Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    19-05-2005
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 10.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω Nova 3play και ψάχνω στη σελίδα τους να δω εάν υπάρχει διαθέσιμη μεγαλύτερη ταχύτητα από 24+ που έχω τώρα.
    Όταν ψάχνω με το τηλεφωνικό μου αριθμό γράφει ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.
    Όταν ψάχνω με τη διεύθυνση μου λέει ότι υπάρχει μέχρι 50.
    Λέω, τι γίνεται εδώ;
    Βάζω τα στοιχεία μου για να επικοινωνήσουν μαζί μου για να ρωτήσω για προγράμματα και διαθεσιμότητα.
    Με παίρνει μια κυρία, μου ζητάει διεύθυνση και μου λέει ότι υπάρχει 50άρα και ότι θα μου στοιχίζει 32,15€. Την ρωτάω εάν μπορεί να γυρίσω σε voip γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα εδώ και χρόνια το οποίο ποτέ δεν κατάφεραν να λύσουν και μου λέει ότι η NOVA χρησιμοποιεί την καινούργια τεχνολογία PSTN κι επίσης μου ρωτάει σε ποιον πάροχο είμαι. Της λέω ότι ήδη είμαι στη NOVA και μου λέει ότι πρέπει να μιλήσω με το τεχνικό τμήμα για το αν γίνεται να αλλάξει σε VOIP. ΟΚ μέχρι εδώ.
    Μετά από κανένα μισάωρο με παίρνουν ξανά από NOVA και λέω κάτι καινούργιο θα έχει να μου πει.
    Βγαίνει μια άλλη κυρία και με ρωτάει ξανά από την αρχή λες και δεν με πήρε κανείς.
    Της λέω ότι ήδη έχουν επικοινωνήσει και ότι μου έδωσαν τιμή αλλά δεν τους είπα ότι ήμουν ήδη συνδρομητής τους.
    Κοιτάει που λέτε κι αυτή και μου λέει ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στο νούμερό μου.
    Της ρωτάω, πως είναι δυνατόν να μου είπε η προηγούμενη ότι υπάρχει και να μου δώσει και τιμή και αυτή να μου λέει άλλα και απαντά "ΔΕΝ ΞΕΡΩ".

    Αυτή είναι η NOVA.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περίεργο, αρχικά όχι και καινούρια τεχνολογία η PSTN, είσαι σίγουρος πως έτσι ακριβώς το ανέφερε αυτολεξεί? Το ότι σε κάλεσαν δύο διαφορετικοί εκπρόσωποι μάλλον σημαίνει πως είτε η πρώτη κυρία δεν άφησε σωστή καταγραφή για την εξερχόμενη επικοινωνία είτε η δεύτερη δεν κοίταξε το υπάρχον ιστορικό. Μπορεί και το σύστημα για κάποιο λόγο να πεταξε την περίπτωση δύο φορές στο τηλεφωνικό κέντρο ή να μην έκλεισε σωστά η πρώτη.

    Όσο για τη διαθεσιμότητα, κανονικά δεν χρειάζεται το τεχνικό, ήδη το εμπορικό μπορεί να δει ότι χρειάζεται, αν παρέχεται, αν είναι με σπλιττερ ή καθαρό VLU, αλλά σε αυτή την περίπτωση τι πιστεύεις? Το εύκολο και πιο άμεσο που μπορείς να κάνεις, όμως όχι 100% ακριβές, δες άμα έχουν μπει τα νέα καφαο στη γειτονιά σου και εάν ακούς από μέσα θόρυβο σαν ανεμιστήρα, έχει μπει δηλαδή σε λειτουργία το active κομμάτι της καμπίνας. Αν ναι τότε υπάρχει VDSL στην περιοχή, όμως συνήθως για τους πρώτους 6 μήνες από την ενεργοποίηση δίνεται μόνο από τον πάροχο της καμπίνας, μετά δίνεται και στους εναλλακτικούς. Για μεγαλύτερη ακρίβεια όμως πάρε κατευθείαν το τεχνικό, έχουν και εκείνοι εικόνα. Μόνο για τιμολογιακες πολιτικές δεν θα μπορέσουν να βοηθήσουν αλλά θα ξέρεις πως να κινηθείς. Και πες τους πως σε παρέπεμψε το εμπορικό μη σε συνδέσει πάλι εκεί, κανονικά δεν διαχειρίζονται αυτά τα θέματα αλλά μια πληροφορία δεν βγάζει κανέναν εκτός προγράμματος.

    Απ' την εμπειρία μου πάντως σπάνια δεν υπάρχει υποστήριξη για VOIP, έτσι κι αλλιώς το VDSL θα παρέχεται από την οπτική ίνα, άρα μπορεί να δοθεί και η τηλεφωνία ως data.

    Edit: Πάντως σύμφωνα με το http://fttxgr.eu/map η περιοχή της Νέας Ιωνίας φαίνεται να έχει νέα καφαο ΟΤΕ σε κάποιες γειτονιές, δεν ξέρω όμως αν καλύπτουν όλη την περιοχή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SilentFury : 15-03-20 στις 02:51.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας