Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφοσον με ενεργοποιημενο το vdsl παιρνεις παλι adsl τοτε ειναι απιθανο να παιρνεις απο καμπινα vdsl, εαν οντως παιρνεις απο καμπινα τοτε μαλλον αυτο ειναι mini dslam που ειχαν μπει κατα καιρους για να καλυπτουν περιοχες απομακρυσμενες απο τα Α/Κ.
    Δε μπορεις να κανεις κατι, δυστυχως, και ειναι πολυ πιθανο εαν πας σε αλλο παροχο να παρεις απο Α/Κ με ακομα χειροτερα αποτελεσματα.
    Οι τεχνικοί του ΟΤΕ μου είπαν ότι παίρνω από συγκεκριμένη καμπίνα η οποία ξέρω που είναι. Μετρώντας την απόσταση από το σπίτι μου, επιβεβαιώνω την απόσταση βάσει του attenuation - πιστεύω λοιπόν ότι μου είπαν αλήθεια. Η απόσταση από την καμπίνα είναι 2100 μέτρα (attenuation 32). Στην παλαιότερη κατάσταση που έπαιρνα από το Α/Κ, η απόστασή μου ήταν πάνω από 4χλμ (attenuation 56 !!!).
    Κρίμα που την σημερινή εποχή υπάρχουν τόσο απαράδεκτες καταστάσεις λόγω υποδομής!

  2. #17
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stsalkit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τεχνικοί του ΟΤΕ μου είπαν ότι παίρνω από συγκεκριμένη καμπίνα η οποία ξέρω που είναι. Μετρώντας την απόσταση από το σπίτι μου, επιβεβαιώνω την απόσταση βάσει του attenuation - πιστεύω λοιπόν ότι μου είπαν αλήθεια. Η απόσταση από την καμπίνα είναι 2100 μέτρα (attenuation 32). Στην παλαιότερη κατάσταση που έπαιρνα από το Α/Κ, η απόστασή μου ήταν πάνω από 4χλμ (attenuation 56 !!!).
    Κρίμα που την σημερινή εποχή υπάρχουν τόσο απαράδεκτες καταστάσεις λόγω υποδομής!
    Το οτι παιρνεις απο καμπινα δε σημαινει οτι αυτη η καμπινα παρεχει vdsl, μπορει καλλιστα να ειναι adsl mini dslam. Σε καθε περιπτωση με 2 χιλιομετρα αποσταση και φανταζομαι με εκατονταδες μετρα εναεριου καλωδιου δε μπορεις να κανεις πολλα.


  3. #18
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι παιρνεις απο καμπινα δε σημαινει οτι αυτη η καμπινα παρεχει vdsl, μπορει καλλιστα να ειναι adsl mini dslam. Σε καθε περιπτωση με 2 χιλιομετρα αποσταση και φανταζομαι με εκατονταδες μετρα εναεριου καλωδιου δε μπορεις να κανεις πολλα.
    Όταν πριν από ένα χρόνο είχαν εγκαταστήσει τις καμπίνες στην περιοχή (Αφίδνες Αττικής), μου είχαν προτείνει (από COSMOTE) να πάω σε VDSL 50 (!!!!). Μου έστειλαν και το νέο speedport αλλά όταν είδαν τα χάλια της γραμμής, με γύρισαν σε ADSL 24, κρατώντας με όμως στην καμπίνα. Το πρόβλημα το εντόπισαν στο 1χλμ υπόγειου καλωδίου. Το υπόλοιπο 1 χλμ που είναι εναέριο, το έλεγξαν και είπαν ότι είναι ΟΚ (ότι σημαίνει αυτό). Λόγω του κόστους όμως σκαψιμάτων κλπ. δεν κάνουν τίποτα για το υπόγειο, που πιθανόν να έχει τραυματιστεί ή έχει πολλές μούφες. Τι να πω!!!

  4. #19
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stsalkit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πριν από ένα χρόνο είχαν εγκαταστήσει τις καμπίνες στην περιοχή (Αφίδνες Αττικής), μου είχαν προτείνει (από COSMOTE) να πάω σε VDSL 50 (!!!!). Μου έστειλαν και το νέο speedport αλλά όταν είδαν τα χάλια της γραμμής, με γύρισαν σε ADSL 24, κρατώντας με όμως στην καμπίνα. Το πρόβλημα το εντόπισαν στο 1χλμ υπόγειου καλωδίου. Το υπόλοιπο 1 χλμ που είναι εναέριο, το έλεγξαν και είπαν ότι είναι ΟΚ (ότι σημαίνει αυτό). Λόγω του κόστους όμως σκαψιμάτων κλπ. δεν κάνουν τίποτα για το υπόγειο, που πιθανόν να έχει τραυματιστεί ή έχει πολλές μούφες. Τι να πω!!!
    εχεις δοκιμασει κανενα αλλο ρουτερ; καταγγελια στην Εττ δεν μπορεις να κανεις; μηπως σου απαντησουνε γραπτως για το προβλημα αυτο; .
    παλια στα 4χλμ αστικο κεντρο ποση ταχυτητα επιανες;. Επισης home speed booster δεν σε ενδιαφερει να βαλεις ; Δεν υπαρχει καποιο σημειο στο σπιτι σου να βαλεις το sppedbooster και εχει καλυτερο σημα 4g ; . Το booster δινει boost στην γραμμη εως 100gb μονο οταν η γραμμη ζοριζεται και οταν καταναλωσεις τα 100gb η ταχυτητα του 4g δινει εως 15mbs + την ταχυτητα adsl που εχεις τωρα . Αρα πρακτικα .15+5mbs=20mbs (εως 20 να πουμε καλυτερα ! )σιγουρα ειναι καλυτερο απο αυτο που εχεις τωρα , σε καθε περιπτωση θα δεις βελτιωση νομιζω οτι και 3g πρεπει να πιανει οποτε πιστευω οτι θα πρεπει να το δοκιμασεις εστω και πιλοτικα!. Ενα αλλο κουλο ειναι το εξης : αφου στις Αιφιδνες καποιες vdsl καμπινες τις εχει παρει η vodafone . Τις υπολοιπες vdsl μαλλον τις πηρε η κοσμοτε ;; βαζει mini dsl σε καμπινα vdsl και δεν δινει vdsl ; . Εσυ η καμπινα που παιρνεις vdsl πια ειναι ; . Δηλαδη η καμπινα που παιρνεις ειναι κανονικη vdsl; ή εχει αλλη εμφανιση;

  5. #20
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά μπορείς να ανεβάσεις μία φωτογραφία της καμπίνας από την οποία πέρνεις τώρα;

  6. #21
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις δοκιμασει κανενα αλλο ρουτερ; καταγγελια στην Εττ δεν μπορεις να κανεις; μηπως σου απαντησουνε γραπτως για το προβλημα αυτο; .
    παλια στα 4χλμ αστικο κεντρο ποση ταχυτητα επιανες;. Επισης home speed booster δεν σε ενδιαφερει να βαλεις ; Δεν υπαρχει καποιο σημειο στο σπιτι σου να βαλεις το sppedbooster και εχει καλυτερο σημα 4g ; . Το booster δινει boost στην γραμμη εως 100gb μονο οταν η γραμμη ζοριζεται και οταν καταναλωσεις τα 100gb η ταχυτητα του 4g δινει εως 15mbs + την ταχυτητα adsl που εχεις τωρα . Αρα πρακτικα .15+5mbs=20mbs (εως 20 να πουμε καλυτερα ! )σιγουρα ειναι καλυτερο απο αυτο που εχεις τωρα , σε καθε περιπτωση θα δεις βελτιωση νομιζω οτι και 3g πρεπει να πιανει οποτε πιστευω οτι θα πρεπει να το δοκιμασεις εστω και πιλοτικα!. Ενα αλλο κουλο ειναι το εξης : αφου στις Αιφιδνες καποιες vdsl καμπινες τις εχει παρει η vodafone . Τις υπολοιπες vdsl μαλλον τις πηρε η κοσμοτε ;; βαζει mini dsl σε καμπινα vdsl και δεν δινει vdsl ; . Εσυ η καμπινα που παιρνεις vdsl πια ειναι ; . Δηλαδη η καμπινα που παιρνεις ειναι κανονικη vdsl; ή εχει αλλη εμφανιση;
    Έχω γράψει πρόσφατα στην COSMOTE με σκοπό την απάντηση να την προωθήσω στην ΕΕΤΤ για καταγγελία. Η πρώτη απάντηση που πήρα από την Cosmote στις 14 Μαρτίου ήταν "Σχετικά με το ζήτημα που σας απασχόλησε, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχουν πραγματοποιηθεί ήδη οι απαραίτητες ενέργειες κλιμάκωσης του και θα έχετε νέα ενημέρωση το συντομότερο δυνατόν". Ακόμα περιμένω!

    Τότε που ήμουν σε Α/Κ με 4χλμ απόσταση η ταχύτητα ήταν στις καλές ημέρες 3.5Mbps. Η αύξηση στην ταχύτητα που πήρα δηλαδή είναι της τάξης του 50% περίπου.

    Φυσικά και με ενδιαφέρει το speedbooster. Αλλά, πέραν των 55.5 ευρώ που πληρώνω σήμερα θα πληρώνω άλλα 10 περίπου για ταχύτητες της πλάκας. Το σήμα 4g που έχω είναι χαμηλό και μετρημένη μέσω του κινητού η ταχύτητα download, δεν ξεπερνά τα 10mpbs - τα 20mbps φαίνονται άπιαστο όνειρο για μένα! Θέλω λοιπόν να εξαντλήσω όλα τα άλλα μέσα που έχω (πίεση, ΕΕΤΤ, αλλαγή παρόχου(μάλλον όχι με βάση τις παραπάνω συμβουλές) κλπ.), πριν καταλήξω εκεί.

    Σχετικά με το τελευταίο σχόλιό σου αναφορικά με τις καμπίνες, δεν το πολυκατάλαβα. Υπενθυμίζω, ότι αρχικά - πέρυσι - η Cosmote, όταν προτοεγκατέστησε τις καμπίνες, με "πήγε" στα 50, αλλά "έπιανα" μόνο 3.5Mbps... Έτσι με γύρισαν σε 24άρα ADSL.

    Λίγο αργότερα σήμερα θα ανεβάσω φωτογραφία της καμπίνας, η οποία είναι μεγάλη σε μέγεθος σαν ντουλάπα με τον αριθμό 107. Δεν μου φαίνεται σαν mini dsl.

    - - - Updated - - -

    Ιδού η φωτογραφία από την καμπινα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20200319_123414.jpg  


  7. #22
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η καμπίνα αυτή φαίνεται να είναι απο τις κανονικές του ΟΤΕ για VDSL και μόνο VDSL. Είναι περίεργο να παίρνεις ADSL από μία τέτοια καμπίνα. Συνήθως όταν έχεις 24αρι πακέτο σε τέτοια καμπίνα, σε βάζουν σε προφίλ VDSL με 24αρι κόφτη.

  8. #23
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα αυτή φαίνεται να είναι απο τις κανονικές του ΟΤΕ για VDSL και μόνο VDSL. Είναι περίεργο να παίρνεις ADSL από μία τέτοια καμπίνα. Συνήθως όταν έχεις 24αρι πακέτο σε τέτοια καμπίνα, σε βάζουν σε προφίλ VDSL με 24αρι κόφτη.
    Μάλλον κάτι τέτοιο θα έχουν κάνει.

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα αυτή φαίνεται να είναι απο τις κανονικές του ΟΤΕ για VDSL και μόνο VDSL. Είναι περίεργο να παίρνεις ADSL από μία τέτοια καμπίνα. Συνήθως όταν έχεις 24αρι πακέτο σε τέτοια καμπίνα, σε βάζουν σε προφίλ VDSL με 24αρι κόφτη.
    Ναι όταν είναι κάποιος σε φυσιολογική απόσταση τον βάζουν σε vdsl profile, στα δυο χλμ όμως τον βάζουν σε adsl και ελπίζουν να δουλέψει

  10. #25
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όταν είναι κάποιος σε φυσιολογική απόσταση τον βάζουν σε vdsl profile, στα δυο χλμ όμως τον βάζουν σε adsl και ελπίζουν να δουλέψει
    ...γι' αυτό δεν μου συντόνισε σε modulation VDSL2 + vectoring (το είχα και προσπαθούσε τουλάχιστον 1/2 ώρα). Εν κατακλείδι δεν βλέπετε να μπορώ να κάνω κάτι... έτσι?

  11. #26
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η καμπινα σαν και αυτη που εβαλε ο φιλος στη φωτο δινει και adsl απο κεντρο. Εδω που μενω τη φορεσανε πανω στις ραγκλετες του παλαιου καφαο. Πριν παω σε VDSL επαιρνα ADSL απο αστικο κεντρο μεσω αυτης απο WIND.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας