Σελ. 6 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 218
  1. #76
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.335
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα... κανενα πάροχο δεν θεωρώ τέλειο. Ολοι οι υπόλοιπα είναι ίδιοι. Με μικρή διαφορα στον ΟΤΕ που σάπισε εντελώς και πια εχει μισαωρες αναμονές στην εξυπηρέτηση για πλάκα!
    Η Inalan είναι μία κατηγορία μόνη της.
    Οταν θα κάτσεις μπροστά σε υπολογιστή με Inalan θα με καταλάβεις.
    Μάλλον δεν διάβασες τι έγραψα ή δεν το κατάλαβες.
    Έχω ξοδέψει χρόνο και χρήμα για τον εξοπλισμό μου, πράγμα που μάλλον δεν έχεις κάνει εσύ.
    Πολύ απλά στην inalan θα έπρεπε να πάει για τα σκουπίδια ή να κάνω ακροβατικά και να πληρώσω επιπλέον χρήματα για να μπορούν να δουλέψουν όπως τα θέλω.
    Και για να στο πω πολύ απλά... θέλω το δικό μου ρούτερ να κουμπώνει κατευθείαν στην γραμμή.
    Και όχι... με την inalan δεν μπορώ να το έχω αυτό.
    Οπότε για εμένα η Inalan απλά σε ταΐζει τυράκι.
    Πιο είναι το τυρί και γιατί σου το προσφέρει, μάντεψέ το μόνος σου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #77
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω όρεξη zero, δεν με ενδιαφέρει τι νομίζεις ή κάτι άλλο.

    Πολύ ωραία απάντηση..., επειδή όμως εμένα με ενδιαφέρει και επειδή παραπληροφορείς, θέλω να μου δείξεις που λέει η HCN ότι τα πακέτα είναι έως ή ότι δεν εγγυάται την ταχύτητα...
    εγώ πουθενά στο site της δεν το βρήκα και φυσικά στο συμβόλαιο που θα έπρεπε να το αναφέρει δεν λέει τίποτα.

    συμβολαιο HCN

  3. #78
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfagamma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία απάντηση..., επειδή όμως εμένα με ενδιαφέρει και επειδή παραπληροφορείς, θέλω να μου δείξεις που λέει η HCN ότι τα πακέτα είναι έως ή ότι δεν εγγυάται την ταχύτητα...
    εγώ πουθενά στο site της δεν το βρήκα και φυσικά στο συμβόλαιο που θα έπρεπε να το αναφέρει δεν λέει τίποτα.

    συμβολαιο HCN
    Ειδικά για την HCN το έχω δώσει πιο πίσω, Αντέ να το ξαναδώσω αν και δεν το αξίζεις
    Το παρακάτω είναι απο την αίτηση που δίνεις πιο πάνω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_7.png 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  4,5 KB 
ID: 212296

  4. #79
    Εγγραφή
    08-03-2008
    Περιοχή
    Ιλιον
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport
    SNR / Attn
    14(dB) / 20(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η inalan με ratio λειτουργεί.
    Και αν υπολογίσεις την ταχύτητα που δίνει, με τους συνδρομητές που έχει και το bw που διαθέτει θα δεις ότι δεν είναι τόσο αγγελικά όσο τα παρουσιάζεις.

    Ο κάθε ένας έχει προτεραιότητες.
    Άλλος τον ενδιαφέρει απλά το counterάκι του στο bw.
    Άλλος τον νοιάζει μόνο το οικονομικό.
    Άλλος κοιτάει να μπορεί να κουμπώσει ότι εξοπλισμό θέλει.
    Στην τελευταία κατηγορία είμαι και εγώ.

    Οπότε μην χτυπιέστε τζάμπα για την κάθε Inalan γιατί πολύ απλά ο κάθε ένας έχει διαφορετικό σκεπτικό.
    Καθένας θεωρώ τον πάροχο που ανήκει τέλειο.
    Διαφορετικά όλοι θα ήμασταν σε έναν.
    Απλά και περιεκτικά! Συμφωνώ απόλυτα

  5. #80
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά για την HCN το έχω δώσει πιο πίσω, Αντέ να το ξαναδώσω αν και δεν το αξίζεις
    Το παρακάτω είναι απο την αίτηση που δίνεις πιο πάνω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_7.png 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  4,5 KB 
ID: 212296
    καταρχάς μίλα καλύτερα χωρίς ειρωνεία, διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε....
    Αυτό που ανέφερες και ανέβασες πριν, λέει το εξής:

    3.9. Οι ονομαστικές ταχύτητες Internet δεν είναι εγγυημένες αλλά αποτελούν τις μέγιστες δυνατές ταχύτητες καθώς εξαρτώνται από συνθήκες και τεχνικές παραμέτρους πέραν του ελέγχου της Εταιρείας. Συνεπώς, δεν παρέχεται οποιαδήποτε εγγύηση αδιάκοπης εξασφάλισης αυτής της μέγιστης δυνατής ταχύτητας upload (upstream) καθ' όλη τη διάρκεια της παροχής της Υπηρεσίας, καθώς η πραγματική ταχύτητα upload (upstream) εξαρτάται από τρίτους (εξωγενείς) παράγοντες και τεχνικές παραμέτρους εκτός του ελέγχου της Εταιρείας (ενδεικτικά αναφερομένων της ποιότητας της γραμμής και του καλωδίου του Πελάτη, της χρήσης του Δικτύου καθώς και της απόσταση της εγκατάστασης του Πελάτη από το Αστικό Κέντρο (Α/Κ) του ιδιόκτητου δικτύου). Σε κάθε περίπτωση, διευκρινίζεται ότι απαιτείται πρώτα η ενεργοποίηση της Υπηρεσίας, προκειμένου να διαπιστωθεί το εάν η μέγιστη δυνατή ταχύτητα upload (upstream) δύναται να επιτευχθεί για τη συγκεκριμένη σύνδεση του Πελάτη

    αυτή η παράγραφος λοιπόν αναφέρεται στις παλιές docsis γραμμές (τότε είχα την 40/10) δεν είναι για fiber, αλλά ακόμα και να υποθέσουμε ότι μιλάει για τις τωρινές γραμμές, μιλάει καθαρά μόνο για upload(upstream).

  6. #81
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfagamma Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχάς μίλα καλύτερα χωρίς ειρωνεία, διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε....
    Αυτό που ανέφερες και ανέβασες πριν, λέει το εξής:

    3.9. Οι ονομαστικές ταχύτητες Internet δεν είναι εγγυημένες αλλά αποτελούν τις μέγιστες δυνατές ταχύτητες καθώς εξαρτώνται από συνθήκες και τεχνικές παραμέτρους πέραν του ελέγχου της Εταιρείας. Συνεπώς, δεν παρέχεται οποιαδήποτε εγγύηση αδιάκοπης εξασφάλισης αυτής της μέγιστης δυνατής ταχύτητας upload (upstream) καθ' όλη τη διάρκεια της παροχής της Υπηρεσίας, καθώς η πραγματική ταχύτητα upload (upstream) εξαρτάται από τρίτους (εξωγενείς) παράγοντες και τεχνικές παραμέτρους εκτός του ελέγχου της Εταιρείας (ενδεικτικά αναφερομένων της ποιότητας της γραμμής και του καλωδίου του Πελάτη, της χρήσης του Δικτύου καθώς και της απόσταση της εγκατάστασης του Πελάτη από το Αστικό Κέντρο (Α/Κ) του ιδιόκτητου δικτύου). Σε κάθε περίπτωση, διευκρινίζεται ότι απαιτείται πρώτα η ενεργοποίηση της Υπηρεσίας, προκειμένου να διαπιστωθεί το εάν η μέγιστη δυνατή ταχύτητα upload (upstream) δύναται να επιτευχθεί για τη συγκεκριμένη σύνδεση του Πελάτη

    αυτή η παράγραφος λοιπόν αναφέρεται στις παλιές docsis γραμμές (τότε είχα την 40/10) δεν είναι για fiber, αλλά ακόμα και να υποθέσουμε ότι μιλάει για τις τωρινές γραμμές, μιλάει καθαρά μόνο για upload(upstream).

    Εσυ ξαφνικά πετάχτηκες απο το πουθενά με κατηγορίες περι παραπληροφόρησης την στιγμή που ούτε καν έχεις κάνει τον κόπο να διαβάσεις το νήμα και το λινκ που υπάρχει ειδικά για την Hcn, εδώ δεν διάβασες ούτε το συμβόλαιο.


    Αυτή η παράγραφος αναφέρεται σε όλες τις γραμμές, όπως ακριβώς αναφέρεται και ο όρος για την πολιτική ορθής χρήσης.
    Λέει ακόμα η πρώτη πρόταση:

    Οι ονομαστικές ταχύτητες Internet δεν είναι εγγυημένες αλλά αποτελούν τις μέγιστες δυνατές ταχύτητες καθώς εξαρτώνται από συνθήκες και τεχνικές παραμέτρους πέραν του ελέγχου της Εταιρείας.

  7. #82
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η inalan με ratio λειτουργεί.
    Και αν υπολογίσεις την ταχύτητα που δίνει, με τους συνδρομητές που έχει και το bw που διαθέτει θα δεις ότι δεν είναι τόσο αγγελικά όσο τα παρουσιάζεις.

    Ο κάθε ένας έχει προτεραιότητες.
    Άλλος τον ενδιαφέρει απλά το counterάκι του στο bw.
    Άλλος τον νοιάζει μόνο το οικονομικό.
    Άλλος κοιτάει να μπορεί να κουμπώσει ότι εξοπλισμό θέλει.
    Στην τελευταία κατηγορία είμαι και εγώ.

    Οπότε μην χτυπιέστε τζάμπα για την κάθε Inalan γιατί πολύ απλά ο κάθε ένας έχει διαφορετικό σκεπτικό.
    Καθένας θεωρώ τον πάροχο που ανήκει τέλειο.
    Διαφορετικά όλοι θα ήμασταν σε έναν.
    Συμφωνώ 100%

    Η καλύτερη απάντηση στο θέμα

    Δεν έχει καταλάβει ο φίλος μας andreasp ότι αυτό που κοστίζει στο διαδίκτυο είναι το Bandwidth θες να το πω Traffic θες να το πω ελληνικά η κίνηση δεδομένων

  8. #83
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Νομίζω η προτεραιότητα της πλειοψηφίας είναι να αποκτήσει κάλυψη και μετά όλα τα άλλα...

  9. #84
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω η προτεραιότητα της πλειοψηφίας είναι να αποκτήσει κάλυψη και μετά όλα τα άλλα...
    αυτό πάει να γίνει τώρα με την δράση sfbb.gr που έδωσε το κίνητρο στους (τρεις) να βάλουν το χέρι στην δική τους τσέπη και να αναπτύξουν δίκτυο με καλώδια οπτικών ινών και καμπίνες
    γιατί αν περιμένατε να αλλάξουν όλες οι καμπίνες και τα Α/Κ τότε ...
    βέβαια έχουμε ακόμα μέλλον να φτάσουμε τους έξω και σε τιμές και σε ταχύτητες ακόμα είμαστε στο τέλος της λίστας έχουμε πάρα πολλά σκαλοπάτια να ανέβουμε

  10. #85
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ ξαφνικά πετάχτηκες απο το πουθενά με κατηγορίες περι παραπληροφόρησης την στιγμή που ούτε καν έχεις κάνει τον κόπο να διαβάσεις το νήμα και το λινκ που υπάρχει ειδικά για την Hcn, εδώ δεν διάβασες ούτε το συμβόλαιο.


    Αυτή η παράγραφος αναφέρεται σε όλες τις γραμμές, όπως ακριβώς αναφέρεται και ο όρος για την πολιτική ορθής χρήσης.
    Λέει ακόμα η πρώτη πρόταση:
    Και το συμβόλαιο το διάβασα και αυτό που γράφεις το γνωρίζω, με μια διαφορά...

    Οι ονομαστικές ταχύτητες Internet δεν είναι εγγυημένες αλλά αποτελούν τις μέγιστες δυνατές ταχύτητες καθώς εξαρτώνται από συνθήκες και τεχνικές παραμέτρους πέραν του ελέγχου της Εταιρείας.

    αυτό που υπογράμμισα, το καταλαβαίνεις δεν σου λέει ότι η HCN δεν μπορεί να σου δώσει την ταχύτητα που συμφωνήθηκε (μιλάμε για download) αλλά μιλάει για τεχνικές παραμέτρους που δεν εξαρτώνται από την ίδια την εταιρεία... πόσο πιο απλά να το γράψει?

  11. #86
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Για εμένα τα πενηντάρια και τα σαραντάρια ευρό που ονειρεύεται ο ΟΤΕ δεν είναι μαρουλόφυλλα.
    Σε κανέναν τρομπετίστα δεν θα του πληρώσω 600Ε το χρόνο για ίντερνετ.

    Βάλανε όλοι μια ταρίφα από 350Ε το χρόνο για κάθε νοικοκυριό και τώρα μας περιμένουν στην γωνιά σαν τα ΒΑΜΠΙΡ.

  12. #87
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να κατεβάζεις παραπάνω απο 233Gbyte τον ημερα θα έχεις πρόβλημα.
    Μέχρι σήμερα πάντως, κανείς δεν το έχει καταφέρει.
    Δεν είναι κάτι δύσκολο πάντως.

  13. #88
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είναι και το ανέβασμα όμως στο όριο, ειδικά αν στήσεις κανά seedbox.

    Μπορεί να κατεβάζεις λίγα, αλλά να ανεβάζεις πολλά (το αντίθετο του leecher).

  14. #89
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η inalan με ratio λειτουργεί.
    Και αν υπολογίσεις την ταχύτητα που δίνει, με τους συνδρομητές που έχει και το bw που διαθέτει θα δεις ότι δεν είναι τόσο αγγελικά όσο τα παρουσιάζεις.

    Ο κάθε ένας έχει προτεραιότητες.
    Άλλος τον ενδιαφέρει απλά το counterάκι του στο bw.
    Άλλος τον νοιάζει μόνο το οικονομικό.
    Άλλος κοιτάει να μπορεί να κουμπώσει ότι εξοπλισμό θέλει.
    Στην τελευταία κατηγορία είμαι και εγώ.

    Οπότε μην χτυπιέστε τζάμπα για την κάθε Inalan γιατί πολύ απλά ο κάθε ένας έχει διαφορετικό σκεπτικό.
    Καθένας θεωρώ τον πάροχο που ανήκει τέλειο.
    Διαφορετικά όλοι θα ήμασταν σε έναν.
    Συγνώμη αλλά ποιος πάροχος σε αφήνει να κουμπώσεις ότι εξοπλισμό θέλεις πάνω σε οπτική ίνα;
    Μετά το δικό τους router μπορείς να βάλεις ότι θέλεις και αυτό φυσικά ισχύει και για την INALAN
    Και πριν μου πεις ότι δεν σε εξυπηρετεί το DMZ και θέλεις bridge να σε υπενθυμίσω ότι και εγώ είμαι ένας από αυτούς, καθώς το fritz box αν δεν έχει πραγματική IP δεν είναι πλήρως λειτουργικό.
    Και λοιπόν; 6€ υπόθεση είναι ένα block IP
    Θεώρησε ότι το κόστος της INALAN είναι 34€ και όχι 28
    Και πάλι είναι η φτηνότερη και με διαφορά από όλους τους άλλους.
    Άλλωστε όταν μιλάς για δικό σου εξοπλισμό φαντάζομαι μιλάς για κάτι εξεζητημένο και όχι για κάποιο router των 25€
    Αυτό σημαίνει ότι προκειμένου να κάνεις την δουλειά σου είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις κάτι (αρκετά) παραπάνω από τους άλλους οπότε ούτε τα επιπλέον 6€ είναι το πρόβλημα. Άλλωστε σε οποιονδήποτε άλλον πάροχο η 200άρα έχει τα διπλά ακριβώς λεφτά!
    Και δεν συζητάμε για το τεράστιο συν που έχει, το upload που δεν το βρίσκεις πουθενά όσο και να πληρώσεις.
    Επομένως δεν βρίσκω κανέναν ουσιαστικό λόγο που είσαι αρνητικός.
    Θα ήθελες να το αναλύσεις λίγο περισσότερο;
    Καθώς έχω τις ίδιες προτεραιότητες με σένα και σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πιθανών να υπάρχει ποιο συμφέρουσα επιλογή και να μην το έχω καταλάβει.
    Σε ποιόν πάροχο είσαι τώρα και πόσο πληρώνεις; πώς έχεις στημένο τον εξοπλισμό σου;

  15. #90
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η inalan με ratio λειτουργεί. Και αν υπολογίσεις την ταχύτητα που δίνει, με τους συνδρομητές που έχει και το bw που διαθέτει θα δεις ότι δεν είναι τόσο αγγελικά όσο τα παρουσιάζεις. Ο κάθε ένας έχει προτεραιότητες. Άλλος τον ενδιαφέρει απλά το counterάκι του στο bw. Άλλος τον νοιάζει μόνο το οικονομικό. Άλλος κοιτάει να μπορεί να κουμπώσει ότι εξοπλισμό θέλει. Στην τελευταία κατηγορία είμαι και εγώ. Οπότε μην χτυπιέστε τζάμπα για την κάθε Inalan γιατί πολύ απλά ο κάθε ένας έχει διαφορετικό σκεπτικό. Καθένας θεωρώ τον πάροχο που ανήκει τέλειο. Διαφορετικά όλοι θα ήμασταν σε έναν.
    Για να έχω 100 ή 200αρα με δικό μου εξοπλισμό που κοιτάω;

Σελ. 6 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας