Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 101
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο συνεχίζεις το γνωστό contrarian στυλάκι, τόσο θα συνεχίζω να απαιτώ αυστηρά τεχνικές απαντήσεις. Το είπα και πιο πάνω, για την τεχνολογία μπαίνω εδώ μέσα πρωτίστως, όχι για venting επειδή έχω προβλήματα αλλού και τα μεταφέρω εδώ μέσα.

    Ξαναρωτώ λοιπόν: ποιά p2p εφαρμογή τρώει 1 Tbps στον ελλαδικό χώρο; Για να ξέρω το ρωτάω.

    Ούτε για το fiber backhauling πήρα ποτέ καμία αυστηρά τεχνική απάντηση... μάλλον θα έχει κι αυτό 10:1 ratio.

    Απαντήστε τεχνικά, αλλιώς προσπεράστε. Δεν ενδιαφέρομαι για ανούσιο back & forth.
    Αν σε ενδιέφερε, δεν θα τρολαρρες με το μα καλά αφού είναι παράνομα γιατί τα αφήνετε
    Μην κάνεις project τα δικά σου θεματα στους αλλους

  2. #32
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε ενδιέφερε, δεν θα τρολαρρες με το μα καλά αφού είναι παράνομα γιατί τα αφήνετε
    Μην κάνεις project τα δικά σου θεματα στους αλλους
    Pot. Kettle. Black.

    Στο μισό forum πας κόντρα... όλοι στο λένε, αλλά εσύ εκεί.

    Καμία τεχνική απάντηση θα δώσεις τελικά ή γαργάρες Listerine;

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pot. Kettle. Black.

    Στο μισό forum πας κόντρα... όλοι στο λένε, αλλά εσύ εκεί.

    Καμία τεχνική απάντηση θα δώσεις τελικά ή γαργάρες Listerine;
    Σου έχω δώσει πιο πάνω, άλλωστε το δήλωσες πως δεν γνωρίζεις για αυτές τις εφαρμογές που κάνουν streaming μέσω p2p. Θεωρώ πως γνωρίζεις ακόμα πως χωρίς σωστό port forwarding δεν έχεις gr-ix traffic.
    Για το κόντρα στο έχω ξαναπεί βρες κάτι αλλο, εκτός αν δεν έχεις

  4. #34
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έχω δώσει πιο πάνω, άλλωστε το δήλωσες πως δεν γνωρίζεις για αυτές τις εφαρμογές που κάνουν streaming μέσω p2p. Θεωρώ πως γνωρίζεις ακόμα πως χωρίς σωστό port forwarding δεν έχεις gr-ix traffic.
    Δεν απάντησες ούτε για το fiber backhauling, ούτε τι ποσοστό κατέχει το p2p traffic εν έτει 2020, ούτε ποιά p2p εφαρμογή τρώει 1 Tbps.

    Το μόνο που κάνεις είναι να γουγλάρεις μπαγιάτικα και παρωχημένα λινκς δεκαετίας για να με «αποστομώσεις», επειδή αυτό σου δίνει χαρά στο forum... don't do it.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το κόντρα στο έχω ξαναπεί βρες κάτι αλλο, εκτός αν δεν έχεις
    Δεν θα βρω κάτι άλλο, μέχρι να σταματήσεις να ασχολείσαι μαζί μου.

    Αν σταματήσεις, θα σταματήσω κι εγώ. Δίκαια και σταράτα. Δέχεσαι;

    Ασχολήσου με άλλους (ΑΝ δεν έχουν πρόβλημα, γιατί είναι αρκετοί που το έχουν δηλώσει ανοιχτά ότι έχουν πρόβλημα με το contrarian ύφος σου).

  5. #35
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Άρχισες πάλι τα δικά σου βλέπω, συνέχισε μόνος σου

    Όσο για τους άλλους που τους μετράμε σε δάχτυλα δύο χεριών , εντάξει πάει το είπε ένας το θεωρείτε εξυπνάδα κάθε φορά να μιλάτε για contrarian,. Ακριβώς όπως κάναμε οι Ρώσοι με το whataboutism



    Σου απάντησα σίγουρα γιατί δεν θα δεις το p2p στο gr-ix όσο και να μην σου αρέσει

  6. #36
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    8-10% αύξηση της κίνησης στό gr-ix
    https://gr.gizchina.com/2020/03/13/k...es-tis-choras/

  7. #37
    Εγγραφή
    28-09-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10000000/10000000
    ISP
    Swisscom
    Router
    pfSense
    Κανείς δεν πειράζει τίποτα σε τέτοιες έκτακτες περιπτώσεις. Θα αλλάξει όλο το προφίλ των παρεμβολών σε όλες τις γραμμές και θα κολυμπήσουν στα παράπονα για αποσυνδέσεις.

  8. #38
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Απολογουμαι για το annex M. Οσες φορες το ειχα χρειαστει στη πραξη επερνα 1.5, οποτε εμεινε η πρακτικη διασταση της εφικτης ταχυτητας.
    Για το 5g, δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις με το φυτιλιασμα, αλλα αν το ειχαμε θα ηταν μια πραγματικα ρεαλιστικη λυση για την κατασταση που αντιμετωπιζουμε. Και προφανως ειρωνευομαι ολους αυτους που λενε ισως εαν και εφοσον και μεχρι να μαθουμε τι μπορει να γινει να μην κανουμε τιποτε, και ερχεται ξαφνικα ενας ιος απο το πουθενα να μας θυμισει ποσο κατα τυχη ζουμε. Και ναι, ομολογω οτι ηταν off topic.

    Ως προς το upload , ναι προφανως το bαckhaul των dslam ειναι συμμετρικό και πρακτικα αδειο, ομως αν αφησεις να ανεβει παραπανω traffic, στο τελος θα καταληξει να γινει καπου αλλου download traffic σε last mile υποδομες, αρα θα τις επιβαρυνει..
    Προφανως και οι γραμμες του εξωτερικου θα παρουν και αυτες μερος αυτου του traffic γιατι οι users που ρουφανε δεν ειναι απαραιτητα στην ελλαδα.
    Και βεβαια το download path δεν ειναι υποχρεωτικα ιδιο με το upload στο international κομματι. Με μια μεγαλη αλλαγη στο upload μπορει να χρειαστει να ξαναγινει traffic engineering, και αυτο δημιουργει θεματα οταν γινεται υπο πιεση.
    Ως προς το port forward, το upnp δουλευει πλεον αρκετα καλα σε πολλες περιπτωσεις, μην το υποτιμαμε.
    Και εκτος απο κλασσικο torrent, συχνα το streaming χρησιμοποιει torrent like τεχνικες για να αυξησει το διαθεσιμο bandwidth.

    Πολυ θα ηθελα να αφηναν το upload ελευθερο, θα βοηθαγε παρα πολυ διαφορες home & small bussiness καταστασεις που χρειαζονται bandwidth, αλλα οσοι χρειαζονται παραπανω upload για τετοιες δουλειες, το χρειαζονται διαχρονικα, οχι μονο τωρα, λογω ειδικων συνθηκων.

    Προφανως, αν η χρηση του αυξημενου upload ηταν μονο για τηλεεργασια, με τις σημερινες υποδομες, δεν θα ετρεχε απολυτως τιποτε. Ομως το p2p (torrenting, streaming δεν εχει σημασια) ειναι παρα πολυ για να το αγνοησουμε επειδη ασχολουνται πολλοι.

    Μεγαλες αλλαγες για να γινουν σε συνθηκες απολυτης εξαρτησης απο το Internet δεν νομιζετε?

  9. #39
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.073
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν χρειάζεται να αφήσεις το upload ελεύθερο. Μόλις μάθαμε ότι και με 64kbps κάνεις δουλειά.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #40
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.080
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Το upload είναι άχρηστο παίδες. Πόσες ταινίες δηλαδή να seedάρεις πίσω? Και με 1mbit το κάνεις. Στη δουλειά που έχω συμμετρικό 100/100 στο μόνο σημείο που χρησιμοποιείται είναι όταν το βράδυ το veeam στέλνει τα backup σε σέρβερ σπίτι μου που έχω 100/10. Κοιτάω τα στατιστικά της γραμμής στη δουλειά και πότε μα ποτέ δεν ξεπερνάνε τα 2-3 mbit ακόμα και να κάνουν 10 άτομα χρήση video conference με Skype.

    Άχρηστο το μεγάλο upload για μένα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #41
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.073
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το upload είναι άχρηστο παίδες. Πόσες ταινίες δηλαδή να seedάρεις πίσω? Και με 1mbit το κάνεις. Στη δουλειά που έχω συμμετρικό 100/100 στο μόνο σημείο που χρησιμοποιείται είναι όταν το βράδυ το veeam στέλνει τα backup σε σέρβερ σπίτι μου που έχω 100/10. Κοιτάω τα στατιστικά της γραμμής στη δουλειά και πότε μα ποτέ δεν ξεπερνάνε τα 2-3 mbit ακόμα και να κάνουν 10 άτομα χρήση video conference με Skype.

    Άχρηστο το μεγάλο upload για μένα
    Προχθές πήγα να κάνω live streaming στο discrod και γελούσαν οι ευρωπαίοι. Άσε παλικάρι μου έλεγαν δεν πειράζει.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #42
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    619
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το upload σε εμενα οταν τερματιζει εχει μεγαλη διακυμανση, σε σημειο που δεν εχω ιδεα τι να βαλω στο qbitorrent ως 50%. Το εχω αφησει γυρο στα 320kbps. Το download ειναι καρφι 6.1 Megabyte το δευτερολεπτο παντως. Δεν εχω παραπονο για αυτο.

  13. #43
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να αφήσεις το upload ελεύθερο. Μόλις μάθαμε ότι και με 64kbps κάνεις δουλειά.
    Ναι τόσο χρειάζεται για remote desktop, για δουλειά δηλαδή, για παιχνίδια και discord μπορεί και όχι, εμείς όμως εδώ μιλάμε για εργασία απο το σπίτι και το τι δεδομένα πρέπει να στέλνει ο client Υπολογιστής στον Server.

    Να μην σου βάλω εφαρμογές client/server, πχ κάποιο εμπορικό πρόγραμμα που δουλεύουν άνετα με το Up μιας adsl
    Voip σε G711 θέλεις 64/64 πόσες γραμμές να έχεις τέλος πάντων;

  14. #44
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.073
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πολύ ενδιαφέρον να προσπαθείς να μας πείσεις ότι δεν το χρειαζόμαστε το upload, την στιγμή που δηλώνεις 200/200
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #45
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρον να προσπαθείς να μας πείσεις ότι δεν το χρειαζόμαστε το upload, την στιγμή που δηλώνεις 200/200
    Μιλάμε για το τι χρειάζεται για να δουλέψεις απομακρυσμένα στο γραφείο, RDP/Voip δεν θέλεις πάνω απο 1024 στο up, ούτε σε client/server εφαρμογές.
    Το ξέρεις ότι είναι πραγματικότητα όποτε το μόνο που έχεις να πεις είναι ναι αλλά εσύ έχεις 200/200.

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας