Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  workinghome.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  29,1 KB 
ID: 212523

    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #17
    Εγγραφή
    17-02-2015
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    First
    Ο τίτλος - που έρχεται από την ανακοίνωση του ΟΤΕ - επιμελώς κρύβει την αλήθεια. Όπως γράφει με παρακάτω "Στόχος είναι...." και όποιος δουλεύει μέσα αλλά όχι στο μέγαρο ξέρει τι σημαίνει αυτό. Πετάμε λοιπόν έναν φανταχτερό τίτλο, λίγο αλήθεια με το "Στόχος είναι" και το καλύψαμε το θέμα για να δείξουμε τι καλός εργοδότης είμαστε

  3. #18
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Είναι λίγο αόριστα αυτά που αναφέρεις, μπορείς να περιγράψεις κάτι πιο συγκεκριμένο;
    Ανυπόγραφος

  4. #19
    Εγγραφή
    17-02-2015
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    First
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο αόριστα αυτά που αναφέρεις, μπορείς να περιγράψεις κάτι πιο συγκεκριμένο;

    Έχεις ένα δίκιο αλλά δεν μπορώ να είμαι και τελείως ξεκάθαρος. Σε γενικές γραμμές οι διαδικασίες για ενεργοποίηση remote access στα διάφορα τηλεφωνικά κέντρα - σε θέση που μπορούν να δουλέψουν από το σπίτι και είναι πάρα πολλές αυτές - δεν είναι ούτε διάφανες ούτε ξεκάθαρες. Όπως επίσης για το κομμάτι των γονέων με κλειστά σχολεία και πως θα γίνει. Μην ξεχνάμε ότι ο ΟΤΕ μέρες πριν έστειλε ένα μήνυμα ότι αν χρειαστεί ο εργαζόμενος να δουλέψει από το σπίτι να πάρει 7 μέρες κανονική άδεια. Αργότερα βέβαια το μάζεψε

    Στο τεχνικό κομμάτι δεν θα μπω, είναι προφανές ότι είναι δύσκολο σε λίγες μέρες αλλά γενικά είναι μια καρά PR ανακοίνωση αρκετά μακρυά από την αλήθεια της πραγματικότητας

  5. #20
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Το μόνο καλό απο αυτή την ιστορία είναι οτι η τηλεεργασία θα δοκιμαστεί αναγκαστικά παντού και μετά το τέλος αυτής της κρίσης θα μείνει σε κάποιο βαθμό αφού προσφέρει πλεονεκτήματα σε όλους.

  6. #21
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο καλό απο αυτή την ιστορία είναι οτι η τηλεεργασία θα δοκιμαστεί αναγκαστικά παντού και μετά το τέλος αυτής της κρίσης θα μείνει σε κάποιο βαθμό αφού προσφέρει πλεονεκτήματα σε όλους.
    Συμφωνώ απόλυτα, αλλα μπορώ να σου πω επειδή κάνω τηλεργασία κοντά 1.5 χρόνο τώρα μετα την περίοδο του μέλιτος γίνεται ώρες ώρες πολυ πολυ κουραστικό, έχεις ανάγκη να βγεις απο το σπιτι γενικά και με την τηλεργασία που γίνεται βάση task και οχι ωραρίου καταλήγεις να περνάς βδομάδα σπίτι δίχως να βγεις από το σπίτι σου κυριολεκτικά. Επιπρόσθετα θέλει πολυ προσωπική οργάνωση για να μην πέσεις στις δυο παγίδες της, α) μπαίνεις σε loop sleep-work repeat b) νομίζεις οτι είναι ΟΚ την ώρα της δουλειάς να ξύνεσαι γιατί είσαι σπίτι.

    πάντως AFAIK τηλεργασία δεν προβλέπετε απο το ελληνικό νομικό σύστημα.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #22
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα, αλλα μπορώ να σου πω επειδή κάνω τηλεργασία κοντά 1.5 χρόνο τώρα μετα την περίοδο του μέλιτος γίνεται ώρες ώρες πολυ πολυ κουραστικό, έχεις ανάγκη να βγεις απο το σπιτι γενικά και με την τηλεργασία που γίνεται βάση task και οχι ωραρίου καταλήγεις να περνάς βδομάδα σπίτι δίχως να βγεις από το σπίτι σου κυριολεκτικά. Επιπρόσθετα θέλει πολυ προσωπική οργάνωση για να μην πέσεις στις δυο παγίδες της, α) μπαίνεις σε loop sleep-work repeat b) νομίζεις οτι είναι ΟΚ την ώρα της δουλειάς να ξύνεσαι γιατί είσαι σπίτι.

    πάντως AFAIK τηλεργασία δεν προβλέπετε απο το ελληνικό νομικό σύστημα.
    Δεν ειναι απαραιτητο να προβλεπεται.
    Η νοοτροπια της ελληνικης επιχειρησης ειναι ο ανασταλτικος παραγοντας.
    Εχω δουλεψει απειρες φορες κι απο Ελλαδα κι απο εξωτερικο.

  8. #23
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Να έχεις 2 μικρά παιδιά και γυναίκα στα πόδια σου, να δεις τι ωραία τηλε-εργασία κάνεις!

  9. #24
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.667
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skoupas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να έχεις 2 μικρά παιδιά και γυναίκα στα πόδια σου, να δεις τι ωραία τηλε-εργασία κάνεις!
    Αυτό ακριβώς είπα στο αφεντικό μου πριν μισή ώρα που μου είπε "Δεν σε χρειάζομαι στο μαγαζί, ειδικά εσένα που δεν θέλω να πάθεις κάτι και είσαι ο άγιος remote" και του απάντησα αν θέλει να του στείλω τον 7χρονο "Ταλιμπαν" γιο μου σπίτι του και εγώ μετά είμαι μια χαρά.

    Το παιδάκι έχει τρελαθεί.. με το που με βλέπει, δε πα να είναι 2 το πρωί μου λέει να πάμε για μπάλα...είναι κλεισμένο σπίτι μια βδομάδα....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #25
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα, αλλα μπορώ να σου πω επειδή κάνω τηλεργασία κοντά 1.5 χρόνο τώρα μετα την περίοδο του μέλιτος γίνεται ώρες ώρες πολυ πολυ κουραστικό, έχεις ανάγκη να βγεις απο το σπιτι γενικά και με την τηλεργασία που γίνεται βάση task και οχι ωραρίου καταλήγεις να περνάς βδομάδα σπίτι δίχως να βγεις από το σπίτι σου κυριολεκτικά. Επιπρόσθετα θέλει πολυ προσωπική οργάνωση για να μην πέσεις στις δυο παγίδες της, α) μπαίνεις σε loop sleep-work repeat b) νομίζεις οτι είναι ΟΚ την ώρα της δουλειάς να ξύνεσαι γιατί είσαι σπίτι.

    πάντως AFAIK τηλεργασία δεν προβλέπετε απο το ελληνικό νομικό σύστημα.
    Και εγώ κάνω μέρος της δουλειάς μου απο το σπίτι για πολύυυ περισσότερο απο 1,5 χρόνο. Σαφώς και έχει τα προβλήματα του κυρίως με το διαχωρισμό του χρόνου. Αλλά τα πλεονεκτήματα είναι πολύ περισσότερα. Μόνο το χρόνο που γλιτώνεις απο τις μετακινήσεις να σκεφτείς αξίζει.

  11. #26
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.302
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skoupas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να έχεις 2 μικρά παιδιά και γυναίκα στα πόδια σου, να δεις τι ωραία τηλε-εργασία κάνεις!
    Χαχαχαχα! Αυτό είναι γεγονός, αν υπάρχει και άλλος στο σπίτι. Εντάξει έχει και κάποια αρνητικά!
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  12. #27
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ
    Αυτό είναι το ένα κομμάτι της πραγματικότητας. Το άλλο είναι πως 3000 περίπου τεχνικοί πεδίου του ΟΤΕ εργάζονται ενώ θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να βγει απόφαση αναστολής εργασιών και να δουλέψει με ποσοστό ασφαλείας ο όμιλος ώστε να μπορεί να γίνει πράξη το "μένουμε σπίτι".

  13. #28
    Καλησπέρα σας,
    Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος εγω εργάζομαι με εντολή της εταιρείας μου 1 χρόνο στο σπίτι.
    Εμενα αυτό με εξυπηρετεί διότι έχω τον πατέρα μου με άνοια είναι 90 χρονων κ τον φροντίζω εγώ.
    Αν μου πει ο εργοδότης μου να επιστρέψω έχω το δικαίωμα να μην το δεχτώ κ φυσικά από την ώρα που λειτουργικά μπορεί να γίνει η εργασία μου εξ αποσταεως;
    Αν φέρω χαρτί από τον γιατρο ότι φροντίζω άτομο υψηλού κινδύνου κ δεν υπάρχει η δυνατότητα για να βάλω γυναίκα καλύπτομαι;
    Μπορει ο εργοδότης να το αρνηθεί;;
    Αν εγω περα από το ότι πρέπει να είμαι κοντά στον πατέρα μου κολλήσω κατι στις μετακινήσεις μου ιδίως αφου χρησιμοποιώ λεωφορείο κ μετρο ποιος θα φροντιζει τον μπαμπά μου;
    Οποτε αυτο ήθελα να ρωτήσω αν με καλύπτει ο νόμος να ζητήσω κάτι τέτοιο κ αν οφείλει ο εργοδότης μου να το τηρήσει.

  14. #29
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.750
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΔΗΜΗΤΡΑ75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,
    Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος εγω εργάζομαι με εντολή της εταιρείας μου 1 χρόνο στο σπίτι.
    Εμενα αυτό με εξυπηρετεί διότι έχω τον πατέρα μου με άνοια είναι 90 χρονων κ τον φροντίζω εγώ.
    Αν μου πει ο εργοδότης μου να επιστρέψω έχω το δικαίωμα να μην το δεχτώ κ φυσικά από την ώρα που λειτουργικά μπορεί να γίνει η εργασία μου εξ αποσταεως;
    Αν φέρω χαρτί από τον γιατρο ότι φροντίζω άτομο υψηλού κινδύνου κ δεν υπάρχει η δυνατότητα για να βάλω γυναίκα καλύπτομαι;
    Μπορει ο εργοδότης να το αρνηθεί;;
    Αν εγω περα από το ότι πρέπει να είμαι κοντά στον πατέρα μου κολλήσω κατι στις μετακινήσεις μου ιδίως αφου χρησιμοποιώ λεωφορείο κ μετρο ποιος θα φροντιζει τον μπαμπά μου;
    Οποτε αυτο ήθελα να ρωτήσω αν με καλύπτει ο νόμος να ζητήσω κάτι τέτοιο κ αν οφείλει ο εργοδότης μου να το τηρήσει.
    Γνωριζω οτι υπαρχει νομοθεσια για τις ευπαθεις ομαδες και οτι εχεις δικαιωμα να εισαι αποκλειστικά σπίτι.
    Δεν ξέρω τι θα ισχύει αν λήξει συναγερμός για τον covid.
    Σε καθε περίπτωση, σίγουρα παίζει ρόλο και ο "εργοδότης" τι επιπέδου είναι. Μικρος, μεγαλος, πολυεθνικη?

  15. #30
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΔΗΜΗΤΡΑ75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,
    Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος εγω εργάζομαι με εντολή της εταιρείας μου 1 χρόνο στο σπίτι.
    Εμενα αυτό με εξυπηρετεί διότι έχω τον πατέρα μου με άνοια είναι 90 χρονων κ τον φροντίζω εγώ.
    Αν μου πει ο εργοδότης μου να επιστρέψω έχω το δικαίωμα να μην το δεχτώ κ φυσικά από την ώρα που λειτουργικά μπορεί να γίνει η εργασία μου εξ αποσταεως;
    Αν φέρω χαρτί από τον γιατρο ότι φροντίζω άτομο υψηλού κινδύνου κ δεν υπάρχει η δυνατότητα για να βάλω γυναίκα καλύπτομαι;
    Μπορει ο εργοδότης να το αρνηθεί;;
    Αν εγω περα από το ότι πρέπει να είμαι κοντά στον πατέρα μου κολλήσω κατι στις μετακινήσεις μου ιδίως αφου χρησιμοποιώ λεωφορείο κ μετρο ποιος θα φροντιζει τον μπαμπά μου;
    Οποτε αυτο ήθελα να ρωτήσω αν με καλύπτει ο νόμος να ζητήσω κάτι τέτοιο κ αν οφείλει ο εργοδότης μου να το τηρήσει.
    Εχεις δοκιμασει να μιλησεις με τον προϊσταμενο σου αντι να πας μεσω νομοθεσιας;
    Διακρινω εναν φοβο, εφοσον η δουλεια σου μπορει να εκτελεστει εξ' αποστασεως, δεν βλεπω τον λογο να μην σε στηριξει σε αυτο.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας