Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    08-06-2014
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπερα σε ολους! Πραγματικα χρειαζομαι την βοηθεια σας εδω . Το κειμενο μου ειναι λιγακι μεγαλουτσικο αλλα με πνηγει το δικιο μου και ακρη δεν βγαζω.


    Η ιστορια μου εχει ως εξης

    αγορασα ενα ps4 pro τον Σεπτεμβρη του 2018, στο καταστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ. Την ημερα της αγορας μου ειπαν οτι εχει εγγυηση για 2 χρονια. Πριν 3 εβδομαδες περιπου αρχησε το ps4 να κανει τον κλασσικο θορυβο στους ανεμιστηρες καθως φορτωναν καποια συγκεκριμενα παιχνιδια και η κονσολα εκλεινε. Την πρωτη φορα πηρα την sony και με καθοδηγησε με καποιες ρυθμισεις, οπου τελικα διαπηστωθηκε οτι δεν ειχαν καποιο αποτελεσμα διοτι μετα απο καμια εβδομαδα το ιδιο προβλημα ξαναεμφανιστηκε. Ετσι λοιπον πηγα στον ΓΕΡΜΑΝΟ, ο τεχνικος στο ταμειο το ελενξε προσεχτηκα για τυχον εξωτερικες ζημιες και εφοσον δεν διαπηστωσε κατι, περασε στο συστημα τα στοιχεια της κονσολας ωστε να προχωρησει η διαδικασια επισκευης ( μου εδωσε και ενα χαρτι μαλιστα που λεει οτι ειναι σε καλη κατασταση και το ιδιο χαρτι αναφερει ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ : NAI) εδω να ενημερωσω οτι η κονσολα εχει κουνηθει απο την θεση της μονο για να ξεσκωνιστει(εχει σημασια). Επειτα τον ρωτησα και τον ιδιο τι ισχυει για την εγγυηση, διοτι η sony στο τηλεφωνο που ειχα παρει οπως ανεφερα και πριν μου ειχε πει οτι δινει 1 χρονο εγγυηση. Ο ιδιος μου ειπε οτι ενα χρονο ειναι της sony και αλλος ενας καλυπτεται απο τον ΓΕΡΜΑΝΟ(και στην περιπτωση που εχει περασει ο χρονος της sony ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ καλυπτει με δικα του εξοδα το κοστος επισκευης) και επισης μου ειπε απο μονος του οτι, επειδη η κονσολα ειναι σε αριστη κατασταση αν δεν μπορει να διορθωθει το προβλημα, λογικα θα στο αντικαταστησουν. Ολα καλα μεχρι εδω εφυγα πληρως ικανοποιημενος εκεινη την ημερα.

    Αφου περασε μια εβδομαδα λοιπον και η κονσολα ειχε σταλθει για τεχνικο ελεγχο, μου στειλανε το εξης μυνημα απο το service : Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΚΡΙΘΗΚΕ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ, ΚΟΣΤΟΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ 230E.
    Επικοινωνησα αμεσως με το τεχνικο τμημα του ΓΕΡΜΑΝΟΥ και ρωτησα τι συμβαινει. Η κυρια στο τηλεφωνο προφανως δεν ηξερε και το μονο που εκανε ηταν να παπαγαλιζει οτι ερβλεπε στην οθονη της. Μου ειπε τα εξης!!!!

    Διαπηστωθηκε οτι το ps4 εχει δεκτει κακομεταχειρηση και οτι υπαρχει προβλημα στο ηλεκτρονικο κυκλωμα, κοστος επισκευης ειναι στα 230Ε. Την ρωτησα με ποιον τροπο διαπηστωσαν οτι ηταν κακομεταχειρισμενο αφου εμεινα μ@@@κας οταν το ακουσα αυτο και μετα απο λιγο μου απαντησε οτι το ΑΡΙΣΤΕΡΟ καπακι εχει σπασει - Ξεκωλησει. (και ρωταω εσας τωρα υπαρχει αριστερο καπακι στο ps4; ισως να εννουσε το πισω;..... και πως ξεκολησε;; αφου εγω μεχρι και την ημερα που το πηγα στον γερμανο ηταν αψογο). Τελοσπαντων ζητησα να μιλησω με καποιον πιο ειδικο γιατι η κυρια δεν πολυμηλουσε, εν τελη ειπε να αφησω το τηλεφωνο μου και να με παρουν οι ιδιοι. Προφανως και δεν με πηραν.

    Την επομενη μερα πηγα στο καταστημα του ΓΕΡΜΑΝΟΥ ο τεχνικος μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι ο ιδιος (του ειπα για το καπακι και εμεινε) και να τους πιεσω. Πηρα τηλεφωνο το σηκωσε παλι η ιδια , την ρωτησα για το καπακι που ειχε σπασει να μου εξηγησει τι ακριβως συμβαινει και η απαντηση της ηταν οτι δεν ειποθηκε κατι τετοιο στην χθεσινη μας κληση. Επειτα αφου ρωτησα για την εγγυση μου ειπε οτι ειναι εκτος εγγυησης. Μετα απο μια κουβεντα για να μην σας κουραζω με πολλες λεπτομεριες μου ειπε οτι θα ξαναπροωθηθει το αιτημα μου.

    Τελος, μετα κανα 30λεπτο με πηρε ενας αριθμος με αποκρυψη οπου καταλαβα οτι ηταν μια πιο υπευθυνος. Μου ειπε ξανα οτι η κονσολα βρισκεται εκτος εγγυησης διοτι ισχυει το 1 ετος. Της εξηγησα τι μου ειχαν και τι μου ειπαν την τελευταια φορα που πηγα στον ΓΕΡΜΑΝΟ ( για τα 2 ετη εγγυησης εννοω) και οτι οταν παρεδωσα το ps4 για να το επισκευασουν δεν ηταν πουθενα σπασμενο - ξεκολλημενο καποιο καπακι, και αυτο το αποδεικνυει αλλωστε το χαρτι που παρελαβα απο το καταστημα του ΓΕΡΜΑΝΟΥ οπου και σας ανεφερα προηγμενος. Τελοσπαντων μην σας κουραζω αλλο ,ουτε εκει βγηκε ακρη,το μονο που ειπε και απο οτι καταλαβα μου το ειπε απλα για να μου το πει οτι θα ξαναπροωθησει το αιτημα μου.

    Ερωτησεις!!!

    Τελικα τι ισχυει με τις εγγυησεις του ps4 γνωριζει καποιος?
    Στο site της ΕΕ αναγραφεται μερικα απο τα εξης:

    Εάν προϊόντα που αγοράσατε οπουδήποτε στην ΕΕ αποδειχτούν ελαττωματικά ή δεν ανταποκρίνονται στα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά, ο πωλητής οφείλει να τα επισκευάσει ή να τα αντικαταστήσει δωρεάν ή να σας μειώσει την τιμή ή να σας επιστρέψει όλα τα χρήματα που πληρώσατε. Κατά κανόνα, μπορείτε να ζητήσετε πλήρη ή μερική επιστροφή των χρημάτων μόνον όταν δεν είναι δυνατή ή επισκευή ή η αντικατάσταση των προϊόντων.

    Σύμφωνα με τους κανόνες της ΕΕ για την προστασία των καταναλωτών, έχετε πάντα το δικαίωμα σε ελάχιστη 2ετή εγγύηση χωρίς καμία επιβάρυνση, ανεξάρτητα από το αν αγοράσατε το προϊόν από κατάστημα, μέσω διαδικτύου ή με εξ αποστάσεως αγορά, όπως μέσω καταλόγου ή τηλεφώνου. Η 2ετής αυτή εγγύηση είναι το ελάχιστο δικαίωμά σας. Ωστόσο, η νομοθεσία της χώρα σας μπορεί να σας παρέχει επιπλέον προστασία.

    Η νομοθεσία της ΕΕ ορίζει επίσης ότι πρέπει να παρέχεται στον καταναλωτή ελάχιστη διετής εγγύηση (νόμιμη εγγύηση) ως προστασία έναντι ελαττωματικών προϊόντων ή προϊόντων που δεν ανταποκρίνονται στη διαφημιζόμενη εμφάνιση ή λειτουργία. Σε μερικές χώρες, η εθνική νομοθεσία μπορεί να απαιτεί την παροχή πιο μακροπρόθεσμων εγγυήσεων.


    Σχετικο link για την Ελλαδα
    https://europa.eu/youreurope/citizen...e/index_el.htm

    και πολλα αλλα...

    Ειναι δυνατον να μου λενε για σπασμενα καπακια?

    Τι μπορω να κανω;;

    Συγγνωμη αν κουρασα αλλα οδευω προς το εγγεφαλικο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spegouras : 11-03-20 στις 01:17.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν σου λενε οτι ειναι εκτος εγγυησης λογω χρονου αλλα λογω (κακης)χρησης

    Επισης επισκευη κυκλωματος δεν εχει σχεση ουτε με καπακι ουτε με ανεμιστήρες..


    Εκτος απο σενα, ασχολούνται και αλλοι με αυτο το ps4?

  3. #3
    Εγγραφή
    08-06-2014
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Στην αρχή μου λέγανε για κακή μεταχείριση πλέον υποστηρίζουν το εκτός χρονου. Όχι μένω μόνος μου....

  4. #4
    Εγγραφή
    13-11-2017
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112626/11255
    ISP
    cosmote
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.0(dB)
    η εγγυηση που δινουν τα καταστηματα ουσιαστικα αφορουν μικροπροβληματα και οχι για μεγαλες ζημιες

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας