Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    OTE
    Δελτίο Τύπου:
    Eξ’ αποστάσεως εργασία (remote work) σε ευρεία κλίμακα ξεκινά ο Όμιλος ΟΤΕ από την Δευτέρα 16/3, προστατεύοντας τους ανθρώπους του και συμβάλλοντας στην εθνική προσπάθεια για επιβράδυνση της εξάπλωσης του κορωνοϊού COVID-2019 στη χώρα μας.

    Στόχος είναι τουλάχιστον 13.000 (το 80%) από το σύνολο των 16.000 ανθρώπων που εργάζονται για τον Όμιλο, σταδιακά να εργαστούν απομακρυσμένα. Η μορφή της απομακρυσμένης εργασίας θα εξαρτηθεί από το έργο που επιτελούν. Αξιοποιώντας την τεχνολογία, ο Όμιλος ΟΤΕ έχει διασφαλίσει ότι και με την εξ’ αποστάσεων εργασία, θα συνεχίσει να προσφέρει απρόσκοπτα στους πελάτες του τις υψηλού επιπέδου τηλεπικοινωνιακές του υπηρεσίες. Επιπλέον, η εταιρεία έχει συστήσει στους εργαζομένους της να μειώσουν και τις προσωπικές τους μετακινήσεις και συναντήσεις στις απολύτως απαραίτητες, για την ασφάλεια τη δική τους αλλά και των συνανθρώπων μας.

    Σε επιστολή του προς όλο το προσωπικό του Ομίλου, ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου ΟΤΕ, κ. Μιχάλης Τσαμάζ, αναφέρει σχετικά: «Η προστασία από τον κορωνοϊό προϋποθέτει ψυχραιμία και υπευθυνότητα. Σας ευχαριστώ όλους θερμά για την ατομική σας συμβολή στην εθνική προσπάθεια να επιβραδύνουμε την εξάπλωση του ιού στη χώρα μας, αλλά και στη δική μας κοινή προσπάθεια στον Όμιλο ΟΤΕ να προφυλάξουμε τον εαυτό μας, τους συναδέλφους και τους πελάτες μας, και να συνεχίσουμε να προσφέρουμε απρόσκοπτα τις απαραίτητες για την κοινωνία και τη χώρα υπηρεσίες μας, ειδικά αυτή την κρίσιμη περίοδο.»

  2. #2
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Τηλεπικοινωνιακος παροχος ξαφνικα ανακαλυψε την εργασια απο το σπιτι και το διαφημιζει σαν επιτευγμα.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    είμαι περίεργος να δω αν τελικά θα αντέξουν και τα δίκτυα των ISP με αυτή τη μετάβαση.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    είμαι περίεργος να δω αν τελικά θα αντέξουν και τα δίκτυα των ISP με αυτή τη μετάβαση.
    Έχουμε κανένα link για να βλέπουμε πως τα πάνε?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε κανένα link για να βλέπουμε πως τα πάνε?
    δε νομίζω να τα βγάζουν public....
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε νομίζω να τα βγάζουν public....
    Θέλω να πω, κάποτε όταν η forthnet κάθε απόγευμα τίγκαρε και είχαμε παρατράγουδα παρακολουθούσαμε κάτι smokeping. Μας είχε γίνει συνήθεια.

    Δεν γίνεται να μην υπάρχει το παραμικρό να παίρνουμε έστω μία εικόνα και να παρατηρήσουμε την διαφοροποίηση με τόσο κόσμο που έχει κλειστεί σπίτι και καίγεται στο download και στο netflix.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #7
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    11 Μαρτίου το GR-IX χτύπησε ρεκόρ στους κόμβους Αθήνας και Θεσσαλονίκης όπως ανακοίνωσε στο LinkedIn:
    GR-IX breaks the 150Gbps barrier, topping@153Gbps. In less than 24 hours, new records for both GR-IX::Athens@149Gbps & GR-IX::Thessaloniki@10.8Gbps.
    Check out more green/blue plots here: https://gr-ix.gr/traffic/.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται να μην υπάρχει το παραμικρό να παίρνουμε έστω μία εικόνα και να παρατηρήσουμε την διαφοροποίηση με τόσο κόσμο που έχει κλειστεί σπίτι και καίγεται στο download και στο netflix.
    Υπάρχει αυτό:

    https://www.gr-ix.gr/traffic/

    Γενικά τις τελευταίες μέρες παρουσιάζεται μια ανωμαλία στο γράφημα σε σχέση με την ομαλή καμπύλη των προηγούμενων ημερών...

  9. #9
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Αυτό που δεν έχει καταλάβει ο "Ελληναράς" εργοδότης είναι ότι ο εργαζόμενος μπορεί να τα ξύνει και στο φυσικό χώρο εργασίας του αν δεν θέλει να δουλέψει.
    Το να δίνεις πλέον την δυνατότητα σε κάποιον να δουλεύει απο το σπίτι, δημιουργείς ένα κλίμα εμπιστοσύνης και ο εργαζόμενος αν έχει φιλότιμο, θα σκεφτεί λίγο παραπάνω την επιχείρηση, θα δουλέψει παραπάνω κοκ, όλα προς όφελος της εταιρίας.

    Προσωπικά, βρίσκομαι σε ξένο εργοδότη που μου επιτρέπει να δουλεύω από το σπίτι 1-2 φορές την εβδομάδα και καμία από αυτές τις φορές δεν σταμάτησα τη δουλεία πριν τις 18.00 σε αντίθεση με όταν είμαι απο το γραφείο, που στις 17.10 καλώ το ασανσέρ. Τώρα με τον κύριο Covid , ήδη μια εβδομάδα δουλεύουμε από το σπίτι. VPN, Mail, softphone, Slack και όλα είναι τα ίδια και γλιτώνω και την κίνηση στου δρόμους.
    Ούτε με 200- 300 ευρώ παραπάνω δεν θα πήγαινα σε άλλη εταιρία αν δεν μου επέτρεπε το remote working.

    Στα οφτόπικ, μιλάω με συναδέλφους στο χώρο του ΙΤ, που δουλεύουν σε αμιγώς Ελληνικές εταιρίες και τράπεζες, και το τί πατέντες κάνουν τώρα για να δουλέψουν από το σπίτι οι εργαζόμενοι που δεν χρειάζεται η φυσική τους παρουσία στο γραφείο, είναι για να γελάς. Π.χ. Αφήστε ανοιχτό το LAPTOP σας στο γραφείο και να μπαίνετε με teamviewer από το προσωπικό σας υπολογιστή στο σπίτι! Η ασφάλεια έχει πάει περίπατο!
    Και όλα αυτά γιατί κανένας δεν είχε BCP ακόμα και για πιο ήπιες περιπτώσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Koala_ : 13-03-20 στις 15:20.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  10. #10
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έχει καταλάβει ο "Ελληναράς" εργοδότης είναι ότι ο εργαζόμενος μπορεί να τα ξύνει και στο φυσικό χώρο εργασίας του αν δεν θέλει να δουλέψει.
    Αυτό που δεν έχει καταλάβει εννοείς?

  11. #11
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objecto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν έχει καταλάβει εννοείς?
    Σωστά! το διόρθωσα...
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  12. #12
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Γελάω ειλικρινά γιατί πριν 4 χρόνια γύρισα όλο το μαγαζί και όλοι δούλευαν με VM και μου γκρίνιαζαν πως πάει ποιο αργά από το φυσικό μηχάνημα... τα Χριστούγεννα έβαλα asterisk στη δουλειά και μου γκρίνιαζαν για διάφορα άλλα.

    Τη στιγμή που μιλάμε η μισή εταιρεία είναι σπίτι τους (και εγώ μαζί) δουλεύοντας με vpn και remote desktop και έχουν και το εσωτερικό τους τηλέφωνο στο σπίτι(άλλοι με voip client Και άλλοι με πραγματικά voip τηλέφωνα) και τώρα εκτίμησαν τι διάολο κάνω εκεί μέσα και τι προβλέπω...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #13
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.775
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γελάω ειλικρινά γιατί πριν 4 χρόνια γύρισα όλο το μαγαζί και όλοι δούλευαν με VM και μου γκρίνιαζαν πως πάει ποιο αργά από το φυσικό μηχάνημα... τα Χριστούγεννα έβαλα asterisk στη δουλειά και μου γκρίνιαζαν για διάφορα άλλα.

    Τη στιγμή που μιλάμε η μισή εταιρεία είναι σπίτι τους (και εγώ μαζί) δουλεύοντας με vpn και remote desktop και έχουν και το εσωτερικό τους τηλέφωνο στο σπίτι(άλλοι με voip client Και άλλοι με πραγματικά voip τηλέφωνα) και τώρα εκτίμησαν τι διάολο κάνω εκεί μέσα και τι προβλέπω...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  zgraxqt384t31.png 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  506,2 KB 
ID: 212501
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  14. #14
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.898
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να δίνεις πλέον την δυνατότητα σε κάποιον να δουλεύει απο το σπίτι, δημιουργείς ένα κλίμα εμπιστοσύνης και ο εργαζόμενος αν έχει φιλότιμο, θα σκεφτεί λίγο παραπάνω την επιχείρηση, θα δουλέψει παραπάνω κοκ, όλα προς όφελος της εταιρίας.
    Και φιλότιμο να μην έχει ο υπάλληλος, τον ελέγχεις αφού τα tasks μοιράζονται με ηλεκτρονικά μέσα που παρακολουθείται ο χρόνος διεκπεραίωσης τους.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φιλότιμο να μην έχει ο υπάλληλος, τον ελέγχεις αφού τα tasks μοιράζονται με ηλεκτρονικά μέσα που παρακολουθείται ο χρόνος διεκπεραίωσης τους.
    ναι όμως ξεχνάς τα blockers. δεν προχώρησα γιατί περίμενα τον Νίκο που περίμενε το Κώστα που έκανα block εγώ.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας