Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλησπέρα σε όλους,

    Λέω να γράψω κι εγώ τη δικιά μου ιστορία με τη Nova σε συνδιασμό με τον ΟΤΕ η οποία φυσικά ξεκινάει νωρίτερα από τις 09/03 που γράφω στον τίτλο. Μένω στη Λάρισα και αποφάσισα αρχές Φεβρουαρίου να κάνω αναβάθμιση σε 100αρι αφού με το απλό ADSL δεν την πάλευα πλέον. Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, ανεβοκατεβάζω πολύ μεγάλα αρχεία καθημερινά. Έπιανα 11 κάτω στον κατανεμητή και 6 μέσα στο σπίτι. Γνωρίζοντας ότι έχω απώλειες λόγω παλιάς εσωτερικής εγκατάστασης, αποφάσισα να κάνω αλλαγή και στα εσωτερικά καλώδια για να πιάνω το μέγιστο μόλις συνδεθεί η 100αρα σύνδεση. Είχαν ενημερώσει ότι θα στείλουν το modem πριν την ενεργοποίηση και ότι απλά το βάζουμε και παίζει. Συγχρονίζει αυτόματα. Σκάει μήνυμα ότι στις 26/02 θα συνδεθεί η υπηρεσία(νωρίτερα από το αναμενόμενο). Εγώ επειδή ήξερα ότι θα λείπω σε ταξίδι εκείνο το διάστημα, εκπαιδεύω τους γονείς μου πώς να το συνδέσουν για να έχουν ίντερνετ όσο θα λείπω και θα έμπαινα κι εγώ με TeamViewer να δω τα υπόλοιπα. Ενεργοποιείται η υπηρεσία αλλά τελικά το modem που είχαν στείλει όσο έλειπα ήταν TP Link το οποίο φυσικά δε συγχρονίζεται αυτόματα και οι δικοί μου 65 χρονών άνθρωποι τί να συνδέσουν; Ούτε username/password δεν είχαν στείλει από τη Nova. 2 μέρες χωρίς ίντερνετ έτσι μέχρι να επιστρέψω εγώ για να το συνδέσω. Αυτό είναι το πταίσμα στην όλη ιστορία. Πάμε τώρα στο ζουμί.

    Αφού γυρνάω εγώ, το συνδέω και βλέπω 42Mbps. Είμαι σίγουρος ότι φταίει η δική μου εγκατάσταση, οπότε πάω κατευθείαν κάτω να δοκιμάσω απευθείας στο καλώδιο που έρχεται στο σπίτι. Το βάζω και βλέπω 97Mbps! Η χαρά μου δεν περιγράφεται εκείνη τη στιγμή. Δεν μπορούσα να το πιστέψω. Ξανασυνδέω την υπάρχουσα καλωδίωση και δρομολογώ την εγκατάσταση νέας καλωδίωσης στο σπίτι. Μένουμε σε μονοκατοικία, πιάνουν τα χέρια μου και του πατέρα μου σε τέτοια, οπότε θα το κάναμε εμείς. Πάω στις 03/03 και αγοράζω καλώδιο UTP Cat 6 και το συνδέω προσωρινά πάνω στο καλώδιο που έρχεται στο σπίτι για να δω αν με αυτό θα έχω απώλειες πριν το εγκαταστήσω. Το βάζω και βλέπω 97 πάλι. 0 απώλεια δηλαδή. 05/03 ξεκινάμε την εγκατάσταση του καλωδίου. Επειδή ήθελε γενικά πατέντες και σκαψίματα για να περαστεί το νέο καλώδιο εκεί που θέλαμε, μας έφαγε όλη τη μέρα. Αφού τελειώνουμε λοιπόν, πάω όλος χαρά να το δοκιμάσω. Τί να δω; 65mbps!! Λέω κάποια βλακεία θα έκανα. Πάω δοκιμάζω κάτω απευθείας στο καλώδιο και εκεί 65mbps. Παίρνω τη Nova τηλέφωνο, τους εξηγώ ότι μέχρι πριν μερικές μέρες έπιανα 97 και τώρα 65, ότι είναι νέα καλωδίωση κτλ κτλ και μου λέει θα έρθει τεχνικός. Έρχεται την επόμενη μέρα , το βλέπει, το επιβεβαιώνει και λέει θα το προωθήσω στον ΟΤΕ. Κι εδώ ξεκινάει ο εφιάλτης. Τη Δευτέρα 09/03 έρχεται ένα βανάκι του ΟΤΕ, κοιτούσε εκεί το σπίτι χωρίς να σταματήσει, πάει παρά πάνω στην καμπίνα(είναι πολύ κοντά στο σπίτι) κάνει τί κάνει και μόλις φεύγει, αμέσως δεν είχα ίντερνετ! Σβηστό το λαμπάκι dsl χωρίς να κάνει καν προσπάθεια να αναβοσβήσει. Τηλέφωνο είχα όμως. Παίρνω τηλέφωνο τη Nova και της λέω τί συνέβη και ότι πλέον δεν έχω καθόλου ίντερνετ. Μου λέει θα το δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ και μόλις το λύσει, θα με πάρει τηλέφωνο.Την άλλη μέρα το πρωί, παίρνω τηλέφωνο πάλι και τους ρωτάω αν έχουμε καμιά εξέλιξη; Μου λέει το έφτιαξε ο ΟΤΕ. Άλλαξε απλά μια πόρτα. Τους λέω παιδιά δεν έχω ίντερνετ. Προσπαθούσε να μου πει ότι φταίει το modem και να το κάνουμε επανεκκίνηση, να κοιτάξουμε τα φιλτράκια κτλ κτλ. Μέχρι και reset το modem ήθελε να κάνουμε λες και είμαστε τίποτα χθεσινοί. Του λέω δεν παίζει γιατί έχω ένα σκασμό ρυθμίσεις πάνω. Ήταν φως φανάρι ότι δεν έφταιγε αυτό. Μου λέει μετά θα το ξαναδηλώσω στον ΟΤΕ και ότι θα σε ενημερώσουμε πάλι. Οι μέρες περνούσαν και δεν με έπαιρναν τηλέφωνο. Τους καλούσα εγώ και με τα πολλά πολλά, κανονίζουν συνδιαστικό ραντεβού τεχνικών Nova OTE για εχθές 13/03 όπου μου λένε δε θα φύγουν αν δε το λύσουν. Έρχονται πρωί πρωί στο σπίτι, βλέπουν ότι δε συγχρονίζω, πάνε πάνω στην καμπίνα μαζί, έρχεται μετά από καμιά ώρα ο τεχνικός της Nova και μου λέει δεν το έφτιαξαν γιατί είναι χαλασμένες όλες οι πόρτες και ότι λογικά έχουν πρόβλημα κι άλλοι συνδρομητές ανεξαρτήτα από ποια εταιρεία έχουν. Φεύγουν και μου λένε πλέον είναι καθαρά αρμοδιότητα του ΟΤΕ και ότι θα μπορούσαν να το δουν από τα συστήματα ότι δεν παίζει καμιά πόρτα. Τσάμπα ήρθαν μου λένε και έχασα έξτρα χρόνο για την επίλυση του προβλήματος. Μου λένε όμως να μην κλείσω καθόλου το modem αυτό το διάστημα, όπως κι έκανα. Έτσι κι αλλιώς τρέχω αρκετά πράγματα στο εσωτερικό δίκτυο και δεν κλείνει ποτέ. Κατά τις 14:00 την ίδια μέρα, βλέπω το πολυπόθητο λαμπάκι του DSL και το ίντερνετ να ανάβει. Μπαίνω να δω συγχρονισμό και βλέπω πάλι 65Mbps!!!. Τουλάχιστον έχω ίντερνετ λέω. Παίρνω αμέσως πάλι τη Nova και μέχρι να πιάσω γραμμή, κάνει αποσύνδεση. Συνδέεται αμέσως πάλι. Μόλις πιάνω γραμμή με τον υπάλληλο, του λέω ότι πέρασα όλη αυτή τη διαδικασία και πιάνω πάλι την ίδια ταχύτητα και μάλιστα στα 10 λεπτά μου έκανε και αποσύνδεση. Μου λέει θα το ξαναδηλώσει βλάβη! Κλείνω το τηλέφωνο και μετά από 10 λεπτά κάνει αποσύνδεση πάλι και αυτή τη φορά μόνιμα! Δεν άνοιξε πάλι.

    Παίρνω σήμερα το πρωί πάλι τηλέφωνο και μου λέει ότι φαίνεται ενεργή η βλάβη αλλά να περιμένω από Δευτέρα και βλέπουμε γιατί το ΣΚ δε δουλεύουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ.

    Πραγματικά παιδιά έχω φτάσει στα όριά μου. Από έναν έλεγχο για ταχύτητα, κατέληξα να μην έχω ίντερνετ. Διαβάζοντας παρόμοια θέματα στο forum, βλέπω ότι αν μπλέξεις με ΟΤΕ έχοντας άλλη εταιρεία, τρέχα γύρευε. Άλλοι ήταν για ολόκληρο μήνα χωρίς ίντερνετ και δε θέλω να το σκέφτομαι καν. Βέβαια και λόγω των ημερών με τον κορονοϊό, το σενάριο είναι πολύ πιθανό μου φαίνεται. Εργάζομαι μόνιμα από το σπίτι ως προγραμματιστής και έχω αρκετά μεγάλες ανάγκες από traffic καθημερινά. Τους τα είπα όλα αυτά στο support της Nova, αν μπορούν αν δώσουν κάποια sim με δεδομένα, αν μπορούν να με γυρίσουν προσωρινά σε ADSL αλλά δεν. Αυτή την εβδομάδα την πάλευα κουτσά στραβά με hotspot από το κινητό γιατί είχα διαθέσιμα πολλά GB στο πρόγραμμά μου, αλλά πλέον τα έχω εξαντλήσει σχεδόν όλα. Πλέον δηλαδή δε φτάνει που δεν έχω ίντερνετ στο σπίτι, θα χρειαστεί να πληρώνω και έξτρα στο κινητό για να έχω τα απολύτως απαραίτητα.

    Φαίνεται σε κανέναν άλλο ύποπτο το γεγονός ότι κόπηκε το ίντερνετ αμέσως μόλις έφυγε ο τεχνικός του ΟΤΕ; Έχει κανείς άλλος πρόσφατα παρόμοια εμπειρία κι αν ναι, πόσο έκανε να επιλυθεί; Ξέρω ότι δεν έχει πλήρως την ευθύνη η Nova σε αυτό, αλλά εγώ μαζί της έχω συμβόλαιο. Όχι με τον ΟΤΕ. Αυτή είναι υποχρεωμένη να τον πιέζει. Επίσης δεν κάνει το παραμικρό ώστε να έχω έστω μια υποτυπώδη υπηρεσία μέχρι να φτιαχτεί λέγοντάς μου στο τηλέφωνο ότι "συμβαίνουν αυτά". Εν έτη 2020, μια εβδομάδα χωρίς ίντερνετ(από ό,τι φαίνεται έχω συνέχεια) δεν παλεύεται. Πόσο μάλλον όταν είναι απαραίτητο για τη δουλειά.

    Καλή συνέχεια σε όλους.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το κύριο θέμα της Nova σε αυτά τα προβλήματα είναι πως αντίθετα απ' τους άλλους παρόχους που έχουν και κινητή τηλεφωνία και μπορούν να σου δώσουν λύσεις ανάγκης όπως 4G ρούτερ κλπ, η Nova δεν έχει πολλά εργαλεία στα χέρια της. Άμα πέσει το δίκτυο του ΟΤΕ το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να στείλει το αίτημα, να πιέσει όσο πάει και να περιμένει. Ο κλάδος των τηλεπικοινωνιακών παρόχων είναι ένας βόθρος ακριβώς επειδή ο ένας κρέμεται απ' τον άλλον. Αν λοιπόν ο οτετζης θέλει να προλάβει αλλά ραντεβού και σε γράψει, πετάξει τα καλώδια έξω από το εσκαλιτ σου και φύγει και μείνεις χωρίς τηλέφωνο μέχρι να στείλει τεχνικό ο πάροχος σου για κάτι που δεν ευθύνεται, αν σου κλείσει δύο φορές την βλάβη ως "έως δίκτυο ΟΤΕ καλώς, υπευθυνότητα παρόχου" όταν ξεκάθαρα φταίει η κάρτα στο καφαο ή υπόγειο φθαρμένο καλώδιο, όταν κάνει αιτήματα ο πάροχος σου και καλεί κάθε δύο μέρες και δεν παίρνει ποτέ απάντηση ή εν τέλει προγραμματίζεται συνδυαστικό και ο οτετζης δεν πατάει ποτέ, ή έρχεται να σου φτιάξει το low sync και σε αφήνει χωρίς ίντερνετ ή συνεχείς αποσυνδέσεις επειδή το ζευγάρι που σε έβαλε είναι ακόμα χειρότερο, ο πάροχος βρίσκεται ξεκρεμαστος και ο ΟΤΕ τη βγάζει λάδι. Ο μέσος πελάτης δεν θα νοιαστει ποιος έφταιξε, και με το δίκιο του η αλήθεια είναι, αλλά ότι είχε προβλήματα με τον πάροχο του.

    Αυτά ισχύουν για κάθε πάροχο όμως, πολλές φορές και τον ίδιο τον ΟΤΕ όπως γνωστός μου με πάροχο ΟΤΕ που ήταν low sync από 50Mbps στα 11Mbps επί έναν μήνα με 3 ανοιχτές βλάβες και τελικά κάποιο τζιμανι τον είχε γυρίσει σε ADSL. Αν πέσεις στην περίπτωση έπεσες, αλλά με σωστή ενημέρωση και λίγη υπομονή πάντα γίνεται δουλειά, πολλές φορές το να ξέρεις δύο τρία πράγματα ή μια σωστή περιγραφή στον υπάλληλο στο τηλέφωνο μπορεί να επιταχύνει πολλές διαδικασίες. Στη δική σου περίπτωση απ' ότι φαίνεται το πρόβλημα είναι με το KV και όχι μόνο με μια κάρτα του, οπότε δεν υπάρχουν περιθώρια αμφισβήτησης πλέον. Ο πρώτος τεχνικός φαίνεται άλλαξε κάρτα χωρίς καν να τσεκαρει αν αυτό έλυσε το θέμα ή όχι. Λογικά τώρα θα είναι σε αναμονή ανταλλακτικών για αντικατάσταση, συνήθως μετά τα συνδυαστικά δεν μπορούν να φέρουν πολλές αντιρρήσεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλησπέρα @SilentFury και ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως, μετά το συνδυαστικό πιστεύω ξέρουν από κοινού τί φταίει και θα δρομολογηθούν οι ενέργειες που είναι να γίνουν. Γνωρίζεις μήπως πόσο διάστημα κάνουν συνήθως να έρθουν τα ανταλλακτικά; Τώρα θα περιμένω μέχρι αύριο το μεσημεράκι μπας και το φτιάξουν, αλλιώς θα πάρω εγώ πάλι τηλέφωνο για να δω αν έχουμε εξέλιξη.

    - - - Updated - - -

    Απίστευτοι απλά. Πήρα μόλις τηλέφωνο τώρα στις 16/03 κατά τις 11:30 για να δω τί συμβαίνει και μου λέει ότι από τη στιγμή που την Παρασκευή συγχρόνισε για 10 λεπτά, θεωρείται ότι έχει γίνει επισκευή και η βλάβη έχει κλείσει και θεωρείται ότι έχει επισκευαστεί. Απλά λέει "έτυχε" να ξαναπροέκυψε το πρόβλημα. Σήμερα πρέπει να το ξαναδηλώσει σα νέα βλάβη και να πάρει άλλες 1-3 εργάσιμες μέρες για να το δει ο ΟΤΕ. Επίσης μου είπε ότι μέχρι την Παρασκευή η βλάβη ήταν η ταχύτητα και όχι το πρόβλημα συγχρονισμού και πως τώρα θα δηλωθεί σαν πρόβλημα συγχρονισμού για πρώτη φορά! Προφανώς έλεγε βλακείες αφού το συνδυαστικό ραντεβού της Παρασκευής αφορούσε γιατί δε συγχρονίζω καν και βρέθηκε ότι δεν παίζει καμιά πόρτα. Ακόμα και για το θέμα ταχύτητας να ήταν το συνδυαστικό ραντεβού της Παρασκευής, αυτά τα 10 λεπτά που τελικά συγχρόνισε, πάλι 65mbps έπιασα. Άρα ούτε το πρόβλημα ταχύτητας έλυσαν, ούτε του συγχρονισμού. Με δουλεύουν;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zarzonis : 16-03-20 στις 13:39.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακόμα και αν πάρουμε την περίπτωση που κάποιος πράγματι άλλαξε κάρτα, έχουμε ένα καφαο που κάποιες κάρτες δεν παίζουν και άλλες είναι low sync ή μια κάρτα που μια παίζει αλλά ως low sync και μια δεν ανεβαίνει καν. Σε καμία απ' τις δυο περιπτώσεις δεν είναι βλάβη που θεωρείται να έχει κλείσει και οποίο τζιμανι είδε 10 λεπτά uptime με αυτό το προηγούμενο ιστορικό και το έκλεισε, είτε είναι από μεριά Nova είτε από ΟΤΕ, θέλει λίγη εκπαίδευση ακόμα.

    Επίσης σαν ότι και να έχει ανοιχτεί η βλάβη, υπάρχει σαφής καταγραφή (ελπίζω) πως είναι low sync με διαστήματα no sync, ακόμα και μετά τις ενέργειες στο καφαο, οποίος σου είπε πως θα το δουν ως θέμα συγχρονισμού για πρώτη φορά θέλει κι εκείνος μια εβδομάδα εκπαίδευση ακόμα.

    Συνήθως όμως για να κλείσει βλάβη που έχει σταλεί ΟΤΕ πρέπει να δοθεί άρση από τον ίδιο τον ΟΤΕ. Ελπίζω μόνο μην ήρθε κάποιος τεχνικός, άλλαξε πάλι κάρτα, την είδε να παίζει και έκλεισε το αίτημα όπως την προηγούμενη φορά γιατί είναι για ξύλο.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μίλησα μόλις πάλι με το support της Nova για να δω αν υπάρχουν εξελίξεις. Εννοείται φυσικά ότι ακόμη δεν έχω ίντερνετ. Ευτυχώς έπεσα σε λίγο πιο σχετικό υπάλληλο που καταλάβαινε τί έλεγε τουλάχιστον και μου έδωσε να καταλάβω καλύτερα τί παίχτηκε από την Παρασκευή και μετά και πώς είναι δυνατόν να έκλεισε το σφάλμα ο ΟΤΕ όταν είναι προφανές ότι δεν φτιάχτηκε.

    Μετά από κανένα 2ωρο από το συνδυαστικό ραντεβού της Παρασκευής (13/3), όπως έγραψα και πιο πάνω, ήρθε το ίντερνετ για 10 λεπτά και πάλι με χαμηλό συγχρονισμό. Μετά κόπηκε πάλι και δεν έχει επανέλθει ακόμη. Είναι λογικό ότι κι αυτά τα 10 λεπτά που είχα ίντερνετ, ήταν γιατί κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ έκανε ενέργειες. Ο τεχνικός του ΟΤΕ που έκανε τις ενέργειες λοιπόν, έστειλε την αναφορά του τη Δευτέρα(μάλλον θα είχε δουλειές την Παρασκευή) στην οποία έγραφε ότι αλλάχτηκε η κάρτα γιατί δεν έπαιζε καμία πόρτα και έκλεισε το πρόβλημα. Άρα Στις 16/3 το έκλεισε. Αυτός πιθανότατα την είδε εκεί να παίζει για 1-2 λεπτά και θα έφυγε. Ούτε τσέκαρε αν είναι low sync ή αν γενικά συγχρονίζει μετά από λίγο. Πιθανότατα δεν έλεγξε και τίποτα. Απλά την έβαλε και έφυγε. Λίγο αργότερα τη Δευτέρα είχα καλέσει εγώ όπου είχα ενημερωθεί για το κλείσιμο του προβλήματος και ότι θα χρειαστεί να ανοίξει εκ νέου με άλλες 1-3 εργάσιμες προθεσμία. Όλα αυτά τα καλά που έγραψα στο προηγούμενο post μου.

    Σήμερα ο υπάλληλος μου λέει ότι αυτό το πρόβλημα που άνοιξε πάλι τη Δευτέρα έχει την ταμπέλα "κατεπείγοντως" αλλά ακόμη ο ΟΤΕ φαίνεται ότι μέχρι κι αυτή τη στιγμή (18/3) δεν το έχει αποδεχτεί καν. Πόσο μάλλον να ξεκινήσει ενέργειες. Σοβαρό "κατεπείγοντως" δηλαδή. Ευτυχώς έβγαλε την προωθητική η ενέργεια η Cosmote με τα 15GB στο κινητό και μπορώ να κάνω hotspot για τα απολύτως απαραίτητα για τη δουλειά μου.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλησπέρα. Έχουμε εξελίξεις στο θέμα.
    Την Παρασκευή (20/3) επανήλθε επιτέλους το ίντερνετ. Ήλπιζα πως μετά από την ταλαιπωρία 12 ημερών χωρίς ίντερνετ, θα έχουν φτιάξει και την ταχύτητα μαζί. Έτσι κι αλλιώς γι'αυτό το λόγο είχε σταλθεί αρχικά το πρόβλημα στον ΟΤΕ. Όοοχι όμως. 70.5mbps. Δηλαδή κέρδισα κάπου στα 4mbps. Πολύ μακριά από τα 97mbps που είχα στην αρχή. Παίρνω τηλέφωνο στη Nova προφανώς εκνευρισμένος για να δω τί γίνεται και μου λένε η βλάβη συνεχίζει να είναι ανοιχτή και να περιμένω ενέργειες. Τη Δευτέρα (23/3) λαμβάνω μήνυμα στο κινητό ότι η βλάβη έχει αποκατασταθεί πλήρως. Μπαίνω γεμάτος χαρά να δω και βλέπω ότι κέρδισα 1mbps στο upload και 0.5mbps περίπου στο download. (71.1mbps/10.9mbps). Σε αυτό το σημείο μιας και μου έχει γίνει μέρος της καθημερινής ρουτίνας το να παίρνω τηλέφωνο στη Nova, είπα να ξαναπάρω να δω τί θα μου πουν και να τους ρωτήσω πού ακριβώς είδαν να έγινε πλήρη αποκατάσταση της βλάβης. Μου λέει ο υπάλληλος ότι όντως δε φαίνεται να έχει αποκατασταθεί και αφού διάβασε το ιστορικό της βλάβης, συνεχίζει να μου λέει να κάνω επανεκκίνηση το modem, να βάλω βγάλω το modem, να δοκιμάσω άλλα καλώδια και λοιπές τυπικές διαδικασίες. Λες και φταίνε αυτά από τη στιγμή που έχουν ήδη προηγηθεί μετρήσεις απευθείας στο καλώδιο του ΟΤΕ. Μου λέει και το κορυφαίο ότι η ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα που δίνουν είναι τα 88mbps και πάει αθροιστικά το download με το upload. Στο τέλος μου λέει θα το ξαναδηλώσει στον ΟΤΕ! 5η φορά που θα έρθει ο ΟΤΕ. Σε αυτό το στάδιο τον ρωτάω αν ο τεχνικός του ΟΤΕ κάθε φορά βλέπει το ιστορικό της γραμμής γιατί φαίνεται ότι κάνουμε τα ίδια και τα ίδια χωρίς να υπάρχει λύση του προβλήματος. Μου λέει όχι. Κάθε φορά το βλέπει σα νέα βλάβη. Μόνο λέει αν τύχει να έρθει ο ίδιος τεχνικός και θυμάται τί έκανε τις προηγούμενες φορές.

    Πραγματικά μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Η εταιρεία φαίνεται να έχει σοβαρό πρόβλημα με την τεχνική υποστήριξη. Κάποιοι υπάλληλοι πραγματικά δεν ξέρουν τί τους γίνεται. Δε γίνεται να με βάζει να κάνω τυπικές διαδικασίες διαβάζοντας όλο αυτό το ιστορικό.

    Τώρα μου έχουν δημιουργηθεί οι εξής απορίες:
    1) Ισχύει ότι η ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα είναι τα 88mbps αθροιστικά; Σε περίπτωση που λόγω βλάβης κάποιος έχει 87mbps/1mbps τότε δηλαδή γι'αυτούς δεν υπάρχει πρόβλημα; Επίσης αυτό δεν είναι παραθυράκι για να ρίχνουν την ταχύτητα σιγά σιγά. Εγώ πχ στην αρχή είχα αθροιστικά 107(97mbps/10mbps). Άρα έχουν το δικαίωμα σύμφωνα με τα λεγόμενά τους να με ρίξουν στα 88.
    2) Ισχύει ότι ο ΟΤΕ δε βλέπει το ιστορικό της γραμμής και κάθε φορά το αντιμετωπίζει σα νέα βλάβη;
    3) Υπάρχει κάποιο ανώτερο τμήμα στη Nova να μιλήσω μήπως και συννενοηθούμε για να μην πέφτω κάθε φορά σε άσχετο υπάλληλο που απλά μου χάνει χρόνο;
    4) Υπάρχει περίπτωση να φταίει το υπόγειο καλώδιο από την καμπίνα μέχρι το Box ή το εναέριο από το Box μέχρι το σπίτι. Αν ναι, πάλι αρμοδιότητα του ΟΤΕ δεν είναι να τα ελέγξει;
    5) Υπάρχει περίπτωση να μου έχουν περιορίσει την ταχύτητα λόγω φόρτου; Βέβαια το attenuable rate δε θα έπρεπε να είναι στα 100mbps ακόμη και σε αυτή την περίπτωση όμως;

    Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω ένα μέλος του forum ο οποίος είναι υπάλληλος σε κατάστημα της Nova και έδειξε πραγματικό ενδιαφέρον να βοηθήσει από μόνος του. Είναι με διαφορά ο πιο γνώστης από όλους όσους έχω μιλήσει στην τεχνική υποστήριξη. Πραγματικά είναι ο μοναδικός λόγος που δεν έχω σηκωθεί να φύγω από αυτή την εταιρεία. Δεν γράφω το username του γιατί δε γνωρίζω αν θα το ήθελε κι εκείνος.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα ειναι πράγματι τα 88Mbps σύνολο σε 100αρι και 44Mbps σε 50αρι. Αν είναι πάνω από αυτό το όριο δεν είναι πως η Nova δεν θέλει να κάνει κάτι αλλά ότι δεν πρόκειται να το δεχτεί ο ΟΤΕ σαν βλάβη και να δωθεί. Τώρα αν είσαι σύνολο 89 - 90Mbps παίζει και από τον τεχνικό που σε εξυπηρετεί, αν θέλει να μείνει στο γράμμα του νόμου και να ξεφορτωθεί την περίπτωση ή να κάνει την απόπειρα να το στείλει βλάβη.

    Ο μόνος που ξέρει το ιστορικό είναι ο πάροχος σου, ο διαχειριστής του δημοσίου δικτύου ενημερώνεται μόνο από αιτήματα που αφορούν συγκεκριμένους βρόχους, όχι πελάτες. Θα μπορούσε θεωρητικά να βρει προηγούμενα αιτήματα για τον ίδιο βρόχο αλλά με το ζόρι εξυπηρετούν τους δικούς τους πελάτες.

    Ανώτερο τμήμα για απευθείας επικοινωνία δεν υπάρχει, την εισερχόμενη επικοινωνία τη διαχειρίζεται το τηλεφωνικό κέντρο και εκείνοι ενημερώνουν εάν χρειαστεί και την τεχνική διεύθυνση. Αλλιώς μπορείς να δοκιμάσεις και στο info@nova.gr μήπως πιέσεις και σε καλέσει κανείς δευτεροβάθμιος αλλά και πάλι το κλασσικό "θέλω να μιλήσω με υπεύθυνο" δεν υποστηρίζεται.

    Υπάρχει εννοείται περίπτωση να φταίνε και ναι είναι υπαιτιότητα ΟΤΕ αλλά θεωρητικά ελέγχθηκαν από τον τεχνικό πριν κατηγορήσει ολόκληρη την καμπίνα.

    Δεν υπάρχει περιορισμός bandwidth από πάροχο ή ΟΤΕ ούτε κάποιος που πειράζει προφίλ απομακρυσμένα για κανένα λόγο, είτε λόγω θέματος bandwidth είτε για κάποιον πιο ύπουλο λόγο. Μόνο σε ADSL και εκεί πρέπει να γίνεται εις γνώση πελάτη. Τώρα αν έχει μπουκωσει η καμπίνα από το πολύ traffic των τελευταίων ημερών είναι άλλο θέμα.

    Γενικώς είναι περίεργη περίπτωση να υπάρχει τέτοια απώλεια και κανείς να μη βρίσκει που και αν πράγματι είναι προβληματικό το KV όπως είπε ο τεχνικός ακόμα πιο περίεργο που κλείνουν τη βλάβη ξανά και ξανά.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις SilentFury

    Έτσι όπως είμαι τώρα, είμαι στα 82 σύνολο. Δε φτάνω καν τα 88 άρα είναι όντως πρόβλημα.

    Όταν ανοίγει νέο αίτημα στον ΟΤΕ η Nova ή ο κάθε πάροχος, δε γράφει κάποια περιγραφή για το τί συμβαίνει; Δε μπορεί να γράψει πχ ότι το ζήτημα έχει ανοιχτεί πολλές φορές και δεν υπήρχε στην ουσία διόρθωση;

    Αν δε βγει άκρη και μετά από αυτό τον έλεγχο του ΟΤΕ, θα το σκεφτώ να στείλω κι εκεί ένα email.

    Όσο για το υπόγειο καλώδιο προς το box και το εναέριο, είμαι 100% σίγουρος ότι δεν τα έχουν ελέγξει. Το box και το εναέριο καλώδιο είναι σε άμεση θέα από το σπίτι μου(στα 20 μέτρα περίπου) και θα τους είχα δει ή εγώ ή κάποιος από την οικογένειά μου. Την πρώτη φορά πριν μου κόψουν το ίντερνετ ο τεχνικός πέρασε από το σπίτι, το κοιτούσε μέσα από το φορτηγάκι και έφυγε απευθείας προς την καμπίνα. Στο συνδυαστικό ραντεβού αφού έλεγξαν κάτω στην είσοδο αν έχω συγχρονισμό, έφυγαν και οι δύο απευθείας για καμπίνα. Υπάρχει τρόπος να ζητήσω να ελεγθούν συγκεκριμένα αυτά;

    Το να έχει μπουκώσει η καμπίνα, δεν το αποκλείω σαν σενάριο. Αλλά δε θα μπορούσε κάποιος να μου το πει; Τους το ρώτησα συγκεκριμένα αυτό. Βέβαια η ταχύτητα έπεσε στα 65 αρκετά πριν την καραντίνα.

    Εχθές ενημερώθηκα με μήνυμα ότι έχουν δρομολογηθεί πάλι ενέργειες με τον ΟΤΕ. Φαντάζομαι αύριο μεθαύριο θα έρθει και θα έχουμε εξελίξεις. Αυτό που φοβάμαι, από τη στιγμή που δε βλέπει ο τεχνικός του ΟΤΕ το ιστορικό, είναι μη ξανακάνουν τίποτα και μου το κόψουν τελείως πάλι. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο σε αυτό το στάδιο δεν είναι ότι έχω 70/100 στο download. Είναι ότι μετά από τόσο διάστημα δεν έχουν βρει τη βλάβη ή έστω δε μου έχουν πει γιατί πραγματικά δεν μπορώ να έχω την ταχύτητα που είχα τις πρώτες μέρες.

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα και πάλι.

    Νομίζω βρέθηκε πλέον το τι φταίει. Ήρθε σήμερα τεχνικός του ΟΤΕ. Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, το box είναι σε άμεση θέα από το σπίτι. Μόλις τον βλέπω, τον φωνάζω και βλέπω ότι είναι πρώην συμμαθητής μου. Τα λέμε από μακριά λόγω της κατάστασης, του εξηγώ όλο το ιστορικό και μου λέει ότι μέτρησε και στο box την ταχύτητα που πιάνω κι εγώ μέσα στο σπίτι. Άρα πλέον ξέρουμε ότι δε φταίει το εναέριο καλώδιο. Μιλάει με έναν άλλο τεχνικό του ΟΤΕ και μετά από λίγο έρχεται κι αυτός στο σπίτι. Μετράει κι αυτός στον κατανεμητή για το τυπικό, του λέω και το ιστορικό και μόλις του λέω τον αριθμό καμπίνας που παίρνω, μου λέει αμέσως ότι η συγκεκριμένη είχε πρόβλημα και μάλιστα συνεχίζει να έχει πρόβλημα. Μου λέει αμέσως δηλαδή ότι αυτό είναι το πρόβλημα 100%. Του ρωτάω αν ξέρει πότε θα φτιαχτεί και μου λέει για τη συγκεκριμένη ξέρει ότι περιμένουν τα λεφτά και θα φτιαχτεί τον Ιούνιο. Μόλις θα φτιαχτεί, θα πάρω αμέσως την ταχύτητα που είχα. Πολύ εξυπηρετικός ο συγκεκριμένος κύριος και μάλιστα μου έδωσε και μερικές πληροφορίες για να βελτιώσω ακόμη περισσότερο την εσωτερική εγκατάσταση.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οπότε ίσως δηλωθεί ανεφικτότητα ....

  10. #10
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Πιθανόν ναι. Έλαβα και μήνυμα από Nova πριν λίγο ότι είναι να έρθει κάποιος του ΟΤΕ αύριο πάλι αλλά δεν ξέρω τί θα θέλει να δει.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλησπέρα και πάλι μετά από ένα χρόνο Σήμερα έγινε κάτι καλό. Έκανε αποσύνδεση το ίντερνετ, το οποίο είναι κάτι πολύ σπάνιο. Μπαίνω να δω τα στατιστικά και η γραμμή πλέον τερμάτισε. Από τα 69Mbps, πήγα στα 109Mbps. Επιτέλους πρέπει να το έφτιαξαν το πρόβλημα με την καμπίνα που ήταν και ο λόγος που είχα φάει την παραπάνω ταλαιπωρία.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-04-02 at 12.20.03 PM.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  114,7 KB 
ID: 226185

  12. #12
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Οπότε είσαι μια χαρά! Ωραία να το ευχαριστηθείς!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας