Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Καλημερα στην ομορφη παρεα του adslgr.com!
    Μετα απο πολυ καιρο ειπα να ασχοληθω παλι με μια παλια αγαπη, το λινουξ! Υστερα απο λιγο distro hopping (clear linux, manjaro και τελικα solus os), ειπα να δοκιμασω και το anarchy linux με budgie DE, το οποιο απ’οτι ειδα ειναι πολυ κοντα στο vanilla arch, αλλα με εναν λιγο ευκολοτερο installer. Και πραγματικα μου αφησε πολυ θετικες εντυπωσεις! Οντως lightweight και πολυ snappy η διανομη, χρησιμοποιοντας περιπου 500mb μνημης εισερχοντας στο γραφικο περιβαλλον.
    Η απορια μου ειναι η εξης…
    στις αλλες λεγομενες user friendly διανομες δημιουργεις, οπως ολοι ξερετε, κατα την εγκατασταση εναν user, ο οποιος με την χρηση του “sudo” παιρνει προσωρινα δικαιωματα admin και μπορει ετσι να κανει αλλαγες στο συστημα, οπως προσαφαιρεση προγραμματων κτλ ειτε μεσω command line η μεσω καποιου gui tool. Στην δευτερη περιπτωση πεταγεται ενα prompt, που ζηταει το password του user, ωστε να προχωρησει η ολη διαδικασια. Στο anarchy linux, εχοντας κανει log in με account που εχει δικαιωματα διαχειρηστη, κατι τετοιο δεν συμβαινει. Με αφηνει να κανω την οποιαδηποτε προσαφαιρεση προγραμματων χωρις να μου ζητησει καποιο password. Η ερωτηση μου ειναι λοιπον, αν υπαρχει τροπος αυτο να αλλαξει, δηλαδη να ειμαι logged in με admin account και να μου ζηταει το password οταν παω να κανω τετοιες αλλαγες στο συστημα η πρεπει να δημιουργησω εναν δευτερο χρηστη (normal user) για την καθημερινη χρηση κι οταν θελω να κανω καποια αλλαγη στο συστημα (προσαφαιρεση προγραμματων, αναβαθμιση του λειτουργικου κτλ) να κανω log in με τον admin account?

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας

  2. #2
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Γεια σου,

    Άνοιξε ένα παράθυρο τερματικού και γράψε

    Κώδικας:
    sudo visudo
    Θα σου ανοίξει έναν editor (απο default vi). Ψάξε στο σημείο που υπάρχει το παρακάτω κομμάτι:

    Κώδικας:
    ## Uncomment to allow members of group wheel to execute any command
    # %wheel ALL=(ALL) ALL
    
    ## Same thing without a password
    %wheel ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL
    Και άλλαξε το έτσι:

    Κώδικας:
    ## Uncomment to allow members of group wheel to execute any command
    %wheel ALL=(ALL) ALL
    
    ## Same thing without a password
    # %wheel ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

    Δηλαδή κάνε comment την γραμμή που γράφει NOPASSWD: και uncomment αυτήν που δεν το γράφει. Έπειτα, εκτός αν έχουν κάνει καμιά άλλη πατάτα θα σε αφήνει να το γράψεις με κωδικό.
    Επίσης σιγουρέψου οτι ο χρήστης σου έχει κωδικό! Γράψε ένα
    Κώδικας:
    passwd
    Και άλλαξε τον (ή κράτα τον ίδιο αν έδωσες στην αρχή) για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων με κλειδωμένο σύστημα.

  3. #3
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    εγινε! σε ευχαριστω πολυ!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας