτυπωτές, scanner, ή οτιδήποτε άλλο); Τι γίνεται με εφαρμογές client/server μόνο για Windows; Για μένα, θα έπρεπε να υπάρχει η μελέτη σκοπιμότητας και οφέλους, που να μας λέει ότι αν πχ. πάρω μεμονωμένα X άδειες για να καλύψω τα παράνομα, θα δώσω Y ποσό, αλλιώς αν κάνω συμφωνία θα δώσω Z. Προφανώς το Y-Z θα ήταν το κέρδος υποτίθεται. Αλλά πού είναι αυτή η μελέτη; Υπήρξε καταγραφή πραγματικών αναγκών; Σε PC που τρέχει XP έστω και χωρίς νόμιμη άδεια θα πας να βάλεις 10άρια; Και τι κέρδισες; Ότι δεν είσαι παράνομος ενώ το μηχάνημα σέρνεται;
    Ενα καλό που παρέχει με το SA είναι και τα downgrade rights, έχει διαφορά καλούδια, ακόμα ακόμα και το volume key είναι καλούδι ή δικός σου activation server

  3. #63
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Offtopic, αλλά να ζητήσουν από το ΕΜΠ ή από άλλα πανεπιστήμια να συνεργαστούν και να φτιάξουν μια διανομή linux για το δημόσιο ούτε καν.
    Κάποιες χώρες δοκίμασαν linux και συνεχίζουν να το χρησιμοποιούν ενώ κάποιοι άλλοι (π.χ. Μόναχο) είδαν οτι τα πράγματα είναι χειρότερα (και ακριβότερα λόγω χαμένου χρόνου) και ξαναγύρισαν στη microsoft. Καλώς ή κακώς desktop = windows. Το μερίδιο του linux είναι κάτω απο 1%.

  4. #64
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Μονο εγω ειμαι υπερ δηλαδη στο να ηταν ολα κοπια εεε?
    να πληρώνω και 50 μύρια στην Microsoft ως κράτος, μου φαίνεται "κάπως"...
    Μια χαρα δουλευαν και μεχρι τωρα με τις κόπιες.

  5. #65
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο εγω ειμαι υπερ δηλαδη στο να ηταν ολα κοπια εεε?
    να πληρώνω και 50 μύρια στην Microsoft ως κράτος, μου φαίνεται "κάπως"...
    Μια χαρα δουλευαν και μεχρι τωρα με τις κόπιες.
    Μπορεί ένα σύγχρονο δυτικό κράτος να είναι παράνομο χωρίς συνέπειες;

  6. #66
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ναι, αλλά με τα 39 εκατομμύρια, θα βγεις από την μαύρη λίστα... Λέμε τώρα.

    Το σωστό είναι να πληρώνεις για το λογισμικό που χρειάζεσαι. Εκεί που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ανοικτές λύσεις και σε βολεύουν, κάν' το, αλλιώς πληρώνεις και παίρνεις αυτό που θες. Αλλά να υπάρχει σωστός προγραμματισμός αναγκών και υφιστάμενης κατάστασης πρώτα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #67
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο εγω ειμαι υπερ δηλαδη στο να ηταν ολα κοπια εεε?
    να πληρώνω και 50 μύρια στην Microsoft ως κράτος, μου φαίνεται "κάπως"...
    Μια χαρα δουλευαν και μεχρι τωρα με τις κόπιες.
    Θα σου πω να δοκιμάσεις κάτι, πάνε σε οποιοδήποτε site εταιρείας πληροφορικής και ψάξε για δουλειά Ελλάδα vs οποία χώρα θέλεις. ΠΧ Ρουμανία, Πολωνία κτλ.

    Δε μιλάω για πιο σοβαρές γιατί θα χάσεις τη μπάλα. Η φιλοσοφία τους έχω γραμμένους όλους μας έφερε στον πάτο, ξεκινά από το σχολείο και σε ακολουθεί μέχρι να πεθάνεις.

    Τότε θα καταλάβεις γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό Ελλήνων είναι για να κουβαλάει καφέδες στο Μικέλ ή να κάνει τα ρεπό των δυτικοευρωπαίων....επί της ευκαιρίας για να μη μεγαλοπιανεσε το λέω, αυτά τα λεφτά είναι το budget μιας μέσης εταιρείας δυτικής χώρας για την πληροφορική...

  8. #68
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπες την απαγορευμένη λέξη: Linux
    Το pardus δεν είναι πλέον το Solus?
    Δεν νομίζω καθώς στο distrowatch λέει Origin: Ireland , αλλά δεν το έχω ψάξει για να σου πω την αλήθεια. Χρησιμοποιεί PiSi package manager αλλά δεν νομίζω ότι έχει άλλη επαφή.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες χώρες δοκίμασαν linux και συνεχίζουν να το χρησιμοποιούν ενώ κάποιοι άλλοι (π.χ. Μόναχο) είδαν οτι τα πράγματα είναι χειρότερα (και ακριβότερα λόγω χαμένου χρόνου) και ξαναγύρισαν στη microsoft. Καλώς ή κακώς desktop = windows. Το μερίδιο του linux είναι κάτω απο 1%.
    Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Βέβαια στους υπολογιστές του δημοσίου κατά ένα μεγάλο ποσοστό δεν υπάρχει λόγος για desktop αλλά για συγκεκριμένες εφαρμογές που απλά να τρέχουν και να δουλεύουν ,άσχετα με το τι λειτουργικό τρέχει από πίσω. Πχ πας στα leroy και τα ταμεία τρέχουν linux και δεν απασχολεί και κανέναν. Δεν έχει νόημα φυσικά να συνεχίσουμε το θέμα με linux καθώς είναι offtopic.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  9. #69
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    καμιά φορά 768..
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    speedtouch 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ποια διαδικασία να τα προμηθεύσει η ίδια η Microsoft; Αν εννοείς απευθείας ανάθεση, αυτό δε γίνεται σε προμήθεια δημοσίου με προϋπολογισμό άνω των 15000 ευρώ (αν θυμάμαι καλά). Σε τέτοια ποσά γίνεται υποχρεωτικά διαγωνισμός, και μάλιστα διεθνής.
    Εννοούσα να κατέβει η ίδια η microsoft (το ελληνικό ή κάποιο διεθνές τμήμα) στο διαγωνισμό. Όσο για την απευθείας ανάθεση αυτή ισχύει έως 20.000 ευρώ χωρίς ΦΠΑ. Σε αυτή την περίπτωση, εφόσον ζητούνται ξεκάθαρα π.χ. ms office και ms project και δεν μπορείς να προσφέρεις άλλες λύσεις (π.χ open office ή primavera) είναι σαφέστατο ότι μπορούσε να γίνει μέσω διαπραγμάτευσης (άρθρο 32 Ν4412/2016 2β. β) εάν τα έργα, τα αγαθά ή οι υπηρεσίες μπορούν να παρασχεθούν μόνον από έναν συγκεκριμένο οικονομικό φορέα για οποιονδήποτε από τους κατωτέρω λόγους: αα) στόχος της σύμβασης είναι η δημιουργία ή απόκτηση μοναδικού έργου τέχνης ή καλλιτεχνικής εκδήλωσης, ββ) απουσία ανταγωνισμού για τεχνικούς λόγους,γγ) προστασία αποκλειστικών δικαιωμάτων, συμπεριλαμβανομένων των δικαιωμάτων διανοητικής ιδιοκτησίας. )
    Όχι ότι θα πετυχαίναμε καλύτερη έκπτωση (όπως είπα στο προηγούμενο μήνυμα μου οι ίδιοι άνθρωποι το 2008 μέσω διαπραγμάτευσης υπέγραψαν αποικιοκρατική σύμβαση) απλώς για τυπικούς λόγους το αναφέρω
    Επίσης (εκτός από τα σχολεία που επικρατεί μπάχαλο γιατί οι περισσότεροι υπολογιστές είναι από δωρεές γονέων , συλλόγων κτλ, και σε κάθε περίπτωση δεν υπάγονται σε αυτό το διαγωνισμο) ποτέ δεν έχω δει παράνομα windows σε υπολογιστή του δημόσιου τομέα.
    Schiller : Ενάντια στη βλακεία ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται.

  10. #70
    Εγγραφή
    23-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    649
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Cosmote ZTE
    Τρελή μασαμπούκα και μίζες θα πέσουν ως συνήθως και με τελικό αποτέλεσμα που θα είναι για γέλια και για κλάματα (ως συνήθως)

  11. #71
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.792
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Parrot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρελή μασαμπούκα και μίζες θα πέσουν ως συνήθως και με τελικό αποτέλεσμα που θα είναι για γέλια και για κλάματα (ως συνήθως)
    Οταν εχεις να κανεις με ενα μονοπωλιακο προϊόν οι επιλογες ειναι σε καθε περιπτωση περιορισμενες.
    Διαβαζω οτι το δημοσιο δεν εχει πειρατικo software. Γελανε και τα τσιμεντα. Και δεν μιλαμε για σχολεια.

    Εαν ο δημοσιος τομεας ειχε ψηφιακη στρατηγικη την οποια να ειχε χαραξει ας πουμε απο το 2000, τοτε σημερα θα μπορουσαμε να εχουμε ολες τις εφαρμογες να ειναι browser based (βεβαια καποιος καγκουρας θα ειχε βρεθει να τις γραψει μονο για iexplore 6) ισως και να μπορουσαμε να μην κρεμομαστε οπωσδηποτε απο ενα και μονο μονοπωλειο, τουλαχιστον ως προς το os.

    Και μιας και το συζηταμε, για παραδειγμα το συμβουλιο της επικρατειας αλλα και το πληροφοριακο συστημα του ποινικου μητρωου τρεχει πανελλαδικα αποκλειστικα σε ubuntu.
    Γενικοτερα, οπου το εργο το κανει η unisystems συχνα βαζει ubuntu και γλυτωνει το κοστος των windows, και κατ επεκταση του office.

  12. #72
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ερώτηση στα γρήγορα,
    μόνο windows και Ms office χρησιμοποιεί το ελληνικό Δημόσιο; Δεν παίζει να χρησιμοποιούν κι άλλο λογισμικό ώστε αυτός ο μέσος όρος των 355 ευρώ να είναι λογικός;

  13. #73
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Καλο θα ήταν να μπει ubuntu πολλες χωρες τρεχουν με linux κριμα ειναι και τοσο μεγαλο το κοστος 355 ανα υπολογιστη

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας