Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-2007
    Ηλικία
    80
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Vivodi - ΑΡΗΣ
    Router
    Thomson TG585 v8
    Πρίν από 5 χρόνια εγκατέστησα στον υπολογιστή μου το QuarkXpress version 8.5 και δούλευα με αυτό τα νέα βιβλία που σελιδοποιώ μαζί με όλες τίς πορεμφερείς εργασίες. Ένα βράδυ, έπεσε ξαφνικά ο γενικός διακόπτης από τον πίνακα, λόγω ξαφνικής διακοπής του ρεύματος σε όλη την πολυκατοικία από την ΔΕΗ. Όταν επανήλθε το ρεύμα, εμφανιζόταν η αρχική καρτέλλα με το λογότυπο του προγράμματος που κράταγε μερικά δευτερόλεπτα και μετά εξαφανιζότανε από την οθόνη. Κάλεσα τον τεχνικό μου, ο οποίος με συμβούλεψε αρχικά να συνδέσω τόν υπολογιστή μου με UPS για να έχω σε παρόμοιες περιπτώσεις τουλάχιστον 5 λεπτά, ίσως και κάτι παραπάνω, από το ρεύμα που διατηρούσαν οι μπαταρίες του και να προλαβαίνω να σώζω ότι αρχεία είχα ανοικτά, πράγμα που έκανα. Όμως το πρόβλημα με το Quark παρέμενε. Τελικά μου άλλαξε το προφίλ χρήστη στον υπολογιστή και μου εγκατέστησε την version 9.1 Έκτοτε, δεν είχα κανένα πρόβλημα και δούλευα κανονικά. Ξαφνικά, στα καλά καθούμενα, εδώ και λίγες μέρες μου εμφανίζεται η καρτέλλα με το λογότυπο κανονικά και παρ' όλον ότι το πρόγραμμα άνοιγε σε 3-5 λεπτά το πολύ, είχε περάσει πάνω από μία ώρα και δεν άνοιγε. Μετά από αυτό, έκανα restart, απεγκατάσταση και εγκατάσταση από την αρχή 3 φορές, αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Μέχρι και επαναφορά συστήματος προσπάθησα να κάνω αλλά δεν μου εμφανίζει καθόλου το ημερολόγιο. Ζητώ την βοήθεια και υποβάλλω θερμή παράκληση γι΄αυτό, όποιου συναδέλφου μπορεί να μου συμπαρασταθεί με τίς τεχνικές γνώσεις του και θα του είμαι υπόχρεος. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον θελήσει να ενδιαφερθεί για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.177
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΑΡΘΟΥΡΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρίν από 5 χρόνια εγκατέστησα στον υπολογιστή μου το QuarkXpress version 8.5 και δούλευα με αυτό τα νέα βιβλία που σελιδοποιώ μαζί με όλες τίς πορεμφερείς εργασίες. Ένα βράδυ, έπεσε ξαφνικά ο γενικός διακόπτης από τον πίνακα, λόγω ξαφνικής διακοπής του ρεύματος σε όλη την πολυκατοικία από την ΔΕΗ. Όταν επανήλθε το ρεύμα, εμφανιζόταν η αρχική καρτέλλα με το λογότυπο του προγράμματος που κράταγε μερικά δευτερόλεπτα και μετά εξαφανιζότανε από την οθόνη. Κάλεσα τον τεχνικό μου, ο οποίος με συμβούλεψε αρχικά να συνδέσω τόν υπολογιστή μου με UPS για να έχω σε παρόμοιες περιπτώσεις τουλάχιστον 5 λεπτά, ίσως και κάτι παραπάνω, από το ρεύμα που διατηρούσαν οι μπαταρίες του και να προλαβαίνω να σώζω ότι αρχεία είχα ανοικτά, πράγμα που έκανα. Όμως το πρόβλημα με το Quark παρέμενε. Τελικά μου άλλαξε το προφίλ χρήστη στον υπολογιστή και μου εγκατέστησε την version 9.1 Έκτοτε, δεν είχα κανένα πρόβλημα και δούλευα κανονικά. Ξαφνικά, στα καλά καθούμενα, εδώ και λίγες μέρες μου εμφανίζεται η καρτέλλα με το λογότυπο κανονικά και παρ' όλον ότι το πρόγραμμα άνοιγε σε 3-5 λεπτά το πολύ, είχε περάσει πάνω από μία ώρα και δεν άνοιγε. Μετά από αυτό, έκανα restart, απεγκατάσταση και εγκατάσταση από την αρχή 3 φορές, αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Μέχρι και επαναφορά συστήματος προσπάθησα να κάνω αλλά δεν μου εμφανίζει καθόλου το ημερολόγιο. Ζητώ την βοήθεια και υποβάλλω θερμή παράκληση γι΄αυτό, όποιου συναδέλφου μπορεί να μου συμπαρασταθεί με τίς τεχνικές γνώσεις του και θα του είμαι υπόχρεος. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον θελήσει να ενδιαφερθεί για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.
    Νομίζω πως το Quark έχει ένα prefs file που και αν αυτό καταστραφεί δεν ξεκινάει. Κάνεις uninstall αλλά αυτό δεν το σβήνει. Αν πάω σήμερα δουλειά θα το κοιτάξω και μιλάμε.

    Υπάρχει περίπτωση να μην ανοίγει και λόγο πολλών γραμματοσειρών ή να σκαει γιατι κάποια γραμματοσειρά χτύπησε από τη διακοπή ρεύματος, έβαλες πρόσφατα γραμματοσειρές? Το 1ο πράγμα που κάνει το Quark όταν ξεκινάει είναι να τσεκάρει τις γραμματοσειρές. Για να καλύψουμε αυτό κάνε απεγκατάσταση τις γραμματοσειρές και δοκίμασε να το τρέξεις πάλι.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν είμαι δουλειά. Όλα τα quark σώνουν τα prefs τους στον ίδιο φάκελο. 99% και uninstall που κάνεις το αρχείο με τα preference δεν σβήνεται και παραμένει και αν καταστραφεί τότε το Quark δεν ξεκινάει, είναι περίεργο πρόγραμμα.

    Κάνε λοιπόν uninstall και μετά πήγαινε στο φάκελο

    C:\Users\ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΗ ΣΟΥ\AppData\Local\

    Μέσα εκεί παρόλο το uninstall θα δεις QUARK φάκελο, τον σβήνεις και ξανακάνε εγκατάσταση το πρόγραμμα και δοκίμασε αν τρέχει.

    Αν συνεχίσει να μην ξεκινάει τότε το πρόβλημα είναι γραμματοσειρές γιατί όπως είπα και ποιο πάνω είναι ο μόνος λόγος που το Quark χτυπάει.
    Επίσης το μηχάνημά σου μετά το 1ο μπαμ που έπαθε, άλλαξες τον δίσκο? έχεις μηχανικό δίσκο επάνω? αν ναι καλό είναι να φωνάξεις τον τεχνικό σου να σκατζάρετε τον μηχανικό με έναν SSD γιατί μπορεί να παραδίνει και ο δίσκος σου. Καλό είναι γενικά να κάνεις και κάποια backup εκτός από τα βιβλία που φτιάχνεις αλλά και το σύστημά σε έναν εξωτερικό δίσκο που και που να είσαι καλειμμένος... το Veeam backup είναι free.

    Ενημέρωσε σε ότι χρειαστείς.

    Χρήστος.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2007
    Ηλικία
    80
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Vivodi - ΑΡΗΣ
    Router
    Thomson TG585 v8
    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες που μου γράφεις και μακάρι να πάνε όλα καλά.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2007
    Ηλικία
    80
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Vivodi - ΑΡΗΣ
    Router
    Thomson TG585 v8
    Καλέ μου άνθρωπε, Θέλω να σε ευχαριστήσω θερμά για την πολύτιμη βοήθειά σου. Ακολούθησα τίς οδηγίες σου και το πρόβλημα αποκαταστάθηκε. Βρήκα τον φάκελλο ακολουθώντας την διαδρομή που μου έγραψες, τον έσβησα και εγκατέστησα πάλι το πρόγραμμα. Σε 3 λεπτά άνοιξε όπως και πρίν. Νάσαι καλά και σε ευχαριστώ και πάλι

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας