Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 77
  1. #31
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα το ελεγα στην inalan αυτο παντως, κατι παιζει με τις ip's τους. Εδω μιλαμε για 1-2 τη μερα και αν.......
    καλησπέρα, απο χτες που τα εσβησα οταν εγραψα απο πανω μεχρι τωρα 16:00 εχω παλι 1532 καταγραφες! δλδ απο τοτε που αλλαξε η ip μου εχω περιπου 2000 επιθεσεις απο port scanners ΚΑΘΕ μερα!!!!
    κατι τρεχει με αυτη την ip δεν μπορει!
    πρωτη φορα στα χρονικα που δουλευω με internet επανω σε mikrotik βλεπω κατι τετοιο!
    Αντε να ειχα 10-15 την εβδομαδα το πολυ και παρα παρα πολλα λεω και με inalan και με adsl nova και με cosmote adsl.
    Που να το πω στο forum εδω περα? ή να στειλω προσωπικο μυνημα απο fb messanger?
    Στις 16:00 εσβησα την λιστα, στις 16:10 εχω ακριβως 70 προσπαθειες!!!

    - - - Updated - - -

    Τελικα τους εγραψα απο το fb messanger, μεσα ειναι αλλα θα δουμε ποτε θα απαντησουν, οταν ειναι ενημερωνω εννοειτε...
    Επισης θελω να ρωτησω αν θελω static μπορω να εχω επιλογη τι ip θα εχω? δλδ απο τι νουμερο θα ξεκιναει και κατ επεκταση απο ποιον παροχο θα ειναι η ip, πχ cogent κτλ.
    Aντε να παρεις static και να σου τυχει μια τετοια ip να την σκιζουν ολη μερα...

    - - - Updated - - -

    Μου ειπαν οτι το προωθουν στο αντιστοιχο τμημα να το κοιταξουν.

    - - - Updated - - -

    Moυ απαντησαν παλι, οτι το αρμοδιο τμημα ειπε πως firewall εχει και το ρουτερ τους, ενω ειπα οτι εχω δικο μου απο πισω με χρηση DMZ
    οτι υπαρχουν 2 λυσεις, αν θελω να παρω static ip! τι εχει να κανει με το προβλημα αυτο....?
    Και η αλλη λυση ειναι να μου δωσουν ΜΗ public ip πισω απο ΝΑΤ ωστε το firewall να το κανει ο δικος τους εξοπλισμος απο εκει. Αστειο...γιατι απλα οπως ξερουμε μετα δεν δουλευει τιποτα σωστα!
    Anyway ρωτησα μετα αν γινεται να παρω static απο οτι νουμερο θελω απο τα ip blocks που εχουν φυσικα και αν γινεται καπως να κανουμε reset ωστε να αλλαξει η ip πριν να συμπληρωθουν οι 20 μερες, αυτα ακομα δεν μου τα απαντησαν.

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο την στιγμή που έχεις ανοιχτές κάποιες υπηρεσίες κάποια στιγμή θα σε βρούνε τα bot και θα αρχίσουν να προσπαθούνε να κάνουν brute force.
    Όσο πιο πολύ κρατάς μια Ip τόσο πιο πολλές επιθέσεις θα έχεις.

  3. #33
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμή που έχεις ανοιχτές κάποιες υπηρεσίες κάποια στιγμή θα σε βρούνε τα bot και θα αρχίσουν να προσπαθούνε να κάνουν brute force.
    Όσο πιο πολύ κρατάς μια Ip τόσο πιο πολλές επιθέσεις θα έχεις.
    Ειπαμε η ip αλλαξε στις 31/3 και καθε μερα εχω περιπου 2000 επιθεσεις οποτε δεν εχει να κανει αυτο που λες.
    Απλα κατι τρεχει με την ip που εχω παρει.
    Εχω inalan απο τις 15 Μαρτιου 2019 και απο την αρχη επαιζα με τον ιδιο τροπο, ζητημα αν ειχα port scanners 10-20 σε μια εβδομαδα!!!!
    απλα δεν ειχα ΠΟΤΕ παρει ξανα ip απο Cogent και ειδικα απο 154 νουμερο.
    Επισης δεν εχω ανοιχτες υπηρεσιες προς το ιντερνετ μονο openvpn και τιποτα αλλο.
    Η λιστα που δειχνω ειναι blacklist απορριπτονται ολα και γινονται ban δεν μπορουν να κανουν καμια επιθεση πουθενα δλδ.

    Επισης με cosmote adsl καιι nova adsl με μικροτικ και ιδιο firewall setup ουτε 5 port scans την εβδομαδα.

    Στην inalan μενει η ιδια ip για 20 μερες και μετα αλλαζει, και δεν αλλαζει αμα κλεισεις το ρευμα στο ρουτερ οπως γινεται σε adsl/vdsl, δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι FTTH παροχοι, αλλα εδω ετσι ειναι.

    Οταν λοιπον εχεις 3 συνδεσεις ιντερνετ και εχουν ιδια συμπεριφορα προς τους port scanners και μια μερα που παιρνεις μια τετοια ip, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ εχεις 2000 προσπαθειες τοτε σημαινει οτι κατι τρεχει με την συγκεκριμενη ip.
    Αν δεν μου την κανουν reset η μονη λυση ειναι να περιμενω να περασουν οι μερες και θα δω μετα που θα παρω αλλη, ετσι και αλλιως τα μουτρα τους τρωνε δεν μπορουν να κανουν κατι...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 03-04-20 στις 23:25.

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπαμε η ip αλλαξε στις 31/3 και καθε μερα εχω περιπου 2000 επιθεσεις οποτε δεν εχει να κανει αυτο που λες.
    Απλα κατι τρεχει με την ip που εχω παρει.
    Εχω inalan απο τις 15 Μαρτιου 2019 και απο την αρχη επαιζα με τον ιδιο τροπο, ζητημα αν ειχα port scanners 10-20 σε μια εβδομαδα!!!!
    απλα δεν ειχα ΠΟΤΕ παρει ξανα ip απο Cogent και ειδικα απο 154 νουμερο.
    Επισης δεν εχω ανοιχτες υπηρεσιες προς το ιντερνετ μονο openvpn και τιποτα αλλο.
    Η λιστα που δειχνω ειναι blacklist απορριπτονται ολα και γινονται ban δεν μπορουν να κανουν καμια επιθεση πουθενα δλδ.

    Επισης με cosmote adsl καιι nova adsl με μικροτικ και ιδιο firewall setup ουτε 5 port scans την εβδομαδα.

    Στην inalan μενει η ιδια ip για 20 μερες και μετα αλλαζει, και δεν αλλαζει αμα κλεισεις το ρευμα στο ρουτερ οπως γινεται σε adsl/vdsl, δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι FTTH παροχοι, αλλα εδω ετσι ειναι.

    Οταν λοιπον εχεις 3 συνδεσεις ιντερνετ και εχουν ιδια συμπεριφορα προς τους port scanners και μια μερα που παιρνεις μια τετοια ip, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ εχεις 2000 προσπαθειες τοτε σημαινει οτι κατι τρεχει με την συγκεκριμενη ip.
    Αν δεν μου την κανουν reset η μονη λυση ειναι να περιμενω να περασουν οι μερες και θα δω μετα που θα παρω αλλη, ετσι και αλλιως τα μουτρα τους τρωνε δεν μπορουν να κανουν κατι...
    Δεν υπάρχει μόνο ενας εκεί εξώ που να ψάχνει Ip, ούτε προσπαθεί να μπεί μόνο σε μια

    αλλά Οκ, πίστεύε οτι σου δώσανε κακια Ip.

  5. #35
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Υπάρχουν "κακές" ΙΡ.
    Βέβαια συνήθως είναι "κακές" για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
    Μου έχει συμβεί πολλές φορές να παίρνω ΙΡ που δεν μου αφήνει να επισκέπτομαι κάποιες σελίδες.
    Όχι καθολική απαγόρευση αλλά μου εμφανίζει τα γνωστά τεστ ελέγχου με τους κωδικούς και τις εικόνες.
    Τα μηνύματα που συνήθως εμφανίζουν είναι ότι "διαπιστώθηκε ασυνήθιστη κίνηση από την ΙΡ σου" κλπ.

    Συνήθως σε βγάζουν από το ban σε λίγα 24ωρα.
    Αλλά επειδή είναι πολύ ενοχλητικό προτιμώ να κάνω disconnect/connect και να πάρω νέα.
    Αυτό βέβαια σε δυναμικές διευθύνσεις.
    Σε αυτούς που έχουν αγοράσει σταθερές... δεν ξέρω αν μπορούν να αιτηθούν νέες.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #36
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν εχω αγορασει ip ακομα εγω, απλα η INALAN τις αλλαζει καθε 20 μερες, εκανα ερωτημα αν μπορει να γινει reset αλλα δεν μου εχουν απαντησει ακομα.
    Δεν εχω αλλου προβλημα ομως, εκτος οτι δεν παιζει το web tv ant1 αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
    Απο χτες το βραδυ που εσβησα την blacklist port scanners μεχρι τωρα εχω 1163 προσπαθειες.
    Απο τις 31/3 που πηρα αυτη την σκατα ip με εχουν ρημαξει τα bots, πρωτη φορα στην μικροτικια ζωη μου βλεπω κατι τετοιο!!!!!!

    - - - Updated - - -

    Btw η ωρα στο forum στα posts οτι νανε....3 ωρες πισω λεει!

    - - - Updated - - -

    Καλημερα, καλη Κυριακη!
    σημερα ειδα στο Hap ac2 που εχει πανω του την inalan με DMZ καταχωρησεις περιεργες στην cache του DNS, δεν το ειχα κοιταξει πριν ειναι η αληθεια.
    Να πω για να καταλαβαινουμε τι λεμε, οτι σε αυτο εχω δηλωσει σαν DNS την ip του 109 και στο 109 εχει σαν πρωτευον την ip του nas server που τρεχει adguard home και σαν δευτερευον ενα raspi που τρεχε pi-hole.
    Στο 109 που εχει adsl nova και στο 951 στο εξοχικο με cosmote adsl δεν υπαρχουν τετοιες καταχωρησεις .com.
    Εχει καμια ιδεα τι να ειναι αυτα? Τα σβησμενα ειναι δικα μου μηχανηματα με static dns.
    Eπισης τα κανω flush και γινονται συνεχεια, εχουν σχεση με τα port scanners αραγε?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2020-04-05_09-32-13.png  


  7. #37
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει μόνο ενας εκεί εξώ που να ψάχνει Ip, ούτε προσπαθεί να μπεί μόνο σε μια

    αλλά Οκ, πίστεύε οτι σου δώσανε κακια Ip.
    Ισως υπαρχουν ΙΡ με ιστορικο σε "επιτυχημενες" επιθεσεις και να τις εχουν κρατησει οι επιτιθεμενοι.

    ΣΙγουρα ομως στην συντριπτικη πλειοψηφια ειναι scan σε τυχαιες ΙΡ.

    Συνεχομενα DROP απο το firewall σε ΙΡ απο ολο τον κοσμο. Ενδεικτικα που κοιταξα ειναι μεσα Ρωσσια , κινα, Ελβετια, Αμερικη , κλπ κλπ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  δδ.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  937,1 KB 
ID: 213623

    Συνδεση Vdsl cosmote , με RT-Ν18U σαν ρουτερ , με speedport σαν modem.

    3 πορτες ανοιχτες ολες κιολες. 2 για το καταγραφικο και 1 για το HASSio .

    Ειμαι περιεργος να δω τι θα καταφερουν.

    Ευχομαι να "αντεξει" το ρουτερ και το firewall .

    Ηθελα να ηξερα.... ασχετα απο το ABUSE report που μπορουμε να κανουμε (σε καποιες προφανως γιατι ειναι τοσες πολλες οι ΙΡ... ) οι παροχοι τους δεν ασχολουνται καν στο να τους βρουνε ε? σιγα μην ασχοληθουν ?
    The gr81 .

  8. #38
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως υπαρχουν ΙΡ με ιστορικο σε "επιτυχημενες" επιθεσεις και να τις εχουν κρατησει οι επιτιθεμενοι.

    ΣΙγουρα ομως στην συντριπτικη πλειοψηφια ειναι scan σε τυχαιες ΙΡ.

    Συνεχομενα DROP απο το firewall σε ΙΡ απο ολο τον κοσμο. Ενδεικτικα που κοιταξα ειναι μεσα Ρωσσια , κινα, Ελβετια, Αμερικη , κλπ κλπ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  δδ.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  937,1 KB 
ID: 213623

    Συνδεση Vdsl cosmote , με RT-Ν18U σαν ρουτερ , με speedport σαν modem.

    3 πορτες ανοιχτες ολες κιολες. 2 για το καταγραφικο και 1 για το HASSio .

    Ειμαι περιεργος να δω τι θα καταφερουν.

    Ευχομαι να "αντεξει" το ρουτερ και το firewall .

    Ηθελα να ηξερα.... ασχετα απο το ABUSE report που μπορουμε να κανουμε (σε καποιες προφανως γιατι ειναι τοσες πολλες οι ΙΡ... ) οι παροχοι τους δεν ασχολουνται καν στο να τους βρουνε ε? σιγα μην ασχοληθουν ?
    ποιες πόρτες εχεις ανοιχτές;
    http://www.elink.gr

    Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

  9. #39
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bannedteam Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιες πόρτες εχεις ανοιχτές;
    7788 , 7789 , και την 30.000
    The gr81 .

  10. #40
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    καμία απ αυτές δεν ειναι στις well known, περίεργο
    http://www.elink.gr

    Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

  11. #41
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως υπαρχουν ΙΡ με ιστορικο σε "επιτυχημενες" επιθεσεις και να τις εχουν κρατησει οι επιτιθεμενοι.

    ΣΙγουρα ομως στην συντριπτικη πλειοψηφια ειναι scan σε τυχαιες ΙΡ.

    Συνεχομενα DROP απο το firewall σε ΙΡ απο ολο τον κοσμο. Ενδεικτικα που κοιταξα ειναι μεσα Ρωσσια , κινα, Ελβετια, Αμερικη , κλπ κλπ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  δδ.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  937,1 KB 
ID: 213623

    Συνδεση Vdsl cosmote , με RT-Ν18U σαν ρουτερ , με speedport σαν modem.

    3 πορτες ανοιχτες ολες κιολες. 2 για το καταγραφικο και 1 για το HASSio .

    Ειμαι περιεργος να δω τι θα καταφερουν.

    Ευχομαι να "αντεξει" το ρουτερ και το firewall .

    Ηθελα να ηξερα.... ασχετα απο το ABUSE report που μπορουμε να κανουμε (σε καποιες προφανως γιατι ειναι τοσες πολλες οι ΙΡ... ) οι παροχοι τους δεν ασχολουνται καν στο να τους βρουνε ε? σιγα μην ασχοληθουν ?
    Μπορεί να μην μπορέσουν να κάνουν και τίποτε.
    Το θέμα είναι ότι σε βρήκαν από κάπου.
    Δεν σκανάρουν τυχαία ολόκληρα subs.
    Το πιο πιθανό είναι να μπήκες σε καμιά "περίεργη" σελίδα ή να κατέβασες κανένα torrent.
    Τότε σε παίρνουν πρέφα και αρχίζουν τα σκαναρίσματα.

    Η άλλη περίπτωση είναι να έχεις ΙΡ με την οποία κάποιος άλλος έκανε "διάφορα".

    Στην δική μου περίπτωση... μόνο όταν κατεβάζω torrent έχω ~4-5 ΙΡ που τις κάνει block το fw του ΜΤ για σκανάρισμα.
    Κατά τα άλλα πλήρης ησυχία.
    Επίσης... μετά από restart για fw upd... μου τυχαίνει 2-3 φορές τον χρόνο να πάρω ΙΡ που να είναι σε μαύρη λίστα και να με κόβουν κάποιες σελίδες.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #42
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο πιθανό είναι να μπήκες σε καμιά "περίεργη" σελίδα ή να κατέβασες κανένα torrent.
    Τότε σε παίρνουν πρέφα και αρχίζουν τα σκαναρίσματα.
    Τι εννοεις περιεργη ?? Ολες κανονικοτατες ειναι. λιγο YOUTUBE , λιγο ADSLGR , λιγο XVIDEOS.COM ... απορω πως μπορει να εγινε...

    περα απο την πλακα τωρα. η συγκεκριμενη γραμμη ειναι αποκλειστικα για τις καμερες και ολο το συστημα αυτοματισμου.

    δεν βγαινει τιποτα αλλο στο ιντερνετ απο αυτη τη γραμμη.

    Οποτε να γυρισουμε στην θεωρεια της " κακης ΙΡ " , με την εννοια οτι ο προηγουμενος κατοχος της εκανε αυτα που εκανε..... και αφου την πηρα εγω μετα ..... τα scanners συνεχιζουν και ψαχνουν εμενα τωρα .

    Αληθεια γιατι να μην σκαναρουν ολοκληρα BLOCK απο IP ? ή ακομα και ολοκληρα subnets που ανέφερες? ουτως η αλλως αυτοματοποιημενα δεν ειναι ολα ?
    The gr81 .

  13. #43
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, εμενα παντως το βιολι αυτο συνεχιζει.....απο τις 31/3 που μου αλλαξε η Inalan ip σε 154 κατι της Cogent ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ εχω τουλαχιστον 2000 port scanners ή και παραπανω σταθερα.
    Γιαυτο λεω οτι κατι τρεχει με αυτη την ip. Εγω δεν προλαβα να κανω κατι με το που αλλαξε εγινε αυτο!!!!
    Περιμενω να περασουν οι μερες αλλαζει καθε 20 και μετα θα δουμε τι θα παρει και πως θα παει.
    Δεν μου απαντησαν αν μπορουν να την κανουν reset να παρει αλλη. Και λεω μην τους πρηζω τρεχουν αυτες τις μερες, θα δω οταν αλλαξει.
    Ετσι κι αλλιως μονο openvpn/wireguard server εχω δεν υπαρχει κατι αλλο ανοιχτο προς το ιντερνετ και ολες οι ip γινονται ban.

    Εχω και cosmote adsl και nova adsl αν δω 5 port scanners την εβδομαδα θα πρεπει να ειναι καποιο θαυμα...και μιλαμε για χρονια που τις εχω και εχουν αλλαξει ip δεκαδες φορες! αλλα και με την inalan απο περσι 15 Μαρτιου την εχω δεν εχει ξαναγινει ποτε αυτο!

  14. #44
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις περιεργη ?? Ολες κανονικοτατες ειναι. λιγο YOUTUBE , λιγο ADSLGR , λιγο XVIDEOS.COM ... απορω πως μπορει να εγινε...

    περα απο την πλακα τωρα. η συγκεκριμενη γραμμη ειναι αποκλειστικα για τις καμερες και ολο το συστημα αυτοματισμου.

    δεν βγαινει τιποτα αλλο στο ιντερνετ απο αυτη τη γραμμη.

    Οποτε να γυρισουμε στην θεωρεια της " κακης ΙΡ " , με την εννοια οτι ο προηγουμενος κατοχος της εκανε αυτα που εκανε..... και αφου την πηρα εγω μετα ..... τα scanners συνεχιζουν και ψαχνουν εμενα τωρα .

    Αληθεια γιατι να μην σκαναρουν ολοκληρα BLOCK απο IP ? ή ακομα και ολοκληρα subnets που ανέφερες? ουτως η αλλως αυτοματοποιημενα δεν ειναι ολα ?
    Μα σκανάρουν ολόκληρα block, απλά οι πιο πολλοί δεν έχουν κάποιο firewall Που να τα κάνει report ή και να έχουν δεν το βλέπει κάποιος.

  15. #45
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αν κρινω απο τις υπηρεσιες που εχουν ανοιχτες πολλες ips απο αυτες, τα περισσοτερα που κοιταξα ειναι servers, το ποιο πιθανον ειναι οτι εχει γινει επιθεση σε servers απο hackers και εχουν γινει botakia και οτι ψαρια πιασουν.
    Οποτε ναι σκαναρουν ολοκληρα subnets.
    Πολλα μαλιστα εχουν υπηρεσιες σχετικες με VOIP και ειναι Cisco μηχανηματα.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας