Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2006
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15612/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NetFaster WLAN
    SNR / Attn
    5.7(dB) / 20.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα
    Μου ενεργοποιήθηκε νέα γραμμή 100 Mbit και μου ήρθε το ZTE H288A (έχω επαγγελματικό συμβόλαιο)
    Ποτέ δεν ήμουν fan των εταιριών ZTE, Technicolor και γενικότερα των κινέζικων εταιριών.
    Πάντα χρησιμοποιούσα ASUS, Netgear και TP-Link

    Επειδή για έμενα είναι καινουργιά η συνδέση VDSL και επειδή πρώτη φορά χρησιμοποιώ VOIP, υπάρχει τίποτα που θα έπρεπε να ξέρω για το συκγκεριμένο router;
    Μπορώ να πάρω τίποτα επωνυμό για να κάνω την δουλειά μου; Γιατί έχει ενσωματομένες τις θύρες τηλεφωνού, πρεπεί αποκλειστικά το τηλέφωνο να συνδέεται απευθείας στο Router?

    Τα stats μου
    https://i.imgur.com/y0MlwCw.png

  2. #2
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η γραμμή φαίνεται εξαιρετική, τα λίγα αυτά σφάλματα για το uptime σου δεν είναι τίποτα και η ταχύτητα φαίνεται να είναι η μέγιστη με περιθώριο να δώσει. Το H288A είναι απ' τα καλά που δίνει η Nova σε σχέση με τα άλλα ZTE, οπότε αν δεν έχεις 20 - 30 PC και κάνα δυο switches να τρέχουν πάνω του και όλα να ζητάνε όγκο δεν θα έχεις ιδιαίτερα προβλήματα. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα ρουτερακια με αντίστοιχες τιμές όμως το VOIP θα σε περιορίσει, μόνο το ρούτερ που σου δίνει ο πάροχος κατεβάζει αυτόματα το προφίλ του τηλεφώνου σου οπότε κάθε άλλο ρούτερ, ακόμα και VOIP να υποστηρίζει, θα σε κόψει απ' την τηλεφωνία. Τεχνικά άμα έχεις τους κωδικούς του VOIP μπορείς εύκολα να ρυθμίσεις ρούτερ εμπορίου χωρίς πρόβλημα όμως οι κωδικοί δεν είναι διαθέσιμοι, εκτός άμα τα επαγγελματικά συμβόλαια έχουν κάποια εξαίρεση την οποία δεν γνωρίζω. Αν δεις πως το ρούτερ σου δεν σε εξυπηρετεί και θες πασει θυσία να χρησιμοποιήσεις δικό σου, μπορείς πάντα να συνδέσεις το H288A ως έχει και από πίσω το δικό σου με ότι συσκευή ενσύρματη ή ασύρματη έχεις να κουμπώνει πάνω του, υπάρχουν οδηγίες στο forum εάν ψάξεις αλλά μπορεί το θέμα να γίνει ανώφελα περίπλοκο εάν δεν είσαι απαιτητικός χρήστης.

    Όσον αφορά την απευθείας σύνδεση του τηλεφώνου στο ρούτερ, αυτή είναι η πιο απλή λύση. Αν όμως θέλεις παραπάνω τηλεφωνικές συσκευές σε άλλες πρίζες μπορείς να συνδέσεις ένα σπλιττερ όπου το Line πάει στον τοίχο, το DSL (ή Modem ανάλογα το μοντέλο του σπλιττερ) στο DSL του ρούτερ και το Tel στο Phone 1 του ρούτερ σου. Έτσι δίνεις τηλεφωνική γραμμή σε όλες τις πρίζες του χώρου σου, πάντα όμως με φίλτρο σε αυτή την περίπτωση. Αν θες τηλέφωνο και αλλού και στο ρούτερ βάλε και έναν διακλαδωτή στο Tel του σπλιττερ σου, ένα θα δίνει στο Phone 1 και ένα στη τηλεφωνική συσκευή σου. Ότι γλυτώνεις από διακλαδώσεις και καλώδια όμως είναι καλό για τη σταθερότητα της γραμμής.

    Καλή αρχή με τη νέα σου γραμμή

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2006
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15612/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NetFaster WLAN
    SNR / Attn
    5.7(dB) / 20.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα!
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

    1. Αξιζει να πάω σε FastPath?
    2. Παρατήρησα διακοπές στο VOIP, πως μπορώ να το επιδιορθώσω; Υπάρχουν συγκεκριμένα VOIP τηλέφωνα;
    3. Μου δώσανε ένα Username & Password από την Forthnet, φαντάζομαι πως θα είναι όμως για την σύνδεση Internet δεν φαντάζομαι πως κάνει για το VOIP.

    Όσο για το Router απότι φαίνεται θα μείνω σε αυτό, το καλό είναι ότι έχει και Gigabit Ports

  4. #4
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το fastpath αξίζει μόνο άμα σε ενδιαφέρει το όσο το δυνατόν χαμηλότερο delay, στην ουσία σταματάνε κάποια πρωτόκολλα αποσφαλμάτωσης ώστε να μειωθεί η καθυστέρηση στην αποστολή πακέτων. Η αποσφαλμάτωση που προσφέρει η γραμμή χωρίς το fastpath είναι προτιμότερη για γενική χρήση.

    Τα VOIP τηλέφωνα απ' ότι γνωρίζω χρειάζονται τα στοιχεία username/pass της VOIP υπηρεσίας, δεν είναι plug&play. Το ρούτερ σου στην ουσία λειτουργεί ως VOIP gateway, συνδέεται στην υπηρεσία και μετατρέπει το ψηφιακό σε αναλογικό μέσω των port Phone 1 και Phone 2 ώστε να μη χρειαστείς έξτρα εξοπλισμό. Οπότε πάλι γυρνάμε στον περιορισμό της έλλειψης αυτών των στοιχείων.

    Κατά τις διακοπές στο VOIP χάνεις και τον συγχρονισμό σου? Είναι σαν μικρές διακοπές ή μεγάλα διαστήματα που δεν έχεις τηλεφωνία? Αν είναι μικροδιακοπες ενώ μιλάς δοκίμασε άλλη τηλεφωνική συσκευή με άλλο καλώδιο απευθείας στο ρούτερ να είσαι σίγουρος μην είναι κάποιο παλιό καλώδιο, σπλιττερ ή συσκευή που προκαλεί τα προβλήματα. Αν έχεις παράλληλη απώλεια συγχρονισμού (σβήνουν DSL ή/και internet) τότε είναι πρόβλημα αποσυνδεσεων και πρέπει να αντιμετωπιστεί ως τέτοιο.

    Τα στοιχεία που σου έδωσαν είναι πράγματι τα στοιχεία της υπηρεσίας του ιντερνετ (και webmail). Το VOIP κομμάτι έχει ξεχωριστά που κατεβαίνουν αυτόματα στο ρούτερ αλλά δεν δίνονται μέσω κάποιου μηνύματος στον συνδρομητή.

    Πάντως κάνε μια ερώτηση άμα θες μήπως προβλέπεται κάτι διαφορετικό για τα επαγγελματικά συμβόλαια ή είναι κάποια έξτρα υπηρεσία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SilentFury : 18-03-20 στις 10:52.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    108516/10996
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE ZXHN H288A
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν κάπου αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του ρούτερ; Ή κάποιο manual σε pdf; Δεν βρίσκω στοιχεία και οδηγιες πουθενά

  6. #6
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    869
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν κάπου αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του ρούτερ; Ή κάποιο manual σε pdf; Δεν βρίσκω στοιχεία και οδηγιες πουθενά
    https://1drv.ms/b/s!Aqgl4DoDp5sYgeAk...V9hkw?e=OKNWkA
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    108516/10996
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE ZXHN H288A
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyridop Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σε ευχαριστώ πολύ. Αλλά ήθελα το manual του κατασκευαστή, το αναλυτικό βιβλιαράκι με λεπτομερή χαρακτηριστικά και όλες τις λειτουργίες των μενού. Όχι τον γρήγορο οδηγό που είχε μέσα. Επίσης μήπως γνωρίζεις ποιό είναι το τελευταίο firmware και που μπορούμε να το βρούμε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kakis : 23-05-20 στις 01:01.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    869
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ. Αλλά ήθελα το manual του κατασκευαστή, το αναλυτικό βιβλιαράκι με λεπτομερή χαρακτηριστικά και όλες τις λειτουργίες των μενού. Όχι τον γρήγορο οδηγό που είχε μέσα. Επίσης μήπως γνωρίζεις ποιό είναι το τελευταίο firmware και που μπορούμε να το βρούμε;
    Καλημέρα, το αρχείο που ανέβασα δεν είναι το βιβλιαράκι που έρχεται μαζί με τον εξοπλισμό, είναι το μοναδικό αρχείο σε ψηφιακή μορφή που παρέχει η Nova...
    Από τον κατασκευαστή ή κάτι αναλυτικότερο δεν έχω βρει.
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    108516/10996
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE ZXHN H288A
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyridop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, το αρχείο που ανέβασα δεν είναι το βιβλιαράκι που έρχεται μαζί με τον εξοπλισμό, είναι το μοναδικό αρχείο σε ψηφιακή μορφή που παρέχει η Nova...
    Από τον κατασκευαστή ή κάτι αναλυτικότερο δεν έχω βρει.
    Κρίμα. Αν επιτρέπεται που το βρήκες το αρχείο; Δεν βρήκα κάτι για το το router online ή στο site της Nova

  10. #10
    Εγγραφή
    21-08-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Να ρωτήσω και γω κάτι για το συγκεκριμένο ρούτερ; Το έχω με Wind και δε μπορώ να καταλάβω αν η θύρα USB που έχει είναι μόνο για firmware update ή και για εξωτερικό σκληρό πχ. Γιατί έχω συνδέσει επάνω του σκληρό (τον οποίο τον είχα παλιά επάνω στο Asus AC68U) και δεν τον βλέπω με τιποτα.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί να έχει κάποια ιδιαιτερότητα με το filesystem, κάποια παλιά default firmware θυμάμαι ήθελαν μόνο FAT32 ή θυσία αίματος για να διαβάσουν συσκευές. Μπορεί βέβαια και το firmware του παρόχου απλά να μη χρησιμοποιεί τη θύρα USB σε αυτό το update όπως ήταν και για τα άλλα ZTE που έδινε η Nova. Αν δεν βοηθάνε οι οδηγίες μίλα καλύτερα εξυπηρέτηση μήπως ισχύει το δεύτερο και παλεύεις τζάμπα.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-08-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Χμμμμμ. Ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως μου φαίνεται οτι θα παρω τηλ. Γιατί αν κ τον βλέπω τον σκληρό (έχω ανοίξει το ftp network) δε μπορώ να κάνω τίποτα. Ούτε να διάβασω αρχεία ούτε να γράψω ούτε τίποτα.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-08-2020
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Με ρωτάει ο τεχνικός να δω αν υποστηρίζει το ρουτερ DMZ (DeMilitary Zone νομίζω το είπε). Που τσεκάρω αν το υποστηρίζει;

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.909
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δεν ξέρω αν τα μενού είναι ίδια, αλλά για κοίταξε: Internet->Security->Dmz..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #15
    Εγγραφή
    16-02-2018
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Everyone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίμα. Αν επιτρέπεται που το βρήκες το αρχείο; Δεν βρήκα κάτι για το το router online ή στο site της Nova
    για δες το συνημμένο, μπορεί να σου κάνει.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ZXHN_H288A_datasheet.pdf  


Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας