Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-51 από 51
  1. #46
    Εγγραφή
    26-02-2020
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο! Παρόμοια κατανάλωση με 2 1070GTX, μια σε Ryzen 1700 και η άλλη σε i7 8750

    Κάπου στις 12 κιλοβατώρες την ημέρα, με όλο το φορτίο να καλύπτεται από την ηλιακή-μίνι αιολική εγκατάσταση+μπαταρίες.
    Εγώ τις έχω μαζί στο ίδιο PC με Ryzen 2700X (με καλό αερισμό) - δεν κάνω folding όμως με το CPU - μόνο με τις GPU καθώς είναι πολλαπλάσια πιο αποδοτικές. Δυστυχώς "καίω" ρεύμα δικτύου - αυτή την μίνι εγκατάσταση την έκανες μόνος σου;

  2. #47
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.163
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArtyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τις έχω μαζί στο ίδιο PC με Ryzen 2700X (με καλό αερισμό) - δεν κάνω folding όμως με το CPU - μόνο με τις GPU καθώς είναι πολλαπλάσια πιο αποδοτικές. Δυστυχώς "καίω" ρεύμα δικτύου - αυτή την μίνι εγκατάσταση την έκανες μόνος σου;
    Την εγκατάσταση του Φ/Β συστήματος (4kW) και τις μπαταρίες μου την έκανε εταιρία για να έχω και τις απαραίτητες εγγυήσεις και πυροπροστασία. Το μικρό αιολικό (vertical 1kW) το πρόσθεσα εγώ αφού έβγαλα την άδεια.

  3. #48
    Εγγραφή
    26-02-2020
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την εγκατάσταση του Φ/Β συστήματος (4kW) και τις μπαταρίες μου την έκανε εταιρία για να έχω και τις απαραίτητες εγγυήσεις και πυροπροστασία. Το μικρό αιολικό (vertical 1kW) το πρόσθεσα εγώ αφού έβγαλα την άδεια.
    Συγχαρητήρια!! Μου βάζεις ιδέες - θέλει άδεια παρόλη τη μικρή ισχύ της μονάδας και είτε είναι αιλικό είτε είναι Φ/Β; Στην ταράτσα τις έχεις;

  4. #49
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.163
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArtyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια!! Μου βάζεις ιδέες - θέλει άδεια παρόλη τη μικρή ισχύ της μονάδας και είτε είναι αιλικό είτε είναι Φ/Β; Στην ταράτσα τις έχεις;
    Είμαι Αγγλία! Η διαφορά είναι πως άδεια για Φ/Β δε χρειάζομαι. Στην Ελλάδα από ότι θυμάμαι κάποιο λόγο έχει η πολεοδομία (εκτός αν έχουν αλλάξει τα πράγματα, πολύ πιθανό).

    Την άδεια του αιολικού (vertical 3 flap) την έβγαλα σχεδόν αυτόματα, επειδή βρίσκεται στην πλευρά του κήπου και δεν ξεπερνάει το ύψος της στέγης του κτιρίου. Στην ουσία έπρεπε απλά να συμφωνήσουν οι γείτονες.

    Γνώμη μου είναι πως αξίζει αν το δείς περιβαλλοντικά. Αν το δείς καθαρά payback period, βγαίνεις στα ίδια μετά από 17-18 χρόνια με τις τιμές κιλοβατώρας εδώ (περίπου το μισό κόστος ενέργειας από Ελλάδα).

    Πριν ξεκινήσω fold, ήμουν 70% ενεργειακά αυτόνομος το χειμώνα και φορτίζω το plug in hybrid αυτοκίνητο (Mitsubishi outlander). Τώρα είμαι γύρω στα ίδια, κυρίως επειδή ο καιρός είναι σούπερ και έχω 2 μπαταρίες (Tesla Powerwall) ενώ η στέγη κοιτάει νοτιοδυτικά. Το καλοκαίρι θα είναι σαφώς καλύτερα.

  5. #50
    Εγγραφή
    26-02-2020
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι Αγγλία! Η διαφορά είναι πως άδεια για Φ/Β δε χρειάζομαι. Στην Ελλάδα από ότι θυμάμαι κάποιο λόγο έχει η πολεοδομία (εκτός αν έχουν αλλάξει τα πράγματα, πολύ πιθανό).

    Την άδεια του αιολικού (vertical 3 flap) την έβγαλα σχεδόν αυτόματα, επειδή βρίσκεται στην πλευρά του κήπου και δεν ξεπερνάει το ύψος της στέγης του κτιρίου. Στην ουσία έπρεπε απλά να συμφωνήσουν οι γείτονες.

    Γνώμη μου είναι πως αξίζει αν το δείς περιβαλλοντικά. Αν το δείς καθαρά payback period, βγαίνεις στα ίδια μετά από 17-18 χρόνια με τις τιμές κιλοβατώρας εδώ (περίπου το μισό κόστος ενέργειας από Ελλάδα).

    Πριν ξεκινήσω fold, ήμουν 70% ενεργειακά αυτόνομος το χειμώνα και φορτίζω το plug in hybrid αυτοκίνητο (Mitsubishi outlander). Τώρα είμαι γύρω στα ίδια, κυρίως επειδή ο καιρός είναι σούπερ και έχω 2 μπαταρίες (Tesla Powerwall) ενώ η στέγη κοιτάει νοτιοδυτικά. Το καλοκαίρι θα είναι σαφώς καλύτερα.
    Μπράβο και πάλι συγχαρητήρια - είσαι μπροστά. Καλή συνέχεια και stay home - stay safe!

  6. #51
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    https://foldingathome.org/start-folding/ new version 7.6.9

    chanelog
    Spoiler:
    The new version allows the donor to express their preference to fold COVID-19 WUs.
    FAHViewer has undergone significant changes.
    Other issues (bug fixes/security) were resolved.
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας